Polyuretanová síťovina v interiéru i exteriéru: od výběru až po fotografické příklady hotových prací

Odedávna se používá štuková lišta jako domácí dekorace. Právě tato výzdoba proměňuje budovy a místnosti na umělecká díla. Dříve byla vyrobena výhradně ze sádry a nyní byla nahrazena lehkými, trvanlivými a nenáročnými syntetickými materiály. Tématem tohoto materiálu v časopise HomeMyHome.ru je štuky z polyuretanu. Co to je, jaké nuance by měly být vzaty v úvahu při výběru a instalaci - to vše v našem článku.

Polyuretanová výzdoba může budovu zcela změnit

Výhody a nevýhody polyuretanového štuku

Polyuretanová pěna je plně syntetický materiál, který se vyrábí v chemickém průmyslu. Pěnová polyuretanová pěna je velmi lehká - značně zjednodušuje instalaci. Je snadné se o takové výrobky starat, nejsou křehké, jako omítky. Syntetika se nebojí hmyzu, hniloby a plísní.

Když popisujeme podstatu tohoto materiálu, nemůžeme mlčet o jeho nedostatcích. Je jich mnoho, takže si musíte okamžitě představit, čemu budete čelit. Syntetický původ polyuretanové pěny jej činí toxickým pro člověka. Během spalování nejenže uvolňuje škodlivé sloučeniny, ale také „fonit“ i při pokojové teplotě. Další námitka - výrobky vyrobené z polyuretanové pěny se časem smršťují, to znamená, že za pár let najdete spoje, kde byly předtím pečlivě opraveny. Máte-li zdobené takové štuky s fasádou budovy, mějte na paměti, že barva na to bude prasknout jako povrch šperky "chodí" pod vlivem teplotních změn.

Další nevýznamná, ale zjevnou nevýhodou je nemožnost výroby šperků na objednávku. To znamená, že pokud chcete exkluzivní výzdobu, měli byste stále kontaktovat mistry sádrových prací

A konečně, důležitým nedostatkem je vysoká hořlavost materiálu. To je významná nevýhoda, která stojí za to si pamatovat a podnikat zvýšenébezpečnostní opatření.

Nenechte se však ve spěchu zoufalství: všechny zjištěné nedostatky jsou více než kompenzovány nízkými náklady a snadnou instalací. Kromě toho, pokud jste vážně přistupovat k výběru štuky, můžete získat kvalitní výrobky s ochranným nátěrem, který nebude otrávit vzduch v místnosti.

Jak se vyrábí štuky z polyuretanové pěny, její složení a funkce

Vzorec pro výrobu polyuretanové pěny byl vynalezen v sedmdesátých letech ve státech a od té doby se příliš nezměnil. Tento materiál se skládá ze dvou složek, které reagují a vytvářejí pěnu se vzduchovými bublinami. Pro zvýšení hustoty materiálu se pěna nalije do uzavřených forem pod tlakem.

Vysoce kvalitní výrobky z polyuretanové pěny v hustotě mohou odpovídat měkkému dřevu

.

Pro výrobu těchto výrobků je třeba nákladné a výkonné zařízení. Takže žádné řemeslné výrobky nevyrábějí opravdu kvalitní štuky, ale mohou je provádět pouze velké společnosti s vysokou technologickou úrovní a kompetentními odborníky. Výsledné polotovary mohou být řezány, smirkovým papírem, hřebíky. Je dostatečně silný, aby mohl být použit na fasádách.

Typy polyuretanových štuků

Figurální ozdoby jsou ve skutečnosti malé architektonické formy. Musí odpovídat zvolenému stylu interiéru. S pomocí krásného štuku, můžete dovedně skrýt komunikační východy nebo nedostatky stavitelů. NeJe nutné se příliš zapojit do štukové výzdoby, busta ohrožuje špatnou chuť.

Použití těchto dekorativních prvků by mělo být přísně měřeno a úměrné rozměrům místností a budov

.

Jaké typy polyuretanových výlisků lze použít pro fasádu domu

Stukové prvky tradičně zdobí fasády v klasickém slohu. Každý historický směr má své vlastní druhy dekorativních prvků. Listy, zásuvky a basreliéfy se shromažďují v kompletních kompozicích. Co lze použít na fasádě budovy?

Typ položky Vlastnosti aplikace

Cornice
Eaves tvoří pod střechou horizontální linie po obvodu budovy. Pro velkolepé osvětlení pod okapy můžete instalovat osvětlovací zařízení.

Lisování
Objemové pásy s konvexním profilem. Používá se k zdobení a rámování říms budov a oblouků.

Pilaster
Figurální výčnělky, které tvoří architektonické řády na fasádě. Charakteristické pro klasický stavební styl. Může být vytvořen ve složení, zaměřit se na výklenky a sloupy.

Sloupec
Pozoruhodná výzdoba fasády, kterou lze namontovat do několika stupňů. Nejčastěji se používá pro výzdobu polopříčeků, jako by vyčníval ze zdi.

Modiglion
Prvky podpírající okapový díl. Hrajte roli závorky, častopoužívá se sloupci.

Platforma
Pro zdobení okenních otvorů se používají sandriky, ozdobné lišty a lišty.

Sochařství
Pro navrhování výklenků na fasádách budovy používejte sochy. Jsou vyrobeny na zakázku. Nejčastěji se jedná o různé druhy andělů nebo exotických tvorů.

Jakýkoli z uvedených typů štuků vyrobených z polyuretanu lze zakoupit v katalozích významných výrobců. Kromě toho obsahují další prvky: sloupky, basreliéfy, rámy, maskary a girlandy.

Dekorativní štuky z polyuretanu v interiéru

\ t

Štuková lišta v interiéru se používá přibližně stejným způsobem jako u fasády. Římsy se montují na křižovatce stropu a stěn. Mohou skrýt místo uchycení záclon, lustrů nebo nástěnných svítidel.

Lišty dokonale zapadají do designu krbů, oblouků a stropů. Jsou umístěny jako rámové výklenky a zrcadla, sloužící k územnímu plánování. Sloupy a poloprostory v místnostech mají obvykle čistě dekorativní charakter. Tyto dekorativní prvky mají malý průměr - až 35 cm.

Pro zdobení sloupů použijte malování nebo mozaiku, zvýrazněte

Polyuretanová lišta se používá jen zřídka. Nejčastěji se pod podlahou vybírá sokl. Ale pokud design vyžaduje právě takový design, tam jsou některé v prodeji. Stropní lišty z polyuretanu jsou reprezentovány řadou zásuvek pro lustry.

Efekty různých tvarů a velikostí zdůrazňují eleganci klasických svítidel

.

Nejlepší výrobci polyuretanových výlisků

Jak již bylo zmíněno, vysoce kvalitní syntetické štuky - výsledek high-tech výroby se specializovaným vybavením. Ne všichni výrobci se mohou pochlubit kvalitními materiály. Vybrali jsme pro Vás několik společností, kterým můžete důvěřovat.

Europlast - kvalitní domácí štuk z polyuretanu

Společnost Evroplast je jedničkou mezi moderními domácími výrobci polyuretanových pěnových výrobků. Jeho designéři nabízejí široký výběr široké škály produktů.

Ceny produktů jsou ovlivněny přítomností vlastní základny zdrojů

.

Uživatelé si všimnou dokonalé geometrie a spolehlivých spojů ve výrobcích Europlast. Kromě toho mají tyto prvky vysoké standardy kvality a bezpečnosti potvrzené nezbytnými certifikáty.

Populární zahraniční výrobci polyuretanových výlisků

Zahraniční výrobci jsou rovněž připraveni poskytnout vám výběr kvalitních výrobků. Zde jsou podle kupujících jejich zástupci nejzajímavější:

  1. Perfect je čínská společnost, která úspěšně vyrábí několik sbírek. Štuk vyrobený z polyuretanu Perfektní má dobrou kvalitu a rozumnou cenu.
  2. Sítěpolyuretan Orac Decor se vyrábí v Belgii. Tento design je považován za elitu, preferují ji módní návrháři.
  3. Malajský dekor z Fabello Decor má na Ukrajině vedlejší výrobu. Katalogy výrobce představují širokou škálu různých položek.
  4. Belgická společnost NMC vyrábí polyuretanové výrobky od poloviny 20. století. Tento výrobce nabízí kromě tradičního dekoru objemové panely s 3D efektem.

Vysoká kvalita spojů dílů je charakteristickým znakem známých výrobců

Jak si vybrat polyuretanové výlisky - doporučení od redaktorů HomeMyHome.ru

Naši redaktoři pečlivě studovali četné recenze od zákazníků a doporučení interiérových designérů. Na základě této studie doporučujeme při výběru polyuretanového dekoru věnovat pozornost následujícím bodům:

  • se nesnaží šetřit na těchto výrobcích, zpravidla se levné čínské výrobky neodlišují ani kvalitou ani trvanlivostí;
  • Pokud pro dokončovací práce potřebujete doplňky, zástrčky a další přídavné fragmenty, ujistěte se, že se neliší od hlavního produktu v kvalitě a barvě;
  • studují místa kloubů fragmentů. Musí být naprosto vyrovnané a navzájem konzistentní;
  • se nezaměňují pěnové výlisky a polyuretan - liší sehustotou. Nekupujte pěnu.

Uvažujme o každém dekoru, který si koupíte, neměly by mít známky otěru nebo vady ve vzoru

Upřednostňujte výrobky vyrobené v Belgii - je to o něco dražší než všechny ostatní, ale nebudete litovat vynaložených nákladů.

Několik jednoduchých tipů pro instalaci polyuretanového štuku

Než začnete pracovat, musíte složit dekorativní prvky do místnosti a nechat je ležet alespoň jeden den. Polyuretanová pěna se lepí pouze na čisté a suché povrchy.

Důležité!Před nákupem a instalací dekoru pečlivě změřte místnost. To vám ušetří zbytečné náklady.

Chcete-li dekorační fragmenty pro montáž tvarovaného polyuretanu řezat vlastními rukama, použijte kovovou pilu na kov s jemným zubem. Lepení dekoru se provádí dvěma typy lepidla: dokovací - pro polyuretan a montáž - pro polyuretan a beton nebo dřevo. Pohodlné použití lepící pistole.

Po vysušení se zbytky lepidla odstraní jemným brusným papírem

Pro spolehlivější upevnění prvků, zejména pokud se práce provádějí mimo budovu, se používají hmoždinky. Jejich hlavy by měly být utopeny v polyuretanu a pak by měly být umístěny na těchto místech. Po konečné fixaci všech prvků je třeba tmelit spáry a vymalovat dekor.

Jak lze polyuretan barvit

Zbarvení štukypolyuretan nejen zdobí fasádu nebo interiér, ale také chrání povrch výrobků před povětrnostními vlivy. Nezapomeňte, že spoje prvků je třeba tmelit a skrýt stopy tmelu lze jen natřít.

Dekor můžete ozdobit zlatou nebo bronzovou barvou - bude to vypadat zvláště luxusní

Pohled odborníka
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku\ t
"Polyuretan netoleruje kontakt s White Spirit a jinými agresivními rozpouštědly."

Pro nátěry dávejte přednost latexovým, akrylovým a silikonovým barvivům. Štuk může být natřen před nebo po montáži. Profesionálové preferují první možnost. Po ukotvení prvků jsou místa tmelu dodatečně natřena. Takže se nemusíte snažit malovat na stropy a stěny tak, aby nedošlo ke znečištění přilehlých povrchů.

Fotogalerie použití polyuretanového štuku v interiéru

\ t

Tvarový design je tradiční pro interiéry Art Deco, Říma, Řecka, Říše a baroka. Věnujte pozornost fotografii, jak krásně stropy se štuky z polyuretanového vzhledu. Vybrali jsme pro Vás inspiraci v interiéru.

Jak vypadá fasádní štuk z polyuretanu: foto příklady

Luxus interiéru by měl mít logické pokračování na fasádě budovy. Architektonické řešení domu se štukovou výzdobou je výsledkem práce zkušeného návrháře. Je nutné, aby rozměry prvků přesně odpovídaly proporcím budovy. Nejúspěšnější příklady v této galerii.

Cena emise: Nákup a montáž polyuretanových výlisků

Zbývá zjistit jen jednu otázku: kolik bude tato velkolepost stát? Vezměte si například několik základních prvků a cen, od července 2018. Stropní vývod tak v závislosti na velikosti a složitosti provedení vás bude stát od 2 000 do 5 000 rublů. Postavené římsy o délce 2 metry budou stát 900-2 500 rublů. Cena pilastrů je od 500 do 1500 rublů, sloupců - 2000-15 000 rublů.

Nyní o službách montérů. Instalace římsy bude stát 200-400 rublů, komplexní prvky - asi 2000 rublů. Ve skutečnosti je instalace takového dekoru jednoduchým úkolem a můžete se sami snadno ušetřit prací.

Video: Montážní návod

Pokud máte podobné zkušenosti, čekáme na připomínky v komentářích!