Pokud je střecha již pokryta: podkrovní oteplování zevnitř všemi pravidly

Ať už stavíte nový design nebo přestavujete střechu pro další místnosti, musíte se postarat o to, jak vytvořit kvalitní izolaci podkroví. Pokud je střecha již zakrytá, zevnitř se provádí veškerá práce s přihlédnutím ke geometrii střechy a klimatickým vlastnostem regionu. V tomto materiálu jsme shromáždili všechny potřebné informace o možných způsobech oteplování a poskytneme vám praktická doporučení od odborníků.

Dobře izolovaná půda může sloužit jako ložnice nebo dokonce dětský pokoj

.

Užitečné informace a video o tom, jak zahřát půdu pro zimní život

\ t

Velmi záleží na kvalitní izolaci mansardové střechy. Pokud hodláte tento pokoj využít v zimě, musíte pečlivě přemýšlet o tom, jaké materiály použít pro tepelnou izolaci. Dalším důležitým aspektem je konstrukce střechy.

Je-li geometrie střechy velmi složitá, je možné, že pro zachování tepla budete muset obětovat část území

.

Zvláštnost prostoru pod střechou není pouze v geometrii, v zimě je chladnější než v jiných místnostech a v létě je teplejší. Za účelem udržení optimální teploty doporučuje střešní krytina pod střešní krytinou vytvořit vícevrstvou izolaci parotěsnou zábranu a izolaci.

Důležitý bod!S velkou tepelnou ztrátou střechou v zimě se sníh začíná roztavit a tvoří ledovou kůru. A voda, jak víte, hledá nějakou, dokonce i nejmenší mezeru. Takže ledová střecha je špatná, je zde vysoká pravděpodobnost, že dostanete únik.

Vysoce kvalitní tepelná izolace zabraňuje ohřevu střešní krytiny a tvorbě ledu

A teď malé video získat obecnou představu o izolaci podkroví:

Příprava izolačního prostoru pod střechou

Vezměte prosím na vědomí, že podle norem GOST není výška stropů v podkrovímůže být menší než 2,5 metru. To se však nevztahuje na celou oblast podkroví, ale pouze polovina, to znamená ve zbývajících 50%, může být výška místnosti o něco menší.

Jaké faktory ovlivňují tepelné ztráty v podkroví:

 • druh základního stavebního materiálu domu;
 • dostupnost obecné komunikace s ostatními oblastmi domu;
 • rysy geometrie střechy, počet a tvar ramp;
 • typy střešních nosných materiálů;
 • umístění podkroví vzhledem k hlavní budově (s jejím překročením nebo ne).

Všechny tyto faktory je třeba vzít v úvahu před pokračováním izolace střechy zevnitř vlastními rukama. Stavební pravidla určují, že izolace domu by měla být prováděna venku, aby se bod mrazu přesunul do jeho vnější části. Toto pravidlo se však nevztahuje na podkroví. Zde specifika konstrukce vyžadují vnitřní oteplování, protože střešní krytina musí být umístěna venku.

Jediný povrch, který lze z vnějšku izolovat, je štít střechy

.

Pokud jde o přípravu izolačních prací, je třeba pečlivě prostudovat možnosti tepelně izolačních nátěrů a vybrat vysoce kvalitní hydroizolační fólii.

Trochu o výběru nástrojů

Zeptáte-li se zkušeného pokrývače, jaké nástroje jsou potřebné k zahřátí mansardové střechy soukromého domu, pokrčí rameny a řekne: kladivo, nůž, hlavu a ruce. To je z velké části pravda, ale existují profesionální tajemství,ne každý chce sdílet.

Nejdůležitějším trikem je vybrat nůž. Pokud budete mít jednoduchou konstrukci a montážní nůž, pak během celého procesu budete trpět, nerovnoměrné řezání izolace. Čepel takového nástroje je příliš krátká, neprořezává se přes silnou vrstvu izolačního materiálu. Instalační nůž navíc rychle otupí na minerální vlně nebo pěně.

Můžete udělat s improvizovaným nástrojem pro řezání (pilou) nebo použít široký kuchyňský nůž pro řezání chleba s ozubeným ostřením.

Profesionální řezný nástroj - široký dlouhý nůž z uhlíkové oceli. Délka čepele - 35 centimetrů, odolná plastová rukojeť je velmi pohodlná v provozu

Kromě dobrého nože opravdu potřebujete kladivo, šrouby a šroubovák, trvanlivý kabel, ochranný oděv, respirátor a brýle.

Tipy pro řezání izolace:

 • místnost, ve které budete minerální vlnu řezat, by měla být dobře větraná;
 • zbraně, hlavy a zejména oči a dýchací cesty musí být chráněny před průnikem těkavých vláken;
 • po práci s izolací je třeba se osprchovat, důkladně si umýt ruce a obličej;
 • materiál musí být rozříznut přes vlákno - bude tam méně létajícího prachu;
 • Aby nedošlo k omylu ve velikosti kusů, je třeba pečlivě změřit jejich umístění.

Je lepší, aby se válcovaná izolace neodvíjela, ale aby se rovnala ve válci

.

Volba izolace pro podkrovístřechy

Nespěchejte si koupit první tepelnou izolaci , která se vám líbila, protože vypadá silně nebo má světlý obal. Vhodné materiály musí splňovat přísné požadavky, podrobněji je zvažovat:

\ t
Požadavek Vysvětlení
Nízká tepelná vodivost Toto je nejsrozumitelnější podmínka. Izolace by měla udržet teplo co nejlépe a přitom udržet v kondici a odolávat vysokým teplotám.
Izolace hluku Dokážete si představit, jak těžké bude pro vás usnout, když déšť začne bubnovat na kovových rampách a izolace střechy neabsorbuje tento řev? Pokud je střecha železná, nemůžete bez zvukové izolace.
Odolnost proti vlhkosti Izolace by neměla shromažďovat vlhkost. Hovoříme nejen o možných únikech, ale také o atmosférické vlhkosti. Pokud tepelně izolační vrstva absorbuje vodu jako houbu, brzy se zdeformuje a ztratí své vlastnosti.
Požární bezpečnost Dřevěný střešní rám je potenciálně atraktivní materiál pro oheň. Je lepší, když izolace nepodporuje hoření.
Provozní stabilitaIzolace musí být odolná proti vývoji hub a plísní. Je nežádoucí, aby přitahoval hmyz a hlodavce.
Lidská bezpečnost Izolace střechy materiálu by měla být bezpečná pro člověka. V jeho složení by neměly být toxické látky uvolňovány běhemzahřívání.
Ekonomika Důležitým faktorem pro ty, kteří obezřetně přistupují ke stavebním nákladům.
Snadná instalace Pokud se rozhodnete řešit podkrovní stěny zevnitř vlastními rukama, je důležité, aby byl materiál lehký a snadno instalovatelný.

A teď mluvme konkrétně o každém z možných druhů izolace.

Pěnový plast

Pěnoplast je pěnový polymerní materiál. Je velmi lehký, protože jeho hlavním obsahem jsou vzduchové bubliny. Jsou to oni, kteří působí jako tepelný izolátor. Pěnoplast se lisuje a netlačí. Je snadné zjistit, jaký materiál je před vámi - nestlačená pěna je jako plástev, bez námahy se rozpadá. Tento materiál se používá hlavně pro výrobu nárazuvzdorných obalů. Tisková pěna je hustší - dobře se řezá, nerozpadá se.

Pro izolaci můžete použít jeden a druhý. Pěnové desky se snadno upevňují na krokvy pomocí šroubů nebo lepidla. Povrch desek může být omítnut. Pro podkroví s tloušťkou desky 7 centimetrů.

Při použití pěnového plastu je důležité zajistit následné vysoce kvalitní větrání místnosti

.

Extrudovaná polystyrenová pěna

Extrudovaná polystyrenová pěna je pro moderní stavitele lépe známa jako penoplex. Byl vynalezen v polovině minulého století a od té doby se úspěšně používá pro ohřívání střech, stěn a podlah vobytných prostor. Jeho výroba je poněkud podobná výrobě pěny, ale liší se při vysokoteplotním působení na suroviny. Výsledný materiál má vysokou hustotu a dostatečnou pevnost. Vynikající indikátor pevnosti - styrex se používá pro tepelnou izolaci RWY na letištích.

Penoplexové plechy jsou vyrobeny se zkosením podél hrany, což umožňuje ohřívat povrchy bez spojů a mezer

Minerální vlna

\ t

Minerální vlna - jedna z nejpopulárnějších tepelně a zvukově izolačních materiálů. Úspěšně se používá pro izolaci střechy a podkroví, podlah a stěn. Tuto izolaci lze použít uvnitř i vně budovy. Odolává teplotám až + 690 stupňů a může být použit k ochraně horkých potrubí.

Termínem „minerální vlna“ se rozumí kamenná vlna, skleněná vata a strusková vlna. Minvat má různou hustotu v závislosti na značce a výrobci. Pro izolaci podkroví je lepší zvolit minerální vlnu se svisle uspořádanými vlákny.

Existují druhy vlažných vláken s náhodně uspořádanými vlákny, která se vyznačuje zvýšenou pevností

.

Skleněná vata

\ t

Jedna z odrůd minerální vlny, skelné vaty, je již dlouho úspěšně používána jako izolace pro střešní krytiny. Vyrobte je z nádob z rozbitého skla a jiné produkce krystalického odpadu.

Izolace skleněných vláken se osvědčila při izolaci rozbité střechy zevnitř. Díky své trvanlivostistruktura, skleněná vlna příznivě s jinými druhy minerální vlny. Jeho vlákna jsou téměř třikrát delší než běžná minerální vlna.

Skleněná vata se snadno instaluje a řezá, je poměrně nenákladná a lze ji použít pro vnitřní i venkovní izolaci

S tímto materiálem je nutné pracovat velmi opatrně, za použití osobních ochranných prostředků. Nejjemnější vlákna v kontaktu s pokožkou a sliznicemi způsobují těžké podráždění.

Kamenná vlna

Kámen nebo čedič, vlna - je tepelný izolátor, který je založen na přírodním horském materiálu. Tento ohřívač nepatří do kategorie levných, ale příznivě se srovnává s jinou dlouhou životností a vynikajícím výkonem.

Proces výroby čedičové vlny předpokládá působení vysokých teplot až 1500 tisíc stupňů. Moderní výroba využívá pro vázání částic ve směsi na bázi fenolformaldehydu.

Kamenná vlna - kvalitní materiál pro izolaci

Ecowool

Jedná se o relativně nový typ izolace, který dosud nezískal takovou popularitu jako pěnový plast nebo minerální vlna. Od ostatních tepelně izolačních výrobků se liší tím, že se nevyrábí ve vrstvách nebo rolích. Ecowool je granulovaná látka, vlákna, ve které se lepí pouze elektrostaticky.

Ecowool se skládá z celulózy a je vyroben z odpadu. Jeho výhoda spočívá v tom, že objemová směs dobře vyplňuje všechny mezery a díry.Má stejné tepelně izolační vlastnosti jako minerální vlna.

Přirozené složení této izolace je příznivým prostředím pro rozvoj mikroorganismů a plísní, hmyzu a hlodavců se v ní cítí skvěle. Pro zajištění izolačních vlastností izolace je celulóza zpracována retardéry hoření.

Ecowool je aplikován postřikem

Polyuretan

Polyuretanová pěna je druh plastu, který se vyznačuje pěnovým složením. Němci nám přinesli praxi používání polyuretanové pěny. Tento izolátor lze použít k izolaci domů z betonu a cihel. Nanáší se stříkáním a pevně drží na všech površích.

Je stále těžké říci, jaká je maximální životnost tohoto ohřívače, historie jeho použití je stále velmi malá. Používáme houby polyuretanové pěny po velmi dlouhou dobu, ale jako ohřívač - poměrně nedávno.

Je známo, že tato sloučenina dobře izoluje hluk a není horší v izolačních vlastnostech pěnového plastu

.

Penofol

Penofol je tenký polymerní tepelný izolátor, který se skládá z pěny a hliníkové fólie. Odrazivost tohoto materiálu je vynikající - až 97%. Tento tepelný izolátor nepropouští vodu a vzduch a odráží teplo proudí zpět do místnosti. Práce takového materiálu je podobná působení termosky. Tloušťka nátěru - od 3 mm do 4 centimetrů.

Odborníci doporučují kombinovat penofol s jinými tepelnými izolátory, včetněvčetně použití pro hydroizolaci

Výhody a nevýhody různých typů izolací

Existuje mnoho typů tepelně izolačních materiálů a technologií pro jejich použití. Jak si vybrat nejvhodnější? Samozřejmě musíte zvážit všechny nevýhody a výhody materiálů, porovnat jejich vlastnosti:

Materiál
Výhody Nevýhody

Pěnoplast
Bezpečné pro lidské zdraví, nevypouští toxické látky během provozu.

Není vystaven hnití a rozkladu, má téměř neomezenou životnost.

Odolný vůči ohni, obsahuje látky zpomalující hoření, které podporují samozhášení.

Nemá vliv na konstrukci střechy.

Má přijatelnou cenu.
Křehký materiál vyžaduje ochranu před mechanickým poškozením.

Zničí účinky nitropovrstvení.

Neprochází vzduchem.

Zničeno hlodavci.

Penoplex
Vysoká tepelná izolace a hluková izolace.

Nepohlcuje vlhkost, nepodléhá hnilobě a tvorbě plísní.

Udržuje své vlastnosti na dobu neurčitou.

Protipožární, samozhášecí.

Má přijatelnou cenu.

Bezpečný pro lidi.
Zničeno přímým kontaktem se slunečním zářením.

Je vystaven mechanickému poškození.

Minwat
Přechod vodní páry, ale naTo se neshromažďuje vagu. V důsledku toho budou střešní krokve vždy suché.

Je to prodyšný materiál, dobře přispívá k výměně vzduchu.

Dobrý zvukový izolátor.

Nehoří a při vysokých teplotách nevypouští toxické látky.

Má dlouhou životnost - až 55 let.

Nepřiláka hlodavce.

Střechu podkroví je možné zahřát zevnitř za pomoci domu z minerální vlny vlastníma rukama bez zapojení zaměstnanců.
Obsahuje toxické formaldehydové sloučeniny v malých množstvích.

Při nesprávném umístění se může deformovat.

Skleněná vata
Cenově dostupné náklady.

Požární bezpečnost, odolnost vůči vysokým teplotám.

Trvanlivost - průměrná životnost 35 let.

Trvanlivost a malá hmotnost.
Schopnost absorbovat vodu.

Časem se smršťuje, což má špatný vliv na celkovou izolaci.

Potřeba dodatečných opatření při instalaci.

Čedičová vlna
Nespaluje ani nepodporuje oheň.

Vynikající zvuková izolace.

Chemická odolnost.

Propustnost par, čedičová vlna „dýchá“.

Dlouhá životnost - až 70 let.

Odolný vůči plísním a hlodavcům.
Pod izolační vlastnosti pěny.

Silně se rozpadá při instalaci, prašné.

Deformováno vlastní hmotností.

Ecowool
Zvýšená propustnost par.

Ekologická vlna šetrná k životnímu prostředí neobsahuje toxické látky.

Vytvoření bezešvého povlaku, vyplnění trhlin.

Dlouhá životnost - až 50 let.
Obtížnost při aplikaci vyžaduje speciální sprej.

Neschopnost používat bezrámovou izolaci.

Polyuretan
Vynikající přilnavost na každém základě: beton, cihla, dřevo.

Lze použít pro složitě zakřivené povrchy.

Má minimální hmotnost, nevytváří těžší střechu.

Slouží k zesílení ohřátých ploch.

Je bezešvý povlak.
Rozkládá se působením ultrafialového záření, potřebuje dodatečný povlak.

Směšovače při požáru.

Penofol
Významné úspory ve vesmíru, téměř žádný prostor.

Vynikající tepelná izolace a odrazivost.

Bezpečnost pro lidské zdraví.

Nepodporuje spalování.

Nepohlcuje vlhkost, nepřitahuje hlodavce.

Dobrá izolace hluku.

Snadná instalace.
Potřeba kombinovat s jinými materiály.

Nevhodné pro nanášení dekorativního nátěru.

Při montáži nelze použít šrouby a hřebíky - ztrácí své vlastnosti.

Vlastnosti geometrie: izolace podkroví zevnitř, pokud je střecha již zakrytá

Na jedné straně určitým způsobem rozhodovat, jaksprávně izolovat podkroví zevnitř vlastními rukama a neexistují žádné zvláštní obtíže. Ale nebylo to tam. Hlavní problém může být skrytí v geometrických formách střechy, zejména pokud jste se snažili, aby byl co nejatraktivnější. Forma podkroví zpravidla opakuje všechny ohyby střechy. Izolace se montuje přímo na šikmé stěny. Mimochodem, příliš elastický tepelný izolátor může prohýbat, takže je důležité přemýšlet o tom, jak jej zajistit.

A co kdybyste poskytli střechu se špičatým kuželem nebo jiné architektonické požitky? V tomto případě je nutné vyladit geometrii zevnitř pomocí přídavných stěn nebo dokonce stropu.

Příklad práce s nerovnými podkrovními stropy v tomto videu:

Jak vidíte, je možné, pokud je to nutné, geometrii mírně korigovat zevnitř. V tomto případě a veškeré práce na izolaci by měly být prováděny na instalovaných doplňkových příčkách.

K potřebě hydroizolačních prací

Všechny vláknité tepelné izolátory absorbují vlhkost. V důsledku teplotního rozdílu může vzniknout v důsledku vad střešní krytiny nebo tvorby kondenzátu uvnitř místnosti. Vlhkost vstupující do izolace nepříznivě ovlivňuje její stav. Zabránit tomu je úkol hydroizolační vrstvy.

Moderní konstrukční technologie předpokládají použití membránových materiálů. Nedovolují tvorbu kondenzaceumožnit průchod vnější vlhkosti.

Pohled odborníka
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku\ t
„Dekorační dekorace na stěnu je obvykle paropropustná a umožňuje pronikání vlhkosti do střešních a tepelně izolačních prvků. Doporučuji chránit vrstvu izolace zevnitř fólií nebo polyethylenovou hydroizolační vrstvou. “

Jak správně izolovat střechu s hydroizolační vrstvou na fotografii:

Schéma izolace podkroví po vrstvě

Jak zahřívat půdu zevnitř: tipy a video instrukce

A nyní od teorie k praxi: jak izolovat střechu domu zvenčí vlastními rukama. Existuje několik obecně uznávaných metod, které považují za nejjednodušší a nejúčinnější.

Video na půdním oteplování vlastníma rukama z vnitřní strany minerální vlny

Před zahájením prací je třeba provést všechna potřebná měření. Budete muset znát vzdálenost mezi krokví. Je dobré, pokud krok krokve bude odpovídat standardním velikostem plechů z minerální vlny - 60 centimetrů. V tomto případě nebudete muset řešit složité otevření. Pokud je rozteč krokví 58 cm, pak nebudou zapotřebí ani další upevňovací prvky, minerální vlna bude pevně držena třecí silou.

Důležité!Práce na izolaci se provádějí až po pokládce hydroizolační vrstvy.

Pokud je rozteč krokví větší nebo menší, než je požadováno, izolační desky se oříznou o 2 cm.

A nyní jednoduché sekvenční video tutoriály o tom, jak zahřívat podkrovní střechu minerální vlnou:

Doporučení pro izolaci podkrovní pěny

Polystyrénové desky, stejně jako minerální vlna, musí být pevně nastaveny na mezery mezi krokví. Neměli byste dávat příliš mnoho příspěvků - pěna se může při nadměrné síle rozpadnout. Mezera mezi vrstvami pěny a krokvemi by měla být vyplněna stavební pěnou a samotná izolace je připevněna k latě speciálním lepidlem a dodatečně upevněna dřevěným rámem.

Video materiály, jak správně zahřát podkrovní střechu pěnou:

Technika izolace podkroví polyuretanovou pěnou

\ t

Před provedením ohřevu nástřikem polyuretanové pěny je nutné pečlivě chránit již nainstalovaná okna před směsí. Za tímto účelem jsou zapečetěny filmem. Pokud se pěna dostane na sklo, pak je velmi obtížné je odstranit, povlak pevně přilne k jakýmkoliv povrchům. Kromě oken je třeba zajistit ochranu dveří a dalších míst, která neplánujete izolovat.

Důležité!Pro dobrou přilnavost polyuretanové pěny je třeba vyčistit všechny povrchy od prachu a nečistot.

Postup rozprašování v následujícím videu:

Hlavní chyby v oteplování v podkroví

Na závěr byste měli uvést hlavní chyby v izolačních pracích v podkroví. Jsou to oni, kdo mohou vyvrátit veškeré vaše úsilí a výdaje:

 • nesprávný výběr tloušťkyizolace může vést ke skutečnosti, že buď plýtváte penězi, nebo nedosáhnete požadovaného výsledku;
 • nedostatek větrání v místnosti povede ke vzniku kondenzace na stěnách a poškození nátěru;
 • bez hydro- a parotěsné zábrany se veškerá vlhkost absorbuje do izolace, čímž se poruší její vlastnosti.

Nezapomeňte, že kvalitní izolace významně sníží vaše náklady na vytápění

Máte-li zkušenosti s oteplováním podkrovních podlah a jsou momenty, které jsme v tomto materiálu neuváděli, sdělte svůj názor v komentářích!