Udělat sklep v zemi vlastníma rukama krok za krokem: optimální sled prací

Na území státního pozemku by nebylo zraněno vybudovat chladný prostor pro skladování okurek, ovoce, zeleniny a jiných potravin. V tomto ohledu stojí za to zvážit, jak si udělat vlastní sklep. Krok za krokem všemi operacemi můžete vytvořit spolehlivé a trvanlivé úložiště.

Dokonce i malý design umožňuje skladovat mnoho výrobků

Volba typu zařízení a místa pro něj

\ t

Sklep se obvykle nachází na samostatném místě na ulici nebo v obytném domě. Jeho hlavním účelem je skladovat potraviny. Prostřednictvím zařízení regálů, polic a dalších zařízení je možné zvýšit funkčnost místnosti.

Zajímavé konstrukční řešení v konstrukci horní části

Klasifikace sklepů podle stupně průniku:

 • v podzemínávrhy jsou uspořádány na suchých místech;
 • polopodzemní stavby jsou vztyčeny ve vlhkém prostředí se středním skladováním podzemních vod;
 • Nadzemní konstrukce se provádějí, když je podzemní voda příliš blízko.

Příklad podzemního skladování na suchém místě

Věnujte pozornost!V oblasti s příliš vysokou vlhkostí by měl být umístěn speciální štěrk. Umožní oddělit strukturu od podzemní vody.

Výstavba sklepa nevyžaduje získání povolení od všech orgánů dohledu, avšak developer musí v každém případě určit jeho umístění s přihlédnutím k některým odchylkám. Je nutné zvolit maximální suchou plochu, vzdálenou od stromů.

Budova je dobře umístěna pod sjezdovkou

Sklep v zemi vlastníma rukama krok za krokem: hlavní práce

Po výběru vhodného místa pro skladování v zemi můžete zahájit základní práci. Tyto kroky jsou relevantní pro podzemní a polopodzemní stavby. Pokud jde o nadzemní stavby, mají poněkud odlišnou stavební technologii.

Vizuální plán malého sklepa

Příprava jámy

Při kopání jámy se musí bez dalšího vzít v úvahu následující body:

 • hloubka jámy je dána stavbou budovy;
 • oblast vykopaného výkopumusí být poněkud větší, protože určitá část prostoru bude obsazena stěnami a podlahou;
 • je možné zamezit pádu zeminy z bočních stěn uspořádáním bednění;
 • Zachycená zemina by měla být ponechána na nábřeží a uvolnění konstrukce.

Základní jáma se připravuje na další práci

Důležité!Samostatnou pozornost si zaslouží sklepní zařízení s vlastními rukama pod domem. V tomto případě zcela odpadá potřeba pokládky podlah, protože tato funkce je úspěšně prováděna na podlahách prvního patra.

Základna přístroje ve formě pohlaví

Nejvhodnější variantou je vyplnění spodní roviny betonem. Za tímto účelem je veškerý odpad odstraněn z jámy. Povrch je vyrovnán a zhutněn, poté je naplněn vrstvou písku 15-20 cm, nahoře je umístěna hydroizolační membrána a výztužná síť, pak je nalit beton.

Základ je připraven k lití betonu

Tak, přemýšlel, jaké patro ve sklepě je lepší uspořádat, v první řadě je nutné věnovat pozornost založení betonu.

Montáž stěn

Boční části konstrukce musí vydržet tlak na zem. Používají se hlavně v jejich konstrukci:

 • betonová směs;
 • stavební bloky;
 • cihla;
 • dřevo.

Stěny se používajíhotové bloky

Pokládání překrytí

První verzí podlahy jsou dřevěné trámy. Ložiskové prvky jsou položeny hrany na protilehlých stěnách a pak opláštěné desky. Nahoře je nanesena hydroizolační fólie. Druhou možností je použití prefabrikovaných železobetonových desek. Jsou trvanlivé, proto jsou populární. Jsou položeny na koncové části stěn, po které jsou pokryty zeminou.

Takto vypadají železobetonové podlahy se vstupním otvorem

Vytvoření vysoce kvalitní ventilace

Neustálá výměna vzduchu umožní zabránit vzniku plísní a hniloby v místnosti a udržet optimální teplotu. Pro ventilaci zařízení musíte nainstalovat dvě trubky. Jedním z nich bude vstup a druhý výfuk.

Diagram znázorňuje uspořádání prvků vzhledem k podlaze a stropu

Plastové trubky středního průměru budou vhodné pro větrání. Jejich velikost však závisí na objemu místnosti. Vstupní prvky jsou obvykle umístěny v jedné straně ve vzdálenosti 20 cm od podlahy a výfuk v druhé ve vzdálenosti 30-40 cm od stropu.

Ventilační kanály na straně ulice

Problém s vysokými hladinami podzemních vod: udělej si sám

Určitá kategorie vývojářů může mít následující dilema: je-li podzemní voda blízko - jak vytvořit sklep? Ihned to stojí za to učinit rezervaci, že je to docelaje možné. K tomu je nejprve nutné provést kruhové odvodnění místa, kde se plánuje výstavba.

Výhody odvodňovacího zařízení

Děrované prvky jsou umístěny pod hloubkou zeminy po obvodu jámy. Jejich sklon by měl být asi 2 cm na běžící metr ve směru studny nebo kanalizace. Potrubí by mělo být pokryto sutinou a obaleno geotextilií.

Pokládání drenážních trubek se provádí podle následujícího schématu

Pokud jsou podlaha a stěny vyrobeny ze železobetonu, měli byste provést vysoce kvalitní hydroizolaci uvnitř i vně.

Hydroizolace sklepa Dehydrolem

Jako uzavřený prostor lze použít velkou plastovou nádobu. Je kompletně pohřben v zemi. Uspořádání plastového sklepa v zemi vlastníma rukama krok za krokem se můžete vyhnout chybám spojeným s hydroizolačními konstrukcemi.

Pohodlné hotové plastové sklepy jsou v prodeji

Článek na toto téma:

Plastový sklep. Přehled moderních plastových konstrukcí, porovnání cen modelů od různých výrobců a nulové instalace v samostatné publikaci.

Práce po stavbě sklepa vlastníma rukama: foto + další doporučení

Zajištění nerušeného stoupání a klesání se provádí pomocí pohodlného žebříku. Jeho šířka neníby měl být menší než 40 cm, jinak může být pohyb velmi obtížný. Povoleno naklonit až o 75 stupňů. Materiálem může být dřevo, kov nebo beton.

Pohodlný kovový žebřík pro pohodlný pohyb​​

Pro skladování dodávek je nutné vybudovat speciální police nebo regály. Obvykle se pro jejich výrobu používá dřevo 100x100. Výška konstrukce závisí na výšce samotné místnosti.

Organizace systému skladování produktů

Když děláte sklep ve venkovském domě vlastníma rukama krok za krokem, alespoň v poslední etapě je třeba připomenout osvětlení vnitřního prostoru. Při správném výběru světelných zařízení můžete dosáhnout vysoké bezpečnosti během provozu. Elektroinstalace a její základní komponenty by měly být chráněny před vlhkostí, protože může dojít k rozbití i spolehlivé hydroizolace místnosti v kritickém okamžiku.

Příklad bezpečného osvětlení ve sklepě

Seznam základních pravidel osvětlení:

 • je lepší použít napětí až 36 voltů, pro které si můžete zakoupit transformátor s redukčním krokem;
 • Při pokládání kabelů by se měly používat speciální izolátory a válce;
 • by měly být zakoupeny s uzavřenou patronou, schopnou provozu v podmínkách s vysokou vlhkostí.
Užitečné informace!Spínače musí být namontoványve vzdálenosti 100 cm od podlahy. Za prvé, je to docela pohodlné. Za druhé, s tímto uspořádáním prvků zajišťuje bezpečný provoz.

V obchodě si můžete koupit takový transformátor pro podpětí

Shrnutí

Pokud můžete přijít na to, jak vyrobit sklep v zemi vlastníma rukama, pak nebudete muset utrácet další finanční prostředky na přilákání profesionálních pracovníků. Konstrukce těchto staveb na zakázku je poměrně nákladná, zatímco kontrola kvality prováděných prací je poměrně problematická.

Video: jak postavit sklep vlastníma rukama