Úspora DIY: opravy LED lampy

Moderní úsporné LED lampy jsou drahé. Slouží však také déle než obvykle a spotřebovávají méně elektřiny několikrát. Je to škoda, když takové zařízení selže. Jsme zvyklí na to, že lampy - jednorázový výrobek, který musí být vyhozen po vyhoření. Tématem tohoto článku je, jak oživit takovou lampu vlastníma rukama. Oprava LED svítidel je možná! Kromě toho je tento úkol na rameni i osobě, která není příliš vyznávána v elektrotechnice.

LED lampa výrazně šetří vaše náklady na elektřinu

Konstrukce a provoz žárovky o napětí 220 voltů

LED zařízení významně šetří energii a zároveň poskytují cenné osvětlení. 10 W diodová žárovka vám dává stejné množství světla jako žárovka o výkonu 100 wattůžhavé. Ukazuje se, že tento typ svítidel snižuje vaše náklady desetkrát. Navíc jsou taková zařízení trvanlivá, pokud samozřejmě nejsou vyrobena ve Středním království.

Pro pochopení možných oprav je třeba si představit princip provozu zařízení. Všechno je zde o něco složitější než v tradičních lampách Edison. Každý světelný zdroj, dioda, se skládá ze dvou polovodičů z různých materiálů. Jeden obsahuje většinou elektrony, druhé - ionty.

Když je mezi polovodiči veden elektrický proud, vzniká energie s vyzařováním světla

.

Tyto polovodiče se nazývají LED. Na úsvitu této technologie mohla zařízení vydávat pouze zelené, žluté a červené světlo. Z tohoto důvodu byly použity v ukazatelích. Moderní technologie umožňují pokrýt celé spektrum a používat teplé a studené odstíny, ve kterých převládá modrá nebo žluto-červená barva.

Nyní přímo o zařízení lampy. Externě se příliš neliší od tradiční žárovky. Má stejnou závitovou základnu a je vhodný pro všechny typy svítidel. Uvnitř výrobku je ale složitá struktura.

Obvod žárovky LED 220 V

Pod průhlednou skořepinou víčka je ukryt základna kontaktu, pouzdro, pohon a deska s polovodiči. Úkolem řidiče je snížit standard pro naše sítě 220 voltů na hodnotu nezbytnou pro provoz polovodičů. Tato silová a ovládací deskamohou být uspořádány různě v závislosti na rozhodnutí výrobce. Aby se snížili jejich vlastní náklady, někteří výrobci, kteří nejsou tak důstojní, neinstalují stabilizátory na desky potřebné pro naše sítě . Výsledkem je, že žárovka svítí velmi jasně, ale ne dlouho. Jedna dioda nesvítí dostatečně jasně, proto jsou v žárovkách seskupeny do několika kusů na desce a spojují je do jednoho okruhu. Pokud jeden z jejich polovodičů selže, celá lampa hoří.

Konstrukce LED svítidla

Transparentní kryt lampy na vysoce kvalitních výrobcích je potažen zevnitř fosforem - látkou, která zvyšuje luminiscenci. Takové žárovky na vnější straně vypadají matně, neprůhledně. Takové produkty nedráždí oči, jejich luminiscence je podobná přirozenému slunečnímu světlu.

Informace!V zařízeních LED nejsou výkon a světelný výstup přímo spojeny. Pokud vyberete vhodnou lampu, musíte zkontrolovat údaje na obalu na úrovni světelného záření. Měří se v lumenech.

Schéma řízení pro světelné zdroje LED

Napájecí obvod LED lampy není nijak zvlášť složitý. Ne mnoho detailů: pár odporů a protioparalelní připojení diod. Tento typ připojení umožňuje chránit před zpětným napětím a zvýšit frekvenci blikání na 100 Hz. V některých lampách může být instalován pouze jeden odpor.

Obvod ovladače pro 220 V LED lampu

Pro síť 220 V je v přístroji instalován omezovací kondenzátor v usměrňovači.most.

Informace!V zásadě lze jeden z polovodičů změnit na jednoduchý usměrňovač, ale taková změna snižuje frekvenci blikání na 25, což nepříznivě ovlivňuje zrakové vjemy.

Proč může být nezbytné schéma opravy, zařízení a zapojení LED lampy

Věda bohužel dosud nevynalezla věčné materiály a motory, takže dříve nebo později každé zařízení selže. A LED lampy nejsou výjimkou.

V průměru může takové zařízení trvat 10 let. Zvláštní životnost a poklesy napětí mohou zkrátit životnost žárovky. V prvním případě je jasné, že pokud je lampa instalována venku a pracuje v teple a chladu nebo v místnosti s vysokou vlhkostí, bude sloužit mnohem méně než obvykle. A s poklesem napětí můžete v podstatě bojovat instalací proudových usměrňovačů v domě nebo bytě. Tato zařízení nejsou levná av praxi je využívají jen málo, ale marně, protože v sázce je nejen životnost žárovek, ale také ochrana dražších domácích spotřebičů. Stav elektrických sítí v naší zemi ponechává mnoho na přání a je nepravděpodobné, že by v blízké budoucnosti něco změnil.

Informace!Během provozu se výkon polovodičů nevyhnutelně snižuje a postupně ztrácejí své schopnosti.

Hlavní důvody selhání svítilen LED:

\ t
Důvod Popis
Narušení krystalové struktury polovodičůMateriál diod může reagovat odlišně na zvýšení hustoty vstřikovaného proudu. Některé polovodiče jsou zničeny rychleji, některé - pomaleji. Systémy InGaN /GaN udržují nejdéle.
Elektromigrace Kov elektrod proniká během provozu dovnitř, což způsobuje destruktivní procesy. Pro pomalou difuzi se na elektrody nanese bariérová vrstva.
Dioda přehřátí Jeskyně mohou zůstat ve spojích LED se substrátem. Nejčastější příčinou špatné pájky. V důsledku toho není odvod tepla dostatečně intenzivní a polovodič se přehřívá.
Přetížení a zkrat Elektrostatické výboje, prudký nárůst napětí a zkrat může vést ke zničení polovodičů

Základy opravy žárovky LED 220 V vlastními rukama

Před opravou lampy ICE se ujistěte, že problém spočívá v ní a ne v lustru nebo kabeláži.

Není těžké to provést: je třeba zkontrolovat přítomnost napětí pomocí speciálního nástroje nebo jen šroubovat další lampu. Pokud se nepohne, podívejte se na rozbitý vodič nebo rozbitý kontakt svítidla.

Pokud se rozsvítí jiná žárovka, pak je problém v svítidle

Tip!Začněte demontovat, fotografujte každou etapu. Pak budete snazší navigovat v opačném procesu. Malé části vložte do krabicenebo talířek tak, aby se nepohnuly na stole.

Chcete-li zjistit příčiny poruchy, budete muset otestovat každou součást svítilny LED. V tomto případě nelze bez multimetru.

Malé video o tom, jak používat multimetr :

Opravárenské práce vyžadují páječku, sadu šroubováků, lékařský skalpel nebo tenký nůž.

Jak pečlivě rozebrat LED lampu a zjistit příčinu poruchy

Takže, jak opravit 220 V LED lampu? Ne vždy je příčinou problému jednoduchá vizuální kontrola. V každém případě je nutné trávit čas a energii hledáním skryté nemoci. Jak rozebrat žárovku LED? Hlavní věc v tomto případě - maximální péče a přesnost. Nepoužívejte nadměrnou sílu, nepoužívejte ostré nástroje, kde můžete s rukama držet ruce.

Algoritmus demontáže:

Foto Popis práce
První fází je odstranění kupole. Připevňuje se k radiátoru tenkou vrstvou lepidla. Uchopte obě strany rukama a uvolněte kopuli otočným pohybem. Snažte se nedotknout křehkého plastu, může prasknout.
Po uvolnění kopule čelíte nejobtížnějšímu úkolu - oddělení desky s diodami LED.
Nejdříve musíte odšroubovat upevňovací šrouby. Jejich hlavy jsou velmi malé, takže potřebujeme sadu takzvanýchUpínací šroubováky.
Po vyjmutí šroubů musí být hliníková deska s LED diodami oddělena od radiátoru. Je připevněn lepidlem, takže je třeba ho zavěsit ostrým předmětem a opatrně ho odtrhnout.
Radiátor musí být odpojen od základny. To se provádí snadno stejnými rotačními pohyby.
Pro konečné oddělení desky od polovodičů bude nutné odblokovat upevňovací body napájecího vodiče.
Po vyjmutí desky s LED diodami a radiátorem najdete zdroj napájení lampy.
Pro testování provozu desky LED bude vyžadováno napájení 12 V a dvě sondy. Jsou aplikovány na pájecí body drátu. Pokud se deska nepohne, problém je v ní. Někdy mohou být viditelné spálené LED diody pouhým okem.
Kontrola provozu napájecího zdroje vyžaduje maximální opatrnost! Základna lampy by měla být přišroubována do zásuvky a připojena. Po multimetru se měří napětí na koncích pájeného drátu. Postup je nebezpečný!

Postup výměny LED

Pokud je problém s chybnou LED diodou, světlo přestane fungovat. Pokud bliká - pak je v desce napájení.

Po detekci zhasnuté diody musí být dioda odstraněna. Určete zdraví polovodiče třemi způsoby:

Foto Popis prací
Foukané diody mají na povrchu tečky nebo skvrny. Kromě toho se kolem nich nacházejí stopy vyhoření.
Můžete vyzkoušet multimetr diod.
Můžete odstranit sporné diody a otestovat výkon vodičů připojených ke zdroji napájení na 12 voltů.

Pro opravu lampy je dobré mít podobnou lampu dárce. S ním, a odstranit polovodiče pro výměnu. Jak vyměnit LED:

Foto Popis prací
Deska s polovodiči se zahřívá zespodu se sušičkou budov. Pájení je změkčeno a dioda se snadno odstraní běžnými pinzetou. Poté se na stejnou vyhřívanou desku umístí nový světelný zdroj. Po ochlazení je pevně upevněn. Poznámka: diody mají póly, takže když odstraňujete polovodič, pamatujte si, jak byl umístěn relativně větší a menší kontakt. Velikost diody je uvedena v malém tisku na samotné desce, například, jako v tomto případě, 2835.

Oprava projetého video tutoriálu na toto téma:

Související článek:

Znáte-li základní charakteristiky LED diod, můžete si vybrat nejlepší volbu z hlediska vnitřního osvětlení a provozních nákladů. Nabízíme seznámení s hlavními typy diod, jejich charakteristickými rysy a pořadí instalace.

OpravitOvladače LED

\ t

Podívali jsme se, jak opravit LED lampu vlastníma rukama, pokud jeden z polovodičů vyhořel. Jak vidíte, úkol je poměrně jednoduchý. Nyní vezměte v úvahu situaci, pokud řídicí jednotka, ovladač lampy selhal.

V největším čínském internetovém obchodě lze zakoupit most a mikroobvod k opravě, jakož i další náhradní díly.

Foto Popis prací
Rady dárců mohou být užitečné při opravách řidičů. Nespěchejte vyhodit staré lampy.
Most a mikroobvod jsou odstraněny z desky stejným způsobem jako LED diody. Stavební deska zahřeje povrch desky a detaily se snadno odstraní pinzetou.
Po vyjmutí dílů jsou jejich upevňovací body zpracovány BGA pájecí pastou.
Zbývá pouze umístit náhradní díly na volné místo a upevnit je pomocí stejné fény na vlasy nebo páječky s hrotem jehly.

Tento úkol je určen pro ty, jejichž ruce rostou ze správného místa. Pokud si nejste jisti svými schopnostmi nebo máte problém s viděním, objednejte si několik hotových ovladačů a podle potřeby je změňte.

Video, jak vyměnit ovladač:

Výměna napájecího zdroje

Jednou ze společných příčin přerušení LED lampy je porucha odporu nebo kondenzátoru. Zkontrolujte stav této položky není snadné, musítepřipojte lampu k síti.

Foto Popis práce
Porucha kondenzátoru může být identifikována vizuálně - tak jako v tomto případě nabobtná.
Napuchlý kondenzátor musí být odlepen z desky pomocí páječky.
S ohledem na polaritu je na desce upevněn nový kondenzátor s příslušným výkonem.

Chcete-li vyměnit odpor na lampě, musíte znát základní údaje LED.

Video: Pokyny pro výběr rezistoru

Související článek:

Málokdo ví, jak vypočítat a připojit napájení pro LED pásek 12B. V tomto přehledu budeme hovořit o kritériích výběru, pravidlech připojení a cenách.

Příčiny blikání LED

Potřeba opravy LED reflektorů může být způsobena častým blikáním. Tento režim je velmi namáhaný zrak. Osoba může mít bolesti hlavy a oči, pokud je blikající frekvence osvětlovacího zařízení mimo dosah. Může jít o duševní problémy.

Taková porucha může být způsobena továrním nastavením lampy nebo nesprávným připojením přístroje. Je možné, že všechny LED lustry budou muset být opraveny. Ale ve většině případů stačí jen otočit žárovku, to znamená odšroubovat a znovu zašroubovat. Pokud problém spočívá v vodiči dodávajícímu svítidlo, je třeba jej vyměnit zapojení.

Poradenství!Pokuste se otočit obyčejnou žárovku do jednoho z lustrových rohů. Vypustí kondenzátory a blikání se zastaví.

Součet: do-it-yourself opravy dioptrických lamp

\ t

Jak vidíte, oprava LED světel není obtížná. Musíte mít dobrý zrak a skromnou sadu nástrojů. Přínos takového povolání je zřejmý: lampu můžete obnovit na jeden cent. Multimetr a páječka, které vám pomohou! Máte-li jakékoli dotazy nebo jste připraveni se podělit o své zkušenosti, napište!