PVC dlažba: typy, vlastnosti, vlastnosti pokládky

V současné době již tradiční podlahy, jako je linoleum, koberec, laminát nebo keramické dlaždice, již nemohou splňovat specifické požadavky spotřebitelů. Proto výrobci vyvíjejí nové kompozitní materiály, které kombinují výkonové charakteristiky několika typů povlaků. Jedním z těchto materiálů je PVC dlaždice na podlahu. Jinak může být označován jako vinyl, křemen-vinyl, laminát nebo linoleum, LVT povlak (LVT - Luxury Vinyl Tile).

Deska z křemenného vinylu, imitace terakotového vzoru

Struktura - hlavní vrstvy, jejich složení a účel

Deska z PVC se skládá z následujících vrstev:

 1. Vnější (přední) ochranná vrstva - transparentní polyuretan tvrzený ultrafialovým zářením.
 2. Dekorativní vrstva - kreslení na polymerní fólii.
 3. Hlavní vrstvy jsou PVC s minerální (křemennou) strouhankou.
 4. Skleněné vlákno - používá se v drahých kompozitech vysoké kvality. Zabraňuje tepelnému zkreslení výrobku.
 5. Konečná vrstva z PVC nebo lepicího spoje. V závislosti na tom, jaký materiál je na základně, jsou prováděny různé způsoby pokládání.

Jedna z nejběžnějších struktur laminátových dlaždic

Důležité!Nízké ceny vinylových značek mohou mít pouze tři vrstvy: vnější ochranný, dekorativní a základní. Tyto výrobky jsou zpravidla méně odolné a trvanlivé. K dispozici je také monolitická PVC deska (zpravidla modulární), která se používá především pro obklady technických prostor.

Modulární monolitická PVC deska s reliéfem - podlahy v garáži

Tloušťka vícevrstvé dlaždice se může v závislosti na značce lišit v rozmezí 1,5 - 3,5 mm. Monolitické, zpravidla má speciální výztuhy, které zvyšují tloušťku výrobku, ale zároveň snižují množství použitých surovin.

Formát

Nejběžnější jsou tyto formáty PVC dlaždic:

 • čtverec- velikost strany se pohybuje od 30 do 60 cm;
 • ve formě laminované desky- jsou standardizované rozměry 10x92, 18x92, 30x60 cm;
 • modulární- má tvar čtverce a podél okrajů jsou vytvořeny uzamykací spoje;
 • šestihranný a trojúhelníkový- zpravidla se jedná o výrobky vysokév obytných oblastech. S jejich pomocí můžete vytvořit podlahovou krytinu s originálním designem.

Proces pokládky modulárních PVC obkladů

Rozměry trojúhelníkové dlaždice a způsob jejího použití v interiéru

Kde bylo použito

Rozsah PVC obkladů je velmi různorodý. Jedná se zpravidla o prostory, jejichž podlahy jsou vystaveny intenzivnímu mechanickému působení různých druhů: tlaku, otěru, rázové deformace, v kombinaci s vysokou vlhkostí a dalšími faktory znečištění. Využití pokrytí LVT závisí na jeho třídě.

 • Třída 23-31.(do 2 mm) Průměrný výkon, malá tloušťka vnějšího nátěru do 0,3 mm, což dává střední odolnost proti mechanickému namáhání. Používá se zpravidla v obytných prostorách s průměrnou intenzitou využívání: vstupní hala, kuchyň, prosklená lodžie, venkovní vystoupení - otevřené balkony, verandy, terasy. Životnost cca 5-6 let.

PVC obklady v obývacím pokoji laminát

 • Třída 32-41.(2-2,5 mm) Přední povlak má průměrnou tloušťku 0,3-0,5 mm. Dlaždice je vhodná pro instalaci v místnostech s průměrným průtokem osob: kancelářských, obchodních a komerčních prostor. Většina výrobců umisťuje životnost komerčního PVC povlaku po dobu nejméně 15 let.

PVC nátěr v kanceláři

 • Speciální vybavení třídy 43 +.Deska má maximální tloušťku.vnější nátěr, více než 0,5 mm, nebo monolitický. Používá se v prostorách s maximálním nebo speciálním zatížením: tělocvičny, zdravotnické nebo vzdělávací instituce (speciální požadavky na čistotu životního prostředí), tovární dílny, laboratoře, výroba chemického, potravinářského a farmakologického průmyslu.

Vinylové dlaždice ve školní hale

Odrůdy PVC nátěru podle způsobu pokládky

Kromě klasifikace podle stupně zatížení se PVC obklady odlišují způsobem montáže.

 • Lepidlo.Takové podlahy mohou být jakékoliv třídy. Zadní plocha je drsná, aby se zlepšila přilnavost, zkosení lze zvolit podél okrajů přední strany. Pokládka se provádí na speciálním lepidle nebo tmelu.

Spojovací materiál nejvyšší kvality podle odborníků je následující lepicí směsi:

 • Thomsit UK 400;
 • Thomsit K188E;
 • Deco Bond SSANGKOM;
 • Homakoll 208.

Nevýhodou tohoto povlaku je nutnost důkladné přípravy podkladu.

Lepidlo pro pokládku podlah z PVC

 • Samolepicí.K dispozici ve čtvercovém i laminátovém formátu. Na spodní část, která chrání polymerový film, je nanesena adhezivní vrstva. Jakékoliv nedeformovatelné a nesavé povrchy mohou působit jako podklad: překližka, dřevotřísková deska, OSB, cementotextilní potěry, obklady a dlažby atd.

Výhody takové dlaždiceJe třeba poznamenat, rychlý a pohodlný styling. Podle názoru většiny odborníků však takový povlak vyžaduje dokonalou přípravu povrchu a navíc je velmi citlivý na vnější vlivy. Zejména má úzký rámec provozního režimu teploty a vlhkosti a v případě jejich systematického porušení může být dlaždice odloupnuta od základny.

Samolepicí PVC povlak ve formě laminátu

 • Glueless.Pokládání bez použití lepicích prostředků je charakteristické pro velkoformátové tlustovrstvé nebo monolitické křemenné vinylové dlaždice.

Instalaci lze provést několika způsoby:

 • použitím kloubového spoje podobného laminátu;
 • s použitím koncových spojů typu puzzle;
 • tupý kloub - bez použití zámků.

Podle výrobců jsou tyto prvky drženy pohromadě a na základě geometrické stability jejich tvaru, jakož i houbovité struktury spodní vrstvy. Tloušťka těchto výrobků se pohybuje od 4,5 do 7 mm. Vzhledem k velké tloušťce jsou přípustné určité defekty povrchu podkladu, zvyšuje se odolnost proti opotřebení a doba provozu. Samotná instalace je velmi rychlá a nevyžaduje znalosti ani dovednosti. Takové produkty jsou však nejdražší na trhu s PVC.

Průmyslová dlažba z PVC pro lepení bez lepidla se skrytými uzamykacími spoji

Hlavní charakteristiky - provozní výhody a nevýhody

\ t
 • Ekologická šetrnost.Navzdory tomu, že většina výrobců uvádí své výrobky jako ekologicky nezávadný, biologicky inertní a hypoalergenní materiál, některé značky se nedoporučují pro použití v obytných oblastech. Označování výrobků zpravidla označuje oblast jejich použití. Pro bydlení je lepší použít vícevrstvé dlaždice s vnější polyuretanovou vrstvou.
 • Odolnost proti vodě.Polyvinylchlorid neabsorbuje vodu, avšak u místností s vysokou vlhkostí (kuchyně, koupelny, prádelny) se doporučuje používat výrobky s uzamykatelnými spoji laminátového typu, které poskytují dodatečnou těsnost.

Odolnost proti vlhkosti u podlahových krytin z PVC se liší od vodotěsné po plně hermetickou

 • Protiskluzový účinek.Přední plocha výrobku může být hladká nebo s reliéfem, který výrazně zvyšuje odolnost proti skluzu. Pokud se v dlaždice používané pro technické prostory, takový reliéf má čistě utilitární vzhled, pak pro materiály používané v kanceláři nebo bydlení, reliéf je součástí dekorativní reliéf nebo texturu designu.

Reliéfní reliéf na imitaci povrchu dřeva

 • Odolnost proti otřesům a odolnost proti opotřebení.Bez ohledu na třídu, materiál odolává značnému mechanickému namáhání,což má za následek poškození téměř všech ostatních typů podlahových krytin (s výjimkou polymerních výplní a některých typů velmi pevných betonových podlah). Hlavním parametrem charakterizujícím vysoký výkon je rázová houževnatost.
 • Tepelná stabilita.Rozsah provozních teplot, při kterých se materiál nedeformuje, u běžných PVC obkladaček je -200C ... + 300C. Monolitické výrobky lze používat venku . Je však třeba mít na paměti, že při teplotách nižších než -300C křehčí a nevydrží vypočtená mechanická zatížení.

Přístroj vykazuje vysokou tepelnou inertnost nátěru PVC podlahy

.
 • Hořlavý.Křemenno-vinylová deska patří do třídy požární odolnosti B1 - neudrží spalování;
 • Hygiena a snadné čištění.​​Povlak PVC je povolen jak v dětských, tak v lékařských zařízeních. Hygienicko-epidemiologický a hygienický závěr č. 026231. Pro čištění se doporučuje používat neutrální čisticí prostředky nebo speciální prostředky pro péči o vinyl.
 • Antistatické.Materiál nevede elektřinu a nehromadí statickou elektřinu, zabraňuje hromadění prachu a značně zjednodušuje čištění.
 • Chemická odolnost.Závisí na způsobu výroby a struktuře. Vícevrstvé PVC dlaždice s vnější polyuretanovou vrstvou jsou chemicky nejodolnější. Monolitickémohou být vystaveny určitým chemikáliím a rozpouštědlům, jako je petrolej, benzín atd.
 • Zvuková izolace.Povlak z PVC nevydává zvuky, když se používá jako dřevěná podlahová deska nebo parkety, kromě tlumení akustických zvuků a zamezení šíření otřesů a vibrací.

Kritéria výběru

Výběr PVC obkladů se doporučuje podle následujících kritérií:

 • pevnost (stupeň 23-43);
 • odolnost proti opotřebení (T, P, M, F);
 • design;
 • formát.

Pro určení hodnoty parametrů je nutné analyzovat intenzitu provozu v místnosti. Většina výrobců, kromě číselných ukazatelů síly výrobku, poskytuje podrobnější vysvětlení určená pro neprofesionály. Například pro domácí použití, poloobchodní, podlahové podlahy pod podlahou atd.

Bohatý výběr barev a textur PVC obkladů v kombinaci s přesnými geometrickými rozměry různých šarží umožňuje vytvořit jedinečný design podlah

Pokud jde o formát dlaždic, vše závisí na konkrétní místnosti, kde je nutné podlahu nainstalovat:

 • u malých místností se doporučuje použít čtvercové nebo obdélníkové dlaždice malého formátu, což vizuálně zvětší plochu;
 • při obkládání PVC s povlakem ve formě laminátu chodeb a dlouhých místností by prvky měly být orientovány přes místnostnebo pod úhlem.

Přední výrobci

Hodnocení výrobců, kteří mají vedoucí postavení na ruském trhu:

 1. Vinilam - Belgie.
 2. Decoria - Jižní Korea.
 3. LG Decotile - Jižní Korea.
 4. PERGO - Čína.
 5. Pokuta - Ukrajina.
 6. Tarkett je společný podnik mezi Ruskem a Belgií.
 7. Forbo je mezinárodní společnost se sídlem ve Švýcarsku. Výrobní zařízení se nachází v několika zemích světa, včetně Ruska

Vlastnosti pokládky dlaždic

Pokládání PVC obkladů je podstatně méně časově náročný proces než instalace většiny podlahových krytin. Vyžaduje však také pečlivou přípravu povrchu, jakož i speciální péči při instalaci startovacích řad. V závislosti na typu jsou k dispozici tři základní technologie pro pokládání vinylu.

Různé konstrukční varianty pro pokládku PVC nátěru, rozvržení prvků a vzhledu v interiéru:


Použité nářadí

Většina nástrojů, které mohou být potřebné při pokládce obkladů z PVC, je k dispozici každému domácímu řemeslníkovi. Nevyžadují se žádná specializovaná ani drahá zařízení. Další výhodou PVC povlaku. Pro snadnější použití jsou některé nástroje předmětem drobných aktualizací:

 • metr jedna nebo pět metrová úroveň, pravítko nebo pravidlo. Používá se k důrazu při řezání. Aby se zabránilo tomu, že se kovový nástroj na povrchu dlažby posouvá, oboustranná páska se přilepí na zadní stranu a mírně se probudí s mastkem, sádrou nebo moukou.
 • papírenský nebo stavební nůž s vyměnitelnými břity;
 • ruleta, čtvercová;
 • gumové kladivo - pokud je položen kryt s koncovými spoji;
 • lapování je společná dřevěná tyč s několika vrstvami plsti. Používá se pro samolepicí obklady. Speciální válce pro válcování se prodávají na trhu, ale pro malé množství práce je jejich nákup neodůvodněný;
 • zubová stěrka - pokud je nátěr položen na lepidlo. Zub by měl být trojúhelníkový, malý 1x2 mm;
 • stavební sušička - nutná, pokud potřebujete pokládku obkládat. Používá se k ohřevu materiálu, po kterém je mnohem snazší řezat.

Válec pro sešívání PVC laminátu

Důležité!Řezání PVC je velmi snadné. Na přední straně je řez. Poté se materiál ohne podél řezné linie a vnitřní vrstvy se odříznou. Monolitické a tlustovrstvé dlaždice, pro usnadnění ohýbání, doporučujeme nejprve vytápět budovu fénem.

Příprava nadace

Jako základní materiál lze použít potěr z cementového písku, překližku odolnou proti vlhkosti, OSB, dřevovláknitou desku a další desky. JejichPro normalizaci absorpce vlhkosti je nutné předem ošetřit základním nátěrem (zejména potěrem). V některých případech je dovoleno pokládat na staré podlahy, jako je dlaždice. Všechny mezibuněčné prostory však musí být pečlivě utěsněny na stejnou úroveň jako dlaždice.

Použití nejlepšího podkladu z překližky odolné proti vlhkosti 15-18 mm je považováno za nejlepší řešení. Desky se pokládají s odsazenými spoji. Mezi nimi zanechávají mezery do šířky 2 mm pro kompenzaci tepelné roztažnosti. Švy jsou pečlivě utěsněny akrylovým tmelem.

Proces pokládky

 • Na lepidlo.Na podklad se nanese speciální lepidlo zubovou stěrkou. Směs je nutné rovnoměrně rozdělit po celé kontaktní ploše. V závislosti na typu lepidla lze pokládku dlaždic provést ihned po aplikaci nebo po určité době 2-5 minut. PVC dlažba po položení na lepidlo se opatrně dotkne gumovým kladivem nebo se navine, rozemele. Účelem těchto manipulací je zcela se zbavit vzduchu pod krytem.

Pokládání PVC dlaždic na lepidlo

 • Na samolepící bázi.Všechny úkony jsou naprosto podobné pokládce PVC obkladů na lepidlo, s jediným rozdílem, že nemusíte nanášet lepicí směs. Je třeba vzít v úvahu, že množství lepidla na zadní straně dlaždice je malé, proto je třeba se vyvarovat poprášení vrstvy lepidla nebo povrchu podkladu v každém směru.

Pokládánísamolepicí PVC laminát na starých keramických obkladačkách

 • Se zámkem.Bez ohledu na typ zámkových spojů se pokládka provádí ze vzdálené stěny. Pokud je to nutné, jsou spojovací prvky odříznuty z jedné strany (první dlaždice v rohu - od dvou). Od zdi ustupuje do šířky teplotního švu - 2-3 mm. Následné prvky kompozice ukotvují první, pohánějí hradní spojení, zejména koncové, lehkým poklepáním kladivem.

Proces pokládky obkladů se zámkem

Recenze spotřebitelů

Navzdory skutečnosti, že dlaždice z PVC se používají poměrně krátkou dobu, na internetu je mnoho recenzí spotřebitelů, které popisují její fungování:

Podrobná zpráva o instalaci a provozu dlažby z PVC FineFloor:

Přečtěte si více na adrese Otzovik: https://otzovik.com/review_4025634.html

Deska z PVC FineFloor
Tarkett "Lounge" vinyl tile review:

Přečtěte si více na adrese Otzovik: https://otzovik.com/review_4190458.html

Vinylové dlaždice Tarkett Lounge
Zpětná vazba na křemenný vinyl PVC dlaždice Art Tile:

Číst dál v Otzovik: https://otzovik.com/review_1071990.html

Kachlová obkladová deska z umělé hmoty
Recenze PVC Tarkett "New Age" vinylové dlaždice:

Číst dál v Otzovik: https://otzovik.com/review_5165800.html

PVC vinylové obklady Tarkett New Age

Shrnutí

Nepochybně, křemen-vinylová deska podle svých vlastnostístojí za to věnovat pozornost. Výrobci dělají vše, co je v jejich silách, aby rozšířili oblast použití a překládali tyto podlahy z technických místností, chodeb a kuchyní do obývacích pokojů a ložnic. V místech trvalého pobytu je však vhodné použít jako podlahu pouze kvalitní a drahé typy PVC obkladů.

Video: Flexibilní vinylové dlaždice - recenze, rozvržení, pokládání