Solární panely pro domácnost: náklady na sadu a to, co potřebujete vědět, než si koupíte

Poskytování elektřiny bytovému domu je důležitou výsadou každého vlastníka. Spolu se známějším připojením k centrálnímu systému se začaly objevovat nové možnosti. V poslední době dokonce instalované solární panely pro domácnost. Cena soupravy je poněkud vysoká, ale v provozu se tyto systémy plně ospravedlňují.

Kompaktní uspořádání panelů na střeše budovy

Fungování a typy měničů

\ t

Generování elektrického proudu je umožněno působením slunečního záření na povrch křemíkových desek. Když zasáhnou přímé paprsky, elektrony se posouvají z vlastních drah a vytvářejí směrový pohyb nabitých částic. Než si koupíte solární panely pro soukromý dům, musíteseznámit se s hlavními typy měničů.

Schéma fungování soupravy je jasně uvedeno

.

Monokrystalické panely

Charakteristickým rysem těchto výrobků je jednostranná orientace buněk citlivých na světlo. Díky tomu je možné výrazně zvýšit účinnost, ale v tomto případě se v zataženém počasí snižuje citlivost na sluneční světlo. V tomto ohledu se zařízení doporučuje používat v jižních oblastech, kde není mnoho zamračených dnů.

Opce používající krystalové panely

Polykrystalické desky

\ t

Vzhledem k různým směrům krystalických článků křemíku se účinnost prvků mírně snižuje, ale zvyšuje se efektivita fungování v oblačném počasí. Panely mají čtvercový tvar a nehomogenní strukturu, což je vysvětleno přítomností heterogenních krystalů.

Takhle vypadají polykrystalické baterie

Hlavní výhodou solárních panelů je vysoká energetická účinnost za oblačného počasí, kdy je světlo rozptýlené.

Amorfní baterie

Podobné výrobky mají vrstvu silikonu velmi malé tloušťky. Jeho ukládání na povrchu se provádí ve vakuu. Základem je plastová, kovová nebo skleněná fólie. Ačkoliv účinnost panelů je relativně malá, výkon v oblačném počasí a úroveň absorpce světla jsou na správné úrovni.

Je ukázán vzhled amorfních panelů

.

Významnou nevýhodou tenkovrstvých desek je relativně rychlé vyhoření silikonového povlaku.

Kombinované analogy

Odděleně stojí za to, aby se v domě nacházely hybridní solární baterie, přičemž zpětná vazba, na které uživatelé odcházejí, je většinou pozitivní. V této variantě se amorfní křemík kombinuje přímo s mikrokrystaly. Na rozdíl od stejných polykrystalických analogů je účinnost hybridních systémů s rozptýleným světlem vyšší.

Související článek:

Sada solárních baterií pro zahradu. Podrobný přehled zařízení a zásad instalace ve speciální publikaci našeho portálu.

Solární panely pro domácnost: cena soupravy a technické specifikace

Vzhledem k tomu, že cena solárních sestav pro domácnost se může lišit v závislosti na počátečních parametrech, navrhuje se zvážit několik systémů, které jsou vhodné pro specifické provozní podmínky. Správný výběr výkonu a dalších vlastností vám umožní bez dodatečných nákladů.

Systém se skládá z následujících prvků

Souprava obvykle obsahuje:

  • solární panely;
  • baterie;
  • střídač;
  • regulátor nabíjení.
Informace!Všechny prvky systému mají odlišnou životnost. Desky mohou sloužitv průměru až 50 let, střídač s regulátorem - až 20 let, a baterie - ne více než 10 let.

Výkon domácích spotřebičů je obvykle dostatečný výkon 1000 W

Náklady na solární soupravy pro domácnost: ceny spolehlivých výrobců

\ t

Výrobky HiminSolar jsou velmi populární. Výrobce vyrábí spolehlivé solární panely pro domácnost. Náklady na sadu pro společnost s vysokým standardem kvality jsou zcela přijatelné. Panely jsou schopny fungovat v širokém teplotním rozsahu, ztráta výkonu v deštivém počasí není příliš silná.

Výrobky HiminSolar v předepsané podobě

\ t
Jmenovitý výkon, kW Zásoby energie, kWh Špičková spotřeba energie, kW Průměrná měsíční produktivita, kWh Cena v rublech
1 3.3 1,5 120 202000
2 5 3 240 398000
2,4 10 5 320 438000
3.6 10 5 430 739000
5,4 10 5 650 900000
Užitečný tip!Při nákupu solárních panelů pro venkovské domy si můžete vybrat systémy s menším výkonem, protože náklady na energie v těchto budovách nejsou příliš vysoké.

Panely se montují na stěnu druhého patra

Další spolehlivývýrobce je SunShines. Společnost úspěšně působí na ruském trhu od roku 2010. Vyrábí také hotové sestavy různých cenových kategorií, aby si spotřebitel mohl vybrat nejlepší variantu pro specifické podmínky.

Výkon systému, W Zásoba energie, kWh Energetická účinnost, kWh /den Špičkový výkon, W Náklady v rublech
480 2,4 2,4 3000 115000
1000 2,4 5 6000 169000
2160 9,6 10,8 12000 605000

Přibližné ceny součástek

Výše ​​byly uvedeny ceny hotových systémů, ale jejich prvky lze v případě potřeby zakoupit samostatně.

Baterie
Obrázek Zařízení Náklady v rublech
Delta GX 12-20029 900


Obrázek Zařízení Náklady v rublech
Střídač IS-24-3000 24,400


Obrázek Zařízení Náklady v rublech
PRO UPS 4,5 kW 61 300


Obrázek Zařízení Náklady v rublech
Polykrystalický panel 300 W 11 000

Výbojové charakteristiky baterie DeltaGX

Užitečné informace!Baterie Delta, které představila řada GX, jsou vyráběny technologií GEL. Elektrolyt je kyselina sírová, zahuštěná ve formě gelu, který zajišťuje teplotní stabilitu.

Montážní práce

Aby bylo možné zachránit některé spotřebiče instalovat solární panely pro dům vlastními rukama. Tento proces spočívá v upevnění panelů na vhodném místě a připojení komponentních prvků v sérii.

Probíhají práce na instalaci zařízení

Možnosti rozvržení panelu

Samotné desky mohou být namontovány na několika místech:

  • Instalace na střeše domu zahrnuje vytvoření nosné konstrukce profilů.
  • Instalace na zdi není tak často, ale je přípustná. V tomto případě uspořádal speciální rámový systém pro držení.
  • Upevnění na samostatnou podpěru jako tyč je vhodnou volbou, pokud je střecha domu zastíněna nebo má slabou nosnost.

Prvky jsou instalovány přímo pod oknem

Užitečné informace!V některých případech jsou solární panely namontovány na balkonech, pokud nejsou zakryty stromy, sousedními domy a jinými konstrukcemi. S touto volbou je na vnější straně zábradlí uspořádán kovový rám.

Obecná pravidla

Za prvé je třeba při montáži dodržet určitý úhel sklonu, který se obvykle rovná zeměpisné šířce. Důležité je dodržování azimutu. Pro severní polokouli je 180 stupňů.

Diagram ukazuje nestíněnou zónu

Když sníh padá, účinnost systému může klesnout na nulu, takže by měl být zajištěn volný přístup k čištění. To se nestará, pokud bude panel upevněn na bočním povrchu pod úhlem blízkým 90 stupňům.

Upevňovací panely do speciálních držáků

Při montáži velkého počtu desek uspořádaných v řadách na šikmých konstrukcích je nutné zabránit vzájemnému stínění prvků. Vzdálenost mezi řádky by měla být dostatečná.

Stanovení úhlu sklonu kolektoru při montáži na zem

Na šikmých střechách mohou být prvky umístěny blízko u sebe

Shrnutí

I když náklady na sadu solárních panelů pro dům jsou dostatečně velké, systémy začínají být aktivně využívány jednotlivými vývojáři různých kategorií. Často jsou kombinovány s jinými možnostmi, zejména pokud není v blízkosti centralizovaná síť. To je jeden z ekologických způsobů výroby elektrické energie.

Video: celá pravda o solárních bateriích