Plastové vzduchové kanály pro větrání: jaká je výhoda?

H Nákladnou alternativou k tuhým pozinkovaným kanálům jsou plastové vzduchové kanály pro ventilaci přívodního, výfukového, kombinovaného typu. Pro zjednodušení integrace inženýrských systémů v interiérech vyrábějí výkonové rámce výrobců budov polymerní vzduchové kanály různých sekcí a velikostí.

Vzduchovody a armatury plastové

\ t

Video: použití plastových potrubí

Přehled a vlastnosti plastových kanálů, klady a zápory

Je zakázáno používat plastové ventilační kanály pro větrání v výpustích topných zařízení. Neexistují žádná další omezení. Jsou kulaté, obdélníkové, oválné, čtvercové krabice z materiálů:

 • PVDF - fluoroplast odolný vůči kyselinám pro teplotní režimy - 40 - + 140 stupňů;

Fluoroplastické ventilační kanály

 • PVC - žáruvzdorný vinyl (do +180 stupňů), tuhé hladké trubky jakéhokoliv průřezu a pružné zvlnění;

Trubky a tvarovky z polymerního PVC

 • HDPE (HDPE) - ohebný polyethylen, který nemá zvláštní vlastnosti;

Trubky z polyethylenu a tvarovky HDPE

 • PP - chemicky odolný propylen je inertní vůči kyselinám, organickým látkám, zásaditým roztokům.

Kování pro propylen

Bez ohledu na materiál, průřez, jsou všechny polymerní kanály doplněny armaturami, přídavnými prvky. Trubky jsou opatřeny zásuvkami, připojenými k ventilátorům, topným tělesům s přírubami s těsněním.

Tvarové části plastových potrubí

Pravoúhlé plastové vzduchové kanály pro větrání mají standardní rozměry prakticky od všech výrobců pro všechny potřeby. Úsek kruhových kanálů je také znázorněn v nejširším rozsahu od 100 do 1250 mm.

Příklad velikosti obdélníkového plastového potrubí pro ventilaci

Příklad standardních velikostí kruhových vzduchovodů

Ventilační zařízení z plastu

\ t

U soukromých bytů je hodinová hodinová výměna celkového objemu vzduchu v místnostech dostatečná. Proto jsou nutné plastové kanály pro ventilaci.takový úsek, takže s přirozeným třením nebo s pomocí ventilátorů, aby tento stav, buď předložit /odstranit 30 kostek z místnosti každou hodinu pro každého člena rodiny.

Normy pro výměnu vzduchu pro různé typy prostor

V tomto případě je nutné vyloučit průvan, aby se rychlost proudění v místnosti udržovala do 0,5 m /s.

Závislost průtoku vzduchu a rychlosti proudění vzduchu na části potrubí

Přirozené větrání

Pouze přirozené větrání je uhrazeno bez dodatečných nákladů, standardně se nachází v bytech výškových budov:

 • okenní jednotky obytných místností jsou vybaveny sacími ventily;
 • v podpěrných vnitřních stěnách kuchyně je důl větracího kanálu, s výhledem na střechu;
 • Vzduch přicházející z okenních ventilů provzdušňuje místnost, spěchá do zóny vypouštěného tlaku (do kuchyně), ventilace podél koridoru .

Systém přirozeného větrání domu

V chalupách, ventilační kanály zapomínají nebo používají materiály, stavební technologie, které neumožňují vestavět ventilační kanály do nosných vnitřních stěn. Například v korunových korunách nelze překonat pevné vertikální kanály. Tloušťka panelů CIP je menší než průřez vzduchových kanálů.

Proto se předpokládá rozpočtové přirozené větrání, nákup a instalace plastových potrubí pro ventilaci aspojovací, speciální kování. Příkladné uspořádání polymerních kanálů je znázorněno na dolním diagramu.

Možnost distribuce polymerních boxů pro zajištění přirozeného větrání

Systém zásobování

V nízkopodlažních budovách v čisté formě se kanály pro přívodní ventilaci používají velmi zřídka. V budově je málo místností, pracovní plocha každého z nich je malá, objem výměny vzduchu je nevýznamný. Vstupní ventilátory jsou tedy podle potřeby vyříznuty do vnějších stěn a uvnitř kuchyně je vytvořen vestavěný ventilační kanál nebo prefabrikovaná konstrukce z polymerních kanálů.

Příklad distribuce plastových trubek sacího ventilačního systému

Vložení do stěny vzduchotechnické jednotky

Častěji dochází k rekuperační ventilaci v soukromém domě z plastových trubek, ve kterém je studený vzduch vstupující do chaty vyhříván odcházejícími teplými proudy. Tento systém odkazuje na dodávku a výfuk, ale chybně volal některé jednotlivé vývojáře, jako výfuku.

Napájení a odsávání s rekuperátorem

Výfukový systém

\ t

Odsávání je vyžadováno častěji, protože přirozené ventilační kanály často nevyrovnávají objem vzduchu. Nebo, v kuchyních, jsou jednotlivé desky namontovány nad deskami, z nichž musí být trubka natažena nad hřebenem.

Vzduchovody umístěné na střeše

Výkon systému přirozeného větrání lze zlepšit instalací axiálního nebo odstředivého ventilátoru. Mělo by se vzít v úvahu:

 • Odsávací ventilace z plastových trubek vlastníma rukama vytváří zónu vypouštěného tlaku;
 • Při neexistenci nuceného zásobování čerstvým vzduchem vznikají ponory.

Plastové odvětrání s axiálním ventilátorem

Je proto nezbytné navrhnout a vypočítat vybavení, úseky potrubí. Kromě toho se teplo odvádí z domu s vlhkým vzduchem. Z tohoto důvodu jsou regenerační systémy preferovány před systémy s přívodním větráním.

Možnosti pokládání plastových výfukových kanálů

Kalkulačka pro výpočet požadovaného průměru potrubí podle objemu místnosti a výkonu výfukového potrubí

Tipy a triky

Hlavní nuance konstrukce systémů ventilace polymerních trubek jsou:

 • ošetření krabic, kování, doplňkových prvků s antistatickým před instalací sníží provozní rozpočet, prach se nebude zdržovat v kanálech, nemusí se čistit;
 • Při vypracování odhadu se doporučuje zakoupit zásoby armatur, záběry rámů, upevňovací svorky, konzoly o 15% více;
 • pružné zvlnění by mělo být namontováno bez okrajů tak, aby se trubka během provozu neroztažila, změnila průřez, zvýšila odpor uvnitřsystémy;

Vlnité plastové PVC pro ventilační systémy

 • pravoúhlé boxy minimálně snižují výšku zavěšených, napínaných, rovných stropů, mohou však při provozu vydávat hluk, standardně zvyšovat odpor proti průtoku.
Užitečné informace!Kanalizační potrubí, které je pokračováním kanalizačního systému, nezbytné pro odstraňování plynů vznikajících při rozkladu odpadních vod anaerobními bakteriemi, se nevztahuje na ventilační systémy Je odebírán z PVC kanalizačních trubek, je veden střechou, nebo je nahoře uvnitř domu instalován vakuový ventil, který umožňuje odlehčení v odvodňovacím systému obydlí.

Video: větrání domu s plastovými kanály

Polymerní krabice a trubky jsou tedy vhodnější pro nezávislou výrobu ventilačních systémů než galvanizace a nerezová ocel. Těsnost spojů je opatřena objímkami, těsněním příruby. Vzduchové kanály jsou prakticky tiché, po vhodné úpravě neshromažďujte prach.

Video: větrání v domě pomocí plastových potrubí