Tabulka barevných kombinací v interiéru: proč potřebujeme zajímavé příklady použití

Výběr správné palety barev je důležitý při navrhování jakékoli místnosti. Zde budeme hovořit o tom, jak kombinovat barvy v interiéru a vliv barvy na náladu člověka. Uvidíme také, jak může tabulka barevných kombinací v interiéru pomoci při nezávislém plánování návrhu místnosti.

Barevné schéma je důležitou součástí každého interiéru

Tabulka barevných kombinací v interiéru: co se používá

Je nutné znát nejen hodnoty jednotlivých odstínů, je důležité, aby bylo možné kompetentně kombinovat tóny. Pro aplikaci optimálních barevných kombinací v interiéru se používá barevné kolo a designový stůl.

Možnosti kombinace pro nábytek a textilní doplňky

Než se dozvíme o možnostech kombinování odstínů, pojďme se dozvědět o jejich významu v našich životech. Podle psychologů mohou mít vlivnáladu a dokonce i emocionální stav.

Barva, která dává veselou náladu a zahřívá se žárem - žlutě. Barva veselí, svěžesti a zdraví je zelená. Lila tóny symbolizují obnovu a modrá má uklidňující vlastnosti. Oranžová je ideální pro obývací pokoj, protože symbolizuje radost a vitalitu.

Při zdobení místnosti byste neměli používat značné množství hnědých tónů, pouze v kombinaci s jinými, protože způsobuje deprese.Nepoužívejte zneužívání a červenou, která působí vzrušeně. Světle šedivé tóny jsou pro kancelář vhodnější, protože ukazují na vyrovnanost a závažnost.

Návrháři předložili a formulovali několik pojmů týkajících se barevných kombinací. Zde umístěná tabulka vytvořená se standardními pohledy na použití palety.

Tabulka vám pomůže najít správné odstíny

Můžete použít následující kombinace:

 • červené odstíny vypadají s bílými, zlatými a velmi tmavými odstíny;
 • růžová může být použita s kávou, načervenalé a čokoládové;
 • béžová dokonale kombinovaná se salátovými tóny, stejně jako růžová;
 • žlutá s bílou a zelenohnědou;
 • červená, béžová nebo zlatá bude vyhovovat bordó;
 • na modro můžete zvednout fialovou, bílou nebo modrou;
 • hnědádoplněna zelenou, modrou a béžovou.

Roztažení palety pro použití v interiéru

Při práci na řešení nezapomeňte na neslučitelné barvy. To nevypadá vůbec černá a fialová, takový tandem bude pouze vizuálně zmenšovat prostor. Bez chuti kombinují vínovou s tmavě zelenou. Nelze použít šedou s oranžovou a zelenou. Mléčné a béžové tóny nejsou vhodné pro černou.

Užitečné informace!Barvy společníků z tabulky by měly být vybrány individuálně v každém případě.

Co je to barevné kolo?

Kromě tabulky kombinací barev se v interiéru používá barevné kolo. S jeho pomocí jsou vybrána nejvhodnější řešení. Schéma je rozděleno na dvě složky - studenou a teplou. Druhá možnost zahrnuje odstíny jako žlutá, cihlová nebo oranžová. A studená část je modrá, fialová a zelená.

Kruh pro určení kompatibility v nastavení

V kruhu je 10 změn. Barva hlavní skupiny je červená, žlutá a modrá.

Aplikační vlastnosti

Tři přístupy k dokonalé kombinaci barev

Tabulka kombinací barev v interiéru je založena na třech důležitých přístupech ke kombinaci palety barev:

 • stejného typu je kolekce odstínů stejné barvy. Současně je v této situaci žádoucí přechod z jednoho tónu na druhý. Tato volba je vhodná pro ložnici;
 • předpokládá harmonický přístupkombinace sousedních barev. Například modravá, zelená a modrozelená nebo hnědá, oranžová a kaštanová. To je vhodná volba pro celou řadu pokojů;
 • kontrast - to jsou kombinace kontrastních a komplementárních odstínů. Světlé kombinace jsou vhodné pro dovolenou a dekorace nebo pro dětské pokoje.

Možnosti obvodu

Barevná paleta barevných kombinací: varianty zajímavých kombinací

Tabulka umožňuje určit, které kombinace barev lze použít v interiéru. Fotografie originálních metod jsou prezentovány na webu. Zvláštní pozornost je třeba věnovat vztahu mezi barvícími složkami a odstíny.

Dále se budeme zabývat zajímavými nápady na barevný design místností různého účelu.

Původní kombinace odstínů

Kombinace barev v interiéru kuchyně: fotografie stylových nápadů

V prostoru kuchyně budou mimochodem syté, hluboké a barevné odstíny. Zajímavou možností je žluto-modrá paleta v námořnickém stylu. Studený gamma uvolňuje, snižuje chuť k jídlu a dodává svěžest. Teplá paleta barev stimuluje trávicí systém, zvyšuje chuť k jídlu a osvěžuje.

Použití palety v kuchyni pro dekor

Při výběru palety do kuchyně se achromatické interiéry používají jen zřídka. Je šedá, bílá a černá. Tato volba může být vyhlazena šťavnatým přízvukem.

Takže můžete šedý dekor zředit

V chromatickém provedení je paleta kombinací několika odstínů. Nejprve musíte zjistit základní tón a pak přemýšlet o vhodných okolních odstínech. V kuchyni můžete nabídnout následující možnosti:

 • Monochromatické barevné kombinace naznačují použití odstínů v jednom barevném rozsahu. Všechny efekty jsou vytvářeny různou intenzitou zvoleného tónu. Chcete-li vytvořit monochromatické prostředí, vyberte barvu a vyberte pro ni tři tóny. Pro oživení jednobarevného designu se používají akcenty s kontrastem;
 • sousední gamma - kombinace dvou nebo více barev, které jsou umístěny vedle dveří v barevném kole. Například zelená a modravá, žlutá a oranžová;
 • Kontrastní schéma zahrnuje použití kombinací tónů, které jsou v barevném spektru opačné. Může být zelená a žlutá. V takovém interiéru by měl být kontrast vyhlazen měkčími tóny;
 • Tříbarevný interiér zahrnuje použití tří odstínů, které jsou ve stejné vzdálenosti barevného kola.

Kontrastní kombinace v interiéru kuchyně

Harmonická kombinace barev v obývacím pokoji

Barvy pro obývací pokoj jsou vybírány podle preferencí majitele pokoje. Hlavní věc je v souladu s harmonickou kombinací barev

Využití bílé v interiéru

Měly by být upřednostněny tyto možnosti návrhu,které splňují určité parametry:

 • vypadá dobře monochromaticky. To neznamená, že interiér bude nudný. Vskutku, v jedné barvě lze rozlišit více než 40 odstínů. Například barva wenge v interiéru se používá pro nábytek a používá se kombinace růžové až fialové. Tento design lze vidět na fotografii;

Monochromatický design

 • vypadá dobře ve třech barvách;

Správné používání tří barev

 • Chcete-li vybrat barvy podle barevného kruhu, umístěte na kruh rovnostranný trojúhelník a uvidíte vhodné řešení;
 • pokoj můžete uspořádat v jasných barvách. Mátový tón, odstín vanilky nebo písku.

Místnost v paletě vanilkových barev

Užitečné informace!Terakotové odstíny jsou považovány za radostné a slunné. K této barevné paletě lze přiřadit hnědé, mrkev, cihly a tmavě žluté tóny.

Jaká paleta barev se vejde do ložnice?

Při práci na kombinaci barev v interiéru ložnice mějte na paměti, že nemůžete použít více než sedm odstínů. Nejlepší možností je zvolit dva základní odstíny, například pro podlahu a stěny, a všechny ostatní objekty budou vybrány podle tónu, ale mohou být tmavší nebo světlejší. Můžete si vybrat klasický design pro ložnici. Používákáva, béžové a mléčné tóny.

Ložnice v béžových tónech

Pro styl loft vhodné terakotové, bílé a šedé odstíny. Tyrkysové, modré, pískové a žluté odstíny jsou vhodné pro výzdobu ložnice ve středomořském stylu. Provence styl zahrnuje použití růžové, zelené, modré a šedé odstíny.

Uplatnění nahnědlých béžových tónů

Barevný dekor pro školku

Při zdobení dětského pokoje můžete použít následující zajímavé nápady:

 • s použitím krémově bílých odstínů se zlatými a jemnými tóny vody;
 • kombinace modré a máty;

Tato kombinace je vhodnější pro chlapčenskou místnost

 • tkaní šedé a červené bude místnost útulnější a měkčí;

Růžová a šedá barva pro dívky

 • ozdoba broskvová zlato vhodná pro dívky;
 • tmavě modrá v kombinaci přírodních odstínů dřeva vypadá skvěle v místnosti pro chlapce.

Modrá - hnědá kombinace

Doufáme, že náš článek vám pomůže vytvořit jedinečný a stylový interiér, který vám umožní vytvořit atmosféru pohodlí a pohodlí. Co je důležité, nemusíte být profesionální designér.

Světlá výzdoba dětského pokoje

Video: tabulka barevných kombinací v interiéru