Regulátor teploty pro topný kotel (regulátor teploty): typy a doporučení pro výběr

Je-li dům vybaven vytápěcím systémem s plynovým kotlem, je nutné ručně nastavit optimální teplotu v místnosti. Tato volba je navíc velmi citlivá na změny počasí. Jakmile se venku ochladí, musíte zvýšit teplotu chladicí kapaliny. Dokonce i drahé modely s vysokou úrovní automatizace vyžadují tyto akce. Pro ochranu spotřebitele před touto prací vydali výrobci termostat pro topný kotel (regulátor teploty).

Varianty inteligentních zařízení

Termostat pro topný kotel (regulátor teploty): jak funguje

Instalovaný topný systém z plynového kotle ohřívá místnost na nastavenou teplotu bez ohledu na úroveň tepla nebo chladu uvnitř. Současně se člověk cítí dobře pro každodenní změny počasí, pokud režim ručně nezmění.

Možnost instalace termostatu

odstranit tento problém v malém domku bez druhého patra, dostatečného pro montáž jednoho termostatu do vstupní místnosti.

Pozor!Zařízení je nutné správně připojit a namontovat tak, aby fungovalo správně a vydalo signál do kotle.

Konstrukce jednoduchého zařízení zahrnuje prvek s vysokou citlivostí (akční člen) a kontaktní skupinu s regulátorem. Ve vzhledu je to uzavřený vlnovec, uvnitř kterého je obvykle umístěna směs plynu, někdy kapalina.Toto plnivo reaguje na teplotní změny a posouvá dřík tak, aby při vzestupu teploty uzavřel kontakty, a když teplota stoupá, dochází ke zpětnému působení.

Schematický provoz snímače

Termostat provádí úkol zapnout a vypnout topný systém, když je nastavená teplota dosažena samostatně, bez zásahu člověka. Jednoduchý obvod zahrnuje dva kontakty, jejichž vodiče jsou vedeny do kotle a připojeny k ventilu.​​

Možnost připojení zařízení

Když je přístroj zapnutý, poslední prvek je v otevřeném stavu. Když dojde ke zkratu, přívod paliva do hořáku se zastaví a plamen se zastaví. V opačném procesu požár vychází ze zapalovače.

Související článek:

Dvouokruhový kotel s uzavřenou spalovací komorou. Jaké jsou jeho vlastnosti, výhody a nevýhody, jakvybrat a nainstalovat správně - přečtěte si v této recenzi.

Druhy domácích teplotních čidel pro ohřívací kotel

Regulátory teploty topného kotle (regulátory teploty) se dodávají v několika variantách:

 • Kabelové. Klíčem k správné činnosti je správná instalace vodičů. To je nezbytné pro nepřetržitou komunikaci zařízení s kotlem.

Mechanický model

 • Bezdrátové připojení. Pomocí rádiového signálu jsou uvedeny informace o změně teploty v bytě. Zařízení se skládá ze dvou bloků, z nichž jeden je namontován v místnosti, druhý na samotném kotli. Na řídicí jednotce se nachází displej z tekutých krystalů a klávesnice.

Typ dálkového senzoru

Prozkoumejme každou možnost podrobněji s přibližnou cenou a přehledem několika modelů.

Mechanický (drátový) termostat

Termostat pro kotle s mechanickým vytápěním má své vlastní charakteristiky, cena modelu je odlišná a vlastnosti. Takové zařízení musí být předkonfigurováno tak, aby bylo dosaženo optimální teploty v místnosti. Je to obtížný proces, protože je lepší konzultovat odborníka.

Malý mechanický model

Zařízení jakéhokoliv modelu obsahuje dvě části: tepelnou hlavu a ventil. Provoz zařízení je ovlivněn:

 • časté větrání;
 • jasným slunečním světlem procházejícím okny;
 • prudká změna počasí.

Instalace by měla být prováděna pouze ve vodorovné poloze při volbě místa, kde nejsou žádné předměty blokující zařízení a přímé sluneční světlo.Moderní modely poskytují malé rozměry, které mohou být instalovány v malém výklenku.

Možnost instalace u plynových zařízení

Samotné zařízení nebude trvat dlouho. Pokud topení vypnete, musíte otočit knoflíkem termostatu. Tím bude přístroj chráněn před tvorbou sedimentu.

Zde je příklad dvou populárních modelů mechanického termostatu:

\ t
Název modelu Specifikace Cena v rublech
BALLU BMT-2 Výkon 2 200 W 840
Management Mechanické
Režim teploty +5 až +30 ⁰С
Typ instalaceOtevřená instalace
Přezkum Michail, Balabanovo:„Koupil jsem ho před dvěma lety, instaloval jsem ho sám, nedaleko kotle. Funguje to správně, v domě je vždy teplé. “
Název modelu Specifikace Cena v rublech
ELECTROLUX Thermotronic Basic ETB-16 Výkon 4 W 2500
Řízení Mechanické
Režim teploty +5 až +40 [С
Typ instalace Skrytá instalace
Recenze Dmitry, Tver:„Slyšel jsem spoustu dobrých recenzí, které jsem koupil před měsícem. Nebyly žádné problémy s instalací a konfigurací. Zatím je vše v pořádku.

Mechanické prostorové termostaty pro plynový kotel jsou oblíbené, mají nízké náklady a lze je sestavit sami.

Důležité!Před použitím správně nastavte mechanické zařízení, jinak nebude žádný výsledek. Je lepší zavolat specialistu.

Možnosti dálkového zařízení

Regulátor teploty topného kotle (regulátor teploty) lze ovládat dálkově.​​

Pohodlné udržování teploty v místnosti

Existuje několik typů takového nástroje:

 • jsou jednoduché;
 • programová místnost.

První možnost byla vytvořena pro udržení požadované pokojové teploty. Při instalaci druhé možnosti obdrží majitel místnosti tyto výhody:

 • dálkové ovládání;
 • můžete nastavit režim v závislosti na denní době;
 • rychlost změny režimu;
 • můžete naplánovat změny pro týden;
 • rychlá reakce kotle na změny;
 • nízká spotřeba paliva;
 • baterie.

Teplotní snímače pro vzdálený software (místnost) pro plynové kotle jsou určeny pro osoby, které milují maximální pohodlí a nové vybavení. Zde jsou některé oblíbené varianty tohoto zařízení:

Název modelu Specifikace Cena v rublech
Bosch TRZ 12-2 Typ zařízení Elektronické 9800
Typ montáže Faktura
Režim teploty +5 až +39 ° C
Rozměry bloku 91 * 113 * 33 mm
Časovač Týdenní
Přezkum Denise v Moskvě: „Mám také plynový kotel Bosch, takže jsem si koupil tento termostat. Funguje šest měsíců bez jakýchkoliv problémů, pravidelně plánuje podporu týdne. “
Název modelu Specifikace Cena v rubech.
Siemens REV13 Typ zařízení Software 6900
Typ instalace Faktura
Režim teploty +3 až +35 ⁰С
Rozměry bloku 130 * 94 * 30 mm
Časovač je
Přezkum Catherine, Bryansk:„Dlouho jsem trpěl ručním nastavením kotle. Pak se postavila Siemens REV13 (najala odborníka). Po dobu jednoho roku byla teplota řízena jednoduše a rychle.

Softwarové teplotní snímače pro topný kotel se liší cenou a funkcí. V tomto případě všechny modelyUdělejte skvělou práci při řízení teploty v místnosti a pohodlí nastavení vám umožní přidat teplo v domě, aniž byste museli vstát z postele.

Jak připojit termostat k kotli: tipy pro instalaci

Pro instalaci termostatu je nutné zvolit správné místo. Kuchyňské a nebytové prostory (hala) nejsou vhodné, protože neposkytují přesné hodnoty požadované teploty. Vyberte si místnost, kde jste nejčastěji.

Důležité!V blízkosti přístroje by neměly být žádné zdroje tepla!

Neinstalujte přístroj do průvanu. Nedoporučujeme instalovat zařízení v blízkosti jiných elektronických zařízení.

Schémata zapojení

Pro zapnutí a vypnutí kotle je třeba relé. Všechny plynové kotle mají připojovací bod pro termostat bez ohledu na model a typ, kterým je zařízení řízeno. Pro připojení můžete použít termostaty nebo z termostatu. Kompletní způsob připojení, přečtěte si pasové vybavení. Níže je video o možnosti instalace:

Video: jak připojit termostat k plynovému kotli (podrobné pokyny)

A nakonec

 • Termostat umožňuje nejen nastavit požadovanou teplotu v místnosti, ale také ušetřit palivo, protože v případě potřeby vypne kotel.

„Inteligentní“ zařízení ohřívá místnosti pro vás

 • Vyberte si model, který vám nejlépe vyhovuje. Nejlepší je zakoupit vybavení od jednoho výrobce.
 • Pokud nejste schopni provést nezávislou instalaci a seřízení, obraťte se na odborníka.