Promluvme si o proudu: materiál spunbond, co to je a jak se používá v zahradnictví

Mnoho pracovitých zahradníků se snaží najít způsob, jak zvýšit výnos, zbavit se plevelů a udržet vlhkost půdy. A co když existuje univerzální řešení těchto problémů? Redaktoři HomeMyHome se s vámi podělí o zajímavé a užitečné informace, ze kterých se dozvíte, co je to spunbondový materiál, jak ho lidé používají.

Technologie na ochranu sklizně

Technologie výroby Spunbondu: jak vyrobit univerzální plátno

Celý proces výroby tohoto materiálu je rozdělen do tří fází. V první fázi je polypropylen považován za základ pro budoucí záležitosti. Polypropylen je ve formě granulí nebo prášku. Je roztavena a poháněna na spřádacím stroji s tenkou perforací. Výsledné nitě padají do dopravníku a jsou na něj položeny pásem.

Následně je výsledné plátno připomenuto a materiál je svinut v rolích

.

Druhá fáze je věnována vytváření webu. To může být chemické složení, jehlové válcování nebo spojování horkým vzduchem

.

Nakonec je plátno barveno, což je nezbytné jako ochranné opatření proti ultrafialovým paprskům.

Spunbond ze strany geometrických a fyzikálně-mechanických vlastností

Výroba spunbondu je taková, že výstup je vysoce šetrný k životnímu prostředí, naprosto netoxický.

Ani se silným teplem se do ovzduší a půdy nevyskytují žádné škodlivé látky

.

Webový prvek obsahuje několik výhod:

  • vynikající odolnost proti mechanickému opotřebení;
  • materiál je světlo, může být přenesen bez jakéhokoli úsilí;
  • tkanina zůstává trvanlivá a mokrá;
  • nižší teploty nemění fyzikální vlastnosti hmoty;
  • dlouhá životnost;
  • rozumnou a přiměřenou cenu.

Od té doby neexistuje žádný skleníkový efektplátno patří do kategorie „prodyšného materiálu“, ale dobře drží teplo.

Důležitou vlastností spunbondu je hustota. Rozsah tohoto parametru se pohybuje od 15 do 600 g /m². Hustota ovlivňuje tvarování.

Šířka standardního pásu je 3,2 m, někdy až 4 m.

Práce s materiálem je snadná. Je to jednoduše řezané, hrany řezů se nerozpadají

Jak se spunbond používá v zemědělství a v zemi

Využití spunbondu v zahradním pozemku je dáno jeho vlastnostmi. Jedná se o vynikající krycí materiál, který zahradníci a zahradníci potřebují tolik.

Co je to spunbondový materiál

Výhody používání spunbondu pro půdu jsou zřejmé v prvním měsíci užívání: plodiny dozrají o několik týdnů dříve a je možná včasná výsadba sazenic.

Látkové sazenice, sazenice na jaře. Udržuje teplo velmi dobře

Dříve bylo populární filmové pokrytí, které se obecně úspěšně vyrovnalo s mrazivými teplotami zpětných mrazů, větry, ale vytvořilo skleníkový efekt a nebránilo vlivu ultrafialového záření.

Trochu o technických vlastnostech krycího materiálu spunbond

Materiálové vlastnosti jsou specifikovány výrobcem a uživatel je zohledňuje v závislosti na účelu webové aplikace.

Pokud je materiál potřebný pro práci v otevřeném poli, pak bude bílé plátno dokonale sloužit, jehož hustota je 17-30 g /m².Pokud se tato bílá hmota používá ve sklenících, pak se vybere spunbond s hustotou 30-60 g /m2.

Černá agrotextilie v zemědělství slouží jako mulčovací materiál o hustotě 50–60 g /m²

.

Existují dvoubarevné spunbond, černobílé. Mulčují půdu a výhodou je, že černá barva neumožňuje růst plevelů a vnější bílá strana funguje jako reflektor slunečních paprsků, což zabraňuje přehřátí výsadby.

Červenožlutá agrotextilie nebo červeno-bílá funguje jako krycí materiál keřů, stromů, lůžek

.

Tam, kde se používá spunbondový krycí materiál v závislosti na typu

Agrotextilie jsou rozděleny do dvou typů. Jeden je používán jako mulčovací materiál, jak to reguluje vlhkost vzduchu, a druhý, kvůli jeho technickým vlastnostem, jako stimulující růst rostliny.

White Spunbond

Bílý spanbond umožňuje růst plevelů podle jejich potěšení, dokonce jim v tom pomáhá, ale toto je ideální materiál chránící semenáčky před spalujícím jarním sluncem, poryvy větru a nenasytných ptáků.

Používáte-li bílé prádlo o hustotě 60 g /m², vyrovná se s nízkými teplotami až do -10ºС

.

Agrotextilie bílé barvy uchovávají vlhkost v půdě dobře, umožňují průchod vody, takže nedochází k problémům s zavlažováním

Technické vlastnosti agrovlákna neumožňují, aby se pod filmem hromadil kondenzát, aby nedošlo k narušení výměny vzduchu, což nepřispívá k aktivnímurůst bakteriální sféry a mikroorganismů.

Black Spunbond

Černé plátno je mnohem hustší: jeho maximální hustota je 150 g /m². Takovéto agrovlákno vytváří příznivé klima v horní vrstvě půdy a nad ní.

Tento materiál není překážkou pro vodu, není odstraněn při zavlažování. Sluneční paprsky dobře přetrvávají

Na letní chatě se používá spunbond, jehož hustota se pohybuje mezi 17-60 g /m².

Použití černého spunbondu je velmi produktivní

.

Černá barva neumožňuje růst plevelů, šetří kořeny rostlin před mrazem, pomáhá chránit plody nízko rostoucích rostlin. Jedná se o odolné plátno odolné proti opotřebení, které lze použít jak pro stromy, tak i keře, a pro mladé sazenice. K tomu na plátně udělejte řez příčně s mezerou mezi nimi.

Jak se vyrábějí a proč se vyrábějí skleníky se spunbondem

Při výběru materiálů pro skleníky film ustoupil do pozadí. Od spunbondu si můžete zakoupit hotový skleník různých délek: od 2 do 15 m.

Alternativně nakupují samotné zemědělské vlákno ve formě role a natahují je na samotné oblouky

.

Pro výpočet požadované délky agrofabrika musí být stanoveno, že musí pokrývat nejen hlavní část, ale také strany

.

Rozhodněte také předem přesně, jak bude spanbond namontován na obloucích. Někdo vykopává okraje plátna do půdy a tlačí je cihly, čímž se zkracuje časslužeb.

Kvalita agrofabric umožňuje použití šicího stroje pro tiché snížení drážek pro oblouky. To bude praktičtější a odolnější varianta.

Existují významné rozdíly mezi spunbondem různých ochranných známek: srovnání Lutrasil, Agrospan, Agrotex

Lutrasil, Agrotext a Agrospan jsou nejběžnější značky spunbondu. Pokud rozumíte rozdílu mezi agrotextiliemi od různých výrobců, můžete provést ziskový a nezbytný nákup.

Začátečníkům v zahradnictví není hned jasné, co je lepší koupit: spunbond nebo agrospan. Tato otázka je položena nesprávně: krycí materiál „Agrospan“ se vyrábí technologií spunbond a je ochrannou známkou.

Materiál Agrotex se používá nejdéle, protože stabilizuje množství ultrafialového záření. Lehký spunbond "Lutrasil" je dobrý, protože pod ním nikdy není kondenzát. Dlouhá životnost krycího materiálu "Agrospana", cca 5-6 let.

Existuje-li otázka, jaký je rozdíl mezi spunbondem a geotextilií, pak je to pro účely výrobku: agrofiber je vhodný pro použití v zemědělství, zatímco více „dubová“ geotextilie se používá jako izolační materiál ve stavebnictví.

Pro dotek „I“: co se ptá na agrotextilii

Zjistili jsme, co to je, spunbondový materiál a jaké je jeho použití v zahradnictví. Ale pokud jde o akvizici, kupující může mít vážné otázky. Mělo by objasnit nejdůležitější nuance.

Přeskočíspunbondová voda

Když je plátno právě zakoupeno, neprochází dobře.

Nedělejte si starosti s plýtváním vynaloženými penězi, když budou na povrchu louže na povrchu agrofabrika viditelné

Materiál se postupně přizpůsobuje a voda se dostává do půdy. V budoucnu nebude takový problém

.

Při použití spunbondu ve sklenících se jedná o závlahové zavlažování. Hadice pro zavlažování na horní části skleníku, kde je vždy snadno odstranitelná.

Nuance!Tenčí spunbond běží lépe.

Další problém: která strana pokrývá postel s spunbondem

Na první pohled jsou obě strany stejné. Pokud se ale pozorně podíváte na agrotextilie, je snadné zjistit, že na jedné straně je hladký na dotek a na druhé straně je drsný. Ale tady není žádná záhada: výrobce vždy udává, na které straně se má spunbond položit.

Hrubá strana musí směřovat ven

Nesprávným umístěním výrobku byste neměli být překvapeni, že se voda hromadí shora, rohlíky k okrajům, ale neproniká dovnitř.

Nesprávný styling nepomůže udržet teplo a regulovat cirkulaci vzduchu

Což je lepší spunbond nebo film

Proč je spunbond používán jasně, ale možná je film ještě lepší? Řešení této otázky nemůže vyloučit klimatické pásmo, průměrnou teplotu vzduchu a účel aplikace.

Pro zahřátípůda a žádné zpětné mrazy spunbond ideální

Ale rané vysazování semen, jak říkají „ve sněhu“, vyžaduje filmový obal, který zaručuje lepší uchování tepla.

Použití netkaných spunbondů ve stavebnictví

\ t

Stavitelé rovněž takový nezbytný vynález nezanedbávali. To je skvělé řešení pro izolaci. Tenké odrůdy zemědělských vláken mohou nahradit síťovinu hrubým povrchem.

Hustější možnosti (50-100 g /m², kategorie A), vhodné pro větrnou izolaci střech, fasád, jako ochrannou vrstvu před vlhkostí a kondenzátem

Agrovlákna s vysokou hustotou se používají ve větrných oblastech

U parotěsné zábrany musí být zařazena kategorie B, která má hustotu 40-60 g /m². Jedná se o vynikající ochranu před vnitřkem budovy před odpařováním

Laminovaná agrotextilie je ošetřena antioxidanty, má hustotu 70-90 g /m2 (kategorie C). Používá se jako hydroizolace tam, kde je střešní materiál volný a v jakýchkoli prostorách, kde je potřeba.

Kde jinde použít spunbond

Zjistili jsme, že spunbond se aktivně používá v zahradnictví a zahradnictví, a ukázalo se, že je to také poptávka ve stavebnictví. Kde ho můžete potkat?

Materiál se aktivně používá v lékařství. Všechno, co souvisí s hygienickou čistotou zdravotnického pracovníka a nejen z něj se vyrábí.

Jedná se o zařízení z krytů zavazadlového prostoru do uzávěrů

Používá se jako materiál pro pracovní oděvy

Praktické

V oblasti šicího světa se jedná o jinou podšívkovou tkaninu, která nedovolí materiálu natáhnout se a ztratit tvar.

Barvy pro takovou záležitost jsou libovolně mnoho

V hygieně: plenky, dámské výrobky pro osobní péči, ubrousky na jedno použití.

Kde tento materiál nebyl nalezen

Materiál se aktivně používá při výrobě nábytku. Nikdo nesmí být zmaten nápisem na obalu matrace o přítomnosti spunbondu v něm. Teď už víte, co to je a snadno si představte, že se jedná o vynikající separátor pružin.

Agrofabric je také často pod tkaninou čalounění.

Spunbond je také používán jako podšívka v pytlích a pouzdrech, v automobilových filtrech a ve filtrech pro vysavače jako organizované systémy skladování.

Výborný skladovací systém

Jak je vidět, rozsah použití je poměrně široký, takže vývoj agrotextilií lze považovat za velmi úspěšný.

A kolik je spunbond? Přehled cen za metr

Při stanovení cen hustoty spunbondu hrají významnou roli velikost a obchodní značka.

Jméno Parametry Průměrná cena k dubnu 2019, rub.
Agrotex 2,1 x 10 m; 30 g /m² 202
Bílý Agrospan 42 mikronů; 3,2 × 10 m 259
Agrotex 60 černá 1,6 x 10 m; krok 30 cm; průměr otvoru 8 cm 574
Hodně štěstí 40 3,2 × 10 m; 40 g /m² 349

V tomto případě je důležité nepočítat cenu za metr, ale okamžitě zvážit záležitost ve správném množství měřičem.

Verdikt: Agrofibre je velmi užitečný vynález

Všude, kde tento materiál používáte, ve skleníku se spunbondem, na zemi pokryté takovým nezbytným agropotahem, ve výstavbě se nákup vyplatí a bude se plně ospravedlňovat!

Video: vše o agropotravinách