Tajemství profesionálních hospodyně: jak čistit pohovku od skvrn bez skvrn

Domácí pohovka, která v životě nevidí. Ale pokud se na něm objeví skvrny a špína, může být tento život krátkotrvající - kdo rád sedí na mastné pohovce se skvrnami neznámého původu? Aby pohovka sloužila dlouhou dobu a potěšila oko čerstvostí a čistotou, redaktoři HomeMyHome.ru připravili článek o tom, jaké druhy skvrn jsou a jak je vyndat s různými čalouněním nábytku.

Profesionální úklid stojí hodně, existuje mnoho způsobů, jak vrátit nábytek do jeho bývalého vzhledu

Než vyčistí pohovku před skvrnami a rozvody

Před uvedením do provozu pro domácí chemikálie nebopoužívat babičky osvědčené nástroje, měli byste pochopit nuance:

  • typ čalounění hraje v metodách čištění klíčovou úlohu;
  • charakter místa: ne každý si vzpomíná na průběh školní chemie, i když by to bylo velmi užitečné. Proto se musíme spolehnout na radu zkušených lidí.

Typ čalounění vyžaduje vhodný čisticí prostředek

Pokud je nábytek čalouněn semišem, kůží nebo koženkou, jsou s lidskými prostředky nakládáno opatrně. Hedvábná pohovka netoleruje kyselinu a zásady. Velvet nebo velurový nábytek ztratí svůj lesk, pokud se otře kartáčkem. Utrpeni u kartáčků a žinylky. Gobelín a samet by neměly být příliš zvlhčovány, a proto, pokud recept vyžaduje aktivní smáčení a aplikaci čisticího prostředku, který je třeba omýt, je lepší hledat další tipy.
Důležité!Pokud chcete použít nástroj, který ještě nebyl testován, aplikuje se na nenápadném místě.

Je-li výrobek nanášen na nenápadném místě, stojí za to vyčkat, až uschne, zkontroluje se, zda je barva a struktura zachována, zda se po chvíli odlupuje. To může být tvrdší, takže je třeba lehce otřít čalounění měkkým kartáčkem. Hromada se nestála měkčí? Nástroj se nehodí!

Lidové prostředky na čištění pohovky

Před nanesením čisticího prostředku na pohovku vyhoďte vlhký, dobře vyždímaný list a vyklopte nábytek hůlkou nebo rukama. Veškerý prach se hromadí na tkanině, pokud je zřejmé, že je toho hodně,list je natažen a opakován. Jakmile je čistý, můžete použít různé čistící přípravky.

Mezi osvědčené metody patří ocet, čpavek a jedlá soda. To je dobrý nástroj, takže byste měli zjistit, jak čistit pohovku sodu a ocet. Pracovní roztok se připraví přidáním 9% octa a amoniaku do teplé vody v poměru 20: 1: 1.

Pro čištění použijte běžnou houbu namočenou v připraveném roztoku

.

Zvláště špinavá místa kartáčujte měkkým štětinovým kartáčkem. Aplikované činidlo se čistí vodou.

Jak umývat pohovku z domácích chemikálií

Chápeme, jak čistit špinavou pohovku domácími chemikáliemi. Měkká metoda zahrnuje rozpouštění ve 3 litrech vody 4 lžíce. mycího prostředku nebo běžného tekutého mýdla. V roztoku přidejte půl šálku 9% octa a vše se šleha do pěny.

Pěna je vhodná pro čištění čalounění nábytku, není příliš mokrá

Pěna by měla zůstat na povrchu po dobu 30 minut. Pak se jeho zbytky odstraní štětcem. Za půl hodiny obvykle čalounění vysychá.

Existuje mnoho nástrojů, jako je Vanisha pro čištění koberců. Je nutné pečlivě prostudovat složení: pokud Vanish obsahuje bělící částice, pak mnoho analogů v kompozici má pouze optické zjasňovače: nábytek se nestane lehčí a čistší, ale bude se objevovat pouze jako takový při osvětlení.

Směs smíchaná s vodou v poměru 1: 9, šlehačkou do pěny a na čalounění po dobu 15 minut.Zbývající pěnová houba.

Další způsob čištění zahrnuje použití detergentu pro jemné předměty a teplou vodu. Půl šálku prášku a sklenice vody postačí k vytvoření pracovní pěny. Bylo by ideální odstranit penu pomocí režimu slabého vysavače pracího prostředku.

Použití vysavače nebo parního generátoru

Pokud je tryska pro nábytek, vysavač se dokonale vyrovná s prachem - tryska prochází přes čalounění, nechybí ani milimetr nebo spoje. Pokud chybí, pak pouze vysávání hadicí, protože kartáč nebude schopen vyčistit těžko dostupná místa.

Silný výkon vysavače umožňuje rychle a snadno odstranit prach z nábytku

Parní čistič zvládá svůj úkol dokonale: stačí, aby po povrchu nábytku prošel nečistoty, skvrny, klíšťata a mikroby.

Související článek:

Jak si vybrat mycí vysavač. Obecné parametry, užitečné informace o tryskách, provozních vlastnostech, přezkoumání trhu, doporučení odborníků.

Jak vyčistit pohovku s textilním čalouněním ze skvrn a pruhů

Textilní čalounění se může s detergentem chovat odlišně: tkanina může měnit barvu a prolévat. Je lepší pokusit se použít nástroj na spodní straně zadní pohovky. I když chcete odstranit skvrny z pohovky, nábytek nemůže být mokrý moc, protože výplň může zhoršit. V sýrovém plnivu se roztoči budou cítit skvěle.a mikroby, a brzy forma se usadí na obrubníku s odpovídající vůní.

Tmavé tkaniny nejsou tak snadno znečištěné. Pokud je pohovka lehká, musíte pečlivě zvážit tipy, jak ji doma vyčistit

Hejno a velur

Flock netoleruje alkohol, rozpouštědla, prací prášek, agresivní čisticí prostředky a ropné produkty, ale dokonale se čistí houbou, měkkým kartáčkem a mokrými ubrousky bez alkoholu.

Pro stádo se používají mýdlové roztoky, slabé sloučeniny kyseliny octové a amoniaku

.

Jak vyčistit pohovku velor doma? Připravte si takový roztok: 1 litr vody, 1 lžička. ocet, 2 lžičky sůl. V tom namočíme houbu a pak ji stlačíme. Čalounění se čistí přísně ve směru hromady a netřepe. Periodicky se houba vypláchne v roztoku a důkladně se stlačí.

Plyš a samet

Má-li tkanina hromadu, bude seškrábáním vytvrzených nečistot materiál poškodit. Všechny tuhé nečistoty by měly být nejprve promáčeny mýdlovou vodou. Plyš a samet se nedoporučují pro smáčení, takže nečistoty se odstraňují pouze pěnou ve směru hromady.

Mikrovlákno a gobelín

Tkanina z gobelínu se čistí houbou, vysavačem, měkkým hadříkem nebo roztokem mýdla nebo alkoholu. Můžete dokonale odstranit znečištění slabým roztokem kyseliny octové nebo amoniaku.

Gobelín není v žádném případě čištěn bělícím prostředkem, acetonem, výrobky na bázi oleje

.

Čalounění z mikrovlákna (mikrovlákna) lze aktualizovat pomocí vysavače, kartáče na prádlo, houby a měkkého hadříku. Pro tento účel nejsou vhodná rozpouštědla, produkty s chlorem a nezředěné kyseliny. Pohovka z mikrovlákna se stává čistou od mýdlového roztoku, alkoholu, slabého roztoku octa a amoniaku, stejně jako alkalických detergentů na bázi vody.

Jak vyčistit koženou pohovku

Kožená pohovka v přítomnosti zvířat nebo malých dětí - radost je šíleně drahá. Zvláště pokud je kůže lehká a děti vyrůstají umělci.

Kůže je očištěna vazelínou - otírají veškeré čalounění a pak sundávají lesk měkkým hadříkem

Není nutné používat vazelínu, dětský olej se také vyrovná se špínou. Že pohovka nevypadá jako tuk, je otírána suchým ubrouskem.

Jak čistit dřevěné područky pohovky doma

Loketní opěrky mohou být v dásni znečištěny - v tomto případě otřete vazelínu a potom otřete místo z gumy hadříkem s leštidly. Vazelína se vyrovná s skvrnami z brýlí: ponechá se na područkách po dobu 3-5 hodin.

Související článek:

Jak odstranit škrábance z nábytku. Přehled speciálních průmyslových nástrojů a algoritmus pro jejich použití, použití tradičních metod řešení škrábanců (vlašské ořechy, oleje a jiné improvizované prostředky), obnovení vzhledu výrobků ze skla, jiných materiálů.

Jak odstranit skvrny z pohovkyZobrazit

Skvrny mohou dokonce proměnit královský nábytek v něco nečestného a nepředstavitelného. Zlatým pravidlem čistého domu je, že každá skvrna je odstraněna ihned po jejím objevení. Pravidla však mohou být porušena z různých důvodů a místo zůstane jako připomínka události. Nenechávejme to jako pamětní značku a uvidíme, jak vyčistit pohovku před skvrnami.

Odstraňte skvrnu, jakmile uschne, bude obtížnější ji zvládnout

Konečný výsledek po odstranění skvrn je přímo úměrný tomu, jak dlouho byl nábytek zakoupen: pokud je pohovka stará a velmi prašná, zůstane kolem bývalé skvrny blátivý okraj. Je-li nábytek relativně nový, je možné se tomuto defektu vyhnout. Nezapomeňte na důležité rady: nejprve se musíte zbavit prachu vlhkým listem a vyrazit nábytek před spěcháním do skvrny.

Jak odstraňovat skvrny od kávy a čaje z pohovky

Jak čistit pohovku před skvrnami od čaje a kávy: znečištěné místo navlhčete vodou a otřete mýdlem. Poté, co materiál musí být setřen měkkým kartáčkem a omyjte mýdlo. Suché čalounění může být ručník.

Káva a čaj mohou tkaninu vážně barvit

Je možné aplikovat ocet smíšený s čpavkem na znečištění vaty bavlněnou podložkou. Jakmile je všechno suché, tkanina se promyje vodou.

Víno, džus a pivo

​​\ t

V případě skvrny od piva je dobré mít doma mýdlo: 0,5 lžičky. se přidají do 1 litru vody a. \ tvařit hodinu. Napjatý vývar dokonale zabíjí jak pach, tak barvu po pivu.

Kořen mýdla - vzácný host v domácnosti, ale marně

V nepřítomnosti kořene mýdla, použijte mýdlo, a pak se zbavit skvrny slabým roztokem kyseliny octové. Kontaminace z červeného vína se snadněji odstraní, pokud okamžitě umyjete ubrousky a posypeme solí. Jakmile sůl absorbuje vlhkost, akce se opakuje.

Čerstvou skvrnu červeného vína lze snadno odstranit solí

Sůl se třepe kartáčem a stopa se promyje alkoholem a mýdlovou pěnou. Pěna shromážděná ubrousek.

Tuk a čokoláda

Děti jedly na pohovce a teď musíte vědět, jak odstranit mastné nebo čokoládové skvrny z čalounění? Podívejme se. Tuk je dobře neutralizován práškovou křídou: pohlcuje ho a zbývá jen odstranit nečistoty. Postup se opakuje tak dlouho, dokud nezmizí.

Mastné nebo čokoládové skvrny mohou zničit veškeré čalounění

Talek je dobrý prostředek. Je ponechán na znečištění až 3-4 hodiny. Mastek lze nahradit sodou nebo škrobem. Pak se prášek jednoduše vysaje. Pokud značka stále zůstává, odstraní se mycím prostředkem a vodou.

Je lepší se nedotýkat tekutého místa - čokoláda by měla být zmrazena. Za tímto účelem vložte kostky ledu do sáčku a položte je na čokoládu na 10 minut. Sušená nebo mražená čokoláda může být seškrabaná dokonce s ATM kartou.

Pokud je skvrna velká a obtížně se odstraní, Fae na ni nanese kapku a povrch masíruje. Zbytky se odstraní v několika krocích vodou.

Čokoládové značky by měly být blotovány bílým ručníkem.

Inkoust a zelená

A jak čistit pohovku před skvrnami od inkoustu nebo zeleně? Inkoust nelze otřít - drobná skvrna plazící se ve všech směrech. Tento druh kontaminantů musí být absorbován do tkáně, pokud je inkoust čerstvý. Můžete použít směs mléka a kukuřičného škrobu. Gruel bude absorbovat všechny zbytky látky a mokrý hadřík bude muset odstranit pouze stopy mléka.

Terpentýn a methylalkohol dobře zvládnou inkoust

Zelenka se odstraní čističem koberců. Pokud je místo na kozhzame, je tření alkoholem a peroxidem vodíku. Velmi lehký nábytek může být očištěn o zelený s White Spirit.

Brilliant green se zdá být obtížné odstranit - ve skutečnosti to není

Dobrým způsobem je použít suspenzi škrobu, která se odstraní ihned po vysušení.

Krev a moč

Zápach a skvrnu od moči lze odstranit papírovou utěrkou (neškrabejte, ale namočte!). Po znečištění se místo očistí roztokem octa. Tuto kompozici můžete použít pro lehkou pohovku: peroxid vodíku, vodu a malý šampon.

Čerstvá krev se vypouští ve studené vodě. Ale vyschlý první namočený v ledu a slabýroztok kyseliny octové

Akvarel, kvaš, olejové barvy

Čištění pohovky před skvrnami barvy doma se provádí na základě mýdla nebo Vanishy. Akvarel se okamžitě omývá, protože se jedná o těžko odstranitelnou látku.

Olejové barvy se omyjí rozpouštědlem a nezapomeňte zkontrolovat účinek na nenápadném kusu látky. Můžete se pokusit odstranit stezku s máslem

Kvaš se smývá teplou vodou (není horká!) A mýdlem a suchý nátěr se musí nejprve seškrábnout. Můžete použít aceton a alkohol.

Žvýkačka

Se žvýkací gumou přichází jako s čokoládou: znečištění je zamrzlé ledem a snadno se seškrabuje. Skvrna se otírá methylalkoholem do sucha. Pokud se vám nepodařilo odstranit skvrny z pohovky bez rozvodu, měli byste se obrátit na profesionály.

Související článek:

Jak umýt zrcadlo bez rozvodu různými způsoby: vodou, různými lidovými prostředky, domácími chemikáliemi, antistatickou látkou, jak odstranit vápenná usazeniny a stopy samolepek a značky - přečtěte si publikaci.

Video: Jak čistit pohovku doma