Terasy a verandy do domu: fotografie struktur a způsobů jejich návrhu

Venkovní rekreace by měla přinést uspokojení z rozjímání okolní krajiny, pocitu teplého slunečního světla a dechu lehkého větru. Vytvářejte příjemné podmínky pro příjemnou zábavu v přírodě pomocí rozšíření domu terasy nebo verandy, jejichž fotografie se pro mnohé stanou zdrojem inspirace. V tomto přehledu se budeme zabývat základními rozdíly mezi těmito dvěma strukturami, způsoby uspořádání a zdobení krásných verand a teras do domu (výběr fotografií je uveden na konci článku). Užijte si čtení!

Možnost otevřené terasy v zemi

Jak se liší veranda od terasy

Je nutné okamžitě určit pojmy - terasa a veranda jsou koncepčněliší. Důkazem toho je původ samotných jmen - latinské slovo "terra", které se překládá jako "země", naznačuje, že terasa může být rafinovaná otevřená plocha, umístěná v určité vzdálenosti od hlavní budovy. Může být obložen přírodním kamenem, kamennými bloky, dřevem nebo materiálem, který je nahrazuje. Taková terasa může být uspořádána pod korunami rozmetaného stromu, aby poskytovala stín na slunečných dnech. Nad terasou je možné umístit vrchlík na podpěry. Taková plošina může být uspořádána v těsné blízkosti domu, když opouští obývací pokoj, kuchyň nebo ložnici. Zasklení je možné jako plošina, například bezrámové posuvné konstrukce.

Venkovní terasa u domu

Důležité!Terasa je samostatná konstrukce, může být umístěna jak na zemi, tak na samostatném vyvýšeném podstavci.

Veranda má společný základ s hlavní konstrukcí a střechou. Nemůže stát sama - to je její hlavní rozdíl od terasy. Veranda je pokračováním hlavní budovy, častěji má zasklení ze všech stran, kromě té, která sousedí s domem. V závislosti na typu zasklení lze místnost použít pouze v teplém počasí nebo celoročním provozu.

Ratanový nábytek na prosklené verandě

Stojí za povšimnutí, že veranda má stále rozumná omezení prostoru, zatímco terasa může mít složitou konfiguraciplánovat a zabírat jakoukoli oblast, která umožňuje víceúrovňové terasy v komplexním reliéfu lokality.Fotografie různých typů designu verand a teras v soukromém domě

Terasa a veranda mohou být otevřené i zavřené. Zejména při stavbě verandy je nutné předvídat její existenci i ve fázi projektování domu. To umožní předem vybudovat pevnou konstrukci se společnou střechou a střechou. Kromě toho, že se jedná o konstruktivní prvek hlavní budovy, musí být dohodnuta veranda. I když bude plánováno doplnění později, bude nutné vypracovat a koordinovat soubor projektové dokumentace s výpočty hlavních struktur.

Obývací pokoj s krbem

Stanovisko odborníka
Oksana Borisova
Vedoucí krajinný inženýr "SpetsParkDizayn"
Položit otázku
„Vnější provedení konstrukce by mělo odpovídat architektonickému stylu fasády, barevnosti a povrchové úpravě.“

Terasy lze rozdělit do tří poddruhů, z nichž každý má své vlastní charakteristiky:

 • Otevřený letní dům, který lze provozovat pouze v létě. Navenek vypadá jako plošina s kůlnou nebo bez ní, která je umístěna přímo na zemi (beznadace). Může mít nízké oplocení. Tento typ teras se rozšířil na jihu Ruska, kde převládají horké dny.

Otevřený prostor bez kůlny je klasickým příkladem samostatně umístěné terasy

.
 • Střední Rusko se nemůže pochlubit velkým počtem horkých dnů, takže pro takové regiony si volte uzavřené terasy stojící na základně, které mají hlavní zdi. Taková místnost může být vybavena systémy vytápění a větrání a provozována i v zimě.

Zasklená terasa

 • Univerzální typ konstrukcí naznačuje možnost rychlé přeměny otevřené terasy na uzavřenou a naopak. K tomu slouží posuvné rámové a bezrámové zasklívací systémy. Bezrámový typ zasklení patří k „chladnému“ zasklení a neumožňuje plně využít místnost v zimním období, ale spolehlivě chrání své území před vlivy prostředí - větrem, prachem, hlukem, srážkami a vytvářením iluze nejotevřenějšího prostoru. Pokud instalujete topný systém, můžete použít terasu až do chladného počasí za předpokladu, že zasklení rámu zajistí, že teplo uvnitř místnosti bude udržováno v teple.

Zasklená terasa s posuvnými stěnami

Související článek:

Přístřešky připojené k domu. Příklady fotografií z různýchmateriály a tipy na instalaci vlastních rukou do samostatné publikace našeho portálu.

Terasa v okolí domu

Terasa po obvodu hlavní budovy je vhodná z mnoha důvodů. Pokud je nad ním instalován baldachýn, umožňuje to dodatečné stínění prostor domu. Z každého pokoje, který sousedí s terasou, lze zorganizovat přístup na jeho území, což výrazně zvyšuje funkčnost a komfort bydlení v takovém domě. Například, v blízkosti kuchyně na terase můžete uspořádat jídelní kout, a po odchodu z ložnice, můžete být ve venkovní rekreační oblasti. Vycházíme z obývacího pokoje a okamžitě se ocitnete na hřišti u bazénu. Terasa s ploty může pozitivně ovlivnit vzhled domu a stát se platformou pro další dekoraci fasády, například kompozice z živých rostlin.

Rekreační oblast se zavěšenou houpačkou

Střešní terasa soukromého domu

\ t

Moderní architektura zrodila nový trend - využívanou střechu. Znamená to racionální využití střechy výškových a soukromých budov a nejen obytných. Může se jednat o koupelnu, hozblok, garáž, na jejímž střechu je uspořádána plošina pro rekreaci.

Dvoupodlažní terasa

Při navrhování střešní terasy je nutné poskytnout mnoho specifických nuancí:

 • Zvláštní pozornost je věnována vrchnímu nátěru, který musí vydržetexpozice životního prostředí - srážky, jakož i odpařování vlhkosti z interiéru. Proto je důležité provádět vysoce kvalitní hydroizolační a parotěsné povlaky.
 • Při konstrukci základu je třeba provést výpočty s ohledem na zatížení střešní terasy - podlahy a hydroizolačního dortu.
 • Je důležité, aby existovala mírná předpojatost pro organizaci vypouštění vlhkosti. Obvykle nepřekračuje 3 °, takže se necítí a nezpůsobuje nepohodlí.
 • Je nezbytné instalovat povodí a kanalizaci v blízkosti dolní části podlahy terasy. Mohou vypadat jako vývody vody zabudované přímo do podlahy.
 • Krycí a uzavírací konstrukce budou chránit před větrem, teplem a srážkami, ale je žádoucí, aby měly nízkou hmotnost. Pro tyto účely je možné použít rámové (hliníkové) zasklení, stacionární markýzy, vyrobené z tkaniny odolné proti vlhkosti nebo posuvných systémů na dálkovém ovladači, které jsou v případě potřeby rozloženy po plošině.
 • Je důležité zajistit bezpečnostní podmínky, proto by měl mít pevný a spolehlivý plot výšku nejméně 90 cm od úrovně podlahy terasy. A pokud jsou v domě děti, pak je vhodné, aby byla pevná nebo s vertikálně uspořádanými lamelami, přičemž vzdálenost mezi nimi nepřesahuje 15 cm, případně můžete postavit stěny domu do výšky 1-1,5 m nad podlahou.

Zelený roh na střeše v centru metropole

Tkáňové plícemarkýzy budou chránit před spalujícím sluncem

Pevné oplocení z transparentního červeno-horkého skla vypadá lehce a moderně

Fotografie z prosklených verand a teras do domu

Zvláštnost a hlavní výhoda prosklené verandy je univerzálnost místnosti. Kromě toho, že je spolehlivě chráněn před větrem, srážkami, prachem, hmyzem a hlukem, zvyšuje se funkčnost prostoru, který může být provozován v celoročním režimu v závislosti na zvolené metodě zasklení.

Důležité!Prosklená veranda funguje jako brána mezi ulicí a vnitřkem domu, což zvyšuje její energetickou účinnost v zimě.

Na fotografii - design uzavřené verandy v soukromém domě

Zasklení je v podstatě rozděleno na teplé a studené. Teplý provoz zajišťuje provoz verandy v zimním období jako další obytný prostor a provádí se pomocí kovoplastového systému, dřevěných ohřívaných rámů nebo hliníkových profilů s vícekomorovými dvojskly. Systémy PVC jsou těžké a dřevěné rámy jsou náročnější na péči a jsou mnohem dražší. Na druhé straně, systémy PVC jsou naprosto hermetické a nebudou schopny vytvořit optimální mikroklimatické podmínky ve srovnání s přírodním dřevem.

Hliníkové zasklení vypadá na moderních fasádách skvěle

Výhodou hliníkového teplého zasklení je, že taková konstrukce bude mítnízká hmotnost Samotný profil je tenčí než PVC, takže v místnosti bude více přirozeného světla. Dalším plusem je posuvný otevírací systém, který šetří volný prostor.

Zasklení s dřevěnými rámy

Fotografie interiéru verandy v soukromém domě s PVC zasklením

Během studeného zasklení budou pohodlné podmínky pro používání verandy poskytovány pouze v teplém období, jindy může být použit jako uzavřená veranda.

Zasklení za studena

Existuje několik typů studeného zasklení, každý s vlastními klady a zápory.

Druh zasklení za studena Profesionálové Nevýhody
Rám (dřevo, hliník) Má nízké náklady.

Odlišuje se v jednoduché přepravě kvůli malé velikosti jednotlivých fragmentů.

Konstrukce má vysokou udržitelnost díky možnosti výměny jednotlivého prvku.

Práce lze vykonávat nezávisle.
Není možné vytvořit návrh původního formuláře
Bezrámový Tento typ zasklení umožňuje vytvářet struktury jakéhokoliv tvaru s efektem panoramatického vnímání.

Vypadá stylově a elegantně, vytváří iluzi maximálního otevřeného prostoru a přirozeného světla.

Systém posuvného otevírání umožňuje šetřit zdarmaprostor.
Nemá izolační vlastnosti, nechrání před komáry.

Švy mezi klapkami nejsou těsné, takže design je vyfouknutý, částečně propuštěn studeným vzduchem a vlhkostí.

Má vysoké náklady.
Částečné, když jsou prázdné stěny Malá zasklená plocha, a tedy i její náklady.

Udržitelnost jednotlivých prvků.
Omezení pohledu a vizuální "fúze" verandy s hlavní strukturou
Panoramatický Samostatně stojící terasa slučuje co nejvíce s okolní krajinou, zatímco je spolehlivě chráněna před vnějšími vlivy. Vnitřní prostor je viditelný z ulice.

Vysoké náklady na výstavbu.
Zastřešení Zasklená střecha zvyšuje efekt jednoty s přírodou a výrazně zvyšuje osvětlení místnosti Vysoké stavební náklady a potřeba zapojit odborníky


Výběr stylu přiložených verand a teras do domu: foto příklady

Styl provedení terasy nebo verandy je vybrán podle architektonického vzhledu hlavní konstrukce a jejích interiérů. Mezi oblíbené styly patří tyto oblasti:

 • Když vytvářejí prostor ve venkovském stylu, používají hrubě vyřezaný nábytek vyrobený z přírodního materiáludřevo, kované prvky plotu, hliněné květináče jednoduché formy, hrubá textura textilií.
 • Jemné pastelové barvy, čalouněný nábytek a textilie s rostlinným potiskem jsou zdůrazňovány uměle vytvořenými povrchy dřevěného a elegantního železného kovaného nábytku.
 • Přírodní dokončovací materiály, tkaniny a dřevěný nábytek jsou charakteristické pro francouzskou zemi nebo Provence. Množství dekorativních textilií v květu nebo kleci. Barevné schéma je pastel, kterému dominují bílé, levandulové, béžové, narůžovělé, modravé tóny.
 • Moderní interiéry nesou atmosféru minimalismu - nejotevřenější světlý prostor s minimálním vybavením a dekorem. Barevné schéma je omezené, včetně ne více než dvou barev, třetí může být ve formě několika akcentů.
 • Středomořský styl je podobný minimalistickému množství přirozeného světla, bílých stěn, přírodního dřeva na podlaze. Jako dekor květiny kompozice ve velkém objemu jednat. Podlahu lze obkládat italskými obklady. Nábytek - lehký, proutěný ratan.

Fotografie verand a teras připojených k domu ukazují různé způsoby, jak je navrhnout.

Jaké terasy a verandy jsou postaveny z

Stavební materiál a rozšíření exteriéru domu verandy a terasy (fotografie ukazují toto dokonale) by měly být vybrány tak, aby harmonicky ladily s hlavní konstrukcí a okolní krajinou. Navíc musí být trvanlivý, spolehlivý a šetrný k životnímu prostředí. Existuje několik typů stavebních materiálů, které se nejčastěji používají pro stavbu těchto budov.

Konstrukce ze dřeva

\ t

Přednostně používejte přírodní dřevo, protože má mnoho pozitivních vlastností:

 • Jedná se o 100% ekologicky šetrný materiál se schopností "dýchat".
 • Budovy z přírodního dřeva přirozeně zapadají do přírodní krajiny a nevyznačují se obecným pozadím.
 • Dřevo se snadno zpracovává a umožňuje stavět jak primitivní konstrukce ve formě plošiny, tak velkoplošných panelových domů.
 • Dřevěná konstrukce je lehká, což znamená, že nevyžaduje výstavbu komplexního základu.
 • Dřevo má přijatelnou cenu a umožňuje vám vykonávat práci sami.
 • Rámové dřevěné konstrukce umožňují pokládku mezi štíty izolačního materiálu.
 • Dřevěné stěny uvnitř i vněmůže být oříznut mnoha způsoby.

Mezi nedostatky lze zmínit hořlavost materiálu a potřebu chránit jej před vlhkostí.

Otevřená dřevěná plošina před domem v moderním stylu

Průhledné terasy a polykarbonátové verandy

Lehké konstrukce jsou vyrobeny z polykarbonátu, který se používá k tvorbě plotů a přístřešků. Tento materiál je velmi trvanlivý, nebojí se příliš vysokých nebo nízkých teplot. Má přijatelnou cenu. Tyto ploty maximálně pronikají do přirozeného světla a chrání proti působení ultrafialových paprsků. Materiál je vyráběn v široké škále odstínů, což vám umožní zvolit potřebnou možnost pro jakoukoliv konstrukci. Tento materiál bude alternativou k drahému bezrámovému zasklení.

Konstrukce polykarbonátu

Cihla a ostatní blokové materiály

\ t

Kapitálové přídavky a oddělené konstrukce jsou vyrobeny z blokových materiálů. Konstrukce z cihel se vyznačují následujícími charakteristikami:

 • V horkém dni uvnitř cihlové terasy bude chladno.
 • Tento materiál je trvanlivý, odolný, nepotřebuje další povrchovou úpravu a péči.
 • Vztahuje se na nehořlavé materiály.
 • Relevantní pro výstavbu teplovodních budov pro celoroční provoz.
 • Je třeba vzít v úvahu velkou váhu struktury, potřebu vytvořit spolehlivý základ a vysokou konečnou hodnotunáklady na výstavbu.

Cihlová konstrukce

Má-li po montáži budovy dokončit další materiál, měly by být upřednostněny méně nákladné materiály. Například bloky z pórobetonu. To může zahrnovat pěnové bloky, plynový beton, expandované hliněné bloky. Jejich výhodou je malá hmotnost s rozměry většími než je velikost tradiční cihly. Díky tomu je konstrukce mnohem rychlejší a spotřebovává se méně materiálu a sil.

Veranda z pěnového betonu

Související článek:

Specifikace, rozměry a ceny pěnových bloků. V tomto článku se budeme podrobně zabývat vlastnostmi stavebního materiálu, jeho výhodami, rozsahem, velikostí a průměrnou cenou.

Jaké dokončovací materiály se používají

Důležitou roli hraje vnitřní výzdoba verandy, protože by měla mít pohodlný odpočinek, příjemná na pohled a nevyžadovala časté aktualizace. Pokud není místnost vytápěna, je zvláštní pozornost věnována schopnosti konečných materiálů odolávat teplotním změnám a vlhkosti.

Nástěnná dekorace s přírodním dřevem

Hlavní typy dokončovacích materiálů a jejich vlastnosti jsou shrnuty v níže uvedené souhrnné tabulce:

\ t \ t
Typ povrchové úpravy Povrchová úprava Popis materiálu
Přírodní dřevo Stěny BStěnový kryt se používá jako obkladový materiál. Má estetický vzhled, snadno se instaluje, nevyžaduje pečlivou přípravu základny. Lze použít pro vnější obložení
PVC panely Materiál odolný proti vlhkosti doporučený pro uzavřené verandy. Má širokou škálu odstínů a simulovaných textur. Vyznačuje se rychlou a jednoduchou montáží na lištu, která umožňuje izolaci stěn. Nevyžaduje aktualizaci a další úpravy, snadno se čistí, neabsorbuje pachy a znečištění
MDF panely Používají se pro vnitřní práce ve vytápěných prostorách. K upevnění dochází na přepravce. Mají estetický vzhled, mohou napodobovat jakékoliv dřeviny a jiné textury
Omítky Lze aplikovat na jakýkoliv podklad, nehorí ani nepodporuje plamen
Vlečka Pro vnější nástěnné dekorace. Materiál je praktický, spolehlivý, odolný, má nízkou cenu. To může napodobovat přírodní dřevo (blok domu, vinylové obložení). Není hniloba, nebojí se teplotních změn, snadno se čistí
MDF, Obložení stěn Strop Používá se k vytvoření lemování uvnitř. Umožňuje provést dodatečnou konstrukční izolaci
Sádrokarton ГКЛВ se aplikuje na zařízení konstrukcí podshivny nebo falešného stropu s následnou úpravou různými materiály v závislosti na provozních podmínkách místnosti
Dřevo Paul Deska podlahy vypadá přirozeně, je levná, ale vyžaduje pečlivou údržbu
Laminát Má dlouhou životnost, je odolný vůči abrazivním zatížením, nenáročný na údržbu a snadnou instalaci. Používá se v uzavřených, vytápěných místnostech
Dlažba z porcelánu Používá se v otevřených prostorách. Odolný, trvanlivý, má estetický vzhled, nebojí se vážných nákladů a vlivů prostředí - slunce, srážky
PVC obklady Materiál na bázi vinylového a křemenného písku s polyuretanovým pojivem. Odolnost proti opotřebení. Odolné vůči vlhkosti a ultrafialovému záření
Linoleum Doporučeno pro uzavřené vytápěné prostory, protože je nestabilní vůči změnám teploty.
Samonivelační podlaha Umožňuje získat monolitický plochý povrch. Ideální pro venkovní terasy.
Paluby nebo palubkyExterně vypadá jako přírodní dřevo, ale má zlepšené vlastnosti, protože obsahuje polymery. Ideální pro otevřené terasy - neklouzavé, nebojí se mechanického namáhání, trvanlivé, zadržují teplo, jsou odolné proti vlhkosti, netrhají a nejsou deformovány

profdlážka

Jak si vybrat projekt na rozšíření terasy nebo verandy do domu

Výstavba jakéhokoliv objektu začíná vývojem projektu. To platí i pro navazující verandu.nebo terasy do domu vlastníma rukama. Projekty, jejichž fotografie lze vidět na specializovaných stránkách na internetu, slouží jako potvrzení důležitosti zohlednění architektury hlavní struktury a vlastností okolního prostředí.

Projekt uzavřené verandy

Projekt by měl poskytnout následující nuance, aby byl dacha funkční:

 • Orientace prodloužení vzhledem k hlavní konstrukci a podél světových stran.
 • Její místo na místě.
 • Vnitřní nebo venkovní zařízení.
 • Umístění vchodu.
 • Funkční účel konstrukce.
 • Druh stavebních a dokončovacích materiálů a jejich množství.
 • Typ zasklení, pokud existuje, ventilační metody a vnitřní provedení místnosti.

Související článek:

Veranda do domu vlastníma rukama: projekty, foto. Příklady úspěšných verand, praktický průvodce stavbou v samostatné publikaci našeho portálu.

Foto příklady výzdoby a designu verand a teras v venkovském domě

Před výběrem metody dekorace je nezbytné určit funkční účel místnosti. Při verandě je doporučeno dodržovat několik pravidel:

 • Velká skleněná plocha poskytuje přirozené světlo, ale může způsobit přehřátí místnosti za slunečného dne, takže žaluzie jsou zavěšeny na oknech nebo rolety - snadno se udržují a obsluhují.
 • Textilní záclony mohou být zavěšeny také na otevřené terase, která dodá struktuře vizuální lehkost a chrání ji před větrem, prachem nebo náhlým deštěm.
 • Hlavním prvkem výzdoby, který je vhodný na terase nebo verandě, jsou živé rostliny. Mohou to být vázy, kompozice z několika hrnců, závěsné hrnce a příčky s horolezeckými rostlinami.
 • Při navrhování rozšíření je možné předvídat přítomnost krbu, který se večer zahřívá nebo umožňuje ohřívat uzavřený prostor.
 • Nábytek se doporučuje zvolit v závislosti na stupni otevřenosti rozšíření. Neexistují žádná omezení v teplé místnosti, ale v otevřeném a nevytápěném je lepší instalovat nábytek z umělého ratanu, který má nízkou hmotnost, estetický vzhled a nebojí se vlhkosti.
 • Čalouněný nábytek by měl mít čalounění odolné proti opotřebení, které může být odstraněno a omyto, jakmile se znečistí.
 • Pokud je na terase letní kuchyně, je nutné kromě vybavení vybavit stojan na nádobí.
 • Společná zeď s domem může být vhodným způsobem vyzdobena - pomocí obrazů, panelů, závěsných lamp.

Sbírka fotografií krásných verand a teras do domu, která je uvedena níže, vám pomůže vybrat nápad a inspirovat se při výběru způsobu navrhování rozšíření.