Útulný dům s podkrovím: projekty, interiérové ​​fotografie a užitečné tipy

Budovy s podkrovím jsou praktickým a velmi atraktivním nápadem pro jednotlivý pozemek. Náklady na uspořádání obytné podkroví je menší než výstavba celého patra, v domě budou další čtverečních metrů. Pro příměstskou oblast je nejlepší dům s podkrovím. Projekty, fotografie úspěšných interiérů a doporučení zkušených stavitelů - v našem materiálu.

Dokonce i malé podkroví promění fasádu domu a učiní ho jedinečným

.

Definice podkroví

Podkroví se týká obytného prostoru pod střechou. Střecha pro uspořádání obytného podkroví by měla mít dvojitou rampu tak, aby výška podkrovního prostoru nebyla nižší než lidská výška v nejvyšší výšce.bod.

Optimální výška je dva metry dvacet centimetrů

.
Důležité!Vysoký strop by měl zabírat alespoň polovinu podlahové plochy. Menší velikosti způsobí nepohodlí v osobě.

Vnější stěna obytného podkroví se skládá ze dvou rovin: šikmé a svislé. Svislá část je postavena ze základního materiálu domu, svažitá část se skládá z krevních krokev a vnitřní obložení.

Poměr vertikálních a šikmých částí závisí na projektu

Informace!Podkroví v normách městského plánování je považováno za obytné patro.

Když staví soukromý dům, mnozí majitelé přemýšlejí o otázce: měli by upřednostňovat celé patro nebo podkroví?

Výhody a nevýhody letních domů s podkrovím: projekty s plnou podlahou nebo obytným podkrovím?

Hlavní argument ve prospěch podkroví je vždy dán levností jeho uspořádání. Je to opravdu tak? Snížené náklady díky použití rámové konstrukce střechy. V praxi, čím větší je střecha, a tím větší plocha rámu pro pokovování, tím výhodnější je podkroví.

Je však třeba mít na paměti, že bez ohledu na to, jak prostorné je podkroví, zabírá v každém případě méně využitelnou plochu než skutečná podlaha.Ukazuje se, že k tomu, aby byla půdní místnost vhodná k bydlení, je nezbytné zajistit takovou plochu prvního patra, která alespoň dvakrát překračuje půdu.

Další okamžik,komplikující úkol: obytné podkroví vyžaduje uspořádání střechy komplexního uspořádání a instalace speciálních podkrovních oken

Pro vytvoření normální mikroklima v podkrovní místnosti je nutné zajistit větrací systém s nuceným přívodem vzduchu. Všechny tyto náklady budou dodatečným zatížením při výstavbě. A ve skutečnosti úspory nebudou tak významné.

Zastánci stavby podkroví si všimnou, že domy s takovými „tvarovanými“ střechami vypadají atraktivně. A designéři dodávají, že uspořádání obytného podkroví má spoustu originálních řešení.

Jedním z těchto řešení je například instalace velkých oken přímo do šikmé části střechy. Pokud umístíte ložnici do takové místnosti, můžete v noci obdivovat hvězdnou oblohu bez toho, abyste se dostali z postele

.

Dychtiví majitelé nemají rádi, když se něco ztrácí marně. Včetně podkrovního prostoru. Někteří z nich promění v skládku zbytečných věcí. Ale ve skutečnosti může ubytovat plnohodnotné studium, dílnu, ložnici nebo dokonce dětský pokoj.

Odpůrci takové pozornosti připomínají, že aktivní využívání prostoru pod střechou zhoršuje stav střešní konstrukce a činí její opravu mnohem obtížnější.

Pohled odborníka
Jaroslav Galaiko
Vedoucí projektant a vedoucí studia Ecologica Interiors
Položit otázku\ t
„Psychologové varují, že nízké podkrovní stropy způsobují, že se člověk cítíuzavřený prostor, nepříznivě ovlivňující jeho psychiku. Zvláště impozantní povahy mohou dokonce cítit udušení způsobené nízkými stropy a šikmými stěnami. Stojí za to přemýšlet o této skutečnosti při plánování dětského pokoje v podkroví. “

Podporovatelé plnohodnotného druhého patra dávají toto srovnání:

\ t \ t
Podkroví Druhé patro
Omezeno v půdorysu se šikmými konstrukcemi Má plné možnosti plánování
Problémy s uspořádáním plných oken Žádné problémy s organizací přirozeného osvětlení
Konstrukce stěn a stropu podkroví neumožňuje bezproblémovou opravu střechy Udržovatelnost střechy a jednoduchost střešní konstrukce
Potřeba uspořádání složité střechy Použití jednoduché střechy
Potřeba nuceného větráníPoužití přirozeného větrání
Silné zahřátí místnosti v horkých dnech Udržování optimální teploty v důsledku přítomnosti půdního prostoru

Navzdory všem těmto sporům a neshodám jsou velmi oblíbené projekty venkovských domů s podkrovím a verandou nebo garáží. To není překvapující, protože rámová konstrukce, která získává obrovskou popularitu, nabízí celou řadu možností pro právě takové konstrukce, s velkou využitelnou plochou a různými dispozicemi. Uvažujefoto projekty domů s podkrovím více.

Související článek:

Projekty venkovských domů na 6 akrů. Příklady fotografií krásných a kompaktních venkovských domů s doporučeními pro výběr dispozice v samostatné publikaci našeho portálu.

Nejlepší projekty domů s mansardou: fotografie s kresbami

Dobrý rezidenční projekt musí brát v úvahu mnoho faktorů:

 • klima oblasti, ve které bude stavba probíhat;
 • půdní a krajinné znaky lokality;
 • kombinace dokončení domu s okolními budovami a terénem;
 • organizace nejpohodlnějších životních podmínek pro všechny členy rodiny s přihlédnutím k jejich věku a individuálním požadavkům.

Dokončený projekt domu s půdním prostorem je vyvíjen profesionálními architekty za účasti úzkých odborníků. Je důležité zvážit nejen umístění pokojů, ale i specifika umístění inženýrských sítí.

Projekty malé oblasti jsou vhodné pro příměstskou oblast, 36 - 40 metrů čtverečních. Tento prostor je dostatečný pro umístění kuchyně a prostorného obývacího pokoje v prvním patře a dvou kompaktních ložnic nebo studia v podkroví. Domy o rozloze přes 60 metrů čtverečních pojmou prostorný obývací pokoj, ložnici a kuchyň v prvním patře a pokoje na druhém patře.

Ukázkový projekt domu o rozloze 70 metrů čtverečních

Pro velké domy by bylo ideální vybudovat terasu, ze které se lze dostatpodkroví. Z výše uvedeného se otevře nádherný výhled na přírodu.

Zde můžete pohodlně relaxovat a využít krytou terasu pro rodinné večeře nebo přátelské posezení

.
Idea!Pokud je dům navržen pro celoroční bydlení, část střechy může být prosklená a plocha využívaná pro zimní zahradu.

Letní dům s podkrovím: 6x6 dispozice

Plánování domu s minimální plochou není snadné. Projekt venkovského domu 6x6 s podkrovím je tou nejlepší volbou. V tomto případě nemáte 36, ale minimálně 50 m2 užitné plochy.

Příklad uspořádání domu 6x6

Pokud je chata potřebná pouze pro sezónní návštěvy, je tento prostor dostačující pro malou rodinu. Časem může být v domě prodlouženo, pokud se počet členů rodiny zvýší. Co by mělo být v projektu domu s půdorysem 6x6:

  145) maximální využití každého centimetru plochy;
 • počet osob současně navštěvujících dům;
 • věk rodinných příslušníků;
 • četnost návštěv na příměstské oblasti.

Při plánování domu 6-by-6 s podkrovím je důležité využívat celý prostor s maximálním přínosem. Centrum má tradičně prostorný obývací pokoj s přístupem do koupelny a kuchyně. Všechny tyto pokoje budou plně obsazeny v prvním patře. To nebylo přeplněné, vyzvednout kompaktní nábytek.

Transformátory, které se mohou snadno přeměnit na místa na spaní, budou tou nejlepší volbou.Pokud vaši hosté přijdou pozdě na chatu, nebude těžké je ubytovat na noc

.

Kuchyně by měla mít dva vchody: z místnosti az dvora. Tabulka nastavení v letním altánu bude mnohem jednodušší, a to bude snazší vařit v horkém dni otevřením cestu ven do zahrady dokořán.

Ložnice v této variantě se nacházejí v podkroví. Zde si můžete udělat dvě plné ložnice pro majitele a děti.

Čtyři metry čtvereční stačí pro koupelnu. Pokud je chata navštívena pouze v létě, lze ve dvoře uspořádat letní sprchu. Fanoušci na místě parní lázeň. Pokud nemáte v domě sprchu nebo koupelnu, můžete si na záchod nechat tři metry čtvereční. Pračka je instalována v kuchyni.

Rámové domy s podkrovím (projekty 6x6) nezajišťují vnitřní schody. Jsou umístěny venku. Tato technika také umožňuje výrazně ušetřit místo. Uložení věcí v domě by mělo poskytnout kompaktní mezanin.

Zde je hrubý plán domu s podkrovím 6 až 6:

Projekt 6x6

Specifika uspořádání domů 9 po 9 s podkrovím: fotografie úspěšných řešení

Dům o celkové rozloze osmdesáti metrů čtverečních je oblíbeným projektem. Stavitelé na vědomí, že tento projekt má optimální rovnováhu mezi náklady a pohodlí bydlení. Klasická dispozice zahrnuje ložnici, kuchyň, obývací pokoj a koupelnu v prvním patře a dva nebo tři další pokoje v podkroví. Mohou být použity jako další ložnice, nebo v nich uspořádat studii,kreativní dílna a prostorná šatní skříň.

Příklad klasického uspořádání domu je 9x9

Další možnost umístění pokojů - při plánování domu 8 až 10 s podkrovím. Foto příklad takového uspořádání:

Dispozice domu 8x10

Co byste měli vědět o plánování domu 10 o 10 s podkrovím: fotografie nejlepších nápadů

Sto čtverečních metrů v prvním patře a sedmdesát více v druhém - v takovém domě může žít velká rodina. K dispozici je místo pro oddělené pokoje pro děti, ložnice pro rodiče, pracovna, prostorný obývací pokoj a kuchyň. Ze strany domu nevypadá obrovský. Projekty domu 10x10 s půdním blokem z podkroví působí dojmem kompaktnosti na místě. To je však přesně ten případ, kdy je vnější dojem klamný.

Je zde dostatek místa nejen pro umístění koupelen na každém patře, ale i pro pořádání saun nebo lázní přímo v domě. Pohodlné schodiště se širokou uličkou vám umožní snadno zvednout objemný nábytek.

Žlab by měl být použit pro skladování věcí

V takovém domě obvykle k dispozici samostatný prostor pro kotel. Pokud dům z pěnových bloků má suterén, prádelna, spotřebiče, topení, spíž pro uložení vybavení a domácí švy.

Příklad rozvržení:

Dispozice domu 10x10

Článek na toto téma:

Projekty rámových domů. Detaily článkuUvažujme o výhodách těchto konstrukcí, typech technologií, průměrných cenách staveb, originálních návrzích, užitečných tipech a mnohem více.

Příklady interiérového designu domů s podkrovím uvnitř: foto

Dokonce i malé podkroví může být zdobeno tak, aby se vešly všechny nejnutnější věci. Šikmé roviny stropů částečně zakrývají celkovou plochu, ale můžete je využít pro stylovou výzdobu místnosti.

Pokud budete malovat trámy v kontrastních barvách - stanou se stylovým interiérem

Projekty malých domů s podkrovím obvykle zahrnují ložnici ve druhém patře. Ve verzi pro zemi je logické použít přírodní dřevo.

Aby se místnost nezdala temná, dali lehký nábytek a používali lehké doplňky a textil

.

Pokud podkroví zaujímá velkou plochu, je úkol zjednodušen. Výklenky mezi krokvy lze použít jako zonální prvky. V jednom - místo postel, ve druhé - stůl u okna nebo pohovku pro relaxaci.K otázce umístění dětského pokoje do podkroví je třeba přistupovat obzvláště opatrně.

Připomeňme, že šikmé stropy mohou u dítěte způsobit nepohodlí. Tento faktor by měl být maximálně kompenzován dovedným použitím barev a materiálů

.

Pokud bude studie umístěna v podkroví, je důležité zvážit osvětlení.

Maximálnípřirozené světlo a pohodlný nábytek budou dalším podnětem pro kreativitu

Další myšlenkou plánování domu s podkrovím (foto níže) je umístění skříně. Zde si můžete vytvořit kompaktní a pohodlný skladovací systém.

Skříň v podkroví

Tipy pro stavbu jednopatrového domu s podkrovím: fotografie originálních nápadů

Výstavba obytného podkroví je nejčastěji znepokojena majiteli malých venkovských chat. Než se rozhodnete pro takový projekt, zeptejte se na návštěvu s přáteli, majiteli podobného designu. Najednou náhle pocítíte klaustrofobický útok, nebo naopak budete ohromeni podkrovními okny, kterými můžete sledovat mraky?

Máte-li pochybnosti o proveditelnosti uspořádání obytných místností na tomto místě, zamyslete se nad alternativními možnostmi

.

Pokud chcete, můžete umístit šatní skříň, kreativní dílnu, kotelnu, posilovnu.

Zde jsou možnosti uspořádání půdního prostoru:

Zvláštním požadavkem je projekt jednopatrového domu s garáží a podkrovím. Toto uspořádání je velmi pohodlné. Zvláště tato možnost ocení obyvatelé severních regionů, kteří vědí, co zahřát auto na mrazivý den.Když je garáž pod stejnou střechou jako dům, i když nemá ústřední topení, teplota bude mnohem vyšší než venku.A samotné auto bude spolehlivéchráněn před všemi rozmary počasí.

Během výstavby takového projektu je nezbytné zajistit veškerá bezpečnostní opatření: přítomnost tamburárny a vysoce kvalitní ventilační systém

Jaké jsou projekty rodinných domů s pěnovými bloky

Projekty rodinných domů s půdním prostorem z pěnových bloků, jejichž fotografie vám předkládáme, jsou velmi oblíbené u vývojářů individuálního bydlení. Důvody pro tyto požadavky jsou, že domy tohoto materiálu jsou velmi funkční a vypadají důkladně a luxusně. Náklady na výstavbu takové struktury jsou nižší než náklady na výstavbu cihlového domu.

Vzhledem k podkroví se výrazně zvětšuje efektivní plocha domu a zároveň jsou náklady obecně nižší než při výstavbě plnohodnotného druhého patra pěnových bloků

.
Informace!Pěnový blok je po výstavbě prvního patra připraven k nastěhování. Vybavit podkroví může být později.

Výhody pěnových bloků:

 • Ideální geometrické tvary bloků umožňují vytvořit pevné a rovnoměrné pokládání s minimálními švy několika milimetrů;
 • velikosti bloků převyšují velikosti cihel, takže výstavba bude prováděna zrychleným tempem;
 • pěnový beton má vysokou energetickou úsporu a nevyžaduje dodatečnou izolaci;
 • materiál nevypouští toxické sloučeniny pro lidské tělo;
 • pěnový beton není hořlavý, nepodporuje vývojplísně a nebojí se hmyzu;
 • bloky nejsou deformovány vlhkostí nebo teplotními rozdíly;
 • Materiál má dlouhou životnost.

Technologie výstavby staveb s půdním prostorem má některé charakteristické rysy. Především je podkrovní rám vyroben z důkladně vysušeného dřeva.

Kvalitní dřevní materiál se během provozu nedeformuje

Je důležité zvolit správnou izolaci. Pro mansard jsou vhodné desky z minerální vlny nebo čedičové desky. Tyto ohřívače jsou v praxi dobře osvědčené.

Vně i uvnitř je střecha potažena různými materiály. Uvnitř se nachází kovová dlažba nebo měkká střecha. Zevnitř je rám potažen překližkou nebo OSB deskami.

Pohled odborníka
Jaroslav Galaiko
Hlavní designér a vedoucí ateliéru Ecologica Interiors
Položit otázku\ t
„Standardní projekty jsou velmi pohodlné a levnější než individuální projekty. V rámci individuálního designu však lze počítat s mnoha odlišnostmi: například uspořádáním pohodlných schodů pro seniory a osoby se zdravotním postižením nebo umístěním zimní zahrady nebo studia v podkroví. “

V typických projektech je dekorativní fasádní úprava jen zřídka položena.

Jak sám developer rozhodne o zdech

Pěnové bloky lze jednoduše natírat, omítat nebo použít pro dokončovací fasádní materiály : dlaždice,vlečka, kámen

Dům s podkrovím: fotografie, projekty a hlavní závěry

Podrobně jsme zkoumali všechny vlastnosti stavby s podkrovím. Jaké jsou jejich výhody? Podkroví může být vybaveno již po vybudování a osídlení prvního patra. Při plánování stavby jednoduše zvažujte střechu požadovaného tvaru. To může být základ pro budoucnost.

Podkroví lze přidat kdykoliv

Použití kvalitních materiálů a osvědčené izolace - klíč k úspěchu.Podkroví nejméně jeden a půl krát zvýší efektivní plochu domu.Zde můžete umístit místnosti s různým účelem. Souhlasím, že je lepší použít tento prostor s výhodou, než aby se změnil v prašné podkroví!