Skleník z plastových trubek vlastníma rukama na individuální projekt

S Mezi všemi typy rámů, které by mohly být vynalezeny pro skleníkové konstrukce, je plast nejodolnější. Nejsou náchylné k vlhkosti, což znamená, že nejsou zkorodované plísní, nebojí se mikroorganismů a hmyzu. Plastová trubka je cenově dostupný a není drahý materiál, díly z ní nevyžadují časově náročné řezání, svařování nebo předbarvení. Sklo vyrobené z plastových trubek je velmi rychle sestaveno vlastními rukama a jeho pevnost a tuhost závisí pouze na stupni zpracování projektu.

Skleník na parcele

Plastové potrubí jako rámový člen

Tradičními materiály pro rámy jsou kovové nebo dřevěné trámy, avšak tyto materiály mají značné nevýhody. Dřevo je krátkotrvající a kov se obtížně zpracovává. Polypropylenová vodní trubka je několikrát delší než dřevo a je poloviční než cena kovu. Nejjednodušší způsob, jak se vyrovnat s plastovými trubkami, budou ti mistři, kteří se alespoň jednou setkali s instalací systémů zásobování vodou.

Spojovací trubky s odbočkou

Skleníky mohou být vyrobeny z plastového skládacího materiálu, protože mohou snadno snášet vícenásobnou montáž. Skládací skleníky často nejsou určeny pro zatížení sněhem, proto jsou na konci teplého období pokryty fólií a odstraněny. Skleník vyrobený z plastových trubek vyrobených ručně a pokrytý polykarbonátovými deskami v zimě může vydržet zatížení sněhem a větrem. Polypropylen je stejně dobře odolný vůči UV a zimním mrazům, takže rám není v zimě ani v létě vystaven ničení.

Skleník v zimě pod sněhem

Vlastnosti použití trubek

Tuhost a pevnost skleníku závisí na jeho konstrukci a na materiálu, ze kterého je vyrobena. V prodeji jsou dva z nejběžnějších typů trubek - polypropylen a kov-plast. První mají tlusté stěny, špatný ohyb. Cena jednoho metru trubky o průměru 32 mm přibližně odpovídá ceně běžícího metru tvarované kovové trubky 20 mm.

Trubky z plastu a plastu se skládají z měkkého plastu a tenké výztužné kovové vrstvy. Tloušťka stěny trubky z plastu je pouze 1 - 1,5 mm, takže se snadno ohýbají a deformují. Vzhledem k tomu, že skleník zažívá napětí větru, takový plastový materiál, jako je kovová plastová trubka, není dobrou volbou pro rám.

Trubky kovové a plastové

Rám skleníku se skládá z několika hlavních prvků:

 • kovové podpěry - špendlíky, opevněné v půdě nebo namontované v základu skleníku;
 • skleníkové oblouky - na nich jsou uloženy obloukové nebo duo-roztečné prvky trubek, polykarbonátu nebo krycí fólie;
 • výztuhy - prvky, které jsou spojeny mezi oblouky v určitém pořadí a spojují je do tuhé prostorové struktury;
 • dveře, průduchy, průchody - hotové prvky, které jsou zavěšeny na koncích skleníku v poslední fázi jeho stavby.

Skleníkové dveře, připravené k montáži

Polypropylenová trubka se prodává ve formě tyčí standardní délky 4 metry. Trubka je velmi elastická a stěží se deformuje, ale z ní je možné oblouk ohnout. Výztuhy budou silnější, kratší jejich délka. Nejen obloukovité podpěry, ale i štíty jsou vyrobeny z polypropylenu.

Související článek:

Skleník z tvarované trubky vlastními rukama. V samostatném přehledu jsou uvedeny podrobné pokyny pro návrh a konstrukci konstrukce profilové trubky s fotografickými příklady.

Spojovací prvky

Spojení prvků rámu se provádí následujícími způsoby:

 • s použitím standardního kování - spojek, úhlů, T-kusů a kříží pomocí stroje pro svařování polypropylenových trubek, lze je pronajmout nebo koupit, náklady jsou od 3000 rublů a více;
 • s použitím tvarovek s větším průměrem ašrouby, když je trubka zasunuta do otvoru kování, a je v ní upevněna šroubem;
 • pomocí samořezných šroubů bez použití kování;
 • s použitím běžného drátu.

Armatury pro trubky

První metoda je nákladná a časově náročná, poslední dvě nejsou spolehlivé. Nejpoužívanější technologie na druhém místě, kdy se upevnění provádí pomocí samořezných šroubů. Takový rám je získán velmi houževnatý a trvanlivý, umožňuje jeho vícenásobnou montáž a demontáž.

Video: skleníkový rám ze čtvercové profilové trubky

Navrhování skleníku

Před zahájením stavby je nutné spočítat kostru a sestavit podrobný výkres, na kterém bude uveden tvar, umístění, délka prvků, způsob upevnění a počet upevňovacích prvků. Za jeden den lze postavit skleník s vlastními rukama z plastových trubek, jehož kresba je detailně zpracována a pečlivě zpracována.

Schéma čísla rámu 1

Schéma čísla rámu 2

Typické skleníkové návrhy jsou vypracovány s ohledem na tyto faktory:

 • zajišťující prostorovou tuhost;
 • odpovídající šířce polykarbonátu (pokud se tento materiál používá);
 • snadná instalace s nejmenším počtem připojení.

Související článek:

Jak vyrobit skleníkudělej to sám z PVC trubek? Podrobný návod, praktické tipy a rady ve zvláštní publikaci našeho portálu.

Výška skleníku musí být nejméně 2 metry, jinak nebude možné v něm pracovat. Čím větší je objem skleníku, tím snazší je vytvořit v něm zdravé mikroklima, tím méně rostlin bude nemocných a čím vyšší bude výnos. Délka skleníků je obvykle 3,2 metru nebo více. Tento parametr je také spojen s ekonomickými výpočty, protože úroda získaná z malé oblasti neplatí za výstavbu samotného skleníku. Nejčastěji se skleníky montují na zahradách o délce 6 až 10 metrů.

Typické skleníky tovární montáže

Ideální varianta umístění skleníku je slunné místo chráněné před bočním větrem. V obou koncových prvcích skleníků je nutné vytvořit jedno dveře a jeden příčník, je nutné regulovat teplotu a vlhkost.

Technologie výroby

Montáž rámu začíná montáží svislých nosných čepů - kusů výztuže o délce 70 - 80 cm, nejméně 50 cm této tyče musí být zapuštěno do zeminy nebo vyztuženo v základové konstrukci. Plastová trubka je umístěna na konci výztuže vyčnívající jako čep. Tento typ upevnění prokázal svou pevnost a spolehlivost, vydrží silný vítr, déšť a sníh. Je lepší, když bude výztuž vyztužena a její průměr umožní těsné uložení trubky. Délka čepu musí být nejméně 15 - 20 cm, pak nedalší upevňovací šrouby nepotřebujete.

Stavba skleníku

Po instalaci všech oblouků musí být spojeny výztuhami. Nejprve se namontuje horní horní řada, pak se boční části rovnoměrně upevní. Oblouky jsou umístěny ve vzdálenosti ne více než jeden metr a vodorovné výztuhy musí mít rozteč 50–60 cm.

Dveře a příčníky jsou zavěšeny naposledy poté, co byl skleník potažen polykarbonátem nebo fólií. Rám dveří nebo průduchů je dodáván s panty a zámky a je také utažen filmem (uzavřeným polykarbonátem). Kompletně dokončené díly jsou zavěšeny na koncích.

Připravený skleník

Výhody polypropylenových skeletů

Skleníky, jejichž rám je vyroben z plastových trubek, mají tyto výhody:

 • lze snadno a rychle namontovat;
 • mají vysokou pevnost;
 • jsou trvanlivé a univerzální.

Video: skleníkový skleníkový skleník