Viděl, pil! Charakteristiky práce na stacionární cirkulační pile, rady velitele, pravidla vlastní montáže

Mezi dřevoobráběcími zařízeními je nejznámějším designem běžných uživatelů kotoučová pila, určená pro řezání různých řezaných řeziv podle stanovených rozměrů. Stacionární kotoučová pila - princip provozu a typy, výhody a nevýhody použití, hlavní technické vlastnosti, jak si vybrat a vyrobit sami - to je téma tohoto článku v online magazínu HomeMyHome.ru

Model Makita MLT100 je vyroben ve stolní verzi

Kdo potřebuje stacionární kotoučovou elektrickou pilu

Hlavním účelem stacionární pily je řezání velkých kusů řeziva různých typů.​​

Informace!Charakteristickým rysem stacionární kruhové pily je významný elektrický výkon a velká hloubka řezu.

Vzhledem ke svým charakteristickým rysům se stacionární oběžníky používají v různých průmyslových odvětvích:

 • výstavba budov různých typů;
 • výroba nábytku a prvků stavebních konstrukcí (okna, dveře atd.);
 • výroba lisovaných výrobků;
 • dřevozpracující výroba v různých směrech.

Stacionární kotoučová pila je nezbytná pro všechny uživatele pracující s dřevem a materiály, které jsou s ním vyráběny na profesionální bázi.

Model „JTS-250CSX“ je instalován na připraveném základu nebo trvanlivé podlaze

Výhody a nevýhody

\ t

Stacionární kotoučová pila označuje profesionální nástroj, a proto jsou výhody a nevýhody jeho použití spojeny právě s tímto typem provozu. Výhody tohoto typu zařízení jsou následující ukazatele:

 • velký rozsah zpracovaných materiálů a polotovarů (řeziva různých druhů)tloušťka, překližka, dřevovláknitá deska, dřevotřísková deska atd.);
 • vysoká přesnost provedených operací;
 • přítomnost dostatečného počtu ochranných možností na ochranu uživatele před zraněním během provozu (ochranný kryt, tlačítko nouzového zastavení, připojení vysavače atd.);
 • různé modely vám umožní vybrat si právo, jako typ provedení (na postel, desktop), a technické vlastnosti (elektrická energie, třída napětí, hloubka řezu, další možnosti).

Model Belmash CBS-2400 je umístěn na podlaze, ale vzhledem k přítomnosti kol ve své konstrukci se může pohybovat po jeho povrchu

.

Z nedostatků stacionární kotoučové pily je třeba poznamenat tyto ukazatele:

 • významné celkové rozměry a hmotnost, zejména ve vztahu k modelům „na lůžku“;
 • významné hladiny hluku během používání;
 • vysoké náklady.

Konstrukční vlastnosti

Základem návrhu jakéhokoli elektrického zařízení je elektromotor, kterým jsou všechny ostatní mechanismy zařízení uváděny do pohybu. Při konstrukci kotoučové pily je elektromotor umístěn na rámu stroje. Jeho rotační pohyb je přenášen na pilový kotouč přímo nebo přes převodový mechanismus, který závisí na konstrukci modelu. Vlastnosti takových zařízení zahrnují takové prvkyjako:

 • lůžko - základ konstrukce, je vyroben z kovu (ocel, litina), a to je důvodem značné hmotnosti modelů vybavených tímto;
 • stolní deska - pracovní plocha, má drážku pro pilu a je také vyrobena z kovu;
 • ozubené kolo nebo řemenice (v závislosti na modelu) jsou umístěny pod povrch stolu;
 • Na pracovní plochu jsou umístěny prvky ochrany pracovníka před zraněním, jakož i různá zařízení, která usnadňují provádění prací a rozšiřují funkčnost stroje.

Schéma zařízení jedné z možností uspořádání stacionární kotoučové pily: 1 - dorazová deska, pomocí které se nastavuje šířka řezaného dílu; 2 - pilový list; 3 - pracovní plocha (stolní); 4 - pilový kotouč hnacího hřídele; 5 - hnací hřídel pilového kotouče s ložiskovou jednotkou; 6 - pouzdro, umožňující odstranění pilin vzniklých při používání stroje; 7 je pás, který slouží k přenosu rotačního pohybu hřídele motoru na hnací hřídel pilového kotouče; 8 - elektromotor; 9 - kladka namontovaná na hřídeli elektromotoru; 10 - mobilní lůžko; 11 - montáž elektromotoru na těleso stroje; 12 - základna stroje - pevné lůžko; 13 je konstrukční prvek, který slouží k uzavření vnitřního prostoru stroje (ochranného panelu).

Oběžník je vhodný a zcela funkční při použití

Pracovní princip

Práce cirkulační pily je založena na použití elektrické energie, jejímž prostřednictvím, když je napětí přiváděno na svorky elektromotoru, začne se otáčet. Otáčivý pohyb hřídele motoru je přenášen na pilový kotouč kotoučové pily, který je v kontaktu s obrobkem. Různé modely se mohou lišit v designu, určování způsobu přenosu rotačního pohybu a typu provedení - určování způsobu umístění kruhového oblouku.

Typy stacionárních kotoučových pil

Konstrukčně mohou být tato zařízení zcela odlišná: s litým základem a prefabrikovaným typem, tabulkovým a kombinovaným provedením.

Odlitkové modely

Kotoučové pily tohoto provedení se zpravidla používají v podmínkách průmyslové výroby a jsou nejstabilnější, což je vysvětleno způsobem připevnění k povrchu podlahy (betonový podklad nebo speciální základ). Charakteristickým rysem tohoto typu modelu je jeho značná hmotnost, která umožňuje zpracovávat masivní obrobky a nízkou úroveň vibrací během používání.

Model s litým základem, instalovaný v dřevozpracujícím podniku podniku

Stolová kotoučová pila

Stolní modely se vyznačují menšími rozměry a hmotností, což umožňuje jejich umístění na povrch stolu jako speciálněvyrobeno pro tento účel, nebo je spojeno se strojem. Tento typ zařízení lze použít jak v malých výrobních podmínkách, tak pro individuální použití. Modely stolních počítačů jsou zpravidla připojeny k domácí elektrické síti o napětí 220 V. Jsou vybaveny potřebným příslušenstvím (dorazy, pravítka, spojovací materiál), které rozšiřují jejich funkčnost.

Kotoučová pila Bosch (kotoučová pila), model „GTS 10 XC Professional“

Kombinované modely

Stroje, které lze použít k provádění několika druhů operací spojených se zpracováním dřeva a jiných deskových materiálů, se kombinují. Stacionární cirkulační pily, kromě pilového kotouče, pomocí kterého se provádí zpracování obrobků a hlavní prvek takového zařízení, mohou být doplněny frézou a brusným kotoučem, patronou pro vrtání obrobků a dalšími typy zařízení, které rozšiřují jejich funkčnost.

Informace!Přítomnost několika typů zařízení v jednom provedení zpravidla vede ke snížení funkčnosti každého z nich ve srovnání s možností samostatného použití.

Model „PRORAB 5603“ je vybaven točnicí

Obecné specifikace

Podle technických charakteristik se zařízení vyhodnocuje z hlediska použití jako zpracovanépolotovary, jakož i možnost instalace v určitém místě. Pro kotoučovou pilu jsou tyto vlastnosti:

 • elektrická energie - nastavená výkonem elektromotoru, závisí na ní všechny ostatní technické charakteristiky a způsob připojení k elektrické síti (třída napětí a průřez přívodních vodičů /kabelů);
 • hloubka řezu - určuje velikost obrobku, který může být řezán na konkrétním stroji, závisí na výkonu elektromotoru a průměru pilového kotouče, který může být použit na konkrétním modelu;
 • rychlost pilového kotouče - určuje kvalitu řezu řezaného pilníku;
 • doplňkové možnosti: hladký rozběh elektromotoru a systém pro odstraňování pilin, ochranných a automatizačních systémů (před přehřátím, rušením apod.), Jakož i měřicích vedení a úhlů různých typů.

Kombinovaný strojní model německé značky "AEG"

Důležité!Při výběru modelu potřebujete vědět, že čím výkonnější je elektromotor, tím déle můžete stroj používat bez zastavení. Také na tomto zařízení je k dispozici silné dřevo nebo jiný materiál.

Nástroje a užitečné doplňky

Základním prvkem zařízení pro cirkulační pilu je pilový kotouč, který se může lišit vnějším a vnitřním průměrem, tloušťkou a úhlem.naklonění a tvar zubu. Vnější průměr určuje hloubku řezu řezaného špalku a vnitřní průměr určuje velikost přistání, která by měla odpovídat průměru hnacího hřídele pilového kotouče. Podle úhlu sklonu zubů jsou pilové listy klasifikovány: s neutrálním, kladným a záporným úhlem sklonu.

Informace!Povaha nárazu pilového kotouče na povrch zpracovávaného materiálu závisí na úhlu sklonu zubů.

Jako užitečný doplněk k různým modelům mohou být umístěny speciální rukojeti, které usnadňují používání zařízení, svorky a další upevňovací prvky, které rozšiřují funkčnost stroje.​​

Stolní model "DW745" značka DEWALT

Populární modely stacionárních okružních pil

Modely stacionárních kotoučových pil vyráběných v různých zemích světa jsou zastoupeny na domácím trhu dřevozpracujících zařízení. Mezi nimi, v souladu s recenzemi skutečných uživatelů, jsou nejoblíbenější značky jako: Bosch a Metabo (Německo), Makita a Hitachi (Japonsko), Interskol (Rusko) a JET (Švýcarsko). Zvažte vlastnosti nejoblíbenějších modelů.

Obrázek Model Specifikace
"Metabo TS 254" Výkon - 2 kW;

Průměr kotouče - 254 mm;

Hmotnost - 33,4 kg;

Další možnosti - plynulý start.
Zpětná vazba modelu"Metabo TS 254":

Další informace o společnosti Yandex.Market: https://market.yandex.ru/catalog/71001/list?text= "meetbo% 20ts% 20254

Obrázek Model Specifikace
"Bosch PTS 10" Výkon - 1,4 kW;

Průměr kotouče - 254 mm;

Hmotnost - 26 kg;

Další možnosti - plynulý start.
Recenze modelu "Bosch PTS 10":

Více na Yandex.Market: https://market.yandex.ru/catalog/71001/list?text=bosch%20pts%2010%20

Obrázek Model Specifikace
Makita 2704 Výkon - 1,65 kW;

Průměr pilového kotouče - 255 mm;

Hmotnost - 30 kg;

Další možnosti - plynulý start.
Recenze modelu "Makita 2704":

Více na Yandex.Market: https://market.yandex.ru/product--raspilovochnyi-stanok-makita-2704/1627065/reviews?clid=703

Obrázek Model Specifikace
"Hitachi C10RD" Výkon - 1,6 kW;

Průměr kotouče - 250 mm;

Hmotnost - 24,6 kg.
Recenze modelu "Hitachi C10RD":

Více informací o trhu Yandex: https://market.yandex.ru/product--raspilovochnyi-stanok-hitachi-c10rd/1626297/reviews?clid=703

Obrázek Model Specifikace
Interskol DPN-250 /1500P Výkon - 1,5 kW;

Průměr kotouče - 254 mm;

Hmotnost - 37 kg.
Obrázek Model Specifikace
"JET JBTS-10" Výkon - 1,7 kW;

Průměr kotouče - 254 mm;

Hmotnost - 35 kg.
Recenze modelu "JET JBTS-10":

Další informace o Retailpokupkoy: https://peredpokupkoy.ru/otzyvy-jet-jbts-10/

Jak si vybrat stacionární kotoučovou pilu pro dům - naše redakční rada

Volba kotoučové pily pro dům není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát, existuje několik důvodů:

 • velký počet modelů, které jsou podobné technickými charakteristikami a širokým spektrem cenových ukazatelů;
 • nedostatek zkušeností s podobnými zařízeními u začínajících uživatelů.

V tomto případě asistenti prodeje přijdou k záchraně na prodejních místech a odborníci s pracovními zkušenostmi na dřevoobráběcích strojích.

Pohodlí práce na něm a jeho pohyblivost závisí na velikosti kotoučové pily

Pohodlí práce s ním a jeho pohyblivost závisí na velikosti kotoučové pily

Náš redakce má v této oblasti techniky své vlastní konzultanty, a proto byste měli věnovat pozornost prvnímu:

 1. Specifikace určují náklady na model, takže nejprve byste měli o účelu rozhodnoutzařízení a jeho potenciální zatížení.
 2. Při volbě modelu s výkonným elektromotorem je nutné zajistit, aby mohl být stroj připojen k existující elektrické síti.
 3. Volba modelu s nízkou spotřebou energie by měla být zpočátku chápána tak, že nebude možné provádět rozsáhlou práci na takovém zařízení.
 4. Čím větší je pracovní plocha, tím je stroj v provozu, a proto může být zpracování polotovarů prováděno s větší přesností.
 5. Mobilní modely jsou vhodnější pro provádění jednorázové práce a práce instalované na rámu pro průmyslové použití.
 6. Přítomnost dalších možností a kombinace s jinými typy zařízení zvyšuje náklady na model, a proto by při jeho výběru měla být posouzena vhodnost těchto dodatků.
 7. Spolehlivost zařízení závisí na značce výrobce a jeho účinnost závisí na elektrickém výkonu použitého motoru.

Dřevoobráběcí stroj Bosch PTS 10 je malý a velmi funkční

Výroba stacionárního stroje z ruční kotoučové pily

\ t

Existují situace, kdy existuje ruční kotoučová pila a pro provedení práce je nutné mít stacionární strukturu, která je způsobena potřebou zpracovávat dlouhé kusy nebo velké množství stejného typu prováděných operací. V tomto případě si můžete vytvořit svůj vlastní stůl,který umístí existující ruční elektrický nástroj a pak jej použije jako trvale instalované zařízení. Veškeré práce lze rozdělit do několika fází: příprava, výroba a instalace, testování.

Přípravná fáze

V této fázi práce se materiál připravuje, z něhož se zhotoví pracovní plocha (stůl) stroje, který má být vyroben, jakož i jeho základ a je vyvinut náčrtek. Připravuje se ruční kotoučová pila, stejně jako další prvky: dráty a kabely, tlačítko nebo automatický spínač pro aktivaci kotoučové pily.

Manuální okružní pila Bosch PKS 55

Výroba a montáž

Jakmile byly připraveny nástroje a materiály a byl vypracován výkres (náčrtek) sestavy, můžete pokračovat v jeho výrobě.

Informace!Kruhový stůl může být vyroben z kovových profilů nebo dřevěných tyčí a pracovní plocha může být vyrobena z dřevěného plechu nebo kovu, který nepodléhá korozi.

Postup výroby dřevěných přířezů a překližky je uveden v následující tabulce.

Ilustrace Popis akcí
Pomocí tlusté překližky o tloušťce 12-15 mm je vyroben stůl s kotoučovou pilou podle vyvinutého výkresu. V boční stěně jsou vytvořeny otvory, které umožňují cirkulaci vzduchu uvnitř stolu.
Na pracovní ploše stolu (deska stolu) je vyříznut otvor pro uložení ruční kotoučové pily odpovídající jejím geometrickým rozměrům.

Instaluje se.
Deska stolu je připevněna ke stolu pomocí závěsů dveří, což umožňuje jeho pohyb v horizontální rovině.
Pro upevnění pilového kotouče se používají upevňovací prvky, které v případě potřeby umožňují demontáž konstrukce.
V tělese stolu je namontována elektrická zásuvka a vodiče jsou upevněny pomocí upevňovacích svorek.
Na vnější stěně stolu je instalován elektrický spínač, který zajišťuje provoz montované konstrukce.

Tato konstrukce může být instalována samostatně nebo umístěna na vodorovném povrchu. Jeho geometrické rozměry závisí na rozměrech ručního nářadí a potřebách uživatele.

Kontrola stavu

Když je stavba smontována, musí být zkontrolována v provozu, pro kterou je připojena k elektrické síti odpovídající třídě napětí použité kotoučové pily. Je-li testován provozuschopnost, je možné vyrobený výrobek dodatečně vybavit potřebným příslušenstvím (podpěry, svorky atd.) A příslušenstvím, které usnadňuje použití během provozu.

Výrobní funkce s praním motorustroje

\ t

Často se stává, že stará pračka je uložena v garáži nebo v jiné technické místnosti a můžete jí „dát“ nový život pomocí elektromotoru k výrobě různých domácích spotřebičů. Jednou z takových možností je výroba kotoučové pily.

Varianta výroby kruhů používajících motor z pračky

Při použití elektromotoru z pračky k výrobě stacionární kotoučové pily je třeba vzít v úvahu řadu vlastností:

 • motory používané na pračkách mají zpravidla zanedbatelný elektrický výkon. Proto byste neměli očekávat, že s jejich použitím bude možné zpracovávat velké obrobky;
 • pro zajištění požadovaného počtu otáček pilového kotouče je nutné použít převodový mechanismus, který zajišťuje zvýšení tohoto ukazatele vzhledem k továrním vlastnostem elektromotoru (převodovka, použití kladek různých průměrů atd.);
 • Pilový kotouč by měl být umístěn na speciálním hřídeli, jehož rychlost otáčení může být nastavena pomocí převodového mechanismu.
Informace!Konstrukce stolu s kotoučovou pilou pomocí motoru z pračky může být zcela odlišná a závisí na potřebách uživatele a dostupnýchv přítomnosti materiálů.

Video: jak si můžete udělat kruh pomocí vlastních rukou, pomocí motoru z pračky