Trouba s vodním okruhem pro domácí vytápění: zařízení a volba

O Vytápěcí systém v každém domě je důležitou součástí, bez které si není možné představit obydlí. Na záchranu přijde kamna s vodním okruhem pro vytápění domu. Je to nejuniverzálnější varianta, kterou lze zakoupit nebo vyrobit ručně z ohnivzdorných cihel. Ano, je to z cihel - to bude tradiční sporák. Pouze se schopností ohřívat ne jeden nebo dva pokoje, kde dostanou své rozměry, ale celý dům.

Schéma pece s vodním okruhem

Video: vytápění domu krbem s vodním okruhem

Jaké jsou vodní hořáky?

Společnost Ras se již dotkla otázky druhové rozmanitosti pecí, a proto je vhodné se jí podrobněji zabývat. Kamna s vodním okruhem pro vytápění domu mohou být: dřevo, litina, cihla, buleryan.

První typ je ocelová pec, jejíž tloušťka stěny dosahuje 6 mm. V něm jsou zabudovány trubky, ve kterých cirkuluje voda. Tyto trubky jsou ohřívány vodou díky spalování tuhých paliv. Lze je namontovat na jakékoli místo, které splňuje bezpečnostní pravidla.

Ocelová kamna s vodním okruhem

Druhý typ má určité výhody oproti dřevu. Je bezpečnější vytápět dům s litinovými kamny s vodním okruhem, protože je odolný vůči zvýšeným teplotám, nedeformuje se přesně od vysoké teploty spalování, která se nejčastěji vytváří při spalování suchého palivového dřeva. Tento typ má dlouhou životnost, delší než všechny ostatní typy pecí. V těchto pecích je „vodní plášť“ - jedná se o vzájemně propojené ocelové plechy pokryté speciální barvou. Mají 4 nastavitelné nohy, které umožňují nastavit úroveň jednotky během instalace.

Sporáky litinové

Kamna s vodním okruhem mohou být použita pro vytápění, a to jak v samostatném režimu, tak s připojením do systému. Je spolehlivá a multifunkční. Obecně se jedná o standardní kamna na dřevo, která stojí ve vesnicích s babičkami, pouze modernizována. Díky zabudovanému nosiči tepla může dodatečně ohřívat celý dům. Tento typ je považován za nejefektivnější, protože úroveň účinnosti v nich dosahuje téměř 85%, kromě toho můžete vařit jídlo a dokonce spát v podobné troubě.

Pokládání cihlové pece s vodním okruhem

Buleryan je původní rozhodnutí o výběru pece s vodním okruhem. Funguje pouze na dřevo, vzhledem ke svým konstrukčním prvkům, tedy před výběrem tohoto typu, zvažte, zda bude možné doplnit zásoby dřeva ve velkém množství. Taková kamna jsou válec s těžbou dřevapece. Ve druhém případě dochází ke spalování palivového dříví nebo spíše k jeho doutnání, protože po plném zatížení se dveře zavřou a všechny palivo se roztaví. Výsledkem tohoto procesu je tvorba plynů, které se spalují na nejvyšší úrovni. V bouřce jsou zakřivené trubky pro vzduch, které mohou ve skutečnosti sloužit jako vodní okruh pro topný systém.

Buleryanská pec

Výpočet a jeho vliv na volbu

Aby bylo možné vybrat ten správný sporák pro vytápění domu, který má vodní okruh, musíte znát všechny důležité parametry. Mezi ně patří:

 • Výkon. Na sporácích označte indikátor pomocí pomlčky. Jedná se o charakteristiky celkové kapacity tepla a výměníku tepla. První indikátor indikuje, kolik tepelné energie může pec poskytnout svým infračerveným zářením, které proniká sklem pece a konvekčními kanály. Důležitou složkou je druhý indikátor - to je teplo, které se přenáší přímo do radiátorů. Přečtěte si o tom, co je nejlepší topná baterie pro soukromý dům, můžete na našem portálu. Příklad: pokud má pec celkový výkon 12 kW a výměník tepla 5 kW. Pro vytápění 10 m2 Metry obydlí, 1 kW je potřeba, to znamená, že takový agregát zahřeje dům o rozloze až 120 m2. Všimněte si však, že tyto údaje znamenají neustálé spalování paliva. Pokud používáte dřevo, bude tento proces velmi časově náročný.
 • Vzhledem k velikosti a hmotnosti kamen je důležitéMějte na paměti, že jsou dostatečně těžké a rozměry modelu by neměly být v rozporu s předpisy o požární bezpečnosti. To znamená, že kamna se musí vejít do domu, aniž by vznikly potenciálně nebezpečné situace.
 • Výpočet objemu chladiva. Musíte to vědět, abyste mohli namontovat výměník tepla do systému. Zahrnuje objem všech trubek a radiátorů. Účinek má délka trubek a počet článků v bateriích. Ten lze vypočítat pomocí níže uvedené kalkulačky a s ohledem na potrubí můžete použít níže uvedenou tabulku.

Kalkulačka pro výpočet úseků topných těles

Průměr, palce Průchod, mm Objem, l
½ 15 0,117
¾ 20 0,314
1 25 0,491
1 ¼ 32 0,804
40 1,267
2 50 2,467
2 ½ 65 3,318
3 80 5,026
4 100 7,854

Instalace a uvedení systému do provozu

Když jste provedli výpočet a zakoupili pec, musíte vědět, jak ji správně nainstalovat. Proveďte následující kroky:

 • Vyrovnávání podlahy musí být obloženo nehořlavým materiálem - dlaždice, extrudované minerální vlákno, železo.
 • Dále se kamna instalují a demontují na úrovni, což napomáhá nastavitelným nohám.
 • Pokud má vaše pec gravitační systém, cirkulační čerpadlo nebude nutné. O výběru oběhových čerpadel pro vytápění soukromých domů , přečtěte si více v příslušné části. U vynuceného musí být instalován na nejchladnějším úseku vratného potrubí. Expanzní nádoba je namontována na špičce v systému, je lepší použít uzavřený typ.
 • Připojení výměníku tepla podle jednoho ze schémat.

Schéma zapojení pece s vodním okruhem

 • Dále je systém naplněn chladivem. Nyní je možné zkontrolovat těsnost spojů a vyzkoušet, jak čerpadlo pracuje.
 • Další etapou je instalace a připojení komína ke speciálnímu kanálu pece. Vzniklé mezery jsou potaženy žáruvzdorným tmelem.
 • Teprve poté lze provést zkušební provoz pece.

Schéma zapojení kotle

 • Poslední etapou je kontrola ohřevu chladicí kapaliny a nastavení rychlosti oběhu. Pomocí ventilů na radiátorech je nutné odvzdušnit systém, aby nedošlo k nadměrnému tlaku.

Autonomní systém provozu kotle s vodním okruhem

Závěr

Vytápění domu ohřívačem vody je výhodné a pohodlné. Jsou různých typů, s různými možnostmi, pokud jde o vytápění, z hlediska účinnosti. Je důležité správně instalovat a provozovat - to bude klíčem k úspěšné a dlouhodobé práci.

Video přezkoumání návrhu sporáku s vodním okruhem pro vytápění domu