Před a po: jak na to-it-yourself nástěnné omítky, video a návod

Dříve či později se téma opravy zvedá v každém domě. Z kvality přípravných prací bude záviset konečný vzhled místnosti. Poté, co jsme aplikovali jednou síly na vysoce kvalitní povrchovou úpravu, bude v budoucnu možné pouze opakovaně lepit tapetu nebo měnit barvu stěn. Zpočátku se může zdát, že práce neprofesionálního mistra nemůže být provedena. Můžete se však pokusit vytvořit alespoň náčrtky. Kromě morální spokojenosti také výrazně ušetří váš osobní rozpočet. Tento přehled podrobně popisuje celý technologický proces, jak omítky stěn vlastními rukama na začátečníka. Video a instrukce krok za krokem pomohou pochopit konstrukční nuance.

Začátek procesu

Sádra - typy, rozsah, účel

Hlavním účelem omítky je vyrovnání geometrie základů stěn a stropů, aby se odstranily nepravidelnosti nebo závady. Slouží jako hrubý povrch. Aplikační technologie umožňuje aplikovat směs v silné vrstvě v případě velkých odchylek S pomocí omítkových stěn v bytě můžete získat nejhladší základ.

Sádra může svým složením obsahovat tyto typy :

 • sádra;
 • cement.
 • vápnitý;
 • vápenatý cement;
 • vápenná sádra;
 • sádrovec.

Nejdůležitější rozdíl mezi nimi je doba sušení roztoku. Sádrová malta trvá až týdenplné sušení, cement bude potřebovat asi měsíc. V případě, kdy je nutné dosáhnout maximální trvanlivosti, by se proto měly používat kompozice s cementem.

Takové pokrytí bude trvat několik desetiletí. Moderní výrobci zavádějí do maltové směsi polymerní přísady, které urychlují schnutí až na dva dny. Cementová směs se používá pro vyrovnání povrchů v suterénech nebo pro pokládku obkladů.

Proces vyrovnávání stěn s omítkou vlastníma rukama je poměrně pracný, proto se častěji používají roztoky sádry. U sádrových sloučenin je důležité dodržovat podmínky vlhkosti. Sádrové omítky je možné umístit do jedné vrstvy, což výrazně šetří rozpočet. Povrchová úprava se provádí jak na cihlovém, tak na dřevěném povrchu. Pro dokonalou hladkost by měl být nátěr po zaschnutí omítky propíchnut.

To je důležité!V podmínkách vysokých vlhkostí nebo teplotních změn musí být sádrové omítky opuštěny ve prospěch cementu.

Noví mistři jsou vhodnější pro omítání cementu přísadami polymerů. Video tutoriály pomohou pochopit a pečlivě provést celý proces v souladu s technologickým sledem.

Suché směsi

Sádra, tmel - podobnosti a rozdíly

Osoba, která je na první pohled daleko od stavebních podmínek, rozhodne, že jsou synonymem jednoho typu stavebních prací. Ve skutečnosti, v těchto termínechexistují podobnosti a významné rozdíly. Oba materiály jsou určeny pro vyrovnávání povrchů, podobnost končí zde.

Související článek:

Omítání a tmel - jaký je rozdíla společné rysy, v jakých případech by měly být použity, doporučení odborníků - přečtěte si o tomto a mnoha dalších věcech v našem přezkumu.

Tmel

Výrobci nabízejí suchou směs nebo hotový plastový roztok. Jako pojivo se přidává cement, sádra a polymery. Pomocí tmelu je možné vyrovnat malé povrchové defekty, aby podklad po omítání byl hladký. Pro trhliny do velikosti 10 milimetrů se použije výchozí sloučenina. Konečný tmel se používá pro konečné vyrovnání povrchů.

Není možné míchat startovací a dokončovací tmel. Prostředky s různou homogenitou mohou vytvářet další defekty na bázi.

Utěrování povrchů

Omítky

Pomocí omítky je možné vyrovnat povrch s odchylkami do 15 centimetrů. Kromě toho působí jako tepelná izolace povrchů, v některých případech dodatečná ochrana proti vlhkosti.

Sádra je běžná a dekorativní. V kompozici jsou velká zrna. Používá se jako hrubovací nebo dokončovací stavební nátěr.

Při použití tmelu a sádry jinétechnologie. Pro omítky se to děje takto:

 • je první vrstva aplikována postřikem, pomocí kterého jsou skryty velké povrchové defekty. Kromě toho slouží jako přídavná spojka s následujícími vrstvami;
 • provádějící střední vrstvu zajišťuje vyrovnání povrchů;
 • dokončovací tmel nebo nakryvka - konečně vyhlazuje základ.

Dekorativní směsi se nanášejí podle jednotlivých technologií. Sádrová směs potřebuje několik dní na úplné vyschnutí, další den je tmel připraven.

Sádra základů

Tipy od zkušeného řemeslníka: jak správně omítnout stěny

Před provedením oprav je nutné prostudovat zvláštnosti základny povrchů stěn. Z toho bude záležet na způsobu provádění prací. Pro ploché stěny jsou postačující stěrky a hladina . Základy s velkými závadami a odchylkami mohou být vyrovnány pouze s použitím majáků. Může potřebovat velké množství směsi. V tomto případě by měla být provedena dodatečná výztuž na stěně.

Existuje několik pravidel pro omítání stěn:

 • Především se povrchy stěn očistí a opatří základním nátěrem;
 • se aplikuje druhá fáze a rozdělí se objem sádry;
 • v konečné fázi je základna zakryta a odstraněna.

Čištění stěn

Video, jak správně omítnout zdi, pomůže provést všechny práce správně:

Spotřební materiál a nářadí pro omítkové stěny

\ t
 • sádra;
 • základní nátěr pro předběžnou úpravu základů stěn;
 • majáky v případě velkých odchylek povrchu;
 • pravidlo pro hliníkovou omítku o délce 2 m pro tažení směsi a 2,5 m pro instalaci majáků;
 • hladinovou bublinu o délce nejméně 2 metry;
 • špachtle široká 15 cm;
 • stavební struhadlo;​​
 • stěrkou;
 • kbelík;
 • váleček s podnosem nebo štětcem pro základní nátěr;
 • rukavice;
 • perforátor s tryskou pro míchání směsi;
 • hmoždinky, šrouby, šroubovák Phillips, nůžky na řezání majáků;
 • kladivo;
 • kovové železo;
 • ruleta;
 • klesá.

Některé nástroje jsou již k dispozici v každé domácnosti. Něco bude muset koupit nebo pronajmout. Ale to není jediný opravný nástroj, vše se hodí při následných opravách. Můžete říci - investice do budoucnosti, nyní víme, jaké nástroje jsou potřebné pro omítání stěn, můžeme začít opravovat.

Nástroje

Co potřebujete vědět pro výrobu kvalitní omítky

propři výrobě cementové omítky smíchejte cement s pískem v poměru 1: 3. Voda se postupně nalije do směsi za stálého míchání. To by měl být roztok konzistence zakysanou smetanou s vysokým obsahem tuku. Před smícháním si přečtěte pokyny a doporučení výrobce. Pokud jsou opravy prováděny v místnosti s vysokou vlhkostí, odborníci doporučují přidání vápna. Odstraní přebytečnou vlhkost a učiní mikroklima pohodlnějším.

Sádrová omítka se doporučuje pro betonové povrchy a tvárnice z pěnového betonu. Jeho tažnost je dobře udržována na základně. Pro přípravu takového roztoku se sádra nalije do kbelíku s vodou v tenkém proudu, pak vše rychle smíchejte přidáním vápenného mléka. Taková směs se aplikuje poměrně snadno a pomůže začátečníkům při práci na dokončení práce.

Pro omítání stěn vlastními rukama si můžete koupit hotovou směs, která je v široké škále nabízena ve stavebnictví hypermarketů a obchodů. To je nejjednodušší způsob přípravy.

Viskozita roztoku

Příprava stěn pro omítky

Provádění pracovního postupu přípravy povrchu pro omítky začíná čistěním podkladů z předchozích nátěrů. Poté by měla být použita úroveň pro určení velikosti odchylek, aby se určilo, zda je nutné instalovat majáky , nebo můžete provádět bezdalší práce.

Poté se všechny podklady důkladně natřou štětcem nebo válečkem. Je nutné zvolit základní nátěr hlubokého proniknutí, není nutné šetřit na kompozici v této fázi, což pomůže zajistit dobrou přilnavost tmelu k povrchům. Kromě toho bude chránit stěny před přebytečnou vlhkostí a zabránit vzniku plísní a poškození plísní, které mohou způsobit korozi materiálu.

Stěny základů

Provádění omítky stěn bez majáků vlastními rukama, aplikační video krok za krokem

Před nanesením omítky na stěny vlastníma rukama bez majáků, po zaschnutí základního nátěru, je nutné všechny podklady navlhčit vodou.

Foto Popis práce
Před zahájením prací vyčistíme podlahu nečistot tak, aby bylo vhodné zachytit padlý roztok a všechny vývody jsou uzavřeny.
Všechny stěny jsou navlhčeny
Směs házíme stěrkou na základnu 1 m² v náhodném pořadí. Všechny akce jsou prováděny ručně. To je důležité pro to, aby se směs bodovala na základně a ne rozptylovala. Je nutné na něj vrhnout, poté omítka proniká do dutých stěn stěn, kromě této metody se zvyšuje přilnavost k povrchu.
Použijte struhadlo pro vyrovnání stěny s náhodnými pohyby. Tloušťka vrstvy je asi 5-7 mm. Podobné pohyby se postupně omítajípovrchu. Práce by měly začínat od podlahy ke stropu. Není třeba dokonale vyrovnat základnu, hrubý povrch zlepší přilnavost druhé vrstvy. Doba schnutí první vrstvy by měla být nejméně 2 hodiny.
Po vyschnutí první vrstvy je nutné chodit po všech plochách s pravidlem. Odstraní všechny velké hrboly. Stavební nástroje by měly být pevně přitlačeny k základně a náhodně vyrovnat všechny stěny.
Při provádění druhé vrstvy se roztok nanese na základnu pomocí plováku pomocí špachtle. Vyrovnávání by mělo být prováděno s určitým úsilím dobrovolnými pohyby.
Po nastavení je pravidlem kontrola kvality žádosti. Nárazníky reproduktorů jsou odstraněny kruhovým pohybem s konstrukčním plovákem, který by měl být pravidelně navlhčen vodou. To napomůže rychlému namočení a lepšímu odstranění směsi. Pro odstranění dutin je nutné do těchto míst otřít malé množství omítky. Druhá etapa vyrovnává stěny co nejvíce. Doba schnutí - cca 3 hodiny.
Třetí etapa je nejnáročnější. Je nutné vyrovnat povrchy stěn s tenkou vrstvou do maximálního hladkého stavu. Omítka by měla být zředěna malým množstvím vody do tekutějšího stavu. Práce jsou prováděny shora dolů. Malta se nalije na stěny s kbelíkem a vyhladí se pravidelným kruhovým pohybem do dokonalé hladkosti. Čassušení - až 8 hodin.
Dlaha dá sametovou stěnu. Povrchy jsou rozlité vodou, pak by se nad nimi měla procházet stavební plovák. Tuto fázi nelze provést, pokud se v budoucnu plánuje dýha nebo kámen.
Odstraňte přebytečnou maltu na povrchu stropu.

Doba schnutí - několik dní při průměrné teplotě a mírné vlhkosti. Při zvýšených teplotách by měly být všechny povrchy pravidelně navlhčeny vodou, aby se zabránilo tvorbě trhlin.

Pokud nejsou instrukce, jak zarovnat stěny bez majáků, některé momenty jasné, sledujte video s dostupným popisem celého procesu:

Postupná aplikace omítky na stěny vlastními rukama na majácích: video s podrobným popisem

Pokud se odchylky na základě dostatečně velkých, musí omítka provést s dodatečnou montáží majáků. Po provedení předběžné přípravy a povrchové úpravy základním nátěrem začíná jejich instalace. Pokud se práce provádí v místnostech s vysokou vlhkostí nebo s velkými defekty podkladu, mřížka by měla být upevněna pro dodatečnou výztuž před vyrovnání stěn majáky s vlastními rukama. Video tutoriály pomohou správně pracovat. Je fixován směsí nebo hmoždinkami.

Pořadí prací omítky je podobné procesu bez instalace majáků. Roztok se aplikuje hustýmezi majáky s malým výstupem pro ně. Pravidlem cikcak pohybů zdola nahoru, omítka je vyrovnána. Přebytky se čistí špachtlí, dutiny jsou naplněny novým roztokem. Po průchodu celého povrchu musí být zarovnání opakováno shora dolů.

Na konci práce by měl být výsledek zkontrolován pravidlem. Části reproduktorů jsou přepsány. Poté musíte provést vyrovnání kapalné směsi, než začnete pracovat, můžete sledovat profesionální video omítku na majácích pro začátečníky. To varuje před chybami při opravách.

Vyztužovací síť

Způsoby montáže majáků - výhody montáže na šrouby

Umístění omítek pod omítku lze provést dvěma způsoby: na omítkovou směs nebo samořeznými šrouby. Neprofesionální řemeslníci si lépe zvolí druhý způsob připevnění. Spolehlivá a rychlá metoda dokazuje výhody takového ukotvení, včetně finančních.

Foto Popis prací
Hladina je vertikální označení ve vzdálenosti menší než je délka pravidla o 20 centimetrů.
Perforátor vyvrtal otvory pro majáky po obvodu.
Hmoždinky 8x40 mm jsou zatlučeny kladivem.
Šrouby 40-45 mm dlouhé pro omítkovou vrstvu do 30 mm. V místech s tlustší vrstvou je třeba použít montáždélky
Hladina by měla vyrovnat hlavy šroubů majáku po obvodu.
Upevňovací prvky pro majáky jsou upevněny na šrouby.
Upevnění majáků po obvodu.
Podobně se práce provádí na celém povrchu stěn.
Stěna se kontroluje závitem na přítomnost výčnělků. Pokud je základna silně vyčnívající, lze ji seřídit zašroubováním šroubu.
Šablona kontroluje a upravuje všechny limity.
Všechny prvky a majáky jsou pevné.

Čas s touto metodou šetří přesně čtyřikrát. Video níže popisuje celý proces instalace poměrně dobře:

Na konci práce odborníci doporučují vyjmutí majáků a utěsnění vytvořených pásů roztokem tak, aby se při provozu neprojevila rez. To je kontroverzní názor. Pokud byly majáky zakoupeny v korporátním obchodě a mají dobrou kvalitu, odstranění není nutné.

Sádrové směsi - typy, výhody, nevýhody

Velká škála řešení staví neprofesionálního mistra do obtížné situace. Před výběrem, tím lépe omítky stěny v bytě, měli byste prostudovat pokyny výrobce o použití sloučenin. Správně zvolená směs bude trvat déle než deset let.

Provádění omítky stěn vlastníma rukama s cementovou maltou: video lekce mistrů

Jedno z nejtrvanlivějších a nejnáročnějších řešení na jedné straně a nejdéle využívané při správném použití na straně druhé. Hlavní nevýhodou nátěru je potřeba dokončovacího tmelu. Vkládání omítkových stěn cementovou maltou na majáky umožňuje skrýt velké odchylky a povrchové vady. Chcete-li řádně provést celý proces, můžete si prohlédnout různá videa profesionálních umělců, kteří jsou publikováni na internetu.

Směs cementu se chová dobře v místnostech s vysokou vlhkostí, například v kuchyni nebo v koupelně. Neztrácí své vlastnosti v garážích, sklepích, v suterénu.

Cementová malta

Jak sádrové stěny omítky: video a profesionální nuance

Sádrové směsi jsou vhodné pouze pro vnitřní práce. Hlavní výhodou této metody je, že není nutné žádné další omítání povrchů. Plastová kompozice může vyrovnat základ do perfektního stavu. Negativní aspekty vyrovnání stěn se sádrovou omítkou zahrnují zvýšenou vlhkost prostor, pro výzdobu které by měly být aplikovány další kompozice.

Významným rozdílem od ostatních řešení je doba sušení. Doslova za 10–15 minut se roztok stává nepoužitelným, proto by měla být vypočtena rychlost práce a směs by neměla být ředěna.velkého množství. Sádrová omítka je vhodná pro práci na stropních plochách nebo v rozích. Můžete se seznámit s třídou video master na vyrovnání stropu a jiných důvodů.

Roztok sádry

Do-it-yourself dokončovací omítka: video ze zajímavých aplikací

Pro konečnou úpravu se používají suché směsi nebo hotové sloučeniny. Volba by měla být provedena v závislosti na účelu místnosti. Pro vnitřní nebo venkovní práce lze použít cementovou omítku. Pro vnitřní podklady vhodné sádrové složení. Polymer je univerzální směs, různé přísady umožňují použití prakticky pro všechny povrchy.

Pro provádění omítkových stěn pro výrobce nátěrových hmot nabízíme speciální formulace s odlišnou strukturou.

Foto Typ řešení
Strukturální řešení - ve složení jsou velká zrna, dřevěná vlákna. Velikost částic určuje konečný vzhled povrchů.
Složení reliéfu - prokládání mramorových prvků a umělých vláken.
Texturovaná směs - různé přísady a nejednotná struktura, je možné provést aplikaci, napodobující kůrovce.
Ke směsi bylo přidáno terasitické složení - skleněné částice, slída a mramorové třísky. Zrna mohou být až 6 mm.
Floc Plaster - Složení s akrylovými vločkami. Konečný nátěr lze ošetřit lakem.

Pro omítání stěn lze zabránit dokonalému vyrovnání tapety. Texturou tapety částečně skrýt drobné nesrovnalosti. Absolutní lesk je důležitý pro malování. Proces dokončování tmelu je poměrně pracný, může to trvat hodně času a pozornosti. Ale výsledek potěší jeho bezvadnost.

Jak omítnout stěny vlastníma rukama na začátečníka: videa a funkce použití na různé povrchy

Moderní výroba nabízí širokou škálu omítek. Před omítáním stěn vlastními rukama byste měli znát vlastnosti, složení a doporučení pro použití. Různé povrchy vyžadují odlišný přístup.

Zednické práce

\ t

Sádra stěn z cihel může být vyrobena buď s cementovou maltou nebo sádrovou směsí. Pro venkovní práce je vhodná pouze cementová směs. Vzhledem k tomu, že tento typ práce je prováděn na původním pokládce, musí být provedeny bezchybně, aby nedošlo k tvorbě puchýřů a závad. Je důležité zvážit dobu provedení zdiva. Pokud byly stavební práce provedeny před nedávnem, je nutné ponechat určitý čas ke zmenšení stěny tak, aby praskliny neprošly.

Opravárenské práce na cihlovém základu

Pokud potřebujete provést cihlovou omítkustěny s předem nanesenou povrchovou úpravou, musí být zcela odstraněna. A teprve po úplném očištění od prachu a nečistot by se mělo začít s opravami. Cihla základny zahrnuje instalaci majáků, protože stěny jsou poměrně velké vady a průhyby. Všechny následující práce jsou podobné.

Abychom vám pomohli omítnout cihlovou zeď vlastními rukama, můžete se seznámit s postupným postupem v recenzi, sledovat toto video:

Práce na betonových plochách

U betonových stěn by se mělo provádět důkladnější omítání. Pro lepší nastavení s předchozí vrstvou, by měla být omítka s trochou síly pro silnější spojení. V opačném případě se celý proces aplikace neliší od výkonu práce na majácích.

Stěna se zářezy

Omítky dřevěných stěn

Proces omítání dřevěných stěn v domě je poněkud odlišný od předchozích. Hlavní rozdíl je v tom, že omítka nestojí na čistém dřevěném povrchu. Nejprve je třeba udělat rám lišt, které mohou být vyrobeny z dřevěných lamel nebo kovové sítě.

Při instalaci dřevěných latí nebo šindel se používají tenké lamely o rozměrech od 3 × 15 do 5 × 20 mm. Při nákupu je důležité věnovat pozornost kvalitě stromu, měl by mít světlou barvu. Při upevnění nejsou hřebíky plně zatlačeny dovnitř, ale do středu, takže víčko může být ohnuto a kolejnice je navíc stlačena.

Poradenství!Aby se zabránilo deformaci šindelů, je nutné zajistit všechny konce lamel.

Soustružení dřevěného povrchu

Pod přepravkou můžete uspořádat dodatečnou izolaci plsti, která je předem nasáklá antiseptikem. Podobně upevněna a kovová síťovina.

Před omítáním dřevěné stěny se pečlivě podívejte na instruktážní videa. Proces není složitý, ale měli byste znát mnoho odlišností technologického sledu. Směs se aplikuje obvyklým způsobem. Musíte být opatrní, když dáváte roztok na bednu, za ním mohou být prázdnoty. Proto by měly být práce prováděny střídavě pod úhlem 45 ° na jedné straně a na druhé straně.

Základní omítka

Před omítáním základů domu vlastními silami musíte zcela vyčistit všechny povrchy nečistot, prachu a mastných usazenin. Pokud je betonový podklad více než rok, můžete použít lepidlo pro lepší přilnavost roztoku. Na cihlovém základu se špachtlí musíte vyčistit všechny švy ze staré malty.

Ve druhé etapě jsou všechny povrchy opatřeny základním nátěrem, poté jsou hluboké vady vyrovnány cementovou maltou. Stejná směs by měla být naplněna předem očištěnými švy ve zdivu.

Pro spolehlivou přilnavost malty k základu můžete kovovou síťovinu předepnout a upevnit. Pak můžete pokračovattechnologické posloupnosti aplikace cementu. Veškerá práce musí být prováděna v teplém, suchém počasí.

Dobré vědět!Pro zlepšení kvality cementové malty můžete přidat PVA lepidlo, díky němuž roztok získá určitou plasticitu a bude s ním snazší pracovat.

Kovové pletivo na základu

Závěr

Nyní známe všechny vlastnosti a možnosti omítání stěn a může nezávisle provádět celý proces od hrubování stěn po zdobení s texturovanou omítkou. Získané znalosti pomohou se všemi zodpovědnostmi přistupovat k výběru materiálu a procesu. A další fyzická aktivita bude užitečná.

Kromě toho se jedná o značné rozpočtové úspory a absolutní kontrolu nad veškerou prací. Jako bonus můžete sledovat video s nejběžnějšími chybami při omítání.

Video "7 chyb při omítání"