Stavíme dům škváry: klady a zápory práce s materiálem

Pokud se setkáváte s úkolem rychlého a levného budování vlastního domova, věnujte pozornost bloku škváry. Tento levný stavební materiál je zaslouženě oblíbený u soukromých developerů. Jeho technické vlastnosti umožňují vytvořit pohodlné a spolehlivé bydlení. Téma dnešní recenze HomeMyHome.ru je dům z bloku škváry. Výhody a nevýhody takové konstrukce, typy bloků a jejich účel, algoritmus práce - v našem článku.

Svazobetonové domy - příklad levné a rychlé výstavby

Co je to škvárací blok a co vypadá dům na škváru na fotografii

Struskový kámen je stavební kámen připravený lisováním z cementu a plniva. V regionech s hutní výrobou je vyvíjena masová výroba struskových bloků. Právě tam jsou odpadní vysoké pece aktivně využívány při výrobě stavebních materiálů. První část jména, struska, může mít ne-doslovný význam. Tím se rozumí kamenný štěrk, drcené sklo nebo cihly, expandovaná jíl, hobliny a piliny, popel, popel a písek.

Technické vlastnosti tohoto stavebního materiálu jsou přímo závislé na typu plniva. Nejsilnější jsou považovány za bloky štěrku a oblázků

.
Informace!Pevnost stavebního materiálu škvárového bloku je označena jeho značkou a může být od 35 do 125 kg /cm².

Minimální hodnota pevnosti, 35 kg /cm ², je vhodná pro dodatečnou izolaci nosných konstrukcí nebo konstrukce nízkých plotů. Značka 50-75 kg /cm² je vhodná pro vnitřní příčky, 100-125 kg /cm² - materiál pro základ a nosné stěny. Strusku lze použít při stavbě konstrukcí, které majístálý kontakt s vodou.

Materiál je schopen vydržet až 50 cyklů zmrazení bez viditelného poškození

Varování!Použití odpadních produktů při výrobě tohoto stavebního materiálu ho činí nebezpečným pro člověka. Nedoporučuje se používat jako plnivo čerstvou strusku, která by měla být „zvětralá“ na čerstvém vzduchu alespoň jeden rok.

Klady a zápory škvárových bloků

\ t

Stavební materiál z průmyslového odpadu má své výhody a nevýhody. Než se rozhodnete v jeho prospěch, pečlivě prozkoumejte všechny strany mince.

Pros Nevýhody
Vhodné pro stavbu nízkopodlažních obytných budov a domácnosti. Dlouhé období tvorby bloků ve výrobním procesu.
Široká škála aplikací díky různorodosti typů bloků. Zdivo tohoto materiálu se po několika měsících smrští.
Vynikající tepelně úsporná data, umožňující použití bloků pro stavbu, a to iv oblastech Dálného severu. Bloky mohou při zdivu prasknout.
Tento stavební materiál lze snadno rozřezat na kousky. Materiál s vysokou pevností potřebuje další ohřev.
Duté bloky výrazně snižují zatížení základu.
Vysoká refrakční schopnost, odolnost proti vlhkosti a reprodukci plísní. Jednoduché výrobní postupy vedlytrhu s nízkou kvalitou.
Vynikající paronitabilita bloků přispívá k vytvoření komfortního vnitřního prostředí.
Tento stavební materiál je jedním z nejlevnějších. Použití odpadu z kotlů a vysokých pecí činí tento stavební materiál ekologicky nebezpečným.
Struskové kameny mohou být vyráběny ručně.

Předtím, než se rozhodnete pro konstrukci bloku škváry, přemýšlejte. Takové domy vyžadují další ochranná opatření, jejich konstrukce by měla být pod přísnou kontrolou, s přihlédnutím ke smrštění a schopnosti samo-destrukčních bloků

Co může snížit výhody struskových domů a jak lze řešit problémy s minusy

Zjistili jsme, jaké jsou škvárací bloky a jejich výhody a nevýhody. Jak maximalizovat užitné vlastnosti tohoto stavebního materiálu a minimalizovat ztráty? Hlavní cestou je vybrat ten správný výrobek, vyhnout se rozšířenému manželství. Jak na to:

 1. Nákup jednotek pouze od důvěryhodného prodejce. V takové maloobchodní prodejně by měly být certifikáty jakosti pro zboží s vyznačením všech jeho technických vlastností.
 2. Zjistěte, které plnivo se používá při výrobě bloků. Nekupujte žulový prosévací materiál pro obytné budovy, může mít zvýšené radioaktivní pozadí.

  Je-li to možné, zkontrolujte zboží pomocí čítače Geiger

  .
 3. Blok jakostimusí mít jasné geometrické tvary. Pečlivě zkontrolujte šarži na detekci trhlin a třísek, selektivně změřte několik prvků, abyste zjistili, zda odpovídají uvedeným parametrům.
 4. Jednoduchý test bloku pro pevnost - nalepení normálního hřebu do něj. Pokud hřebík vstoupil bez použití kladiva, nekupujte. Pokuste se ručně rozbít jeden výrobek - v případě porušení výrobní technologie se bloky rozpadnou s malým úsilím.
 5. Nakoupený materiál přepravujte pouze na paletách.

Sestavte bezpečný baldachýn pro uložení bloků

Charakteristiky a rozměry různých typů škvárových bloků

\ t

Různé typy výplní a forem rozdělují bloky na několik základních typů. Některé z nich jsou vhodné pouze pro výstavbu garáží, plotů a dalších hospodářských budov. Tam jsou bloky, které jsou používány pro izolaci nebo opláštění, a tam je vysoce pevný materiál, který vydrží těžké zatížení. Jak se mýlit v této odrůdě?

Silné monolitické škváry

\ t

Celý prvek tělesa výplně a odlitku cementu se vyznačuje zvýšenou pevností. Lze jej použít v jakýchkoliv nosných konstrukcích: podpěry, základy, sloupy a sklepy.

Tento materiál se nepoužívá pro zdivo, protože má nízké tepelně izolační vlastnosti

Zejména poptávky jsou základové bloky z bloku škváry. Ale musíme si uvědomit, že onimůže snížit a potřebovat spolehlivou ochranu před účinky podzemních vod.

Lehké škvárové bloky

Bloky mohou mít ve své struktuře dutiny - oválné, kulaté, čtvercové nebo obdélníkové. Velikost takových dutin je asi třetina objemu stavebního prvku.

Tyto bloky se používají pro vnitřní příčky a nosné stěny

Nejběžnější otázkou je: kolik cihel se vejde do objemu bloku škváry? Standardní velikosti bloků: 39 × 19 × 18,8 cm, tedy v jednom objemu je přibližně 6 jednotlivých cihel. Porovnáme-li tepelnou vodivost materiálu, pak jeden blok je roven 12 cihel.

Dekorační škvárové bloky

\ t

Dekorační materiál ze strusky má dva druhy:

 1. Barevný prvek - barvivo se přidává do betonu pro jeho výrobu. Takový materiál může být použit pro výrobu plotu, stěny nebo podpěry.
 2. Obkladový blok - má sofistikovanější výrobní technologii, která umožňuje simulovat povrch přírodního kamene nebo sádry. Vnější vrstva prvků je pokryta ochrannou vrstvou.

Ozdobné škvárové bloky se používají jen zřídka - pro fasádu je spousta dalších materiálů, které vypadají reprezentativněji

Jaký typ škvárového bloku je lepší použít pro stavbu domu

Každý z uvedených druhů stavebních materiálů ze strusky má svůj vlastní účel. Pro stěny použijte duté bloky.Pokud je procento mezer do 30, můžete použít bloky k výstavbě domu dvou až tří podlaží. Pokud existuje více mezer, jen v jednopatrové stavbě. Takové prvky dokonale zadržují teplo, ale bohužel se neliší v síle.

U vnitřních oddílů lze zakoupit bloky nestandardního formátu. Jsou užší, pouze 9 cm široké

Duté prvky nejsou vhodné pro suterén a základ budovy. Zde můžete používat pouze pevné produkty. Správně vybraný stavební materiál vám pomůže vybudovat pevný, trvanlivý a odolný dům. Takže pokud stále pochybujete, zda je možné postavit dům škváry, nechte pochybnosti. Samozřejmě můžete, měli byste pečlivě zvážit pouze výběr kvalitních stavebních materiálů.

Co je lepší - kupte si struskové kameny nebo si to sami

Najdete zde mnoho obdivných ohlasů od kupujících zařízení pro výrobu škváracích bloků. Říká se, že s pomocí malého vibropresorového stroje, nemůžete jen postavit svůj vlastní dům doslova na cent, ale také vytvořit ziskové podnikání. Nespěchejte si koupit zařízení, ne všechno je tak jednoduché.

Malý stroj na výrobu bloků stojí mezi 18-30 tisíci rublů

Na jedné straně, pokud máte zdroj materiálu pro bloky, například kotelnu v okolí, proč tuto funkci nepoužívat? V tomto případě bude hlavní výplň k dispozici zdarma, jako kotelnyrád, že se zbavíme odpadu. Další dobrou možností je spojení s pila.

Jako plnivo lze také použít třísky, piliny a hobliny. Pro svazek můžete použít materiál po ruce

Nemusí to být konkrétní. Vápno nebo jíl, sádra - to vše je také materiál pro škvarky. A teď trochu praxe. První není tak snadné vyrovnat složení směsi. Příliš málo pojiva, přebytečné plnivo nebo nevhodná konzistence - bloky budou křehké. Budete muset strávit nějaký čas a peníze, dokud nenajdete správnou kompozici. Za druhé, pokud nepoužijete volný materiál, ale zakoupíte jej, bloky vyjdou mnohem levněji než továrny, a možná ještě dražší. Velký výrobce nakupuje suroviny ve velkém, volně ložené. V důsledku toho ho stojí méně.

Lidé, kteří si v praxi vyzkoušeli výrobu škváry, hovoří o zisku v rozmezí 15–20%

A poslední věc - i když máte míchačku na přípravu směsi, musíte strávit spoustu času a úsilí na výrobu tohoto stavebního materiálu. Je nutné přenést ne jednu tunu písku a sutiny, počkat, až každá šarže je zpracována, a dokud nevynikne, že je vhodný pro pokládku. Jaký je výsledek: úspory ve výši 15%, velké procento manželství kvůli nedostatku zkušeností, bolest v zádech a spoustu času. Znovu zvážit, zda výhody jsou tak podstatné.

Jak postavit důmz bloku škváry vlastníma rukama: hlavní body

Výstavba budov struskových bloků je jednoduchý proces. Takové konstrukce jsou mnohem rychlejší a snadněji stavitelné než z obyčejných cihel. Hlavní věcí je kompetentně provádět výpočty a řídit se obecnými stavebními pravidly.

Jak vypočítat počet škvárových bloků pro stavbu domu

Hospodářství ve stavebnictví je dosahováno nejen použitím levných stavebních materiálů, ale také správným výpočtem jeho množství. Je lepší si kupovat bloky, pokud nestačí, než se hádat, kam se mají připojit další. Jaké ukazatele tvoří výpočet? První je tloušťka stěny škvárového bloku. Záleží na regionu bydliště. Pro jižní a střední Rusko je přípustné instalovat vnější stěny o tloušťce 20 až 40 cm. Pro severní oblasti vyžaduje minimálně 60 centimetrů.

Druhým důležitým ukazatelem jsou rozměry budovy (šířka, délka a výška budovy)

Jak vypočítat množství blokovacího bloku v 1 m²: pro pokládání jedné řady potřebujete 12,5 kusů bloků standardní velikosti. Pokud je tloušťka stěny 40 centimetrů, jsou zapotřebí dva řádky, pak násobíme počet prvků jedné řady po dvou - dostaneme 25 kusů. Pokud potřebujete zeď 60 cm - vynásobte třemi.

Dokonce i srovnávač může vypočítat celkovou plochu stěny: musíte násobit délku výškou. Pokud má například zeď domu rozměry 10 × 4, pak máme 40 m² zdiva. Pokládání ve dvou řadách: 40 × 25 = 1000 bloků. Musím odečíst plochu otvorů dveří a oken? Pokud mátePravidelná, středně velká okna jsou plánována, neodpočítávejte je z celkové plochy.

Bloky strusky jsou křehké a často se rozbíjejí, takže to považujte za doplněk k bitvě

Jak položit základ pro dům škváry

Pro dům se struskovým blokem je nutný základ s vysokou vlhkostí. Je nutné chránit materiál stěn před kontaktem s podzemní vodou. U jednopodlažních a dvoupodlažních budov bez železobetonových podlah není třeba vyrábět vyztužený základ.

Samotné bloky strusky nejsou těžké a nemají zvýšenou zátěž na základ, ale základ musí být stejně vyztužen

Pohled odborníka
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku\ t
Nadace musí stát alespoň jeden měsíc před začátkem stavby stěn. Pouze během tohoto období se řešení zcela zvedne a nadace si vyzvedne požadovanou sílu.

Související článek:

Druhy základů soukromého domu. Jak si vybrat ten správný druh základů a materiálů pro něj, instrukce přístroje krok za krokem doma - čtěte naši publikaci.

Jak umístit blokovací blok na základ: video instrukce

Na izolační vrstvě základu se nejprve umístí bloky do rohů. Správnost jejich umístění je pečlivě kontrolována stavbou. Teprve potéumístění rohů mezi ně protáhne šňůru a již na její lince budou postaveny zdivo. V praxi to vypadá takto.

Jak postavit stěny domu sami - zejména pokládka škvárových bloků

Zvláštností stavebních prací se škvárobetonovým blokem je, že mohou být prováděny pouze za dobrého počasí při teplotě ne nižší než + 15 ° C. Aby se zachovaly izolační vlastnosti materiálu, je nutné, aby švy nebyly tlustší než jeden a půl centimetru a v žádném případě nevyplňujte dutiny v blocích roztokem. Prvky jsou naskládány na polovinu.

Svislost zdiva by měla být neustále kontrolována úrovní budovy

V každé čtvrté řadě je nutné provést výztuž. Za tímto účelem elektrické frézy vytvářejí prohlubně, vkládají kusy výztuže, vyplňují cementovou maltu. Tato technika umožňuje, aby stěna byla mnohem silnější.

Montáž střechy a vnitřní výzdoby

Při stavbě bloku škvárového bloku je důležitým bodem instalace střechy. To by mělo být provedeno co nejrychleji, aby se zabránilo pádu deště nebo sněhu na stěny. Pokud z nějakého důvodu nemáte čas na zakrytí střechy před spuštěním deště, použijte alespoň dočasnou ochranu proti vlhkosti: polyethylen nebo jiný krycí materiál.

Střechové stěny by měly být izolovány od vnějšku

V každém případě bude fasáda budovy potřebovat ozdobnou úpravu. Pokud je vyžadováno vnitřní oteplování, je nejprve namontována parotěsná zábrana a nahoře je minvat nebo polystyrénové desky. Stěny v takovém domě mohou být omítány, opláštěny sádrokartonovou deskou a s OSB.

Co je lepší zvolit pro stavbu: cihla nebo škvára

Betonový dům má své výhody a nevýhody, ale kupodivu, ve srovnání s cihlovým domem, zvítězil. Struskový kámen má porézní strukturu a drží teplo mnohem lépe než cihla. Cihla má také vynikající tepelně izolační vlastnosti, ale bude trvat hodně času, než se z tohoto materiálu vytápí chladný dům.

Stěna škvárového bloku váží méně než cihlová zeď, což znamená, že není třeba vyztužený základ. Budování cihlových zdí bude trvat déle a náklady na práci budou mnohem vyšší. Opět platí, že náklady na škvárový blok jsou nižší než náklady na cihly.

Struskový kámen ztrácí cihlu z hlediska trvanlivosti budovy, ale při správném exteriéru a interiéru bude sloužit více než jedné generaci majitelů domů

Související článek:

Rozměry červených cihel, typy a oblasti použití, hmotnost v závislosti na účelu, množství na paletě, cena za kus značky a typ, video o výrobě - ​​v naší publikaci.

Jak vypočítat náklady, pokud je rozhodnuto postavit dům z bloků škváry nezávisle

Neexistuje nic zvláštního, co se týče rozpočtování výstavby škvárového bloku. Mluvili jsme o výpočtu množství materiálu pro stěny, takže spočítáme nákladystavebních materiálů pro tuto část stavby není obtížné. Ale nezapomeňte, že kromě stěn budete muset investovat do základů, střechy, interiéru a exteriéru, provádět nezbytné komunikace.

Nenajdete kalkulačku, která vám poskytne úplný výpočet. Rozpočet bude tvořen v závislosti na cenách materiálů v regionu, nákladech na služby stavitelů nebo, pokud tuto práci budete dělat vlastními silami, nákup potřebného nástroje.

Pokud nemáte pozemek pro dům, přidejte k celkovému rozpočtu také náklady na jeho koupi

Jedním slovem, pokud chcete odhadnout budoucí náklady, hledejte mezi svými přáteli a známými ty, kteří nedávno zvládli podobnou stavbu. Zeptejte se na náklady "na klíč" v místních stavebních firem. Můžete bezpečně snížit jejich částku o třetinu - přibližně stejně vás bude stavět podobný dům vlastními rukama.

Ceny za výstavbu domů na klíč z tvárnic

Náklady na výstavbu domu na bloku na klíč v červnu 2018 se pohybují v rozmezí od 18 do 20 000 rublů na m². Pokud si objednáte individuální projekt, musíte za něj zaplatit dalších 20-35 tisíc rublů.

Cena se může zvýšit, pokud se vaše stránky nacházejí na vzdáleném místě nebo v blízkosti, kde neprochází nezbytnými sděleními

Dům škvárového bloku: klady a zápory rozhodnutí

Betonový dům má mnoho výhod a nejdůležitější z nich je jehonákladů Během provozu oceníte příjemné klima a teplo, jednoduchost dekorace a opravy. Hlavní věcí je výběr kvalitního materiálu a kontrola jeho přítomnosti na pozadí záření.

Struskový kámen je ideálním řešením pro malý venkovský dům a plnohodnotný venkovský dům

Máte-li zkušenosti se stavbou takových domů, napište nám to do komentáře!