Profil pro sádrokartonové desky: rozměry a typy, aplikace

P Pomocí tenkostěnného hliníkového profilu je upevněna sádrokartonová deska, zateplení stěn a stropní instalace. Kromě dobře známých produktů typu PP existuje široká škála výrobků z hliníku, které usnadňují instalaci a pomáhají šetřit čas stavebníků, a tím i peníze zákazníka. Jaký je profil pro sádrokarton, velikosti a typy, fotografie a příklady použití - v tomto materiálu.

Konstrukce profilu

Jaké profily jsou a kde se uplatňují?

Zkušený a talentovaný mistr bude schopen vytvořit rám z jakýchkoli profilů, které má. Existují tři hlavní typy hliníkových vedení, která se používají pro všechny typy prací - jedná se o přímé vedení PP 50/40, PN 60/27 a PP 27/28. Jsou navrženy tak, aby vytvářely rámy s rovnými plochami, ale jednoduchými manipulacemi s jejich pomocí montují zakřivené konstrukce, oblouky a malé architektonické formy. Práce však bude snazší a výsledek bude lepší, pokud se pro každý typ práce použije specifickypro tento materiál. Jako příklad pro popis slouží profil pro sádrokartonové desky, jejichž velikosti a typy jsou standardní.

Na těchto strojích vyrábět profil

Rámcové prvky

PN vedení má průřez 50/40, 75/40 nebo 100/40 mm. Používá se k určení hranic konstrukce sádrokartonových desek, k montáži a upevnění sloupků - hlavních konstrukčních prvků, ke kterým bude fólie připevněna. Její tvar je rovný ve tvaru písmene U, obvykle má předvrtané otvory o průměru 6 a 8 mm pro upevnění, častěji však bez perforace. Nejčastěji je vyrobena z pozinkované oceli, takže profil nekoroduje. Profily pro typy sádrokartonových desek mohou být velmi odlišné, ale základem rámu jsou vždy vodítka.

Příručka PN

Rackový profil PS je produkt, který se používá v kombinaci s vodítky popsanými výše a má odpovídající průřez - 50/40, 75/40 nebo 100/40 mm. Je také vyrobena z oceli, má tvar písmene U, ale v procesu válcování se na ní vytlačují další výztužná žebra - jedna na žebrech, nejméně tři - od konce. Konce tohoto profilu jsou ohnuté dovnitř, což poskytuje dodatečnou tuhost. Používají se PN a PS pro montáž vertikálních konstrukcí.

Profil regálu PS

Vodítko 28/27 je přesně zmenšená kopie výše popsaného profilu PN, který se používá pro montážoddíly. Vodítko PP 28/27 je určeno pro výrobu rámu zavěšeného stropu. Je namontován po obvodu a do ní je vložen stropní profil PP odpovídající jeho velikosti. PN 28/27 je vyrobena z pozinkované oceli o tloušťce 0,4 mm.

Stropní profil PP 60/27 je lehká kolejnice určená pro použití v konstrukcích s nízkým zatížením. Je namontován spolu s vodítkem MO 28/27, má tvar písmene P, avšak je opatřen dodatečnými výztužnými žebry, jeho okraje jsou ohnuté dovnitř. Soupravu PN 28/27 a PP 60/27 lze použít nejen na stropě, ale také na vytvoření lehkých rámů v konstrukcích, které nepotřebují zvýšenou pevnost. Vzhledem k jejich menší velikosti jsou jejich náklady mnohem nižší než náklady na stojanové profily.

Oblouk (pružný) je profil, který má speciální zářezy a perforace, které umožňují jejich rovnoměrné ohnutí v různých směrech. To eliminuje nutnost provádět časté řezy a dbát na to, aby nedošlo k poškození vodítka. Speciální tvar zářezů umožňuje provádět ohýbání bez vytváření ostrých rohů. To jsou hlavní typy profilů pro sádrokartonové desky.

Konstrukce založená na obloukovém profilu

Pomocné díly

  • Rohový profil je děrovaný výrobek vyrobený z tenkého kovu - hliníku nebo oceli o tloušťce 0,3 - 0,4 mm. Uzavírá sekce listů sádrokartonu v rozích a chrání je před náhodným poškozením během provozu. Silná perforacevytváří dobrou přilnavost k tmelu, takže po dokončení těchto rohů jsou zcela neviditelné.

Rohy

  • Spojovací podélný držák je prvek, který umožňuje spojení a tím prodloužení profilu. Jedná se o pružinu upevněnou šrouby ze stran.

Spojení s držákem

  • Základová deska - upevňovací prvek, pomocí kterého je okraj plechů na spodní straně, nahoře nebo po stranách označen. Vnější okraj má perforaci, tj. Předpokládá se, že viditelná část bude tmelena.

Suterén

  • Profil klobouku je speciální typ profilu, který lze použít bez vodítek, a je namontován přímo na stěnu nebo strop. Používá se jako rám pro izolaci.

Kusy plochého profilu

  • Z-profil - používá se jako dodatečné výztuhy.
  • Profil ve tvaru písmene L - tradičně používán jako startovací nebo dokončovací prvek v provedeních s otevřenými konci.

Velikosti a charakteristiky

Vodítka a regály jsou vyrobeny z pozinkovaného ocelového plechu. Bez ohledu na profil pro sádrokartonové desky: rozměry a typy, jejich konfigurace, v každém případě volba materiálu musí být určena požadavky na pevnost. Stěny a stropy z. \ Tsádrokartonové desky - zavěšené konstrukce, které nejsou určeny pro těžké náklady, ale během provozu jsou stále možné. Rám profilu by měl v první řadě poskytovat prostorovou tuhost, aby nedocházelo k ohybu a deformaci opláštění, které jsou k němu připojeny.

Tloušťka oceli pro regály a vedení by měla být nejméně 0,4 mm. Rohový profil může být tenčí, protože nemá konstrukční zatížení. Čím širší profil a čím delší je nepodporovaný rozsah, tím tlustší by měl být kov. Spojovací materiál je vyroben v tloušťce 0,4 mm.

Užitečné informace!Standardní délka profilu je 3 metry, ale komerčně jsou k dispozici 2,5 vodítka; 2,8; 4; 4,5 a 6 metrů. Pokud je to žádoucí, lze profil profilu rozšířit pomocí speciálních spojů.

Video: profily pro typy sádrokartonových desek

Možnosti příslušenství

\ t

Upevňovací prvky jsou určeny pro montáž stropů, protože při montáži stěnové konstrukce se upevnění provádí běžnými šrouby na průsečíku profilů. Speciální prvky slouží k poskytování prostorové tuhosti a spojovacích částí umístěných na různých úrovních. Profily pro typy sádrokartonových desek mohou být rozdílné, takže montáž je v každém případě zvolena individuálně.

  • Závěsy - to je nejběžnější typ upevňovacího prvku, kterým je děrovaná deska se speciálními zářezy, která se ohýbá aotočí do závorek různých konfigurací. Konec této konzoly je připevněn ke stropu a volné konce drží stropní profil v zavěšeném stavu.

Přímé pozastavení

  • Krabi jsou křížový prvek, s nímž jsou profily na křižovatce spojeny. To tvoří pevnou tuhou prostorovou strukturu.

Krab

  • Dvouúrovňová konzola je navržena tak, aby spojovala profily s překrytím, pokud je konstruován víceúrovňový strop.

Dvouúrovňová montáž

  • Rohové spoje jsou konzoly, které umožňují upevnění od konce profilu.

Příklady sestav a konstrukcí

\ t

Příklad 1 : strop je připraven k pokovení, rám je vyroben a izolace je provedena.

Rámec stropu

Příklad 2 : Komplexní víceúrovňový strop s velkým počtem zakřivených čar.

Možnosti profilu

Příklad 3 : Alternativní schéma zapojení pro profily ze sádrokartonových desek.

Tupý kloub

Příklad 4 : klasické upevnění na přímém závěsu.

Montáž závěsného profilu

Příklad 5 : uzavřený obloukový profil se zvýšenou pevností.

Flexibilní provedení

Související článek:

Nástěnné přepážky do-it-yourself. Samostatný materiál poskytuje podrobné informace o konstrukci příček nezávisle s vysvětlením a fotografiemi.

Jak vybrat profil

Jak je vidět z tohoto materiálu, profil pro sádrokartonové desky: velikosti a typy, ceny mohou být velmi rozdílné. Náklady na vodítka o tloušťce 0,4 mm začínají od 30 rublů, výrobky Knauf jsou přibližně dvakrát dražší. Profil je základem návrhu, který zajišťuje jeho pevnost a tuhost, takže jeho nákup musí být proveden po přesných předběžných výpočtech a vytvoření projektu. Když je návrh kreslen na papíře, měřen a studován, začíná výběr materiálů. Je důležité dodržovat tuto posloupnost, jinak může být oprava velmi dlouhá a přinášejí kromě radosti z aktualizace a mrzutosti přečerpávání času a peněz.

Video: instalace profilů a montáž GCR