Šrouby do dřeva: stůl s rozměry, možnostmi výběru a nulovým použitím

Trh spojovacích prostředků určených k upevnění různých konstrukčních prvků z různých materiálů je poměrně rozsáhlý. Jedná se o šrouby a kotvy, šrouby a čepy, jakož i držáky a další upevňovací prvky. Při montáži výrobků a provedení řeziva se často používají vruty do dřeva. Velikost, tabulka a cena těchto produktů, vlastnosti použití na různých materiálech - tyto otázky budou projednány v této publikaci HomeMyHome.ru.

Vruty do dřeva se liší velikostí a materiály používanými při výrobě

Výhody a nevýhody

Šrouby do dřeva jsou typem spojovacího materiálu, s nímž je téměř každý uživatel seznámen, bez ohledu na místo a oblast bydliště, druh činnosti a místo výkonu práce. To je dáno snadností použití, různými velikostmi a nízkými hodnotamistojí za to. Kromě toho výhody použití šroubů na dřevo zahrnují takové ukazatele jako:

 • spolehlivost upevnění „v těle“ dřevěné konstrukce je zajištěna přítomností nitě, skrze kterou je šroub našroubován bez porušení dřevěných vláken, jako je tomu v případě použití hřebíků;
 • všestrannost - schopnost použití pro upevnění různých dřevěných konstrukcí a výrobků z deskových materiálů vyrobených z dřevozpracujícího průmyslu v různých průmyslových odvětvích a stavebnictví;
 • různé konstrukční prvky, jako je tvar závitu a drážek na kapotě, jakož i přítomnost frézy na špičce šroubu (u některých značek), umožňuje použití různých typů nástrojů na různých typech materiálů bez poškození integrity jejich konstrukce;
 • Přítomnost štěrbin pod víčkem umožňuje „utopit“ šroub v dřevěné konstrukci bez provedení dodatečných operací (zahloubení) a jeho poškození.

Typy závitů pro samořezné šrouby pro různé účely a jejich použití

Nevýhody samořezných šroubů na stromě jsou:

 • možnost použití pouze pro montáž konstrukcí s nízkou hmotností, vzhledem k pevnosti kovu, ze kterého jsou vyrobeny;
 • modely vybavené tlakovou podložkou, stejně jako univerzální použití, když je utaženopoškození pevného materiálu;
 • při montáži konstrukcí dostatečné tloušťky a při použití speciálních typů samořezných šroubů (výroba nábytku - potvrzovací) je nutné provést předvrtání otvorů, čímž se zvýší pracovní náročnost prováděných prací.

Samořezné šrouby - potvrzovací materiály používané při výrobě nábytku a spojovací konstrukce z deskových materiálů (dřevotříska, MDF atd.)

Typy vrutů ze dřeva

Odvětví vyrábí různé typy spojovacích prostředků určených pro různé druhy materiálů, zatímco šrouby na dřevě se také třídí podle ukazatelů, jako je úprava vnějšího povrchu a tvaru, podle typu závitu a geometrických rozměrů.

Z povahy úpravy vnějšího povrchu

Jako surovina používaná při výrobě šroubů tohoto typu se používá uhlíková a nerezová ocel a mosaz. Pro zajištění pevnosti a trvanlivosti konečného výrobku ve výrobním procesu je povrch šroubu ošetřen speciálními chemickými sloučeninami během operací, jako jsou:

 • fosfátování- fosfátování, v důsledku čehož se povrch šroubu stává černou;
 • oxidace- úprava magnetickým oxidem, výsledkem je černý produkt s mírným leskem.
Informace!Fosforečnan aokysličené šrouby mají černou barvu, což z ní dělá velmi jednoduché, čistě vizuální určení jejich typu.

Oxidované vruty do dřeva

Kromě černých výrobků vyrábějí výrobci značky samořezných šroubů s dodatečným antikorozním povlakem:

 • pozinkovaný- získaný nanesením vrstvy zinku, která může být v závislosti na svém chemickém složení stříbrná nebo žlutá;
 • žlutě plněné- tyto výrobky, kromě galvanizace, jsou upraveny kyselinou chromovou, což vede k získání žlutě zbarveného produktu.
[expert_bq id = 31824] "Černý uzávěr je určen pro použití v nekorozivním prostředí, vzhledem k jeho nízké odolnosti vůči korozi. Pozinkované šrouby nekorodují a žluto-pasivní protějšky mají také značnou pevnost a odolnost proti mechanickému namáhání." [/expert_bq] [titulek id = "attachment_41555" align = "aligncenter" width = "700"] Pozinkované šrouby na dřevo[/caption]

Podle tvaru

Tento typ upevňovacího prostředku vyrábějí výrobci pro různá použití, což vede k rozdílům vyjadřujícím Xia ve tvaru šroubu, a to:[typ seznamu = "check3"]
 • , z lisovací podložky.Podložka lisu je šroubová hlava tohoto typu. Jeho hlavním účelem je těsné lisování plošných materiálů bez pronikání do montovaných výrobků. Konstrukce tohoto typu jsou zpravidla vyrobeny z uhlíkové oceli.následuje galvanizace povrchu.

Samořezný šroub s podložkou

 • Se šestihrannou hlavou.Tato konstrukce spojovacích prvků má jiný název - „grouse“ a je určena pro montáž velkých a těžkých konstrukcí. Pro utahovací produkty tohoto typu se používají klíče a další vodoinstalační nástroje odpovídající velikosti šestihranné hlavy. Tento typ samořezných šroubů lze použít pro upevnění dřevěných konstrukcí na betonové a cihlové základy, jakož i pro instalaci různých technologických a domácích zařízení na dřevěné povrchy.

Upevňovací prvky s šestihrannou hlavou

Důležité!Při použití šroubů se šestihrannou hlavou, aby se usnadnilo jejich zašroubování, je nutné předvrtat v místě montáže šroubu pomocí menšího vrtáku než jeho průměr.
 • Pro pokrývačské práce.Tento typ samořezných šroubů může být vybaven otvorem nebo bez něj, což zjednodušuje montážní práce na střeše, jakož i šestihrannou hlavu a dvojitou podložku z kovu a gumy. Podložka slouží k zabránění pronikání vlhkosti pod střešní krytinu a zajišťuje pružnost spoje, která je nezbytná pro dlouhodobé používání střechy.

Střešní šrouby jsou k dispozici v různých barvách a různých délkách

 • Confirmats.Tento typ šroubů se používá při výrobě nábytku a je charakterizován přítomností tupého konce v jeho provedení. Pro šroubování upevňovacích prvků tohoto typu se používají šestiúhelníky odpovídající velikosti vybrání vytvořeného v hlavě šroubu.

Podle typu závitu

Typ závitu je jedním z hlavních rozdílů mezi různými typy samořezných šroubů. Celkem existují tři typy vláken:

 • široký krok;
 • malý krok;
 • obousměrný závit.

Samořezné šrouby s různým stoupáním závitu se používají na různých typech materiálů, což závisí na jejich struktuře a hustotě. s malými - při použití hustých výrobků z březové, plastové a kovové.

Samonavíječe se dvěma závity

Pohled odborníka
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku\ t
"Samořezné šrouby s obousměrným závitem se používají pro spojování materiálů různé tvrdosti a je to přítomnost takového závitu, který umožňuje, aby byly pevně spojeny."

Rozměry samořezných šroubů na dřevo

Sortiment samořezných vrutů v geometrických rozměrech je velmi rozsáhlý, což je v závislosti na tvaru vyjádřeno v různých průměrech a délkách.produkty a vlákna, která určují jejich účel.

Informace!Průměr šroubu je určen jeho obvodem, s přihlédnutím k výstupkům závitu.

Průměr může být 1,6 mm - u černých a pozinkovaných tříd se širokým stoupáním závitu a do 12 mm - u přezek a "tetřívek". Délka šroubu, opatřená zapuštěnou hlavou, je určena jeho plnou délkou a pro výrobky s konvexní hlavou o délce svého jádra. Délka a technické parametry černých šroubů na stromě s širokým krokem jsou uvedeny na následujícím obrázku.

Tabulka shody technických vlastností výrobků a jejich geometrických rozměrů

Dokumenty upravující výrobu vrutů ze dřeva

Jako dokument upravující výrobu vrutů do dřeva je v současné době GOST 1145-80 (ST SEV 2327-80) "Šrouby se zápustnou hlavou." Konstrukce a rozměry (se změnami v N 1, 2) ". Tento dokument definuje geometrické rozměry a tvar víčka, hmotnost výrobků a jejich jakostní charakteristiky, jakož i vlastnosti drážky (počet, poloměr, hloubka). Kromě toho GOST reguluje značení šroubů, což značně zjednodušuje výběr požadovaného upevňovacího prvku v katalogu pro konkrétní případy použití.

Jak a co upevnit šrouby

,vybaven sadou speciálních bitů a přípravků. Při provádění prací se nejprve provádí označování míst montáže upevňovacích prvků, po kterých se pomocí ostrého předmětu (vrták, vrták atd.) Vytvoří v dřevěném povrchu vybrání, do kterého by měl být umístěn samořezný šroub. Při použití potvrzovacích prostředků a dřevěných vazů, jak již bylo popsáno výše, je nutné vyvrtat otvor s vrtákem o průměru menším než použitý upevňovací prvek.

Správná a nesprávná hloubka upevnění samořezného šroubu se zapuštěnou hlavou

Poté by měl být samořezný šroub vyvrtán z označeného místa nebo z připraveného otvoru pomocí vybrané ruční nebo elektrické nářadí.

Je to důležité!Při provádění vrtání na konci této operace je nutné snížit rychlost otáčení nástroje, aby nedošlo k poškození fixovaného materiálu a nenarušilo hlavu šroubu.

Jak si vybrat - doporučení redaktorů HomeMyHome.ru

Vzhledem k tomu, že řada spojovacích prvků je poměrně rozsáhlá, někdy není snadné vybrat ten správný výrobek poprvé. V tomto případě byste se měli obrátit na odborníky, kteří se mohou při výběru rozhodnout, co hledat, aby se při tom nemýlili.

Montáž samořezného šroubu pomocí šroubováku

Naši redaktoři formulovali svá doporučení takto:

 1. Geometrické rozměry spojovacích prostředků by měly býtodpovídající velikosti namontovaných výrobků a jejich hmotnosti.
 2. Pro použití ve vlhkém nebo jiném agresivním prostředí použijte samořezné šrouby s ochrannou vrstvou a její přítomnost může být určena barvou výrobku.
 3. Stoupání závitu by mělo odpovídat pevnosti montovaného materiálu, kterému je třeba věnovat pozornost před volbou spojovacích prvků.
 4. Výřez na hlavě šroubu je také podmínkou volby, protože typ montážních prací a typ použitého nástroje závisí na jeho typu.
 5. Kvalita samořezných fréz je zaručena jejich výrobcem, proto je lepší zvolit výrobky vyrobené známou společností, která se osvědčila pouze na dobré straně.

Montáž samořezného šroubu pomocí šroubováku

Jaký je rozdíl mezi šrouby na dřevě a kovu

Hlavní rozdíl mezi šrouby ze dřeva z analogů určených pro kov je stoupání závitu vzhledem k hustotě těchto materiálů. Dalším rozdílem mezi samořeznými šrouby na kovu je přítomnost samořezné hlavy, která umožňuje montáž kovu bez předchozího vrtání.

Pohled odborníka
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku\ t
„Šrouby na dřevě nelze použít při montáži kovových výrobků a na kov lze použít při práci s dřevěnými přířezy, zejména pokudjedná se o tvrdé dřevo a výrobky nejsou vybaveny samořeznou hlavou. “

Vnější rozdíly mezi dřevěnými a kovovými šrouby

Kolik stojí vrut do dřeva - přehled cen za 1 kg

Upevňovací prvky se prodávají jak v běžných prodejnách, tak v maloobchodních řetězcích stavebních hmot a hardwaru, jakož i v organizacích specializujících se na podobné výrobky. Pokud se v malých prodejnách prodávají šrouby jednotlivě a hmotnostně, pak se ve specializovaných organizacích prodávají pouze podle hmotnosti. V následující tabulce jsou uvedeny průměrné náklady různých typů samořezných šroubů od začátku třetího čtvrtletí roku 2018, kdy byly prodávány prostřednictvím obchodních řetězců.

Typ produktu Průměrné náklady (od července 2018) za 1 kus, rub. Průměrné náklady (od července 2018) na 1 kg, rub.
Černý fosfátovaný 0,28-3,76 180
Oxidovaná černá 0,55-3,62 195
Pozinkované 0,15-4,63 200
Žlutý pasivní 0,18-5,58 210
S přítlačnou podložkou 5-340 -
"Treska obecná" 0,96-46,44 500
Střešní krytina 0,6-5,75 220
Confirmats 1,5-15 150

V hardwarových a upevňovacích skladech můžete vždy najít šrouby požadované velikosti a v souladu s účelem použití

Video: recenzešrouby do dřeva

\ t

Abychom porozuměli tomu, co jsou šrouby na stromě a jaké jsou jejich rozdíly, povíme následující video.