Schody do druhého patra na kovovém rámu: co potřebujete vědět?

Takže jste si postavili svůj vlastní dům, ale bude mnohem více práce v interiéru, zejména pokud je byt dvoupatrový. Jedním z důležitých bodů v jeho uspořádání je přítomnost schodiště do druhého patra. Existuje mnoho variant jeho instalace a standardních projektů, ale schody do druhého patra na kovovém rámu jsou považovány za nejspolehlivější variantu. Jaká jsou schémata a jak je realizovat v praxi, aby se vytvořil spolehlivý design, řekneme to.

Schody v domě

Video: Schodiště na kovovém rámu

Proč kovový rám?

Schody do druhého patra na kovovém rámu mají mnoho výhod, mezi nimi:

 • Spolehlivost;
 • pevnost;
 • Dostatečné příležitosti pro výzdobu, včetně velkých schodů a jiných dekorací jakékoli váhy.
 • Trvanlivost.

Ale vybrat si, a ještě více tak instalovat takový žebřík, není tak snadné a musíte mít k dispozici celou řadu typických dispozic a dalších důležitých detailů.

Nestandardní schodiště do druhého patra

Typické návrhy

Vzhledem k tomu, že schody v domech jsou používány již dlouhou dobu, existují různé návrhy, mezi něž patří:

 • Pochodování - tato kovová podpěra má rohy a kanál ve své struktuře. Z nich je rám svařen a na nich jsou namontovány kroky z rohů. Je-li plánován jednokrokový žebřík, je povoleno použití podpůrných zpoždění, které je instalováno konicky. Při výběru tohoto konstrukčního řešení se ujistěte, že schody jsou rovnoběžné s podlahou.

Pochodové schodiště

 • V kosourah. Kosour je podpora, která je pod kroky, může být ve dvou verzích - je dvojitá a jednoduchá. První stavba je umístěna na obou stranách schodiště a krok spočívá na dvou bodech: jeden špejle, kanálová tyč nebo I-nosník. Je umístěn ve středu konstrukce, na něm jsou upevněny kovové desky, na které jsou postupně namontovány stupně.

Schodiště na kosour v domě

 • Na tětivu - to znamená na podpěře, která je umístěna na straně schodů.
 • Šroub - používá se, když není možné instalovat plnohodnotný žebřík. Úlohu podpory hraje kovová tyč v centrální části, kolem které jsou namontovány lopatkové stupně. Tento typ žebříku rozhodně nebude fungovat, pokud jsou v domě starší lidé nebo malé děti.

Související článek:

Schody do druhého patra v soukromém domě.Podrobný přehled existujících typů schodišť a praktickýinstalačního návodu v samostatném materiálu.

Požadavky

Schodiště do druhého patra na kovovém rámu je pracné a vyžaduje dodržování určitých pravidel. A to není příležitostné, protože kvalita a pohodlí průjezdu z prvního patra do druhého bude záviset na jeho kvalitě a pohodlí. Tato pravidla zahrnují:

 • Šířka schodiště je 90 cm;
 • Sklon pochodu by měl být konstantní, hodnoty úhlů sklonu jsou uvedeny v následující tabulce;
 • Nejvhodnější výška kroku je interval od 14 do 18 cm;
 • Hloubka každého z nich není větší než 27 cm;
 • Je-li na schodech zajištěn plot, je nutné, aby vydržel zatížení nejméně 100 kg;
 • Vzdálenost mezi sloupky je 15 cm, což je maximum.
Šířka Výška Bias
40 cm 10 cm 14⁰
38 cm 11 cm 16⁰
36 cm 12 cm 18⁰
34 cm 13 cm 21⁰
30 cm 15 cm 26⁰
28 cm 16 cm 29⁰
26 cm 17 cm 33⁰
24 cm 18 cm 37⁰
22 cm 19 cm 40⁰

Schéma výpočtu vhodného žebříku

Výpočet rámu

Schody do druhého patra na kovovém rámu vyžadují pečlivé výpočty. Kvalita projektu je poloviční bitvou a musí věnovat velkou pozornost. Co je důležité zvážit při navrhováníto je konstrukce rámu, způsob upevnění a každý z jeho prvků, velikost pochodů, otvor mezi podlahami, výška schodů a jejich šířka, potřebné materiály.

O možných variantách konstrukce jsme již pochopili, že s ohledem na otvor je přímo závislá na výšce stropů a strmosti schodů. Výška schodů může být různá, obecně považovaná za od 14 do 18, ale bude muset být vypočtena v naturáliích, stejně jako jejich počet. To lze provést dělením délky konstrukce výškou kroků.

Když jste obdrželi všechna data, musíte načrtnout návrh na kus papíru, kde označíte všechny rozměry a rozměry, pomůže vám při svařování rámu a jeho součástí.

Příprava

Před zahájením práce je třeba připravit všechny potřebné nástroje a vybavení. Svařovací práce by měly být prováděny ve speciálním oblečení a rukavicích, aby nedošlo ke zranění. Samozřejmě budete potřebovat ruční měnič a elektrody, stejně jako ochrannou masku. Potřebujete také brusku s řeznými kotouči a pro broušení, vrtání a vrtání do kovu. Budete také muset umístit spolehlivý kovový stůl, svorky, svěrák, metr, čtverec a tužku. Nejdříve je třeba provést všechna měření a rozřezat materiály na nezbytné díly.

Rámec pro pochodové schodiště

Podpěry

Na samém počátku je třeba v závislosti na zvolené konstrukci vytvořit podpěry, které se mohou lišit:

 • Kovové špejle, které jsou vyřezány z hustého kovového plechu - to bude rám;
 • Stupňovité oblouky - kovové lišty jsou navzájem svařeny, čímž se vytváří stupňovitá oblouk;
 • Filly - základem je kanál, ke kterému je přivařen klín pro schody;
 • S centrální podporou. Nejlepší možností je použití kovové trubky.

Podpěry pro různé typy schodů

Proces

Při použití výše uvedených nástrojů je třeba svařovat konstrukce v souladu s projektem. Zkontrolujte paralelnost umístění prvků, na kterých budou namontovány kroky (podpěry). Je dobré, když máte asistenta s příslušným vybavením, protože některé prvky je těžké svařovat sami. Například kosoura v pravém úhlu. Výhodou provedení rámu pomocí vlastních rukou je schopnost vytvořit libovolnou konfiguraci a rychle ji změnit.

Proces montáže schodišť na stejné trati

Zabezpečení kovů

Protože kovový rám schodiště do druhého patra v domě může být nepříznivě ovlivněn, musí být potažen speciální antikorozní směsí. Dříve by měl být odmašťován a opatřen základním nátěrem, poté potažen ochrannou látkou poté, co zaschne speciální barvou.

Závěry

Kovový rám schodů je krásný, spolehlivý a trvanlivý, ale pouze pokud je správně nainstalován. Svařování tohoto podniku není určeno pro začátečníky a nemá tušení, jak pracovat, je pro takový úkol lepšípřijmout a důvěřovat profesionálům.

Video: instalace žebříku na kovovém rámu