Teplo do každého domu: hliníkové radiátory

Výrobci tepelných zařízení nabízejí širokou škálu baterií z různých materiálů. Mezi nimi se hliníkové radiátory vytápění liší v nejpříznivějším poměru takových klíčových ukazatelů, jako je lehkost, pevnost a přenos tepla. V tomto článku naleznete informace o odrůdách, technických vlastnostech a vlastnostech použití hliníkových radiátorů. Redakce HomeMyHome také představí seznam nejoblíbenějších výrobců, recenze svých produktů a anti-ratingové společnosti, jejichž produkty se nedoporučují nakupovat. Informační analýza byla prováděna na základě souhrnných spotřebitelských recenzí z internetových zdrojů: Yandex.Market, Otzovik, I-Odporučte.

Hliníkové radiátory

Hliníkové topné radiátory: typy a charakteristiky

Existují tři hlavní typy hliníkových radiátorů. I přes stejné suroviny,Technologie výroby a stupeň čištění vede k výrazným rozdílům ve výkonu, tedy při specifickém použití těchto baterií.

Lisované pod tlakem

Použitá surovina je vysoce silikonová slitina EN AB 46100 (AlSi9Cu2 (Fe)), kde obsah křemíku (Si) nesmí překročit 10-12%. Evropská a většina domácích výrobců při výrobě těchto radiátorů používá certifikovaný primární hliník. To umožňuje získat výrobky s uvedenými pevnostními charakteristikami a snížit riziko korozních procesů. Naopak téměř všichni čínští výrobci používají recyklovaný hliník vyrobený ze šrotu. To dává slitině nízké kvality a samotná otopná tělesa jsou ve srovnání se standardem křehčí. Kromě toho je vzhledem k vysoké pórovitosti materiálu významně snížen přenos tepla. V současné době jsou na ruském trhu nejoblíbenější hliníkové radiátory.

Lisované pod tlakem, normální a zesílené provedení

Průřez protlačováním

\ t

Na rozdíl od odlitku zajišťuje výrobní technologie vytlačovacích hliníkových radiátorů výrobu jednotlivých sekcí, jakož i horních a dolních kolektorů zvlášť. Navzdory skutečnosti, že každý detail je odolnější, mnoho spojů významně snižuje celkové pevnostní vlastnosti výrobku. Kromě toho, někteří výrobci snížit výrobní procespoužité v sestavě není argonové svařování a kompozitní lepidlo. Pravděpodobnost úniku v těchto bateriích je mnohem vyšší, dokonce i při standardním provozním tlaku. Je třeba poznamenat, že mnoho prodejců vydává vytlačovací radiátory pro lití pod vysokým tlakem. Rozlišovat tyto produkty je poměrně snadné. Přítomností charakteristických švů na spojích žeber a kolektorů.

Vytápění hliníkovým topným radiátorem v sekci. Linie spojení prvků jsou jasně viditelné

.

Eloxovaný

Vyrobeno z vysoce čistého hliníku (až 98%). Technologie zajišťuje anodickou oxidaci celého vnitřního pracovního povrchu radiátoru. Oxidace mění strukturu kovového povrchu, v důsledku čehož je výrobek chráněn před prakticky jakýmkoli druhem koroze. Hlavní technické vlastnosti anodizovaných hliníkových radiátorů jsou výrazně vyšší než u předchozích odrůd. Tato výrobní technologie je však poměrně drahá, což ovlivňuje cenu konečného výrobku. Proto eloxované hliníkové radiátory nejsou široce používány na trhu tepelných strojírenských výrobků v Rusku.

Eloxované hliníkové radiátory

V tabulce je uvedena srovnávací analýza hlavních technických vlastností hliníkových radiátorů různých typů.

\ t
Typ radiátoru Specifikace výkonu
Pracovní tlak, atmosféry Maximální teplota, ºС Přenos tepla (pro jednu sekci), W
Odlévání pod tlakem 16-20 110 100-150
Tvarové vytlačování10-40 * 110 *** 80-100
Eloxovaný 215 ** 140 150-200

* - V praxi je počet "návratů" na radiátorech extruze mnohem větší než u litých.

** - Většina výrobců eloxovaných radiátorů udává maximální tlak pro zničení jednoho úseku. Prefabrikované sloučeniny však toto číslo významně snižují. Pracovní tlak zpravidla nepřesahuje 50-60 atm.

*** - Vytlačovací sekční radiátory, sestavené pomocí technologie kompozitního lepení, mají mnohem menší práh maximální teploty, ne více než 85-90ºС.

Eloxovaná otopná tělesa mohou být také vyráběna ve formě panelů s poměrně širokým rozsahem velikostí

.

Související článek:

Která topná tělesa jsou pro byt lepší. V publikaci se zabýváme typy radiátorů, jejich výhodami a nevýhodami, výběrovými kritérii, jak správně vypočítat počet radiátorů a jak je správně instalovat.

Výhody a nevýhody použití

\ t

Široká obliba hliníkových radiátorů přinesla nepopiratelné technické a provozní výhody:

 • vysoký přenos tepla s relativně kompaktní velikostí;
 • nízká hmotnost, velmi usnadňující dopravu a instalaci;
 • dobrá hodnotanáklady a výkon přenosu tepla;
 • estetický vzhled a trvanlivý ochranný nátěr (není třeba periodického lakování).

Existují určitá technická omezení:

Je třeba poznamenat, že eloxované hliníkové radiátory zcela postrádají uvedené nevýhody.

Dekorativní provedení hliníkových radiátorů s mřížkou

Při takovém parametru, jako je tepelná setrvačnost, by se měl zejména setrvat. Na jedné straně, na rozdíl od litinových radiátorů, nebudou hliníkové baterie schopny udržet teplo v místnosti po vypnutí kotle. Na druhé straně poskytuje nejširší možnosti monitorování a kontroly teploty v místnosti. Široké používání termostatů a ekonomický efekt jejich použití zase mění důstojnost nízkých tepelných setrvačností hliníkových radiátorů.

Výrobci nabízejí různé barvy, které dokonale ladí s interiérem

Vlastnosti žádosti

\ t

Jak již bylo uvedeno, hliník a jeho slitiny používané při výrobě radiátorů mají vysokou citlivost na kvalitu chladiva. Jmenovitě k jeho kyselosti. Normální kyselost chladicí kapaliny by měla být v rozmezí PH = 7-8. Když je abnormální,ochranný oxidový film je erodován a v důsledku tvorby nového se uvolňuje vodík (šampaňský efekt). To způsobuje spoustu problémů, od vytvoření vzduchových zátek až po selhání baterie v důsledku zrychlené koroze. To je obzvláště dobře vidět v letních měsících, kdy je chladivo odčerpáno z celkového systému a potrubí je zasunuto. Velké množství uvolněného vodíku jednoduše rozbije pouzdro zevnitř.

Využití radiátoru s nedostatečným ukazatelem pevnosti v městském bytě

Při volbě hliníkových radiátorů je také nutné vzít v úvahu provozní tlak v systému. Pro centralizované sítě je standard 10-15 atmosfér. To je však pracovní tlak. Při spouštění a kontrole topných systémů na těsnost jsou tlakové zkoušky zvýšeny na 1,5-2 krát. Pro byty s centralizovaným systémem jsou tedy povoleny pouze eloxované hliníkové radiátory.

Hliníkové radiátory se prodávají v široké škále velikostí. Kromě toho můžete nezávisle přidávat a odebírat sekce, optimalizovat přenos tepla baterie

V jednotlivých topných systémech provozní tlak málokdy přesahuje 1,5-2 atm. Proto může být použit jakýkoliv typ hliníkového radiátoru.

Účinek galvanického páru. Mezi inženýry a montéry tepelných elektráren existuje poměrně rozumný názor, že hliníkové radiátory nelze používat ve spojení s kotly,které jsou opatřeny měděnými výměníky tepla. Důvodem je vytvoření galvanického páru z hliníku a mědi, který vede k elektrochemické korozi. V případě jeho tvorby měď přitahuje ionty hliníku a během několika let provozu se hliník na radiátoru přemění na fólii.

Účinek galvanického páru. Intenzivní vývoj vodíku může nejen zničit baterie, ale také způsobit požár

Tento účinek však lze dosáhnout pouze v případě přímého kontaktu mezi mědí a hliníkem. Pokud se pro přenos tepelného nosiče nebo speciálních kadmiových pokovených, pochromovaných nebo poniklovaných adaptérů použijí PVC trubky, galvanický pár se zlomí.

Výrobci: černobílý seznam

Z hlavních výrobců, jejichž produkty jsou zaslouženě oblíbené, existuje mnoho italských společností:

 • Globální;
 • Fondital;
 • Nova;
 • Florada;
 • Radiatori;
 • Sira.
Pozornost si zaslouží také výrobky maďarské společnosti Nami.

Z tuzemských společností, radiátory Kotva, Rifar (podle licence Global) a Termal.

Někteří čínští výrobci s licencí pro Global se také dostali na bílý seznam: Alltermo, Tianrun.

Chceme také upozornit na seznam společností (zejména čínských), o jejichž produktech jsme zjistili nejnegativnějšírecenze:

 • Oáza;
 • Konner;
 • Radena;
 • Warma.

Kromě toho při zkouškách provedených v roce 2018 v moskevské laboratoři Vitaterm zjistily produkty kótovaných společností nesrovnalosti v reálných parametrech s uvedenými ukazateli z 22% na 34,75%.

Populární modely a recenze k nim

Editorial HomeMyHome představuje některé recenze zákazníků na nejoblíbenější modely hliníkových radiátorů:

Zpětná vazba o provozu hliníkových radiátorů "Lammin":

Přečtěte si více na adrese Otzovik: https://otzovik.com/review_7663127.html

Hliníkové radiátory Lammin
Přezkum o chladiči hliníku "Konner":

Přečtěte si více na adrese Otzovik: https://otzovik.com/review_7043504.html

Přehled o hliníkovém radiátoru Royal Thermo Evolution 350:

Přečtěte si více v Otzovik: https://otzovik.com/review_4064173.html

Royal Thermo Evolution 350
Přezkum hliníkového radiátoru "Mirado Al 500/96":

Přečtěte si více v Otzovik: https://otzovik.com/review_4043505.html

Zpětná vazba o provozu chladiče "Monlan":

Číst dál v Otzovik: https://otzovik.com/review_4154747.html

Kritéria výběru a výpočet počtu sekcí

Při výběru hliníkového radiátoru věnujte pozornost následujícím parametrům:

 • přítomnost ochranného oxidového filmu nebo dodatečné zpracování na vnitřních površích;
 • povinná dostupnost technického pasu provýrobky se základními technickými vlastnostmi;
 • prodávající má prohlášení o shodě, aby vyloučil nákup padělaných výrobků;
 • zpravidla jsou prefabrikované radiátory dodávány v 10 sekcích. Někteří výrobci nabízejí možnosti pro radiátory od 3 do 15 sekcí. Pamatujte si, že tovární montáž je spolehlivější než ta, která byla vyrobena doma. Doporučuje se proto zakoupené baterie zakoupit;
 • jestliže podle výpočtů je pro vytápění místnosti nutný radiátor s počtem úseků větších než 10, pak je efektivnější zakoupit dvě baterie s odpovídajícím počtem sekcí;
 • většina evropských výrobců velmi žárlí na kvalitu svých výrobků, takže si objednává různé odborné znalosti. Významnou výhodou výrobků tohoto výrobce je přítomnost nezávislého zkušebního protokolu.

Doplňkové parametry tvarového faktoru hliníkového radiátoru

Důležité!Nedoporučuje se nakupovat hliníkové radiátory (především v Číně) označené NF /68 /. Studie nezávislé laboratoře AIRAL vyvodily kritický obsah azbestu v těchto výrobcích.

Regulace teploty

Při určování počtu úseků pro vytápění prostoru je třeba vzít v úvahu následující nuance. Výrobci uvádějí rychlost přenosu tepla jedné sekce při určité teplotě. To je obvykle70-75ºС. Ve většině případů však teplota chladicí kapaliny ve vytápěcích systémech zřídka stoupá nad 60 ° C. Proto by měl být ukazatel uvedený v technickém pasu snížen o 15-20%.

Správné umístění ve výklenku pod oknem

Vlastnosti samočinné instalace hliníkových radiátorů

Jsou-li trubky topného systému opatřeny odpovídajícími závitovými kování, pak můžete vyměnit jakákoli otopná tělesa za hliník vlastníma rukama:

 • Především je nutné odříznout topný okruh a vypustit vodu;
 • na nabytém radiátoru je nutné najít zátky a vytáhnout je;
 • Pokud je topný systém jedním potrubím, je nutné instalovat obtok. Pokud se jedná o dvoutrubkové potrubí, můžete to udělat bez něj;
 • pro připojení radiátoru se používá ve ventilu s ventilem, který je našroubován s trubkovými klíči;
 • pro utěsnění závitového spoje, koudel nebo více moderních těsnicích materiálů: unipack, silikonová páska atd.;
 • obalový plášť je odstraněn až po dokončení všech instalačních prací, které ušetří poškození předního panelu.

Pro polohování na stěnu je lepší zakoupit konzoly s nastavitelnou výškou

Upevnění chladiče klíčem

Video: výpočet hliníkových radiátorů podle plochy

Závěry

Nepochybně nejvícePopulární jsou vysokotlaké lité hliníkové radiátory. Jsou levnější než eloxované, ale mohou být použity téměř ve všech systémech, včetně bytových domů.