Šindele: DIY styling s fotografiemi krok za krokem

Pokud je jako střešní krytina zvolena pružná dlažba, ruční pokládku může provést domácí řemeslník bez pomocníků. Pružná střecha by neměla být zaměňována s měkkou střechou, která je prezentována ve formě válcovaných materiálů používaných pro ploché střechy.

Instalace šindelů

Přezkum, typy, charakteristiky, klady a zápory

S ohledem na mimořádně jednoduchou konstrukci, kterou mají šindele, nepředstavují vlastní ruce žádné obtíže ani pro neprofesionální. Tato střešní krytina se vyrábí ve formě šindelů:

 • obdélníkový list ze skleněného vlákna s bitumenovou impregnací;
 • spodní část je ošetřena sloučeninou SBS nebo přírodním bitumenem pro lepení na kontinuální přepravku, samolepicí vrstva je chráněna po dobu skladování, transportem polymerním filmem;
 • na horní straně sklolaminátu je pokryta podobným materiálem, sypané břidlice, žuly, čedičové strouhanky nebo křemenného písku pro zlepšení odolnosti proti opotřebení.

Šindele ze šindele

Šindele různých výrobců mají různé velikosti (průměrný formát 1 x 0,35 m), tloušťka 3 mm. Vzor dlaždic může být několika typů:

 • diamanty;
 • cihly;
 • šindele;
 • obdélníky různých formátů;
 • voštiny nebo váhy.

Odrůdy pásového oparu

Barva šindelů může být více chromová nebo monochromatická, odlišná v každé krabici. Proto se před pokládkou všech existujících materiálů z různých krabic smíchá v náhodném pořadí. Flexibilní obklady firem Shinglas, Tegola nebo 3D efekt jakéhokoliv výrobce mají maximální uměleckou hodnotu. Samolepicí vrstva nezaručuje spolehlivost upevňovacích šindelů, takže střecha je dodatečně připevněna k přepravce hřebíky.

Video: jak vybrat šindele

Související článek:

Ondulin: cena za stranu, rozměry. Samostatná publikace obsahuje podrobný přehled tohoto typu střešní krytiny, analýzy cen a výrobců, jakož i nulové instalace.

Přípravné práce

\ t

Je-li v projektu střešní krytiny položena pružná dlažba, měli byste začít s vlastními rukama, a to určením počtu přídavných spotřebních materiálů. Měli byste se ujistit, že dno střešní krytiny je často smontováno v souladu s požadavky na tento nátěr.

Výpočet

Před nákupem požadovaného počtu šindelů, lamel, jednoduchých koberců, bruslí a dalšíchdodatečné prvky, pro zajištění dodávky materiálů je nutný výpočet spojovacích prvků. Předpokládaná spotřeba je:

 • šindele - krabička obsahuje 1,5 - 3 m2 , v závislosti na velikosti, s přihlédnutím k přesahům (označených výrobcem na každé krabici), obvykle je zapotřebí 5% marže;
 • tmel - 200 g /m pro endový koberec, 100 g /m pro konce, 750 g /m pro spojovací body;
 • hřebíky - 80 g /m2při volbě kování s 3 mm tyčí, 9 mm víčko o délce 3 cm s galvanicky pokoveným povlakem.

Spotřeba materiálu

Užitečné informace!Podklad je nezbytný k vytvoření pevného obložení koberce se sklonem menším než 18 stupňů nebo ke zpracování svahů se sklonem větším než je specifikovaná hodnota. Je vyroben z 2 mm polyesteru s asfaltovým povlakem nebo je vyroben ve formě 2 mm hydrobariérového OC MS bez prášku.

Endový koberec má kamenný prášek obdobně jako šindele, zámkové pásy, převisy závěsných kolejnic, štíty ze speciální oceli. Na webových stránkách předních výrobců jsou k dispozici povinné kalkulačky pro výpočet množství materiálů pro jednovrstvou, víceválcovou, bederní, bederní mansardovou střechu.

Nástroje

Pro pokládku uvažovaného střešního materiálu je postačující ruční nástroj, který se nachází v arzenálu domácího řemeslníka:

 • nůž - pro řezání asfaltových materiálů;
 • nůžky - pro řezání kovových lamel;
 • kladivo - pro přibíjení;
 • kartáč - pro nátěry tmelem.

Nástroje pro šindele

Užitečné informace!V mimosezóně, v zimě může být vyžadován hořák k ohřevu asfaltové vrstvy. Trvanlivost klesá, zvyšuje se pracovní výkon, proto se pro nezávislé instalace doporučuje teplé počasí bez srážek.

Teorie stohování

Pro pohodlí práce ve výškách mají šindele malý formát. Jsou umístěny od převisu k hřebenu s římsou tak, že každá horní řada překrývá dno. Endovy, uzly komínové uličky, první větrací potrubí. Pak pevné okapy, štítové pásy, připojené úchyty okapů. Poté zbývá naplnit povrch svahů šindelem a podle potřeby je rozřezat na délku.

Instalační technika

Pokud instalujete vlastní šindele bez asistentů, stačí dodržet níže uvedenou technologii, abyste se vyhnuli chybám, snížili množství odpadu a dosáhli maximální možné životnosti.

Zastřešení by mělo být připraveno odpovídajícím způsobem:

 • fólie pro parotěsné zábrany - namontovaná na krokvích z vnitřku podkroví /podkroví, aby se zabránilo vniknutí vlhkosti do dřevěných konstrukcí, izolace, ale 100% ochrana není možná, některé stále pronikají;
 • tepelná izolace - extrudovaná polystyrenová pěna nebo čedičová vlna, umístěná mezi krokvy, částečně podepřenáparotěsná fólie nesmí padat dovnitř;
 • hydroizolace (čelní sklo) - táhne se na vrchu izolace, umožňuje odvod vlhkosti, kondenzuje na povrchu;
 • protizahrňovač - je balen podél krokví, zajišťuje větrací mezeru, která umožňuje odvádění kondenzované vlhkosti z hydroizolačního povrchu proudem vzduchu
 • přepravka - pevná OSB deska, vícevrstvá vlhkost odolná překližka nebo desky s drážkou a drážkou.

Střešní koberec pro šindele

Důležité!Nepřetržité soustružení z neomítaných desek není dovoleno, protože povrch svahů není rovinný. Všechny závady budou po instalaci zvýrazněny šindelem.

Substrát

Podšívka koberce se sklonem svahů 12 - 18 stupňů je pevná. Pro tuto endova lepidlo hydrobarrier OS GCh vertikálně (šikmo), převisy u okapu se stejným materiálem horizontálně. Válcovaný materiál podšívkového koberce je nalepen na latě tmelem s vodorovnými pruhy dole /shora.

Krycí hydroizolační vrstva

Šířka náběhu hydraulické bariéry pro každý svah v 0,5 m koncové ploše. Podšívka koberců má přesah 15 cm v přilehlých řadách a 10 cm s rostoucí délkou ve svislém směru. Doba fixace nehty je 25 cm, v překrytí se provádí dodatečný nátěr tmelem.

Užitečné informace!Se sklony většími než 18 stupňů je dostačující zpracovávat konce údolí, převisyokapy, konjugace rampy ramen, mansardové střechy zadanou metodou. V tomto případě není střední část bruslí ošetřena podšívkovým kobercem.

Montáž lamel a odtoků

Pro vyztužení těchto střešních prvků jsou zapotřebí ocelové pásy, štítové ocelové pásy. V těchto oblastech, jeden okraj šindele nemá překrývání, tak pravděpodobnost odření, oddělení během větrných zatížení a silných srážek se zvětší. Kovové pásy zvětšují prostorovou tuhost latě, jsou upevněny hřebíky (krok 15 cm + šachovnicový vzor) s přesahem 3-5 cm.

Montáž lamel pro římsy a štíty

V závislosti na konstrukci a uspořádání odtoků u převisu okapů mohou být ve stejné fázi připevněny k přepravce nebo k okapům, na kterých budou zavěšeny okapy.

Tváří v tvář bruslím

Aby se dosáhlo maximální provozní životnosti pružných šindelů, začíná se tím, že položíte své šindele rukama:

 • rovnoběžně s okapem nebo hřebenem jsou čáry označeny po celé délce svahu přes 0,8 m na každých 5 vodorovných řad;
 • kolmo k předchozím značkovacím čarám se pro každý svislý řádek nakreslí přes 1 m.

Označení střechy

Výsledná mřížka umožňuje řídit uspořádání stran každého šindele v řadě podle potřeby. Zvláště důležité značení střech s vikýři, světlíky, komíny,větrací potrubí.

Užitečné informace!Na této mřížce není třeba klouzat šindele, je vytvořen pro referenci, usnadňuje práci velitele.

Instalační technologie šindelů bude zahrnovat několik etap:

 • okapy - vyříznuté z obyčejných šindelů (modely Accord, Sonata, Tango, výrobce Trio Shiglas) nebo pásové hřebeny (upravené Jazz, Accord, Sonata), namontované na horní části okapových okapů 2 cm od ohybu;

Řádek

 • první řada - s významnou délkou svahu, práce začíná od středu, zářez řady odkvapů je 1–2 cm pro různé modifikace nátěru;

První řádek

 • následující řady jsou také od středu, okvětní lístky vzoru jsou posunuty o polovinu nebo podle složitých vzorů přední části, spodní okraj šindele by měl být v jedné rovině s horním okrajem zářezu dolního šindele.

Zbývající řádky

Užitečné informace!Počínaje třetí řadou by se měl zachovat směr, ve kterém jsou okvětní lístky šindele posunuty. V opačném případě se po pouhých několika řádcích celkový vzor povlaku již neshoduje.

Hřebíky by měly být umístěny kolmo ke sklonu svahu, aby hlava tlačila materiál rovnoběžně s ním bez deformací. Vložené hlavy hardwaru nepotřebují. Schéma děrování se nachází v krabici výrobce, protože se liší v závislosti na modelu šindele, svahustřechy.

Při absenci tovární samolepicí vrstvy kryty kryjí zadní stranu tmelem asi 10 cm širokým od horního okraje. Pro normální odtok vody se štítovými prkny jsou šindele 2 cm od hrany.

Uzly spojitosti

V závislosti na konfiguraci střechy může obsahovat hřebeny (žebra tvořená sousedními svahy boků analogicky s hřebenem), zlomeniny (párování rejnoků na jedné straně domu ve střešní střeše ), údolí (vnitřní rohy v konjugacích střechy ve tvaru písmene L, vikýřového okna).

Existují dvě možnosti provedení:

 • otevřít - šindele běh endovy na obou stranách koberce, hřebíky jsou přibity 30 cm od spojovací osy, dvě čáry jsou rovnoběžné s potaženou šňůrou rovnoběžnou s osou na každém svahu, střešní krytina je oříznuta podél těchto linií, deska je osazena, lepena tmelem, upevněna nehty obvyklé pořadí;
 • zavřený - šindele z jedné rampy (obvykle s menším sklonem) jsou vyrazeny na další rampu, hřebíky se posouvají o 25 cm od osy údolí, 7 cm od osy na nepohyblivé rampě odtrhávají čáru rovnoběžnou s osou údolí, lemují šindele, konečně je upevňují , pak druhé rampy rampy navazují na tuto linii obvyklým způsobem.

Otevřená a uzavřená endova

Spojení (ke stěnám, parapetům, jiným konstrukcím) je sestaveno pomocí trojúhelníkových kolejnic ("obruby") přibitých v rozích rozhraní. K tomu, rozpustit 50 x 50 mm bar, povrch stěny, která je přilehlá ke střeše, dřívevyrovnání s omítkou nebo tmelem. Na horní části šindele je k tmelu přilepen kus endového koberce o šířce 50 cm se stěnou 30 cm.

Těsnicí spáry šindele

Užitečné informace!Z výše uvedeného je tento kus koncového koberce potažen kovovým zástěrem, jehož horní strana je zapuštěna do spár zdiva nebo betonu.

Komíny, větrací potrubí jsou lépe zdobeny speciálními keramickými, ocelovými přídavnými prvky. Gonty je navazují nebo se začnou překrývat shora.

Související článek:

Měkká střecha: typy a ceny. Samostatná publikace poskytuje podrobný přehled o flexibilní střeše, jejích charakteristikách, typech a cenách, jakož i odstínech instalace.

Závěr

S ohledem na výše uvedené nuance lze tedy pásový opar namontovat samostatně. Všichni výrobci tisknou na krabici nebo doplňují střešní krytinu pokyny, které berou v úvahu vlastnosti konkrétní úpravy šindelů.

Video: šindele: instalace do-it-yourself