Sádra a tmel - jaký je rozdíl?

H Navzdory podobné aplikační technice a složení materiálů, omítek a tmelu jsou v zásadě odlišné typy povrchových úprav, které řeší různé úkoly. Mistři vědí, že omítky jsou mnohem náročnější na práci než tmel a v prvním případě je mnohem obtížnější provádět kvalitní práci. Sádra a omítka co je rozdíl a společné rysy, v jakých případech by měly být použity - závisí na mnoha faktorech.

Sádra s kovovými nástroji

Druhy materiálů

Pro vytvoření dokončovací vrstvy se na podklad nanášejí speciální směsi, které se skládají z pojiva, vody a plnidel. Všechna pojiva mají společnou vlastnost - tvoří stabilní vazbu s molekulami vody a mění se z amorfních směsí na pevné látky. Pevnost vrstvy také závisí na velikosti částic plniva, tím jemnější jsou - čím méně je vrstva schopna vydržet. Rozdíl mezi sádrou a tmelem je jen v různých kompozicích. Nejběžnější pojiva jsou:

 • cement -je odolný vůči vodě, má nejvyšší pevnost, je chemicky aktivní, a proto se používá pouze pro venkovní práce;
 • silikáty - látky, které vstupují do chemické reakce se základním povrchem, tvoří extrémně trvanlivé vrstvy a používají se pouze venku;
 • sádra a alabaster - bezpečná a šetrná k životnímu prostředí;
 • akryl - polymer, umožňuje vytvářet velmi tenké, hladké, "zrcadlové" vrstvy;
 • latex je plastový polymer, odolný vůči vodě, rychle tuhne, může být použit uvnitř i vně, je bezpečný a netoxický.​​

Odrůda předmíchaného

Omítací směsi

\ t

Sádra je vysoce trvanlivá, proto se pro její výrobu používá velkoplošné plnivo a silné pojivo. Hlavním účelem každé omítkové směsi je vyrovnání povrchu a vytvoření ochranné vrstvy, pokud jde o vnější povrch. V mnoha hotových kompozicích se aditiva dodávají jako dekorativní účinek, ale hlavní účel stále zůstává čistě technologický.

Existují vodotěsné a mrazuvzdorné směsi pro venkovní práce na bázi cementu nebo silikátů. Sádrové směsi a sádra na bázi polymeru se mohou používat v prostorách, protože se rychleji nanášejí a vytvrzují. Dekorační aditiva se dodávají ve směsích všeho druhu, s pomocí takové omítky můžete vytvořit textury s efektem přírodního kamene, dřeva, starých povrchů a mnoha dalších.ostatní.

Textury povrchů, které lze získat dekorativní omítkou

Směsi tmelů

Navzdory tomu, že tyto materiály jsou podobné složením - sádra a tmel, jaký je rozdíl ve velikosti částic plniva, ve druhém je několikanásobně menší, a proto je směs velmi plastová. Stejně jako omítka může být tmel prodáván ve formě hotového a ve formě suchého prášku, který je uzavřen vodou. Všechny suché směsi jsou vyráběny na bázi omítek, takže se bojí vody a mohou být použity pouze v suchých prostorách. Je důležité mít na paměti, že suché směsi, i když jsou baleny, by měly být chráněny před vlhkostí. Pokud se v sáčku s tmelem objeví hrudky, musí se prosít a odhodit, nesmí se dostat do hotové směsi, protože již ztratily vazebné vlastnosti.

Příprava směsi pro použití - míchání směšovačem

Hotové směsi se vyrábějí na bázi polymerů - akrylových, latexových a polyvinylacetátových. Takové směsi mohou být skladovány až dva roky, pokud je přístup k nim omezený, zůstanou plastové. Hotový tmel je poměrně silný, což je výhodné pro aplikaci první vrstvy, ale není vhodný pro dokončovací fáze. Všechny polymerní kompozice jsou dokonale zředěny vodou, aby se dosáhlo požadované konzistence, kterou potřebujete přidat malé množství kapaliny. Voda nemá vliv na pevnost hotové vrstvy.

Směs tmelů připravených k přímému použití

Oblasti použití

Omítka je nezbytná v následujících případech:

 • vytvoření ochranné vrstvy s konečnou úpravou fasád nebo mokrých místností;
 • vyrovnání povrchu se silnými vadami;
 • vytvoření trvanlivé dekorativní vrstvy;
 • utěsnění velkých trhlin a procesních spár;
 • dokončovací dekorace.

Příklad použití omítky pro vnitřní výzdobu

Tmel je ideální pro následující typy dokončovacích prací:

 • vytvoření dokonale hladkých povrchů, které slouží jako podklad pro tapety nebo barvy;
 • korekce drobných povrchových vad;
 • vložení mělkých švů, trhlin, otvorů;
 • dekorativní práce, tvorba texturovaných povrchů v areálu.

Poskytnutí textury vrstvě tmelu

Příklady použití

Rozdíl mezi sádrou a tmelem lze posoudit zkoumáním oblastí použití těchto sloučenin. Před použitím směsi je nutné se seznámit s pokyny výrobce a připravit kompozici pro provoz: uzavřít vodou v požadovaném poměru. Povrch musí být také předem ošetřen základním nátěrem. To je nutné k odstranění prachu, který narušuje přilnavost a snižuje kvalitu hotové vrstvy.

Vyrovnání

Vyrovnávání se vyžaduje téměř vždy av případě stavebního odpadu bezomítky a ne. Omítka na bázi cementu s přídavkem velkých částic je navrstvena na majáky, a čím silnější je vrstva, tím větší by mělo být plnivo. Pomocí hliníkového pravidla se vrstva natáhne nahoru. Tmel pro tento typ práce není určen.

Vyrovnání se sádrovou omítkou na hliníkových majácích

Restaurování

Povrchy s vážnými vadami, jako jsou třísky, výmoly a kanály, mohou být opraveny cementovou omítkou. Složení na takovém pojivu je ideální pro betonové i cihlové zdi. Cementová omítka, která bude použita pro restaurátorské práce, musí mít pevnostní značku minimálně M150, pak může být část opravené stěny plně využita. Pokud nejsou štěpky velké a jejich hloubka nepřekračuje 2 cm, můžete pro účely restaurování použít tmel.

Odstranění rohů omítkou

Povrchová úprava

Povrchová úprava se nazývá proto, že dokončuje cyklus stavebních prací, a na její horní část lze umístit pouze 134 dekorativních vrstev - tapetu, nátěr, nátěr. Povrchová vrstva musí být dokonale hladká a musí mít dostatečnou pevnost. Pokud bude povrch obložen keramickou dlažbou nebo jiným materiálem, musí být jako podklad použita omítka. Pod tapetou nebo malbou je to docela vhodný tmel.

Procespoužití tmelu na sádrokartonu

Dekorativní povrchy

\ t

Sádra a texturovaný tmel - jaký je rozdíl v případě ozdobného provedení? S pomocí prvních dekorativních efektů vznikají mimo budovu a v prostorách se používají tmely.

Příklad vytvoření textury na tmelu pomocí válečku

Vyberte si ideální volbu

\ t

Chcete-li zvolit ideální verzi omítky nebo tmelu, musíte odpovědět na tři otázky:

 • , kde bude hotová vrstva provozována;
 • jak bude vystavena vnějším vlivům;
 • Jaká je povaha povrchu.

Pro tyto tři charakteristiky nebude obtížné vybrat správné složení. Chcete-li pomoci začínajícímu tvůrci - toto video:

Video: aplikace omítky a tmelu