Plastové kesony pro studnu - moderní řešení pro zajištění vody doma

Aby autonomní dodávka vody v obytné budově probíhala hladce po všechny roky, je nezbytné chránit zdroj před negativními účinky přírodního prostředí. Optimálním řešením je plastový keson. Pro studnu to bude nejen ochrana proti zamrznutí, ale také bariéra proti pronikání podzemních vod.

Plastová komora pro vodní zdroj

Proč jsou plastové nádoby výhodnější

Plastová komora je prostorná nádrž, která má tvar válce. Její průměr se může pohybovat v rozmezí 100-150 cm, pokud jde o výšku, může dosahovat až 2,5 m. Další velikosti a tvary nádrží se také vyskytují, ale v individuální výstavbě jsou méně populární.

Vizuální schéma zařízení kesonu

Z výhod plastových výrobků je třeba uvést:

 • nízká hmotnost, usnadňuje proces přepravy ainstalace;
 • vzduchotěsnost, umožňující ochranu vnitřního prostoru před průnikem podzemních vod;
 • nedostatek korozivních procesů;
 • pevnost, kterou lze dosáhnout výztužnými žebry;
 • snadnost použití.​​

Kapacita má dodatečné výztuhy

Doplnění!Vzhledem k přítomnosti kotevních úchytů nebo spodního prádla je možné zabránit tomu, aby se plastová nádrž v případě významného zvýšení hladiny podzemní vody objevila.

Betonové a plastové kesony pro studnu: srovnání stavebních procesů

\ t

Pro ověření jednoduchosti zařízení plastového kesonu se navrhuje porovnání procesu jeho konstrukce s konstrukcí z betonových kroužků. Rozdíl bude zcela zřejmý. Chcete-li však vytvořit kamery s vyšší pevností, je lepší zvolit beton.

Konstrukce plastové komory pro studnu

Montáž plastových kesonů pro studnu

Nádrže pro umístění v zemi jsou vyrobeny z polypropylenu, který spadá do kategorie lehkých materiálů. Na rozdíl od stejných betonových kroužků jsou plastové nádoby, které se dostávají do jámy, mnohem snazší. Po umístění do jámy není nutné provádět dodatečné práce na vylévání podlahy a utěsnění švů.

Konstrukce je umístěna v jámě na desce

Instalační schéma plastového kesonu je následující.

 • Jímka je připravena přímo kolem skříně. Jeho rozměry by měly být přibližně o 20-30 cm vyšší než lineární parametry samotného kontejneru.
 • Dno jámy je pokryto vrstvou písku, aby se povrch vyrovnal. Spodní část plastové nádoby by měla být ve vodorovné poloze. Vrstva písku navíc umožňuje vytvořit spolehlivější základnu.
 • Trubka skříně je zkrácena na délku, poté je plastová nádoba spuštěna do jámy. Hlavní otvor je utěsněn. Je nainstalován horní kryt.
 • Zbývající část jámy je naplněna směsí písku a cementu v poměru 5 k 1.

Volné místo by mělo být naplněno směsí cementu a písku

Pozor!Pokud je podzemní voda velmi blízko, pak se do jámy umístí nejprve betonová deska a k ní se připojí plastová nádoba. To nedovolí, aby se stavba vznášela.

Související článek:

Septik pro dávkování s vysokým GWL. Samostatný materiál poskytuje informace o zařízení septiků s vysokými GWL, instalačními a provozními pravidly.

Spolehlivý keson z betonových kroužků pro studnu vlastníma rukama: popis procesu výstavby

Je vhodné uchýlit se k zařízení betonového kesonu, pokud jsou na konstrukci kladeny zvláštní požadavky na pevnost. Pro stavbu budete muset zakoupit dva hotové železobetonové prstence. Obvykle taková výškapro zařízení pomocné komory pro studnu.

Konstrukce kesonu s použitím betonových kroužků

U prstenů se připravuje jáma na stejném principu. Poté jsou prvky naskládány na sebe. Horní kroužek by měl vyčnívat 10-15 cm od země. Po instalaci základny je dno naplněno betonem. Spoje mezi betonovými kroužky jsou pokryty směsí cementu a písku. Konstrukce je shora pokryta speciálním krytem ze stejného betonu. Je instalován na poklopu pro průnik do vnitřní části.

Vnějšek jsou kroužky opatřeny povlakem odolným proti vodě

Mezi hlavní výhody betonových kazet patří:

 • vysoká pevnost;
 • nekomplikovaná technologie zařízení;
 • dlouhé provozní období;
 • vysoká rychlost montáže;
 • možnost prohloubení není omezena.

Švy jsou utěsněny směsí cementu a písku

Pokud jde o nedostatky, jsou tyto:

 • impozantní hmotnost prstenců komplikuje dopravní a instalační práce;
 • Pro dosažení těsnosti je třeba provést dodatečná opatření týkající se utěsnění spár;
 • Pro zvýšení životnosti je třeba provést hydroizolační operace.

Výše ​​může býtspeciální krk

Poznámka!Jako přídavná izolace lze použít běžnou pěnu. Materiál může být připevněn k bočním povrchům lepidlovou kompozicí.

Ceny keslíků pro studny: hotové plastové nádoby

\ t

Nejjednodušší způsob je koupit si keson na plastovou studnu a vykopat ji do země sami. V závislosti na velikosti nákladů na hotové výrobky se může poněkud lišit. Tabulka ukazuje velikosti s cenami výrobců, kteří vyrábějí spolehlivé výrobky.

Je uveden jeden z modelů plastových kesonů

Tabulka 1. Průměrné náklady na kesony pro vrt.

Obrázek Model Rozměry v milimetrech Cena v rublech
Titan-P 2000x960 27 500
1200x2000 32 500
1500х2500 58 000
Bio-C 1500x960 25 000
2000х960 30 000
1200x2000 35 000

Pro sestupné a vzestupné použití se používá speciální žebřík

Pozor!Vzhledem k tomu, že cena instalace kesonu na studnu je poměrně vysoká, je nejlepší provádět práce na vykořisťování bez zapojení firem, aby se ušetřily peníze.

K hlavním výrobním materiálům

\ t

Hotové kontejnery se vyrábějí převážně zdva typy plastů - polypropylen nebo zesítěný polyethylen. Obecně platí, že jejich charakteristiky jsou velmi podobné, ale stále existují rozdíly.

Kontejner vyrobený z polypropylenu se spouští do jámy

.

Polyethylen se vyrábí zesíťováním na úrovni lineárních makromolekul ethylenu, dokud se nevytvoří síťová buněčná struktura trojrozměrného typu. Během procesu vznikají stabilní vazby mezi molekulami, takže materiál je dostatečně silný a odolný vůči chemickému napadení.

Polypropylen má nestabilní krystalovou strukturu, čímž se dosahuje vysoké plasticity. Je mírně horší než zesítěný polyethylen v hustotě.

Velikosti oblíbených modelů Garant jsou prezentovány

Oba materiály lze provozovat v širokém teplotním rozsahu. Vyrábí plastové kesony pro studny, které mohou dlouhodobě sloužit v nejtěžších podmínkách. Teplota tání polyethylenu je však asi o 25 stupňů vyšší.

Aby se zvýšila provozní doba výroby polypropylenových a polyethylenových výrobků, přidávají se stabilizátory ke zlepšení odolnosti vůči přírodním faktorům.

Rozměry populárního modelu Alto

Vzhledem ke své pružnosti není polypropylen vystaven popraskání. I za nepříznivých podmínek si zachovává svou strukturu. Polyethylen se dobře projevuje v ostrém stavuzvýšení zatížení. Zvýšení rychlosti při napínání polypropylenu vede ke snížení mechanické stability.

Shrnutí

Ve většině případů je optimálním řešením plastový keson pro studnu. Při správné instalaci a provozu kapacity může sloužit minimálně 50 let. Stejně jako u analogů betonových kroužků je doporučeno je zařídit ve zvláštních situacích, kdy na konstrukci působí značné zatížení.

Video: plastový keson Alta Kesson a jeho instalace