Rybník pro chov ryb to udělejte sami: pokyny krok za krokem

P Sozno zlepšuje kvalitu krajinářského designu lokality s rybníkem pro chov ryb, který lze vyrobit různými technologiemi z různých materiálů. Je důležité kvalitativně integrovat nádrž do lokality, aby byla zajištěna normální mikroklima pro její obyvatele.

Rybník pro chov ryb vlastníma rukama

Video: nápady na krásný rybník v venkovském domě

Výběr místa, značení, příprava

Rybník s vlastními silami je nezávislý ekosystém, takže je třeba pečlivě navrhnout. Při výběru místa pro umělou nádrž na místě je třeba vzít v úvahu faktory:

 • výhodně plochou otevřenou plochu s konstantním osvětlením jedné části, stínění keřem;
 • plocha 30–50 čtverců se považuje za optimální velikost pro krajinářský design;
 • jednoduchá jáma se stejným spodním reliéfem není vhodná pro okrasné ryby, je nutné vytvořit reliéf s peřejemi, měnit hloubku;

Několik úrovní jámy - předpoklad pro existenci ryb

 • rybník by měl být umístěn daleko od obydlí, aby nedošlo ke snížení komfortu bydlení přítomností hmyzu, který se neustále rozmnožuje na vodní hladině;
 • fólie, membránová hydroizolace stěn jámy, aby se zabránilo zaplavení podzemních podlaží, sklepů;

Příslušný přístup zahrnuje použití fólie nebo jiné hydroizolace

.
 • Různá plemena ryb potřebují vlastní hloubku, vegetaci a nasycení vzduchu, proto je nutné zajistit prostor pro provzdušňovací zařízení.

Předpokladem pro životně důležitou činnost ryb je použití provzdušňovacího zařízení

.

Nedoporučuje se umístit nádrž v nížinách blízko stromů, které ji odhazují.

Výběr materiálů, montážní technika

Rybník pro chov ryb se vyrábí několika technologiemi:

 • filmový rybník - reliéf dna jámy je pokryt membránami, které jsou lisovány pískem, sutinou, nádrž je naplněna vodou, vysazeny rostliny, vypuštěna ryba;

Výroba filmového rybníku pro chov ryb vlastníma rukama

 • plastový rybník - výrobci vyrábějí misky z kompozitních polymerních materiálů, ponořených do zákopů, jejichž profil odpovídá vnějšímu reliéfu nádoby;

Použití plastové nádobystavba rybníků

 • betonové jezero - konstrukce je považována za nejtrvanlivější pouze tehdy, když jsou zajištěna opatření k odstranění bobtnání přilehlých zemin mrazem, proto je vyžadováno odvodnění prstence, hydroizolace podkladové vrstvy před odléváním vícestupňové konstrukce, betonových povrchů po 70% pevnosti materiálu.

Výroba betonového rybníku pro ryby

Poslední možnost má maximální stavební rozpočet. Proto majitelé příměstských oblastí preferují první dvě technologie.

Rybniční zařízení filmového typu

\ t

Rybník pro chov ryb vlastníma rukama filmu se vyrábí podle technologie:

 • označení - obrys hlavního obvodu je označen lanem nebo hadicí;

Použijte starou hadici k označení pobřeží

 • výkop - trávník, úrodná vrstva je odstraněna do hloubky 40 - 60 cm od místa stavby, obvykle rozptýlené po celém území;

Odstraňte první úrodnou vrstvu půdy

 • hloubkové kapky - pro každý úsek je vytvořeno podobné označení lanem, zem je odstraněna, odstraněna z průřezu, hloubkové přechody jsou vyrovnány lopatou;

Organizace hloubkových rozdílů budoucího rybníka

 • vyrovnání pobřeží - přes jámuje přizpůsobena baru nebo pravidlu, vodorovná část horní části je řízena, v případě potřeby je půda odstraněna, aby vytvořila 20 cm římsu podél celého obvodu, na které bude film připevněn pískem, kameny;
 • vyrovnání - boční stěny, dno v různých hloubkách se nalije 5 - 10 cm vrstvou písku, který je ručně utěsněn nebo vibrační deskou, položení fólie na sutinu je nebezpečné z důvodu zhoršené hydroizolace;

Vyrovnání stěn jámy s pískem

Rozložení geotextilního plátna

 • membrána z butylkaučuku - nejlepší varianta pro těžký film pro zahradní jezírko, řezaný v jednom kuse na velikost jámy, zapadající do improvizované misky, běh na břeh o 15 - 20 cm, lisovaný proti kamenům;

Pokládání membrány z butylkaučuku na geotextilii

 • zdobení pobřežní čáry - pokud je to nutné, film je řez, výkop je částečně naplněn vodou, která tlačí membránu do mísy, vypuzuje vzduch zpod filmu, po kterém je pláž rozložena sutinou, dlaždice, dlažební kostky nebo pokryté sutinou.

Návrh břehu rybníka

Ve výkopu rybníkaruce by neměly být kořeny stromů, velké balvany. V závislosti na typu půdy se doporučuje sklon 10 až 40 stupňů. Terasy usnadňují provoz nádrže, čištění dna, výsadbu hluboce zakořeněných rostlin, užitečných pro ryby. Plátno lze dodatečně připevnit na břeh ocelovými háky, které jsou zatlačeny do země.

Příklad svahů a dolního reliéfu

Když si koupíte polymer, sklolaminátovou mísu s hotovými formami, technologie je téměř stejná. Obrysy vykopané jámy by však měly plně odpovídat spodní části konstrukce.

Technologie zařízení rybníka z polymerní misky

Při betonování rybníka se nejprve dno nalije do hloubky, pak se svislé bednění montuje na jeden krok terasy. Vnější povrch je vodotěsný filmem, vnitřní povrch je často potažen polymerními primery, které jsou bezpečné pro prostředí nádrže.

Konstrukce betonového jezírka

Dekorace, organizace na podporu života ryb

Aby byl rybník s vlastními rukama pro chov ryb obyvatelný, je nutné zajistit mechanické, biologické, chemické čištění, čištění povrchů. Nečistoty, listy se očistí od zrcadla nádržky sítí, chemické čištění se provádí stabilizátory, které podporují rozvoj bakterií (UV čističe).

Prostředky pro chemickou úpravu vody

BiologickéFiltrace se provádí v maloformátovém rybníku u hlavního rybníka nebo speciálním biofiltrem v technické studně s 1 m kruhovými jímkami. Filtrační studny slouží k mechanickému čištění analogicky s infiltračními systémy vnějších septiků :

 • hloubka vrtu je menší než dno nádrže;
 • boční stěny jsou utěsněny povlakem nebo adhezivními materiály;
 • místo dna, 40 - 60 cm vrstva drceného kamene, žuly, mramoru čipy se plní;
 • voda z rybníka vstupuje do vrtu zdola, filtruje se nekovovým materiálem;
 • se přivádí čerpacím zařízením zpět do rybníka.

Filtrační zařízení pro ekosystém rybníků

Důležité informace!Pro uzavřený ekosystém dacha pond je kompletní náhrada vody škodlivá. Filtrace v jímce, přidávání nových porcí z ní do nádrže by měla být částečná.

Stavba rybníka s vlastními rukama k chovu rybích konců s umístěním povrchových a spodních rostlin nezbytných pro krmení ryb, provzdušňováním vody, chovem hmyzu, které jsou také potravou pro obyvatele rybníka.

Zdobení rybníka rostlinami

Zdobení rybníka kamenem

Související článek:

Rybník v zemi vlastními rukama krok za krokem. Foto instrukce s tipy na sebezařízení a dekorace nádrže v samostatné publikaci.

Závěr

Rybník pro okrasné ryby v zemi může být tedy vybudován několika způsoby, v závislosti na dostupném rozpočtu, velikosti území a designu krajiny. Filtrační zařízení je nutné v každém případě, pohodlí ryb, rozpočet na provoz domácího jezera závisí na umístění nádrže na místě.

Video: rybník do-it-yourself