Parozábrana pro stěny dřevěných domů: typy a montážní technika

Ve společném podniku 31-105 (projektování, výstavba energeticky účinných rámových domů) je společný podnik 64.13330 (dřevěné konstrukce) vnitřní parotěsné zábrany pro stěny dřevěného domu bez jakýchkoliv specifikací. Tato ochranná vrstva zabraňuje pronikání vlhkého vzduchu do dřevěných konstrukcí, vatové izolace. Vnější parotěsná zábrana se stává nezbytnou při vnější izolaci nebo provozu chalup v horkých oblastech.

Parozábrana pro stěny dřevěných domů

Video: k čemu slouží vodní a parní bariéra?

Účel, typy, charakteristiky

\ t

Existuje několik typů izolačních materiálů, které jednotliví vývojáři obvykle zaměňují:

 • hydroizolace - odřezává pouze vodu, ale prochází vlhkým vzduchem;
 • parotěsná zábrana - zadržuje vlhký vzduch, který neumožňuje proniknout do rámu budovy a bez ohledu na to, z jakých materiálů je budova postavena;

Zásada parní a hydroizolační

 • Ochrana proti větru - používá se pouze vsystémy větraných fasád, střešní krytiny, krycí vnější izolaci, zabraňují zničení polystyrenové pěny, minerální, skleněné vlny před povětrnostními vlivy.

Systém izolace vodních a parních zdrojů a ochrany proti větru

\ t

Parozábrana pro stěny dřevěného domu je nezbytná, protože snižuje provozní rozpočet chaty, prodlužuje životnost budovy. Když se mění obsah vlhkosti, dřevo ztrácí stabilitu geometrie, podléhá hnití, destrukci.

Důsledky nedostatku parotěsné zábrany

\ t

Dřevěné domy se obvykle nazývají tyto struktury:

 • srubové domy - korunky z broušeného nebo kalibrovaného dřeva, hoblované nebo lepené lamelové dřevo;

Dům srubu

Rámový dům opatřený šindelem

 • fakhverki - dřevěný rám, mezi sloupky lze použít libovolný zástupný symbol, včetně panoramatického zasklení;

Fachwerk

 • CIP panely - polystyrenová pěna nebo polyuretanová pěna mezi deskami OSB.

Dům z panelů SIP

Pro každou konstrukční technologii se proto používají různé materiály pro parotěsné zábrany - fólie, membrány, polymerní laky. Například mimo všechny uvedené stavby chybí vnější povrchová úprava pouze v srubech. Proto jsou vnější okraje často pokrytypolymerní laky.

Povlakování rámu dřeva lakem

Na rámu, panelové desce, panelových domech lze namontovat parotěsnou zábranu, a to jak vně, tak uvnitř:

 • Pokud je obydlí provozováno v chladné oblasti, je dostatečná vnitřní parotěsná zábrana pro odříznutí vlhkého vzduchu z místností;

Vnitřní parozábrana

 • v horkém klimatu v létě je vnější vzduch často mnohem teplejší než v místnostech, proto je dodatečně namontována vnější parotěsná zábrana;

Vnější parotěsná zábrana

 • Pokud je chata z vnějšku izolována minerální vlnou, polystyrenovou pěnou ventilačním systémem, je vlhkost odstraněna v důsledku cirkulace vzduchu ve větraném prostoru, ale je zapotřebí vodotěsné izolace venku.

Zařízení pro ochranu proti větru typu Ventfasad

Při instalaci parotěsné zábrany je třeba zvážit následující:

 • Některé vnitřní povrchové úpravy mají svou vlastní parotěsnou zábranu, takže vrstvy v kolejnici stěny budovy by měly být umístěny tak, aby se vlastnosti parotěsné zábrany zvětšovaly zevnitř ven, jinak se rosný bod bude pohybovat uvnitř stěny. dřevěné povrchy;

Princip posloupnosti dokončovacích materiálů

 • Jakýkoliv materiál zabraňující parám automaticky způsobí, že stěny nebudou "dýchat", takže může být vyžadováno zařízení .nucené větrání (sací ventily na oknech, ventilátory ve stěnách, větrací otvory).

Organizace proudění vzduchu odvzdušňovacím ventilem

Související článek:

Proč se plastová okna v domě potí? Z této publikace se dozvíte o všech příčinách tohoto nepříjemného jevu a jak se ho zbavit.

Hlavní chyby při montáži spočívají v nesprávném umístění parotěsné zábrany uvnitř stěn koláče, na obrácených stranách membrány nebo v nepřítomnosti kontinuity kontur. Fólie na stěnách by měly být spojeny materiály na stropech a podlahách.

Kontinuita parotěsné zábrany

Filmy

Výrobní odvětví vyrábí hladké, neperforované polymerní fólie s maximální parotěsnou zábranou. Pro vany sauny, které mají specifické provozní podmínky (rychlé zahřátí na extrémní teploty), se hliníková fólie lepí na jedné nebo obou stranách. Odráží teplo zpět, což vám umožní šetřit energií.

Materiály paroizolační fólie

Nejžádanější jsou polyethylenové, PVC fólie, které se montují buď pod obklady stěn, nebo na vnější izolaci. Pokud v rozporu s normami společného podniku neexistuje vnitřní parotěsná zábrana obydlí, je fólie umístěna mimo čedičovou vlnu.

Zařízení parotěsné zábrany

Membrány

Difúzemembrány, na rozdíl od klasických filmů, mají odlišný design. Molekuly uvnitř nich jsou uspořádány v labyrintovém pořadí, což umožňuje kondenzovat vlhkost ze vzduchu na jejich povrchu, nikoliv ji přenést na řezivo, ze kterého je rám sestaven.

Membránové parotěsné materiály

Současně je nutné instalovat parotěsnou zábranu pro stěny dřevěného domu podle technologie:

 • pod vnitřním obložením stěn;
 • s povinnou větrací mezerou mezi dekorem a filmem.

S nárůstem vlhkosti zvenčí pronikají páry do zdí, ale mohou volně procházet póry filmu a kondenzovat na svém vnitřním povrchu. Pokud tedy během instalace změníte strany, bude účinek parotěsné zábrany přesně opačný:

 • veškerý vlhký vzduch se dostane dovnitř stěny;
 • kondenzační formy na dřevěných konstrukcích.

Je velmi důležité umístit parotěsnou zábranu na pravou stranu

.

Výrobci označují každou stranu membrány, dodávají výrobky s podrobnými pokyny, které musí být dodrženy při instalaci.

Válcované materiály

Jednotliví vývojáři by si neměli zaměňovat role s filmem. Druhá kategorie je uvedena výše, následující produkty patří k bariéře par:

 • střešní krytina - na bázi sklolaminátu nebo sklolaminátu s jednou vrstvou živičného materiálu;
 • střešní papír - lepenka namočená v dehtu;
 • Asfaltová lepenka s asfaltovou impregnací.

Válcové parotěsné materiály

Pozor!Propustnost par těchto materiálů je 50krát vyšší než u polymerních fólií a membrán, takže jejich použití v dřevěných pouzdrech se nedoporučuje.
​​

Polymerní laky

Nejčastěji se používají laky s indexem VD-AAK-001D k ochraně dekorativní vrstvy srubů. Materiál je připraven k použití, nanáší se v několika vrstvách, zachovává strukturu dřeva, tvoří ochranný film. Obvykle se používají pololesklé, lesklé bezbarvé laky, sušení 4 - 7 hodin. Průměrná spotřeba je 1 litr na 8-14 čtverců povrchu.

Polymerní laky pro parotěsné zábrany

Pokud je interiér plánován tak, aby se stěnily vnitřní stěny dekorativními materiály, místo laku se používají levnější polymerní fólie.

Kritéria výběru, montážní technika

Při navrhování parotěsné zábrany je hlavním kritériem výběru stavební rozpočet. V 90% případů se proto používají polymerní fólie o tloušťce 0,15 mm. Vzhledem k tomu, že jsou pokryty dekorativní vrstvou, odolnost proti slunečnímu ultrafialovému záření lze ignorovat. Nicméně, tam jsou nuance volby:

 • parotěsné stěny z vnitřku dřevěného domu se obvykle vyrábějí z levného plastového obalu;
 • parní izolace stěn dřevěného domu z vnějšku je opatřena polypropylenovým nebo PVC plátnem, protože tyto materiály jsou odolné proti povětrnostním vlivům.

Obecná doporučení pro instalaci parotěsné zábrany

Membrány se používají méně často, protože jsou těžší a obtížněji se fixují na svislých površích. Laky jsou zpracovávány pouze s poměrně atraktivním designem stěn srubů, protože tento materiál je nejméně třikrát dražší než ostatní.

Fólie se sešívají sešívačkou pomocí sešívačky, laky se nanášejí štětcem, válečkem nebo nastříkají speciálním nástrojem.

Upevnění fólie sešívačkou

Výhody a nevýhody materiálů parotěsných zábran

\ t

Při výběru parotěsné zábrany je nutné vzít v úvahu konstrukční, provozní vlastnosti stávajících materiálů:

 • difuzní membrána - pouze třívrstvé materiály mají požadované vlastnosti, které jsou drahé, membrána může být namontována zevnitř /zvenčí bez omezení;
 • polypropylenová fólie - v 50% případů pokrývají nedokončené předměty pro zimní ochranu, jsou zde upraveny absorpční vrstvou pro sběr kondenzátu;
 • plastová fólie - jediná nevýhoda - zničení ultrafialovým zářením, takže je nutné materiál zakrýt ze slunečních paprsků.

Z výše uvedených důvodů se polymerní laky používají pro omezený počet stavebních, dokončovacích technologií.

Závěry

Je tedy na domácím řemeslníkovi, aby si vybral materiál parotěsné zábrany nezávisle, aby ho upevnil k ochraně dřevěných stěn obydlí. Nejpoužívanější polymerfilmů a membrán.

Video: izolace a parozábrana rámu domu