Pokud je důležitá bezpečnost: pro plynový kotel zvolíme koaxiální komín

Moderní topná zařízení jsou nejkomplexnější jednotky s ekonomickou spotřebou paliva a vysoce kvalitním bezpečnostním systémem. Důležitou součástí tohoto systému je koaxiální komín. Pro plynový kotel se tato zařízení prodávají v soupravě nebo je lze zakoupit samostatně. Dnes v recenzi HomeMyHome.ru najdete odpovědi na nejnaléhavější otázky: jak takový komín funguje, na jakém základě funguje a jak by měl být instalován? Kromě toho vám dáme možnost seznámit se s modely od nejlepších výrobců.

Bezpečnost topného systému je důležitou otázkou. Koaxiální trubice vám pomůže tento problém vyřešit

Co je to - koaxiální komín a co je v tomto zařízení nové

Nejdříve existuje několik základních principů fyziky: vzduch potřebuje hoření. Když pec spaluje palivo, spotřebovává kyslík. Pro volný přístup vzduchu je možné místnost větrat, aby byl zajištěn foukací systém. Ale v tomto případě můžete ztratit vzácné teplo, protože jakýkoliv průvlak, otevřený otvor nebo větrací otvor ve zdi otevře chladnou atmosféru zvenčí. Jaký je rozdíl mezi moderními topnými kotli ? Používají nestandardní technické řešení, které z nich dělá uzavřený systém, který nevyžaduje přívod venkovního vzduchu.

Zařízení moderního plynového kotle s uzavřeným systémem

Toto technické řešení se nazývá souprava koaxiálního komína. Jeho hlavní novinkou je, že vzduch, který zajišťuje spalování paliva, přichází z ulice stejným potrubím, které odstraňuje produkty spalování. To je dáno speciální konstrukcí komína. Tato metoda zaručuje úplnostbezpečnost provozu kotle. Koaxiální trubky jsou instalovány nejen v soukromých domech, ale také v moderních bytových komplexech.

Využití individuálního vytápění v bytě je zárukou úspor nákladů a trvale příjemné teploty

.

Co je tak zvláštního na koaxiálním komínu pro plynový kotel

Zjistili jsme tedy, že koaxiální konstrukce umožňuje současně dodávat a odvádět vzduch z ohřívače. Jak je to možné? Takový komín sestává z několika částí, které jsou sestaveny tak, že v trubce je vyrobena trubka. Aby se komponenty sady nedotýkaly, jsou uvnitř umístěny speciální propojky. Taková zařízení se používají nejen v kotlích, ale také v konvektorových zařízeních a radiátorech, tj. Kdekoli se nachází spalovací komora.

Na fotografii je příklad toho, jak vypadá koaxiální komín:

Jumpery upevňují vnitřní a vnější stranu zařízení

Jak funguje koaxiální komín

Jak jste již pochopili, v takovém provedení dochází k obousměrnému oběhu vzduchu. Princip činnosti zařízení je následující:

 • Hmota studeného vzduchu proudí z ulice přes vnější kanál trubky a v procesu pohybu směrem ke spalovací komoře se ohřívá z tepla vnitřního kanálu. Přístup k ohřívanému vzduchu výrazně snižuje spotřebu paliva a zvyšuje účinnost kotle;
 • vnitřní kanál odstraňuje toxické produkty spalování. Pro intenzivnější cirkulaci vzduchu jsou kanály dodatečně izolovány, u některých modelů dokonce i vrstva čedičové vlny.

Princip činnosti koaxiálního provedení komína

Důležité!Aby koaxiální souprava pracovala s plnou účinností, je nutné dodržovat instalační normy, pečlivě vypočítat možnosti systému a správně sestavit zařízení.

Související článek:

Komíny pro plynový kotel v soukromém domě. Výběrová pravidla a instalační požadavky na komíny, jejich typy a montážní nuly ve speciální publikaci.

Co je součástí soupravy

\ t

Koaxiální komín se skládá ze dvou trubek různého průměru. Větší vzduch vstupuje z vnějšku přes menší - produkty spalování jsou odstraněny.

Pohled odborníka
Andrei Starpovsky
Vedoucí skupiny "Topení, větrání a klimatizace" "GRAST" LLC
Položit otázku\ t
„Maximální délka koaxiálního komínu pro plynový kotel nesmí překročit 3 metry. V opačném případě dojde k turbulenci ve vzduchu a dojde k narušení procesu cirkulace. “

Věnujte pozornost pokynům pro topné zařízení, musí nutně uvádět parametry potrubí. Souprava obsahuje kromě trubek:

 • koleno nebo úhel od 45 do90 °;
 • tee;
 • adaptivní spojka pro připojení k kotli;
 • preventivní čisticí jednotka;
 • jednotku pro sestavení kondenzátu;
 • kryt k ochraně před deštěm a sněhem;
 • svorky pro upevnění;
 • příruba pro upevňovací prvky ve zdi;
 • těsnicí kroužky.

Odsávací souprava pro koaxiální návrh

Koaxiální komíny pro nástěnné plynové kotle mohou mít svislý nebo vodorovný vývod. Horizontální provedení umožňuje volně zvolit místo pro kotel a části komína budou vyžadovat mnohem méně.

Pokud nechcete zkazit fasádu otvorem ve zdi, můžete vždy použít vertikální model a tradičně přivést komín střechou.

Informace!Vertikální koaxiální komíny pro plynové kotle mohou být instalovány na několika topných zařízeních umístěných na různých podlažích. Tento typ zařízení je instalován v bytových domech, kde se používají jednotlivé systémy vytápění.

Související článek:

Víčko na komínovém potrubí. Ve speciální publikaci našeho online magazínu jsou uvedena doporučení pro volbu větrné lopatky pro různé typy komínů a některé nuance instalace.

Koaxiální komín pro plynový kotel: materiály pro výrobu

V prodeji najdete soupravy odplast nebo nerez. Vzácně, ale existují i ​​hliníkové vzorky. Zvažte rozdíly mezi populárními typy materiálů.

Plast a jeho výhody

Pro výrobu komína se používá speciální plast, který je odolný vůči vysokým teplotám. Takový materiál je schopen vydržet více než + 200 ° C. Výhodou plastové sady je její nízká hmotnost, základní instalace a nízká cena.

Existují nevýhody plastů: potrvá maximálně 5 let a je vhodný pouze pro kotle s nízkoteplotním odtahem spalin

Koaxiální trubka pro plynový kotel z nerezové oceli

Hlavní výhodou ušlechtilé oceli je, že vydrží vytápění až + 500 ° C! V tomto ohledu je koaxiální systém z nerezového kovu mnohem odolnější a praktičtější než plast.

Kovové konstrukce mohou být nejprimitivnější, bez zabudované izolace, s vnitřní trubkou odolnou vůči kyselinám a složitější se zlepšenými aerodynamickými vlastnostmi a systémem nuceného přívodu vzduchu

Pohled odborníka
Andrei Starpovsky
Vedoucí skupiny "Topení, větrání a klimatizace" GRAST LLC
Položit otázku
„Ve vícepodlažních budovách je ve stěnách budovy namontován společný koaxiální kanál a má záruční dobu 30 let.“

Výhody a nevýhody použitíkoaxiální komín

Před rozhodnutím o instalaci takového zařízení je nutné uvést jeho výhody a nevýhody. První potřeba použít, a s druhou - být schopen vyrovnat se.

Plusy:

 • Bezpečnost.Provoz ohřívače bude bezpečnější, protože potrubí vedoucí ke spalovacím produktům je chlazeno.
 • Nepřerušený provoz.Systém kontinuálně dodává čerstvý vzduch do spalovací komory.
 • Zvyšuje účinnost kotle.V důsledku vstupu ohřátého vzduchu do spalovací komory se výrazně šetří spotřeba paliva .
 • Environmentální šetrnost.V koaxiálních vzduchových výměnách se palivo spaluje úplně, atmosféra dostává minimální množství toxických látek.
 • Pohodlné použití.Výměna vzduchu nemá vliv na vnitřní prostor místnosti, všechny procesy probíhají venku. Není zápach ani pálení.
 • Snadná instalace a dlouhý provoz.Konstrukce je lehká a snadno se instaluje v každém prostředí. Žáruvzdorné materiály vydrží více než tucet let.

Nevýhody:

 • Nevhodné pro všechny kotle.Takové trubky mohou být instalovány pouze v systémech s uzavřenou spalovací komorou plynu.
 • Neuretický výstup na fasádu.Je nepravděpodobné, že vodorovné vodiče zdobí stěnu domu. Vertikální východy lze snáze uspořádat jako obvykle.potrubí.
 • Námraza.Při teplotách nižších než -10 ° C je vývod potrubí zakrytý ledem v důsledku tvorby kondenzátu. Aby se tomu zabránilo, vyžaduje se dodatečná izolace potrubí.

Námraz je hlavním problémem podobných struktur

Na které kotle lze použít koaxiální komín

Podobné konstrukce komínů jsou vhodné pro kondenzační a přeplňované kotle s uzavřenou komorou. Mohou mít přirozený odvod spalin nebo nucené proudění vzduchu. Koaxiální trubka může být instalována na konvektor a zařízení s atmosférickým hořákem.

Taková výměna vzduchu může být napojena na téměř jakýkoli moderní systém vytápění s jedním nebo dvěma okruhy

Důležité!Pokud je v turbodmychadlovém kotli instalován samostatný výfukový systém spalin, nemá smysl instalovat koaxiální komín. U takového kotle bude nutné vyvést dva samostatné potrubí: jeden pro přívod čerstvého vzduchu, druhý pro odtah odpadního vzduchu.

Před nákupem a instalací potrubí si pečlivě přečtěte návrh topného kotle.

Související článek:

Sendvičové trubky pro komíny. Co je potřeba, specifikace, přehled hotových modelů, tvorba vlastních rukou, základy a důležité aspekty instalace, další doporučení - čtěte našepublikace.

Populární výrobci koaxiálních komínů

Technicky vyspělý komín se stal tak populárním výrobkem, že ho mnoho výrobců kotelů začalo nejen začleňovat do dodávaného vybavení, ale také k jeho výrobě pro individuální prodej. Univerzální přístroje mohou být připojeny k téměř libovolnému plynovému kotli. Zvažte nejoblíbenější značky.

Korejský koaxiální komín Navien

Tyto systémy jsou vynikající pro kotle vyrobené v Koreji. Můžete zvolit požadovaný průměr a délku. Vhodné modely budou nabízeny v reprezentativní kanceláři korejského výrobce.

Výrobky Navien

Koaxiální komín pro plynový kotel Baxi

Italská společnost nabízí modely z oceli pokryté smaltem. Záruční doba takové trubky je malá - pouze rok, ale uživatelé si všimnou kvality výrobku a poměrně dlouhé životnosti. Pro silné ruské mrazy nabízí společnost Baxi modely s přívodem vzduchu z kompozitního materiálu. Je možné koupit koaxiální komín pro plynový kotel od firmy Baxi za cenu 3000 rublů.

Náklady budou záviset na součástech soupravy Baxi

Kolik stojí nákup koaxiálního komína pro plynový kotel Proterm

Jednoduché a levné zařízení Proterm se hodí do stejnojmenných kotlů. Slováci nabízejí pro pohodlí montáž různých nástavců, adaptérů a adaptérů. Každý rokTržby se objevují v novém vývoji této společnosti.

Ochrana trubek

Komíny Buderus

Německá kvalita těchto komínů je mimo pochvalu. Jsou vyrobeny z oceli se smaltovaným povlakem a prodávány v sadě. Tyto soupravy lze použít pouze pro stejnosměrné kotle.

Souprava Buderus

Populární Vaillant Kits

Výrobky tohoto výrobce jsou na evropském trhu velmi žádané. Soupravy jsou vhodné pro kotle Vaillant a vyžadují umístění mimo oblasti možného vznícení.

Kotle Vaillant jsou velmi oblíbené pro svou kvalitu a hospodárnost

Známý Ariston

Zařízení pro domácnost této společnosti je ruskému spotřebiteli známo. Italská kvalita si získala důvěru a respekt miliónů zákazníků po celém světě. Komíny tohoto výrobce, jak se říká, udržují značku.

Vnější trubka konstrukce je vyrobena ze smaltované oceli, vnitřní trubka je z hliníku

Základy montáže koaxiálního komína

Každá sada koaxiálního komínu pro plynový kotel má podrobný návod k instalaci pro vlastní ruce. Pokud jste si ji pečlivě prostudovali, nebudou v instalaci žádné problémy. Pokud plánujete horizontální instalaci, zvolte správné místo pro vývod potrubí. Důležitý bod - vzdálenost od koaxiálního komína k oknu souseda. Pokud jste to příliš blízko - problémy nelze vyhnout.

Výška potrubí od kotle k otvoru ve stěně musí být nejméně jeden metr pro podlahový kotel a půl metru pro nástěnnou montáž

Pohled odborníka
Andrei Starpovsky
Vedoucí skupiny "Topení, větrání a klimatizace" GRAST LLC
Položit otázku\ t
„Počet otočných spojek s horizontálním zatahováním by neměl být větší než dva.“

Vodorovná část trubky může být dlouhá až 5 metrů. Trubkové spoje by měly být utěsněny spojkami, nikoli silikonovými nebo jinými těsnicími materiály. Pro ochranu před mrazem je nutné pečlivě izolovat vodorovné komíny. Vertikální instalace může být kaskádová - pro připojení několika kotlů a jednotlivých - pro jeden ohřívač. Kaskádové systémy ve výškových budovách jsou navrženy s domem, jejich instalace je řízena požárními a plynovými službami.

Pro připojení jednoho kotle lze použít potrubí o délce až 7 metrů. Tato výška je dostatečná pro instalaci topného systému ve dvoupatrovém domě

Pokud je dům vyroben z pěnových bloků - trubka je namontována ve zdi. V cihlovém domě můžete potrubí umístit mimo budovu, ale zároveň je důležité jej pečlivě izolovat. O instalaci plynového kotle s koaxiálním podlažím komína nebo stěnou ve videu:

Důležitá pravidla pro instalaci koaxiálního komína pro plynový kotel

Existují doporučeníschválený SNiP, bez kterého nesmí plynárenská společnost povolit provoz vašeho kotle. Zde jsou základní pravidla, která je třeba mít na paměti:

 • vodorovný výstup by měl být nejméně 2 metry od země;
 • průměr otvoru v cihlové zdi by měl být o 1 centimetr více než komín ve dřevě - 5;
 • ve vícepodlažní budově není možné nakreslit komín, pokud se nachází méně než metr od sousedního okna shora;

Od koaxiálního potrubí k sousedním budovám by dveře a okna měly být nejméně 1,5 m, stromům by nemělo být bráněno v odtahování výfukových plynů

 • není možné současně připojit v jednom kotle s výměnou vzduchu s nuceným a přirozeným přívodem vzduchu;
 • přes sousední místnost může být položena trubka o délce nejvýše 3 metry. Je-li kotel vybaven turbo systémem, můžete délku trubky zvětšit na 5 metrů;
 • Je důležité zajistit odběr kondenzátu z potrubí, nesmí spadat do země. Ve výškových budovách bude tento problém muset být koordinován s hygienickou epidemiologickou stanicí;
 • výstup potrubí nesmí být menší než 30 cm od stěny;
 • v systémech s turbodmychadlem musí být instalována zužující se membrána;
 • jednou ročně je nutné komín vyčistit od sazí a sazí. To se obvykle provádí před začátkem topné sezóny.

Kolikstojí za koupi koaxiálního komína pro plynový kotel

Náklady na koaxiální komín závisí nejen na značce výrobce. V mnoha ohledech záleží na dalších částech zahrnutých do celkového schématu. Nejpraktičtější věc není koupit hotovou soupravu, ale uzly, které určitě potřebujete. Z tohoto důvodu jsme analyzovali ceny komponent a nabídli vám malý seznam, který vám pomůže přibližně vypočítat vaše budoucí náklady.

Cena komponent pro koaxiální komín pro plynový kotel

Obrázek Uzel Průměrná cena (k květnu 2018), rub. Nejlepší nabídka
Koaxiální trubka, délka 110 cm se špičkou, DN 60/100 4515 Teplomarket
Koaxiální kohoutek, 90 ° 1832 Thermokit
Horizontální hrot pro koaxiální trubku 249 Thermokit
Potrubní prvek, kroužek pro utěsnění vnitřních trubek 248 Teplo a servis
Koaxiální adaptér 1737 ComTermo MSK
Trubkový prvek, adaptér pro vertikální koaxiální kotel 1841 Teplo a servis

Všechny tyto díly jsou univerzální a hodí se téměř ke každému modelu kotle.

Celkem

Pokud plánujete instalovat nebo vyměňovat koteltopení - je čas si myslet, že je čas držet krok s dobou. Musíte použít moderní vynálezy, které vám zaručí bezpečné a pohodlné prostředí. Z tohoto důvodu má smysl instalovat koaxiální komín. S ním se nemusíte starat o hladký chod kotle.

S koaxiálním systémem ve vašem domě bude vždy čisté a teplé

Pokud jste takový systém již nainstalovali - sdílejte své komentáře v komentářích!