Rámový dům to udělejte sami: instrukce pro konstrukci konstrukcí krok za krokem

Prefabrikované a cenově dostupné domy jsou zdaleka nejslibnější možností. V tomto ohledu se významná část vývojářů snaží naučit, jak vyrobit rámový dům vlastními rukama na místě. Postupné instrukce pro ně mohou být považovány za jediný pravdivý prostředek, který může přiblížit dosažení cíle.

Bytový dům je postaven na základě konstrukce

Proces přípravy staveniště a značení

\ t

Začněte přípravou místa s cílem usnadnit další práci adosáhnout nejvyšší kvality značek. Stavební pozemek by měl být o 1-2 m širší než samotná stavba. Seznam přípravných prací zahrnuje: odstraňování keřů, trávy, stromů a jiných rušivých objektů.

Označení nadace se provádí na připraveném místě

.

Uspořádání nadace začíná označením rohů budovy. K tomu jsou kolíky poháněny do země, což jsou tyče o rozměrech 50x50 mm se špičatou hranou zdola. Horní část pruhů musí být na nule. Pravý úhel je obvykle kontrolován rovností dvou úhlopříček.

Schéma montáže hlavních prvků odlitku je prokázáno

.

Nejvhodnější typy nadací

\ t

Než začnete stavět dům s rámovým panelem vlastníma rukama, musíte se rozhodnout pro typ nadace. Vzhledem k snadnosti těchto budov v zařízení masivní nadace není nutné, ale v každém případě by měla být spolehlivá.

Montáž základu sloupku vlastníma rukama pro malý rámový dům

Nejekonomičtější je základ ve formě oddělených sloupů s mělkým výklenkem. Pro svou konstrukci vyžaduje malé množství materiálu. Podpěry mohou být vyrobeny z prefabrikovaných bloků nebo pomocí betonu. Všechny musí být na stejné úrovni.

Příklad základny sloupu z betonových bloků

Použití hotových blokůvýrazně zjednodušuje proces výstavby, takže tato možnost je nejoblíbenější. V průběhu výstavby jsou rohové podpěry nejprve instalovány s úrovní budovy. K tomu jsou vytaženy jámy, do kterých se nalije písek. Pak se vmáčkněte do mezilehlých regálů.

Bednění pro výrobu stojanů na betonové směsi

Podpěry jsou v případě potřeby vyrobeny z betonu. Při této volbě jsou šachty vytaženy v místech stojanů, bednění se provádí kolem každého nosného bodu a stavební hmota se nalije.

Proces montáže základny pásu s mělkým průnikem

Poměrně racionálním řešením je základna pásu. Můžete se rozhodnout pro hluboké proniknutí, protože rámové konstrukce nezatěžují půdu. Obvykle se pro takové konstrukce vytáhne pod nosnými stěnami síť zákopů o hloubce 20 až 60 cm.

Schéma zařízení páskového základu s malou hloubkou

Proces montáže lze rozdělit do následujících kroků:

 • Výkopové práce spojené s výkopem po obvodu stavby a pod podpěrnými příčkami.
 • Instalace polštáře z písku na dno vykopaných zákopů.
 • Konstrukce bednění k vytvoření suterénní části základu.
 • Výroba a instalace kovového rámu z výztuže pro zvýšení pevnostních vlastnostídůvodů.
 • Nalití betonové směsi uvnitř bednění.

Páskové základy pro středně velké budovy

Varování!Doporučuje se pokračovat ve stavebních pracích pouze 28 dní po vylití základu, protože beton během této doby získává maximální pevnost.

Zakládání staveb pomocí kovových pilot

\ t

Kovové tyče se speciální deskou působí v této situaci jako podpěry. Nejčastěji se jednoduše zašroubují do země na určitou úroveň. Jejich podzemní část je obvykle pohřbena ne méně než 150 cm, použití pilót je zvláště důležité při relativně slabé půdě.

Typ namontovaných pilot

Rámový dům vlastníma rukama: krok-za-krokem instrukce o procesu stavby budovy pod střechou

Budovy pro pohodlné bydlení by neměly být příliš malé, takže je nejlepší postavit dům s rámy vlastními silami podle pokynů krok za krokem 6x6 m nebo více. Menší stavby lze využít jako zahradní domky a chalupy.

Příklad dobrého plánování stavby 6x6 m

Související článek:

Projekty rodinných domů s fotografiemi a cenami. Z tohoto přehledu se dozvíte o technologii konstrukce kostry, cenách některých modelů a mnoha mýtech o rámových domech.

Pokládání hydroizolačních a páskovacích tyčí

\ t

Na horní straně základny je hydroizolace rozprostřena ve formě skleněné nebo střešní lepenky. Měla by být umístěna po celé ploše nosných částí. Na něm jsou položeny rovnoběžky pro páskování. Ve většině případů je jejich průřez 150x150 nebo 150x120 mm.

Hydroizolace pilotových podpěr pomocí střešní lepenky

Při spojování rohů a vnitřních prvků se zhotovují speciální drážky. Nosníky mohou být navíc upevněny kovovými držáky, samořeznými šrouby nebo běžnými hřebíky vhodné délky.

Uspořádání vázacích tyčí na pilotové základně

Možnost vázání pilot "Elochka"

Konstrukce nosného rámu a obložení

Ačkoli technologie rámové konstrukce domů vlastními rukama není tak složitá, vyžaduje určité znalosti. Zvláštní pozornost je věnována samotnému vytvoření rámce. Skládá se z:

 • nosné sloupky;
 • vyztužení;
 • páskovací pásy (spodní a horní);
 • horizontální překlady pro okenní a dveřní otvory.

Probíhají práce na vytvoření rámce

Užitečné informace!Jako základní prvky lze použít tyče různých sekcí. Jejich volba závisí na hmotnosti horní části budovy a tloušťce stěn. Používá se převážně dřevo 150x50 nebo 100x50 mm.

Ze strany ulice může být rám opláštěn různými materiály. Docela obyčejná volba - lemování dřevem. Parozábrana, která je nezbytná pro ochranu izolace před vlhkostí, je nutně umístěna pod ní.

Podšívka je připevněna k rámu na řídicích tyčích

Nosníky

Nosné prvky desky jsou umístěny přímo na rámu z horní strany. Často je pod nimi dodatečné páskování z řeziva vhodné sekce. Vzdálenost mezi paprsky je určena rozpětím.

​​
Velikost rozpětí v metrech Vhodný řez v milimetrech
6 180x220
5 150x200
4 100x180
3 80x150
2 60x110

Střešní konstrukce a montáž střešních krytin

\ t

Sedlovou střechu lze považovat za nejjednodušší konstrukci. Obvykle má dva stejné svahy umístěné ve stejném úhlu k horizontále. Její krokvy jsou připevněny ke stropním trámům s hřebíky.

Uspořádání trámů krokví

Jako dodatečné potěry používáme šrouby. Jsou instalovány na samém vrcholu av místě podání stropu. Na vnější straně je položena hydroizolační fólie, po které jsou na krokvy připevněny ovládací tyče. A jen oni jsou vycpanísoustružení z hranové desky, s přihlédnutím k vlastnostem střešní krytiny.

Soustruhy pro pokládání profilovaných střešních plechů

Podrobný návod, jak vyrobit rámový dům vlastními rukama

Hlavní část stavebních činností lze považovat za ukončenou, pokud bylo možné přivést rámový dům pod střechu vlastníma rukama. Krok za krokem o tepelné izolaci zabírá menší objem. Jako ohřívač se navrhuje použití minerální vlny, protože má vhodné vlastnosti.

 • Zaprvé se měří vzdálenost mezi dvěma sloupky, podlahovými nosníky nebo krokvy v závislosti na situaci.
 • Izolační materiál je nařezán na velikost, ale výsledek je přidán 1-2 cm těsně k nosníkům.
 • Připravené kusy se vkládají mezi konstrukční prvky bez vytváření mezer.

Tepelná izolace musí být uzavřena parotěsnou zábranou, po jejímž ukončení se provede finální úprava.

Je prokázána tepelná izolace konstrukce minerální vlnou

Rám pro vlastní potřebu: video s instrukcemi krok za krokem

Výše ​​bylo popsáno, jak vyrobit rámový dům vlastními rukama, ale vizuální úvod může být užitečný pro jasné pochopení procesu.