Světelný senzor pro pouliční osvětlení: schéma a princip provozu

D ale bude světlo, slavný filmový charakter jednou řekl, a jeho slova se stala proroctví pro naši dobu. Nyní je všude osvětlení a hlavním zájmem každého majitele venkovského domu je optimalizovat náklady na poskytování pohodlí, které oblast v blízkosti domu poskytuje. To lze provést pomocí světelného senzoru pro pouliční osvětlení. Toto malé zařízení může nejen organizovat autonomii světelného systému, ale také šetřit rodinný rozpočet. To lze zakoupit v hotovém formuláři, nebo to udělat sami, v každém případě stojí za to se dozvědět více o tom.

Světelný senzor pomůže optimalizovat náklady na osvětlení místní oblasti

Co je to světelný senzor pro pouliční osvětlení, jaké jsou, kde se používají?

Nejčastěji je takový senzor instalován majiteli venkovských domů pro pouliční osvětlení. Tento krok je logický, protože není třeba neustále zapínat světlo. A pokud je dvůr velký, pak dokud se nedostanete k přepínači, můžete padnout desetkrát, zejména v zimě na led, v tomto případě se senzor stane skutečným průvodcem a pomocníkem. ComaToto zařízení může nejen ušetřit elektřinu, ale také prodloužit životnost lamp a jiných osvětlovacích zařízení.

Hlavní typy světelných senzorů jsou následující:

  • Ty, které reagují na úroveň osvětlení. Jakmile přijde soumrak, rozsvítí světla, zhasnou s příchodem svítání.
  • Snímače pohybu. Princip činnosti spočívá ve vlastnostech záření, které uvolňuje lidské tělo. Takže ve dne to není patrné, a za soumraku av tmavém infračerveném záření vyzve senzor, aby rozsvítil světla. To znamená, že nabírá infračervenou oblast, kterou každý z nás vyzařuje.
  • Kombinované. Mají speciální časovač, který lze naprogramovat pro zapnutí a vypnutí. To je, po zapnutí světla s pomocí, po určité pevné době se vypne.

Světelný senzor detekuje infračervené pásmo emitované lidmi

V soukromých domech se nejčastěji používá druhý nebo třetí typ. Vzhledem k tomu, že není potřeba stálé osvětlení ve tmě, a první je žádoucí pro použití ve vchodech do bytových domů nebo na jiných veřejných místech. Například pro osvětlení ulic nebo dálnic.

Jak připojit světelný senzor pro pouliční osvětlení?

V procesu budování domu je nezbytné zajistit výstup drátu pro připojení pouličního osvětlení, pokud tomu tak není, paknejprve musíte provést příslušný výstupní vodič. Teprve potom může být senzor připojen. V rozvaděči je nutné uspořádat dva volné kontakty, pokud jsou na území parkovací místa, měla by být zakryta samostatnou linkou. Schéma zapojení má následující podobu:

Obecné schéma zapojení světelného senzoru

Má mezeru fázového kabelu, který jde do lampy. Ale měli byste věnovat pozornost jednomu rozdílu. Aby zařízení fungovalo, musí být nulový vodič. U jednoduchých spínačů není nula, konce vodičů jsou odizolovány a skryty ve spojovací skříňce. Aby nedošlo k vniknutí vlhkosti a prachu na kabel, měli byste je přivézt zespodu. Pro stejné gumové těsnění se často používají v soupravě. Snímač fotobuněk lze umístit vedle sebe nebo v samostatné jednotce.

Existuje také prahový prvek. Porovnává množství světla a úroveň osvětlení, které jde do fotobuňky. Jeho relé umožňuje zapnutí a vypnutí osvětlení. Při montáži senzoru je třeba dbát na to, aby na něj nesvítilo světlo svítilny, ke které se připojujete. A pak se ukáže, že jakmile přijde tma, rozsvítí se světelný senzor a dopadne na něj a zase se vypne a tak dále v kruhu, dokud se jeden z nich nevzdá.

Je důležité určit správné umístění zařízení a vzít v úvahu tyto momenty:

  • Musí to býtskryté.
  • Senzor by neměl být ovlivněn elektromagnetickým zářením, může ovlivnit jeho správnou činnost.
  • Nesmí mít vliv na teplotu, může dojít k poškození přístroje.
  • Mělo by být umístěno ve výšce nejméně 1 metr od země, což vylučuje jeho reakci na domácí zvířata.

Senzor vydrží déle, pokud provádíte jeho pravidelnou údržbu a pečlivě s ním zachází.

Související článek:

Photorelays pro pouliční osvětlení. Samostatný materiál poskytuje návod pro správný výběr a připojení tohoto zařízení a přehled cen.

Vytvoření světelného senzoru vlastníma rukama

Světelné senzory pro pouliční osvětlení vlastníma rukama není obtížné, zejména pokud existuje alespoň minimální znalost elektrotechniky. Senzorový okruh se skládá z jednoduchých a přístupných prvků, které není těžké sestavit sami.

Vytvoření světelného senzoru vlastníma rukama

Hlavní složkou zařízení je fototranzistor, který je zodpovědný za přeměnu světelného toku na elektrický proud. Má vyšší citlivost ve srovnání s fotodiodou nebo odporem. Pokud ho nemůžete najít, můžete použít jeden ze společných tranzistorů. Pro tyto účely se používá řada MP, například MP37. Aby se to změnilo na fototranzistor, stačí, aby se odlepil z povrchu pomocí emery.

Kromě toho budete muset zakoupit napájecí zdroj, relé a rezistor. Shromážděte vše podle výše uvedeného schématu. Více často než ne, taková montáž do-it-yourself je nepraktická z několika důvodů:

  • Nákup a vyhledávání zboží vytáhne spoustu peněz a potrvá určitý čas.
  • Náklady na soubor výše uvedených složek budou pravděpodobně dražší než hotové zařízení, proto zvažte, zda stojí za to vynaložit.

Závěry

Světelný senzor pro venkovský dům je cenově výhodné a pohodlné zařízení. Můžete si ho sestavit sami, nebo si ho připravit, a pak jej připojit pomocí vhodného schématu. Při takovém spojení je důležité vzít v úvahu body, které mohou ovlivnit jeho kvalitní práci.

Světelný senzor pro venkovský dům je výhodným a pohodlným zařízením

Stejně jako každé zařízení potřebuje senzor údržbu a péči, pokud tak učiníte, může to zjednodušit pohyb po území v blízkosti domu. A je schopen ušetřit peníze a ne trochu, takže stojí za to důkladně zamyslet nad nákupem a instalací takového zařízení.

Video lekce o připojení světelného senzoru