Systém vytápění dvoupodlažního soukromého domu s vodním čerpadlem a bez něj

Autonomní systémy vytápění, které se používají v soukromých domech, mají oproti centralizovaným systémům nesporné výhody: jsou ovladatelné a hospodárné. Intenzitu vytápění mohou samostatně regulovat pouze majitelé soukromých domů, připojit další okruhy a instalovat typ radiátorů, které se jim líbí. Systém vytápění dvoupodlažního soukromého domu by měl splňovat nejen provozní požadavky, ale také spolehlivý, ekonomický, jednoduchý a trvanlivý.

Systém vytápění soukromého domu

Domy pro vytápění - typy systémů a vybavení

\ t

Volbu systému vytápění ovlivňuje zejména plocha vytápěných prostor, tj. Celková délka potrubí. Hlavním úkolem každého topného systému je rovnoměrné vytápění prostoru po celé jeho délce.potrubí Pokud se v malé jednopatrové domy není to velký problém organizovat takový systém, pak v chatách se dvěma úrovněmi, k řešení stejného problému, je nutné provést vážné výpočty.

Každý systém vytápění se skládá z hlavních prvků:

 • kotel nebo sporáky, které mohou pracovat s jakýmkoliv palivem;
 • potrubí;
 • radiátory;
 • hydraulická zařízení - čerpadla, jeřáby, senzory;
 • expanzní nádoba.

Prvky topného systému

Video: schéma vytápění dvoupatrového domu

Systémy s instalací oběhového čerpadla

Každé schéma vytápění dvoupodlažního soukromého domu by mělo zajistit stálý oběh chladicí kapaliny systémem. Současně závisí účinnost a rychlost vytápění prostoru přímo na úrovni hydraulického tlaku v potrubí. Nejjednodušším řešením tohoto problému je samozřejmě oběhové čerpadlo.

Čerpací okruhy jsou dobré v tom, že s malým a ekonomickým čerpadlem v systému je zajištěn daný tlak a teplá voda bude dodávána do kteréhokoliv místa okruhu bez ohledu na jeho umístění. Příkon tohoto zařízení je od 25 do 50 wattů za hodinu. I při každodenní nepřetržité práci za měsíc měří elektroměr maximálně 40 kW, což významně neovlivňuje spotřebu rodinného rozpočtu. Toto schéma má vážnou nevýhodu - nefunguje v případě výpadku napájení. Bohužel takové situace v Ruskunejsou neobvyklé, takže v zimním období je nutné mít k dispozici alternativní zdroj energie, aby se nezůstalo bez tepla.

Cirkulační čerpadlo

Systémy založené na přirozeném oběhu

\ t

Znát základy termodynamiky, je možné vyvinout takové schéma vytápění, které čerpadlo vůbec nepotřebuje. Toto schéma je založeno na schopnosti vytápěné kapaliny stoupat. Na úrovni prvního patra kotle nebo pece ohřívá vodu, tato voda spěchá na vrchol a začíná proces pohybu chladiva systémem uzavřeného potrubí.

V systémech bez cirkulačních čerpadel není možné zajistit vysoký tlak, protože jeho úroveň závisí na teplotě kapaliny. Z tohoto důvodu mají systémy s přirozeným oběhem své vlastní charakteristiky:

 • Aby se snížil odpor, musí být průměr trubek nejméně 32 mm, totéž platí pro trubky pracovních radiátorů;
 • maximální výška vodovodního potrubí, kterým stoupá horká voda a vstupuje do topného okruhu, by neměla být větší než 6 metrů, tj. Systémy s přirozenou cirkulací mohou ohřívat maximálně dvě podlaží;
 • dispozice by měla být co nejjednodušší, ale pokud je délka trubek velká, má smysl vytvořit dva obvody;
 • bez použití čerpadla, systém vyhřívané podlahy nebude fungovat, proto musí být jeho okruh připojen odděleně.

Koncepce vytápění přírodnímioběh

Výhody a nevýhody pracovních režimů

\ t

Systémy čerpadel mají zjevné výhody ve formě nepřetržitého provozu, záruky účinnosti a snadnosti instalace. Hlavní nevýhodou je energetická závislost zařízení. Schémata s přirozenou cirkulací mohou být nazývána skutečně autonomní, nicméně tímto způsobem bude možné ohřát omezenou plochu a proces ohřevu bude trvat mnohem déle. Instalace takových systémů je obtížná a náročná záležitost, předběžný výpočet musí být proveden velmi přesně.

Existují různé alternativní systémy, včetně kombinovaného, ​​když je jeden z okruhů napájen oběhovým čerpadlem. Jedná se o komplexní systémy, které se používají ve velkoplošných domech, u obytných dvoupatrových domů jsou zřídka účelné.

Kotelna v soukromém domě

Druhy uspořádání a metody výpočtu

\ t

Pro výpočet systémů vytápění je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů, včetně:

 • oblast domu;
 • vypočtené hodnoty teploty vzduchu uvnitř i vně, požadovaná vlhkost;
 • materiály, ze kterých je dům postaven, a kvalita tepelné izolace;
 • Počet oken a intenzita přirozeného slunečního světla.

V souladu se zadanými parametry je možné pomocí systému SNiP vypočítat požadovaný výkon kotle a požadovaný tlak v systému.

Společné zásady

\ t

Pro malé domy v jednom nebo dvou podlažích se vejdeNejjednodušší jedno-trubkové obvody, které se snadno montují a počítají, mohou pracovat bez čerpadla, ale jsou považovány za nejméně účinné.

Nejúčinnější a nejjednodušší jednoplášťové schéma

Zlepšený systém je tzv. „Leningradka“ - systém, ve kterém je každý radiátor zapojen paralelně a regulační ventily umožňují účinnější využití tepla a přesměrování horké vody.

Nastavitelný systém monotrubiček - „Leningrad“

Principem dvoutrubkového systému je, že ohřátá voda je dodávána do všech radiátorů současně a jeho teplota je na každém vstupu stejná. Ochlazená voda je odváděna zpětným potrubím, které je také běžné.

Nejjednodušší systém se dvěma trubkami

Existují systémy s nižším a horním krmivem. V prvním případě voda, stoupající po stoupačce, zásobuje první patro a pak druhou. V horním systému platí opak: vyhřívaná voda stoupá podél společné stoupačky a pak je přiváděna do radiátorů horních podlaží, chlazena a vrácena.

Schematický diagram s krmivem pro dno

Obvody s otevřenou a uzavřenou expanzní nádobou

Expanzní nádoba v topném systému plní úlohu regulátoru hladiny vody a zajišťuje systém proti poklesu tlaku. Expanzní nádoba je obvykle instalována v nejchladnějším místě systému - na vratném potrubí. Musí být umístěn ve vytápěné místnostieliminovat zamrznutí vody v ní v zimě.

Existují dva typy cisteren - otevřené a hermeticky uzavřené. Otevřené nádrže se používají v obvodech s přirozenou cirkulací a uzavřené membráně - pouze v systémech s čerpadlem. Přečtěte si více o expanzní nádrži pro uzavřené vytápění v samostatné publikaci našeho portálu.

Hermetická expanzní nádoba

Jak zvolit optimální schéma

Systém vytápění malého dvoupodlažního soukromého domu lze namontovat jakýmkoliv z výše uvedených způsobů. Základní otázkou je použití nebo nepoužívání oběhového čerpadla. Více podrobností o vlastnostech každého topného okruhu naleznete ve videu níže.

Video: schéma vytápění dvoupatrového domu s vytápěnou podlahou + topení kolektorem