Prodlužte životnost nástrojů: jak odstranit rez z kovového povrchu

Během provozu kovových výrobků dochází k nevyhnutelnému okamžiku, kdy se na povrchu kovu objeví koroze. Jinými slovy, produkt začíná rzi, což snižuje jeho výkon a nakonec vede k úplnému rozpadu. Aby se tomu zabránilo, redaktoři HomeMyHome.ru připravili řadu doporučení, jak odstranit rez z kovového povrchu pomocí dostupných metod.

Jak koroze ovlivňuje provoz strojů a nástrojů

Co je to koroze kovů? Jak říkají lidé starší generace, je to taková pekelná zahraniční kapela, která ničí náš mozek s hudbou. Nehádejme se však o chutích a necháváme skupinu Corrosion Metal samotnou, ale podstata tvrzení je pravdivá: jedná se o chemický proces, který ničí kovový povrch.

Stroje a nástroje vyrobené z kovu a podrobené koroznímu procesu se začínají měnit externě. Zpočátku je pouhým okem téměř neviditelný. Potom se na povrchu objeví zrezivělé ulcerace a drsnost

Proces je zahájen, a pokud není zastaven, poškození proniká hluboko do materiálu. Všechna kovová zařízení poškozená rzí začnou počítat, dokud nebudou odepsány z účtů. Aby se tomu zabránilo, je nutné včas odstranit korozi.

Jak odstranit rez z kovu: obrábění

Obrábění je první věc, která nás napadne, když vyvstane otázka, jak odstranit rez z kovu. Jako mechanická metoda se používají trysky pro vrták, brusku, pilníky, brusný papír různých velikostí.

Mechanické čištění je vhodné pouze pro hladké povrchy

Jak odstranit rez z kovového povrchu tepelným zpracováním

Při tepelném zpracování často vysoké teploty ovlivňují poškozenív kombinaci s průtokem vzduchu nebo vody.

Tato práce na odstraňování rzi z kovu doma se provádí pomocí sušičky budov

.

Proud horkého vzduchu odstraní skvrny od rzi v důsledku postupného změkčení stupnice a její fragmentace.

Jak je pro chemické látky snazší čistit rez z kovu

Nejdříve mě napadne konvertor rzi, ale tato akce pouze zastaví korozi a neodstraní ji.

Převodník je dočasné opatření

Aby nedošlo k utrácení peněz a času, je lepší okamžitě jednat účinně a využívat chemických látek.

Jak se zbavit rzi na kovu chloridem zinečnatým

\ t

Čištění kovu z rzi může být provedeno chloridem zinečnatým a vínanem (draselná sůl kyseliny vinné) v poměru 5 g a 0,5 g. Látky se ředí ve 100 ml vody. Zvýší se kyselost a rez se vzdá svých pozic.

Chlorid zinečnatý je sloučenina zinku a chloru

Tatar - sraženina ve formě krystalů, vzniklá v důsledku výroby vína během kvašení alkoholu

Zpracování by mělo být provedeno s ochrannými prostředky na ruce as otevřenými okny.

Kyselina chlorovodíková nebo sírová

\ t

Nejznámější kapalinou pro odstraňování rzi z kovu jsou kyselina chlorovodíková (kyselina chlorovodíková) nebo kyselina sírová. Kyseliny se používají společně s inhibitory.

Sůlkyselina se tvoří rozpuštěním chlorovodíku ve vodě

.

Kyselina sírová je silná chemická látka

Rust se sníží, pokud se zvlhčí vodným roztokem jedné z navržených kyselin a hexaminu. Methenamin je inhibitor, který inhibuje proces koroze. Proč ne pracovat bez této látky? Vzhledem k tomu, že kyselina je agresivní a bez inhibitoru, může dojít k poškození kovu během zpracování.

Malé části vyrobené z kovu se jednoduše ponoří do 5% roztoku kyseliny hexaminové (v množství 0,5 g na litr). Větší fragmenty jsou kartáčované.

Poradenství!Korozivzdorná matice a šroub se budou snadno pohybovat od sebe, pokud si vezmete hlínu a vytvoříte kolem ní ráfek. Plní se roztokem síry s přídavkem zinku.

Kyselina šťavelová

Toto je nejjednodušší silná organická kyselina poprvé syntetizovaná v roce 1824. Pracujte s ním výhradně v gumových rukavicích, brýlích a županu. Dýchání škodlivých výparů je velmi nebezpečné!

Nejprve se míchá 5 tsp. látky ve 250 ml vody (35-40 ° C)

Předmět zasažený rzí se promyje vodou s mycím prostředkem, osuší do sucha a ponoří do výsledného roztoku po dobu 20-25 minut. Ošetření můžete doplnit mechanickým čištěním štětcem.

Rust rychle jí malé předměty, takže byste neměli čekat, ale spíše začítočistný postup právě teď

Po vyčištění se předmět opláchne tekoucí vodou a vysuší.

Kyselina mléčná

Co je dobré, že koroze koroze je kyselina mléčná.

Pro účinný čisticí prostředek proti korozi se připravuje speciální směs

.

Následující složení pomůže odstranit zarostlou rzi: 90-100 g vazelínového oleje (může být nahrazeno stejným množstvím kapalného parafínu) a 50 g kyseliny mléčné.

Čisticí proces vypadá takto: koroze se mění na soli, které se rozpouštějí v parafinické kapalině a nakonec se již vyčištěný předmět otře hadříkem namazaným vazelínou.

Lidové prostředky na odstraňování rzi z kovu

Kromě chemických toxických látek existují stejně silné lidové prostředky pro odstraňování rzi z kovu. Tradičními čističi jsou brambory, soda, kyselina citrónová a ocet.

Jak se zbavit rzi na kovových bramborách

Pro mnohé se to může zdát nečekané, ale lidé už dlouho chápou, že takové každodenní brambory v každodenním životě budou schopny vyrovnat se s „hurákem“ se stopami koroze.

Díky chemickým vlastnostem brambor: jedli a kov se umýval!

Bude to jeden brambor a mýdlo na prádlo: hlíza se rozřeže na dvě části a mýdlo, které pomůže vyrovnat se s rezavým povrchem. Nejlepší je nechat brambory na poškozeném místě po dobu 3-4 hodin.

Během této doby je možné stejnou hlízu rozřezat, znovu rozmělnit a dát brambor do rezavého místa. A někteří dokonce připravují speciální kapalinu pro odstraňování rzi z kovu z topinek brambor - stává se takovým inhibitorem.

Zelené vrcholky se vejdou, když je ještě šťavnatý

Všechny zelené by měly být vloženy do třílitrové sklenice. Přidá se v ní kyselina chlorovodíková nebo kyselina chlorovodíková tak, aby mírně zakrývala vrcholy. 15-20 minut se cítíme jako čarodějové a mícháme lektvar. A pak se tekutina nalije do jiné nádoby: můžete ji použít pro antikorozní úpravu.

Jak odstranit rez z kovu doma kyselinou citrónovou nebo citronovou šťávou

Balíček kyseliny citronové stojí doslova cent, můžete si tento zázrak koupit v každém obchodě s potravinami nebo v supermarketu v oddělení „koření“ nebo „oddělení pečení“.

Jedno balení je dostačující pro mírné poškození korozí

Jedno balení se nalije do nádoby a naplní se takovým množstvím vody, které umožní ponořit se do celého čištěného předmětu. Indikátorem reakce budou bubliny stoupající na povrch. Nádoba je ponechána nedotčená po dobu 12-13 hodin. Potom se předmět vyjme z roztoku, opláchne a vysuší.

Druhou metodou je použití ovocné kyseliny v její přirozené formě: můžete si vzít vápno a sůl

Sůlposypeme rezavými skvrnami a vytlačíme na nich šťávu z ovoce. Není třeba šetřit: čím více je povrch mokrý, tím lepší bude výsledek. Je lepší nechat vlhký předmět po dobu 3 hodin a poté jej vyčistit limetkovou kůrou nebo citronem.

Jak čistit rez kovovou sódou

Soda je tak pevně začleněna do našeho každodenního života, že vtipné poznámky a vtipy o ní jdou na internetu.

Ale tento jistý prostředek je vždy po ruce

Tentokrát bude asistent domácnosti ukazovat svou moc superhrdiny ne v kuchyni, ale v boji proti kovovým produktům, které erodují rzi. Vše, co potřebujete k míchání s malým množstvím vody před tvorbou kaše. Směs se rozetře po poškozené oblasti a po chvíli vše vydrhne starým kartáčkem na zuby.

Jak otřít rez? Jak dobrý je soda!

Ocet jako odstraňovač rzi s kovem

\ t

Ocet je také na polici v téměř každé kuchyni. Jednoduše se zbaví rzi samotné, proto je výborným antikorozním prostředkem.

Kyselina octová bude fungovat také

Bílý ocet reaguje dobře s korozí, odstraňuje všechny rzi na kovu. Stačí si něco namočit do octa a nechat tam po dobu 2-4 hodin. Rezavá pasta se jednoduše seškrabuje a předmět se opláchne a vysuší.

Co dělat, když byla položka velká: ocet se nalije do ploché nádoby, jako je plech na pečení - stejně jako výrobekbude muset Pokud není poškození kovu silné, je snazší jen navlhčit hadr v octě a objekt řádně navlhčit.

Poradenství!Ocet a hliníková fólie fungují obzvláště hladce a efektivně jako struhadlo.

Peroxid vodíku proti korozi

Další nástroj proti korozi.

Levná a účinná!

Peroxid přímo z lahvičky se nalije na postižené místo. Po určité době se na povrchu kovového produktu objeví rezavě zbarvený kaše. To je prostě kartáčovaný pryč.

Pokud bychom zahrnuli borax, pak tento svaz sníst jakoukoliv rzi.

Co je jedním z neobvyklých prostředků a metod odstraňování rzi z kovu

Seznam pracovních antikorozních sloučenin není u konce. Tam je ještě hodně-miloval Coca-Cola, rajče a electrolysis proces.

Coca-Cola

Sláva americkým pečlivým hospodyňkám, které byly první, kdo si všiml, jak chutný nápoj dokáže jíst pryč. A nejen rzi jí colu, ale i samotný hřebík. V tom není nic překvapivého, grapefruity působí přibližně stejným způsobem: kyselina fosforečná je v koka a v ovoci.

Jak odstranit rzi z jízdního kola? Nebo jak vyčistit zrezivělé kladivo? Prodám koks, a důkladně koupat předmět v něm!

Je důležité nezmeškat okamžik, kdy byl předmět vymazán, a nápoj sám nezačal jíst sám u kovu.

Záchrana kovu ze zahrady nebo z kuchyně: rajský protlaknebo kečup

Chemické složení rajčat umožňuje jeho použití nejen v potravinách.

Domácí nebo nakoupená rajčatová pasta bude fungovat pro podniky, což je skvělý nástroj

Ke zrezivému kovu se kape kečup nebo pasta, ale ihned se nepromývá: nechte látky reagovat. Po 10-15 minutách se nečistoty mechanicky odstraní a povrch se otře suchým hadříkem.

Elektrolýza

Existuje také delší, ale účinný způsob čištění kovových výrobků.

S takovými nástroji nelze pracovat normálně

K čištění potřebujete nádobu, která odpovídá objektům, ocelový plech anody, hydroxid sodný nebo „bělost“, dlouhé vícepramenné měděné dráty (izolované), baterii, plastovou desku (jako stínítko chránící před kontaktem s anodou), kov kartáč a hadry.

Pozor!Proces je poměrně riskantní, protože pokud proud přesáhne normu pro zvolený objem vody, směs začne vařit. Pracujte lépe na ulici nebo v dobře větraném prostoru.

Tímto způsobem můžete čistit a starožitné kovové nálezy

  1. Vzniká roztok: hydroxid sodný (půl šálku) na 15 litrů vody.
  2. Anoda je vyrobena z drátu a ukládá se do nádoby tak, aby se nedotýkala jejích stěn.
  3. Spusťte kulatou elektrodu (nebo ocelovou desku) do nádoby.Hliník se nepoužívá! Podél délky anody by mělo být dostačující, aby její část byla nad povrchem roztoku.
  4. Krokosvorka k anodě zajišťuje vodič směřující do kladného červeného terminálu (z baterie).
  5. Ocelová deska se spouští do kontejneru tak, aby vyčnívala z roztoku o třetinu.
  6. Konec druhého drátu je připevněn k zašpiněnému předmětu. Jeden konec drátu je zbaven izolace, zbavený žil a připevněn ke konci objektu. V místě kontaktu je třeba mechanicky odstranit rez.
Důležité!Na chráněném vodiči nesmí být volný konec, který by se mohl dotknout anody.

Zbývá připojit druhý vodič k černému terminálu. Proces bude trvat několik hodin, roztok se změní na špinavě hnědou. Vyčištěné části se mohou ztmavit - takováto šupinka se odstraní štětcem.

Pokud potřebujete vyčistit spoustu dílů, jsou zapojeny do série za sebou drátem

Čím opatrnější je zpracování kovových výrobků, tím déle vydrží. Nabízíme Vám sledovat video z procesu elektrolýzy doma: