Ventilátory tichého potrubí pro výfuk: od výběru k provozu

Vysoce kvalitní vybavení s touto kategorií zařízení pomůže zajistit tok čerstvého vzduchu a odstranění znečištění s minimálními náklady. Další bonus je absence nepříjemných zvuků. V dnešním přehledu budeme uvažovat tiché ventilátory pro domácnost. Obsahuje informace, které zjednoduší výběr optimálního modelu a pomohou provést instalaci samostatně.

Vzhledem k širokému spektru v příslušném segmentu trhu existují přirozené obtíže při hledání optimální varianty

.

Rozsah a základní požadavky na potrubní ventilátory

\ t

Rychlé odstranění hoření z atmosféry kuchynězabraňuje tvorbě složitých nečistot na nábytku, tapety, další části interiéru. Neměli bychom zapomínat, že některé nečistoty mohou poškodit lidské tělo. Efektivně fungující zařízení eliminuje nepříjemné pachy z koupelny a zvýšenou vlhkost. Takové zařízení provádí preventivní funkce, čímž eliminuje příznivé podmínky pro život mikroorganismů.

Další výhodou použití ventilátoru ventilátoru je možnost měření na čerstvém vzduchu. To je užitečné v zimě, kdy příliš intenzivní větrání s prudkým poklesem teploty vyvolá nachlazení. Pro výběr nejlepší varianty je nutné se seznámit s vlastnostmi moderních designů.

Měli byste si vybrat kuchyňský ventilátor, který zajistí potřebný výkon

.

Nezapomeňte zkontrolovat kompatibilitu výfukového ventilátoru s existujícím výstupním kanálem. Užitečné:

 • pohodlné ovládání;
 • snadná instalace;
 • nedostatek obtíží při provádění běžné práce během provozu;
 • trvanlivost;
 • 55) minimální úroveň hluku a vibrací;
 • přiměřené náklady.

Které výfukové ventilátory pro výfukové digestoře nabízejí výrobci profilů

Tato kategorie zařízení se vyrábí ss ohledem na standardní velikosti a formy vzduchových kanálů. V sortimentu výrobci mají ventilátory pro odsávací kapotu s kulatým, čtvercovým a obdélníkovým pouzdrem. V některých případech se pro přesnou kompatibilitu používají speciální přechodové uzly.

Axiální konstrukce

V praxi se často používají podobné potrubní ventilátory pro kulaté kanály. S tímto uspořádáním lopatek poskytuje vysoký výkon, ale ne příliš zvýšit zatížení mechanických částí. Pokud se provádí správné vyrovnání, axiální ložiska plní své funkce pro dlouhou životnost bez zlomení. Tvar pouzdra je ideální pro instalaci do standardních větracích kanálů. Další "plus" je účinné chlazení, které prodlužuje životnost elektromotoru, zabraňuje přehřátí v dlouhých pracovních cyklech. Nevýhody zahrnují relativně vysokou úroveň vibrací zvuku. V levných modelech je to 30 30 40 dB.

Změna úhlopříčky

U takových ventilátorů se plot řídí stejnými zásadami, jaké byly popsány výše. Stejně tak je motor upevněn na středové ose. Zde se však pomocí speciálního tvaru lopatek a vnitřního kanálu rozšiřuje výstupní proud. Toto řešení zlepšuje výkonový pohon dmychadla se stejnou spotřebou energie. Pomáhá také snížit hluk.

Odstředivý ventilátor

Taková technikavytvářet různými způsoby. Elektromotor je namontován na stejné ose s oběžným kolem, nebo je spojen s řemenovým pohonem. Druhá metoda se používá v zařízeních s vysokým výkonem pro průmyslové použití. Ohýbání lopatek v optimálním úhlu umožňuje projektantům snížit spotřebu elektřiny o 15 ÷ 20%. Tyto výfukové ventilátory se vyznačují zvýšenou odolností proti zatížení. Předpětí v opačném směru (dopředu) umožňuje snížit hladinu hluku a dosáhnout dobrého výkonu při nízkých rychlostech.

Standardní kuchyňské ventilátory pro domácnost jsou instalovány v tichých odsávacích digestořích do kuchyně. Jsou určeny pro nepřetržitý provoz při okolních teplotách do + 80 ° C. Průmyslové zařízení je vytvořeno ve speciálním (tepelně odolném provedení). Také nabídnout modely, které jsou odolné vůči korozním procesům. Vyrábějí struktury schopné udržet funkčnost při práci v prašných prostorách (obsah mechanických nečistot je normalizován na úroveň 100 mg na 1 m3).

Průmyslové odtahové ventilátory v nevýbušném provedení pro dřevozpracující, chemický a další průmysl

U takových modelů je na úrovni stavby zabráněno jiskrám. Zpravidla se používají šetřící režimy provozu bez nadměrného přehřívání jednotlivých částí. Nainstalujte redundantní ochranné systémy, které v potenciálně nebezpečných situacích přerušují napájení ventilátoru.

Technické parametryvýfukové ventilátory

Stavba

Na obrázku jsou označeny tyto součásti typického ventilátoru s zpětným ventilem:

 • Roštzabraňuje vniknutí velkých předmětů do pracovního prostoru. Tato část je vyrobena z vysoce kvalitního plastu. Má neutrální estetické vlastnosti, aby bylo zajištěno dodržování různých stylů v designu prostor.
 • Tvar oběžného kola
  je zvolen na základě aerodynamických zákonů. Cílem vývoje kvalitního výrobku je vysoký výkon s minimální úrovní hluku.
 • Čísla 3, 4 a 5 označují měkké polštáře, které tlumí vibrace.
 • Elektromotor
  se montuje na kuličková ložiska s dlouhou životností, která není třeba mazat během provozu.
 • Moderní modely pohonných jednotek se vyznačují hospodárnou spotřebou energie. Jejich části
  jsou dobře chlazeny proudem vzduchu.
 • V určitých místech jsou namontována těsnění , která chrání elektrické komponenty před kontaktem s vodou.
 • Tato část skříně ventilátoru
   pro odsávání odpovídá průměru standardního kanálu (podobné velikosti se používají pro kvalitní spojení komponent systému).
 • Zpětný ventil
 • zabraňuje vniknutí studeného vzduchu a nepříjemných pachů do společné větrací šachty do místnosti.

S tímtotabulky budou snazší prostudovat aktuální nabídky příslušných výrobců:

Parametry Rozsah hodnot /možnosti Komentáře
Typ ventilátoru Axiální, odstředivé Příslušná klasifikace je podrobně popsána výše. Je třeba poznamenat, že odstředivé modely mohou být také použity k řešení každodenních problémů. Velké vybavení této kategorie je instalováno mimo obrys hlavní budovy.
Stavebnictví Kanál, nákladní list. První možnost zahrnuje instalaci přímo do kanálu. Druhou je viditelná instalace na vstupu do potrubí.
Nastavitelný průměr, cm 2-150 Modely pro domácnost vyrobené s rozměry: 10; 12,5; 15; Odpovídají parametrům standardních větracích kanálů.
Umístění ventilátoru pro odsávání Strop, stěna, okno, podlaha, uvnitř kanálu. Každá modifikace poskytuje konstrukční prvky vhodné pro daný účel. Zvláště schopnost instalace ventilátoru v horizontální /vertikální pracovní poloze má určitou hodnotu.
Produktivita, m krychlový /h 24-15200 Hodnoty pro typické modely domácností v rozsahu 40 až 150 m3 za hodinu.
Spotřeba energie, W 2-4800 Standardní domácí spotřebiče plní své funkce při spotřebě elektřiny od 4 do 20 W /h.
Řízení Mechanický přepínač typu kabelu; samostatné tlačítko /spínač; Snímače pohybu /vlhkosti; dálkové ovládání. Vlastnosti některých kontrolních schémat jsou uvedeny v další části článku.
Hladina hluku, dB 18-270 Kategorie „tichý“ zahrnuje spotřebiče s hladinou hluku 25 dB nebo nižší.
Otáčky oběžného kola, otáčky 520-4400 U průměrného uživatele je tento ukazatel druhotný. Přesné posouzení může být provedeno s ohledem na výkon a hladinu hluku.
Nastavení rychlosti Rychlost (2, 3, 4 nebo 5 rychlostí), hladká. Plynulá změna otáček oběžného kola není vždy důležitá. Vhodné vybavení však zvyšuje cenu výrobku.
Stupeň ochrany IP 22 (24; 34; 44; 45; 54; 55) Stačí, když tichý ventilátor splňuje IP24 nebo mírně vyšší. V tomto provedení je poskytnuta ochrana proti mechanickým částicím o velikosti 12, 5 mm a více, jakož i proti kapkám vody padajícím pod libovolným úhlem (odchylka od svislice).

Odnímatelný panel usnadňuje udržování ventilátoru pro odsávání a odstraňuje nečistoty z povrchu hrubého sítka filtru. Může být vyroben z plastu, skla, kovu. Estetické vlastnosti, pevnost, trvanlivost se odpovídajícím způsobem mění.

Jak vybrat tichý ventilátor pro čerpání výfukových plynů s ohledem na parametry místnosti, další důležité faktory

Výše uvedené informace není obtížné vybrat pro ventilátor koupelny 100 mm, který zapadá do konkrétního kanálu. V této malé místnosti, kde je mnoho hladkých reflexních ploch, jsou slyšet i tiché zvuky. Pro odstranění nepohodlí při přijímání relaxačních úprav vody doporučujeme zvolit model s hlukem nejvýše 25 dB. V kuchyni lze tento parametr mírně zvýšit.

Spotřeba energie na úrovni nejvýše 10 ÷ 30 W je zanedbatelná, proto neexistují žádné další požadavky na zapojení. Nejjednodušší modely (bez řídicí elektroniky) se obtížně poškozují i ​​při velkém přepětí.

Není-li značná míra ochrany dostatečná, není obtížné najít vhodnou možnost. Při porovnávání by nemělo překročit rozumnou úroveň, aby se nadměrně nezvýšily náklady na projekt. Aby se zabránilo průniku částic z 1 mm (prach), zvolte v parametru IP4model s prvními čísly. Pokud potřebujete spolehlivou ochranu proti silným proudům vody (ponoření do kapaliny), zvolte vhodný druhý symbol: 5

.

Pro výpočet výkonu je nutné stanovit přesný objem místnosti podle vzorce:

O = L × W × H,

pokud jsou všechny parametry převzaty ve stejných jednotkách:

 • O- objem;
 • D- délka;
 • W- šířka;
 • V- výška.

Uvažujme příklad s koupelnou: O = 2 × 3 × 2,8 = 16,8cc m. V této místnosti se volí počet úplných výměn vzduchu za hodinu na základě počtu uživatelů. Standardní hodnota pro tři osoby je 8. Měla by být vytvořena malá rezerva pro odstranění potíží při špičkovém zatížení (15 ÷ 20%). Konečná požadovaná kapacita je: P = 16,8 × 8 × 1,2 = 160 cu. m /h Výpočet proto vybere model s příslušnými parametry.

Příklad moderního ventilátoru s dobrým základním vybavením

Tato technika s malou spotřebou elektřiny (8 W) poskytuje dobrý výkon (115 m 3 /h). Má vestavěný časovač, který vypíná zařízení se zpožděním několika minut. Napájení lze provést pomocí speciálního tlačítka. Je také možné použít standardní spínač světla, senzor pro koncentraci vody v atmosféře místnosti. Na obrazovce se vedle úrovně vlhkosti zobrazuje teplota.

Sání vzduchu se provádí přes boční štěrbiny. Takový ventilátor pro výfuk vypadá harmonicky v moderním interiéru. Může být instalován ve vodorovné /svislé poloze (strop /stěna). Skleněný vyjímatelný panel se snadno čistí od nečistot, zachovává si perfektní vzhled viditelný pro dlouhou životnost. Vysoká úroveň ochrany (IP44) zabraňuje poškození při provozu v obtížných podmínkách.

Instalace a instalace ventilátoru tichého kanálu: instrukce s užitečnými komentáři

Pro nástrojzkontrolujte funkčnost systému pomocí speciálního vybavení

Osobně zjistit přítomnost tahu ohnutím plamene svíčky. Rovněž se aplikuje list papíru, který musí být udržován výstupním proudem vzduchu. Pokud k tomu nedojde, musí být instalováno nucené větrání . Podle výše uvedených kritérií vyberte vhodný model technologie.

Základní elektrický obvod

Nejtěžší je instalace kabeláže. Přímá instalace kabelu pomocí tohoto schématu není složitý postup. Připojení by měla být dobře izolována, aby se prodloužila životnost za podmínek vysoké vlhkosti. Tento problém může být úspěšně vyřešen použitím teplem smrštitelných trubek vhodného průměru. Kanál pro elektrickou síť v hloubce stavebních konstrukcí je však obtížnější. Poškozený dekorativní nátěr je nutno obnovit.

Pro připojení ventilátoru s časovačem nebo v jiném provedení použijte schéma doporučené výrobcem

Elektrické práce prováděné při vypnutém napájení. Měly by být stanoveny podmínky, za kterých je vyloučeno náhodné napětí. Pro testování fáze použijte specializovaný indikátor „šroubovák“ nebo multimetr.

Místo vstupu se volí blíže ke stropu, kde stoupá ohřátý vzduch spolu s vodní párou

.

Během instalaceovládat vodorovnou polohu ventilátoru pro výfuk pomocí konstrukce s hladinou bublin

Fotografie ukazuje příklad silného a rychlého připevnění k „tekutým nehtům“. Musíme však mít na paměti, že demontáž konstrukce v tomto provedení bude obtížná. Z tohoto důvodu je výhodné použití běžných šroubů.

Je jednodušší namontovat 125 mm lehký ventilátor ve stropním podhledu

Tuto možnost lze použít v venkovském domě

Externí způsob montáže umožňuje, aby se zdroj hluku pohyboval mimo obytnou oblast. V tomto případě je přijatelné použít vysoce výkonný ventilátor pro průmyslové kukly. V konečné fázi namontujte dekorativní ochranný kryt. Zkušební provoz kontroluje funkčnost. Nastavte požadované nastavení časovače a další elektronické komponenty.

Jak prodloužit životnost ventilátoru potrubí

Úhledná instalace zvýší životnost ventilátoru tichého kanálu 100 mm, dalšího modelu zařízení

Pečlivé utěsnění mezer zabrání hromadění nečistot, plísní a jiných kolonií škodlivých mikroorganismů. Víčko pravidelně čistěte. Frekvence procedury je nastavena podle specifických podmínek. V nejtěžších situacích potřebujete kompletní demontáž. Zde je užitečné označit nad montážními šrouby.

Informace!V některých modelechJe povinná výměna jemných filtrů.

Mohu opravit ventilátor potrubí sám

Možnost obnovení výkonnosti závisí na povaze poruch, kvalifikaci výkonného umělce. U potrubního ventilátoru 200 mm (a obecně jakéhokoliv průměru) není těžké vyměnit poškozenou síťovou přepážku, oddělené upevňovací prvky, typické elektronické komponenty, spínače, indikátory. Není příliš těžké vyrobit dekorativní panel s vlastními rukama v souladu s individuálními požadavky.

Převinutí cívek elektromotorů se provádí pomocí speciálního vybavení. Je lepší svěřit tento úkol odborníkům dílny. Druhou přijatelnou možností je instalace nové elektrárny s podobnými technickými charakteristikami. Montáž se provádí s přesným vystředěním oběžného kola.

Ceny, vlastnosti moderních modelů, doporučení pro řádný nákup

Značka /Model Příkon, W Výroba
doba trvání, m 3 /hodina
Cena, rub. Vlastnosti

Soler & Co. Palau /HCM-150

25 400 2200-3500 Okno, axiální, hladina hluku - 40 dB, ochrana proti tepelnému přetížení.

VENTS /100 EKO

14 105 430-1200 Axiální, kanálový ventilátor pro odsávání 100 mm, 37 dB.

VENTS /160 VKMts

78 455 3300-7800 Vodotěsné provedení.

Electrolux /EAF-150

25 320 2100-4800 Ochrana proti vlhkosti, 35 dB.

CATA /E-100 GTH

8 115 6100-8500 Snímač vlhkosti, elektronický teploměr, programovatelný časovač.

Ventilátor pro výfuk Era-4. Pro aktivaci režimu „koupelna“ /„WC“ musíte tento blok nastavit do vhodné polohy

Pro vyjasnění odhadů budou užitečná přezkoumání vlastníků, kteří v praxi ověřili spotřebitelské charakteristiky ventilátorů pro domácnost pro výfukové plyny:

Recenze neaborigen, Izhevsk:Plusy: Velký výběr v maloobchodní síti, nízká cena ve srovnání s ostatními výrobci. Pro koupelnu jsem si vybral stejný model ventilátoru Age 4ETF, ale s doplňkovou možností - senzor vlhkosti.

Nevýhody: Nedostatečná výkonnost.

Více podrobnostío zpětném volání: https://otzovik.com/review_5755408.html

Levný moderní výfukový ventilátor S & PSilent-100 CZ

topisv, Moskva:Plusy: Levná, jednoduchá, připojená ke spínači světla. Když jste v koupelně - ventilátor pracuje, vypnout světlo - práce se zastaví. Ačkoli to mohlo být provedeno offline. Je velmi tichý, takže nezasahuje.

Nevýhody: Nebyl nalezen.

Více podrobnostína Callback: https://otzovik.com/review_3628078.html

Stylový vzhled Vents 100 LD Lightzdůrazňuje elegantní osvětlení

Maua, Kramatorsk:Plusy: Uzavřený typ; indikátor podsvícení; Ventilátor dobře zvládá dekorativní funkce, samotný axiální ventilátor je uvnitř zařízení a viditelná část je dokonale hladký panel ze sněhobílého plastu a rámovaný tlustým sklem. Prach, stejně jako lopatky ventilátoru, je neviditelný, což znamená, že je velmi snadné se o zařízení starat.

Nevýhody: Žádné.

Přečtěte si víceo Otzovik: http://otzovik.com/review_2393163.html

Ne všechna hodnocení jsou určitě správná. V některých situacích nejsou nadměrné požadavky na výkon zdůvodněny špatným výpočtem. V jiných, majitelé negativně odhadují vysoký hluk, ačkoli výrobce upřímně ukázal 42 dB v průvodní dokumentaci. Správné závěry uvedené v článku by měly být použity v kombinaci. Čím důkladnější je předběžná studie, tím menší je pravděpodobnost chyb. Další informace lze získat prostřednictvím komentářů. Zde se můžete podělit o svůj vlastní názor na výhody /nevýhody jednotlivých modelů ventilátorů pro odsávání.

Video: proces instalace ventilátoru