Vlečka "pod cihlou" a "kámen" - typy, vlastnosti, instalační prvky

Domy postavené z přírodního kamene nebo cihel byly vždy považovány za pevnější, odolnější a prestižní než budovy z škvárové bloky, dřevo nebo sendvič panely. Samozřejmě, že náklady na materiál a práce na stavbě a výzdobě cihlového nebo kamenného domu je velmi vysoká. Kromě toho je třeba vzít v úvahu zvýšení času stráveného při výstavbě takovéto kapitálové struktury, potřebu vytvořit více trvanlivý a drahý základ, potřebu dalších izolací a dalších faktorů. Alternativou k tomuto způsobu výstavby je použití vlečky "pod cihlou" a "kámen".

Siding "pod kamenem" design "Římské zdivo" se používá k výzdobě interiéru restaurace

Odrůdy vlečky "pod cihlou" a "kámen"

Vlečka "pod cihlou" a "kámen" je vyrobena z různých materiálů s různými funkčními vlastnostmi. Zároveň podobnost napodobování textury a barvy výrobku závisí pouze na kvalitě výrobků a technologií, které výrobce používá. Cihlové a kamenné obklady mohou být vyrobeny z následujících materiálů:

Proces montáže vlečky "pod cihlou" na dřevěné opláštění

Polymer

Předkládají se dva druhy materiálů: vinyl a akryl:

 • Vinylové obklady (PVC - polyvinylchlorid)jsou vysoce odolné vůči biologické korozi. Není náchylný k hnilobě, poškození plísní nebo dřevním broukům, plísním atd. Vinylové obklady však mohou být hlodavci poškozeny. PVC má relativně vysokou odolnost proti nárazové deformaci. Vlečka od dobrých výrobců slabě mizí na slunci a zachovává si svůj původní vzhled během prvních 5-10 let provozu. Současně většina výrobců reguluje životnost vinylové desky 30-50 let. Díky speciálním přísadám si vinyl udržuje poměrně široký rozsah provozních teplot -50 ºС ... + 50 ºС. Při instalaci vinylové obklady musíte vzít v úvahuVysoký poměr lineární expanze PVC. Jsou-li dovoleny chybné výpočty při uspořádání tlumících mezer mezi prvky, pak při ostré nebo hladší, ale delší změně teploty (denní a roční výkyvy) může materiál obložení nabobtnat na spojích.
Důležité!Běžnou, spíše vážnou nevýhodou polymerní vlečky "pod kamenem" a "cihel" je její křehkost při negativních teplotách.

Vinylová vlečka "pod kamenem"

 • Akrylová vlečka.Většina výkonnostních charakteristik je podobná vlastnostem vinylu. Odlišuje se ve zvýšené odolnosti, odolnosti vůči změnám teploty a různým chemikáliím ve srovnání s výrobky z PVC. Náklady na akrylovou podšívku jsou o 5-15% vyšší než vinylové.

Akrylová vlečka "pod cihlou" vypadá téměř nerozeznatelná od tohoto zdiva

Metallic

Kovová vlečka je obvykle vyrobena z pozinkované oceli, méně často hliníku. Má vnější ochranný a dekorativní povlak polymerního filmu. Odolává vysoké odolnosti a odolnosti vůči vnějším mechanickým zatížením. Drahé výrobky od předních výrobců zcela přesně opakují vnější tvar a povrchovou strukturu přírodních materiálů nebo cihel. Možnosti rozpočtu nemají žádnou úlevu a struktura na nich je imitována vnějším vzorem. Materiál nepodléhá teplotním deformacím, je relativně lehký a nevyžadujevyztužené přepravky. Je implementován ve formě dlouhých prvků. Při instalaci potřebuje prořezávání. Současně by měla být věnována pozornost ochraně míst proti korozi.

Důležité!Většina mistrů používá úhlovou brusku (bulharský) když ořezává kovovou vlečku. To je naprosto nemožné. Při zahřívání se část ochranného polymerního povlaku odlupuje, což při dalším použití povede ke korozi.

Kovová suterénní vlečka "pod kamenem" kolekce "Dolomite"

Vláknitý cement

Fiber cement se skládá z vysoce kvalitního cementu, jemného písku a mikrovlákna jako výztužného materiálu. Podle svých technických charakteristik se nejvíce týká přírodního kamene. Tloušťka panelu, v závislosti na výrobci, od 10 do 15 mm. Hmotnost - 15-20 kg /m². Materiál je nejobtížnější ze všech typů vleček. Vyžaduje uspořádání vyztužených beden. Má vysoký výkon:

 • odolná vůči biologické a normální korozi, která není náchylná k poškození hlodavci;
 • má mírný koeficient tepelné roztažnosti, není třeba vytvářet teplotní mezery během instalace;
 • je vysoce odolný vůči mechanickému poškození;
 • udržovatelný. Na rozdíl od kovového a polymerového obkladu nevyžaduje poškozený prvek výměnu. S náležitou péčí a dovedností, místo poškození můžezblízka s běžným cementem a barvou.

Velkoformátový vláknitý cement vlečky nejen napodobuje, ale je ve skutečnosti kámen umělého původu

Suterén

Suterénní obklady se používají pro suterénní opláštění a přízemí budovy. Vystaveno intenzivnějšímu mechanickému namáhání. Kromě toho je silně ovlivněn různými minerálními a chemickými látkami rozpuštěnými v podzemních vodách. Zpravidla je vyroben z polymerů a vlákny vyztuženého betonu, proto má podobné výhody a nevýhody. Je nutné ji odlišit v samostatné kategorii, protože tloušťka prvků je podstatně zvýšena, aby odolávala mechanickému namáhání.

Profil kolejnicové konstrukce

Video: co je cihla vlečka

Vlastnosti volby

Volba vlečky „pod cihlou“ nebo „kámen“ je založena na analýze následujících hlavních kritérií.

 • Účinek na nosné konstrukce konstrukce. Tímto parametrem lze vlečku rozdělit do dvou kategorií. Lehký kov a vinyl. Nemá významný vliv na nosnou konstrukci budovy. Doporučuje se použít v případě, že potřebujete oříznout velké plochy fasády konstrukce. Těžké vlákno cementové vlečky, obvykle používané při dokončování budov s malým počtem podlah z betonu a cihel. A také pro obložení základů a suterénů všech konstrukcí.
 • Konstrukce vv kombinaci s náklady. Jednotná barva - rozpočtová verze vlečky. Zpravidla napodobuje cihly. Současně se na povrch aplikuje obraz zdiva, stejně jako struktura materiálu, bez jakéhokoliv reliéfu. Se zvýrazněnými švy - průměrné cenové rozpětí. Spoje „zděných prvků“ jsou vyraženy a zvýrazněny intenzivnější barvou. Reliéfní obložení - je nejdražší. Je zpravidla vyroben z vysoce kvalitního akrylátového nebo vláknitého cementu. Plně napodobuje strukturu přírodních materiálů. Dodatečně malované v několika barvách.

Kovové a dřevěné lišty pro upevnění vlečky jsou velmi podobné vzhledu, ale značně se liší svou nosností

.
Je to důležité!Vinyl siding má další, důležité kritérium výběru. Je vyzdoben.

Zdobení lze provést několika způsoby:

 1. Povrchový nátěr - takovýto dekorativní nátěr lze snadno poškodit, po kterém je třeba vyměnit ozdobný prvek;
 2. Barviva - pigmenty se přidávají do surovin během výrobního procesu a barva obkladu je stejná v celé její tloušťce.

Silné a slabé stránky

Bez ohledu na materiál výroby mohou být následující faktory považovány za výhody vlečení „pod cihlou“ nebo „pod přírodním kamenem“:

 • trvanlivost a odolnost vůči většině faktorů stárnutí: vystavení ultrafialovému záření, oděru atd.;
 • odolnost vůči vnějším přírodním projevům: déšť, sníh, teplotní změny v širokém rozsahu;
 • vysoká odolnost proti chemické korozi - účinkům minerálních solí podzemních vod;
 • necitlivost na biologickou korozi: houby, plísně, hniloba;
 • odolnost vůči poškození hlodavci, od vysokých (polymerní obklady) až po absolutní (vláknitý beton a obklad kovové).
 • trvanlivost - deklarovaná životnost, v závislosti na materiálu a výrobci, je od 40 do 50 let;
 • vysoká rychlost a snadná instalace - mnohem rychlejší a levnější, než dělat obložení z přírodního kamene nebo dokončovací dlaždice pod cihlou;
 • snadnost péče. Zvláště výhodné, pokud se dům nachází v blízkosti rušných silnic. Je možné vyčistit fasádu konstrukce zaléváním z běžné zahradní hadice;
 • velké množství barev a textur, které napodobují přírodní materiály a cihly různých formátů.

Čelní panely Döcke Burg, sbírka bílého kamene

Z nedostatků vlečky "pod cihlou" a "kamene" je třeba poznamenat:

 • některé typy vleček (vláknobeton) vyžadují dodatečné vyztužení nosných konstrukcí;
 • polymerní obložení je hořlavý materiál a vyžaduje určité zkušenosti s instalačními pracemi;
 • Kovová obložení vyžaduje dodatečné antikorozní ošetření na ořezaných koncích.

Některé rozpočtové modely panelů pro povrchovou úpravu kovůmají velmi příznivý vzhled, zejména při velkých plochách

Přední výrobci a vlastnosti jejich výrobků

\ t

Existuje mnoho tuzemských i zahraničních výrobců vleček, napodobujících kamenů nebo cihel. Tyto podniky jsou obvykle společnými podniky. Jejich produkty nejsou horší kvality než evropské. Náklady na domácí výrobky mohou být nižší o 15-20%.

Nailite International v roce 2009 přejmenována na Exteria Building Products (USA)

Vyrábí velkoformátové vinylové panely o velikosti 0,47 × 1,13 m. Z hlavních rozdílů výrobků: zbarvení hmoty, výrazný reliéf švů a přední plocha. Mezi nejoblíbenější sbírky v Rusku patří:

 • Skládaný kámen - přírodní kámen;
 • Cihlový zdivo;
 • Hand-Cut Stone - imituje římské zdivo.

Sbírka „Stacked Stone Premium“

ROYAL EUROPA

Polsko-kanadský podnik vyrábějící vinylové obklady sloužící k dokončení zdí a soklu. Je dceřinou společností Royal Building Products - největšího výrobce stavebních materiálů z polyvinylchloridu. K dispozici ve dvou verzích: "pod kamenem" - 0,51 × 1,265 m, "pod cihlou" - 0,395 × 1,14 m. Rozsah barev je omezen na bílé a červené odstíny. Hlavní rozdíl je v barevném výběru zděných spojů.

Vnější výzdoba domu s využitím barevných možností sbírky Kamene

KMEW (Japonsko)

KMEW je jedním z vedoucích činitelů na asijském trhuDesky z vláknitých cementů. Povrchová úprava je pokryta několika vrstvami ochranných látek, po kterých je aplikován ochranný keramický povlak, který napodobuje strukturu přírodních materiálů. Jako elitní dokončovací materiál s jedinečným výkonem, odolností a pevností. Společnost nabízí více než 30 kolekcí vleček "pod kamenem" a "cihel" s jinou strukturou:

 • sutiny;
 • Římské zdivo;
 • polylit;
 • nudle;
 • polygonální;
 • zlomený kámen;
 • divoká snáška atd.

Každá kolekce má široký rozsah barev.

Fasádní povrchová úprava se sběrnicí KMEW Fiber Cement Board „NH4713“

Konoshima Chemical Co., Ltd (Japonsko)

Společnost vyrábí fasádní a suterénní panely z vláknitého cementu, imitující kámen a cihly. Hlavním rozdílem tohoto výrobku je použití nanokeramického postřiku, který dodává povrchové úpravě další odolnost proti oděru, poškrábání a jinému mechanickému poškození. Vlečka Konoshima se vyznačuje zlepšenými zvukově izolačními vlastnostmi.

Vnitřní struktura obložkových prvků vyrobená společností Konoshima

Wandstein (rusko-německý podnik)

Vyrábí PVC fasádní a suterénní panely. Výrobky jsou vysoce kvalitní a rozměrové přesnosti. Díky speciálním přísadám se výrazně snižuje koeficient lineární tepelné roztažnosti (technologie ZugFest).Používá se technologie opakovaného barvení a vysoce kvalitní barviva BRILLUX, která zaručuje bohaté barvy a zabraňuje vyblednutí na slunci.

Dokončení fasády budovy pomocí Wandsteinovy ​​základny a vlečky

Alta Plastic

Vyrábí stavební a dokončovací materiály z PVC, včetně zemní a přední obklady. Nejoblíbenější sbírky jsou:

 • Žula - napodobuje kamenné bloky velkého formátu. Má přirozenou barvu a strukturu;
 • Drcený kámen - má charakteristický zaoblený tvar reliéfních prvků;
 • Fagot - určený pro kamenné bloky se stálou texturou;
 • Canyon - imituje pokládku vrstveného kamene s reliéfní texturou.

Fasádní panely kolekce Fagot

Vlastnosti instalačních prací

Pokládání vlečky vyžaduje určitou dovednost. Nicméně, s přísným dodržováním pokynů poskytnutých výrobcem, je zcela možné provést ji vlastníma rukama. Nejsou potřeba žádné specializované a drahé instalační nástroje. Povinná potřeba: šroubovák, hladina pro kovové vlečky - kovové nůžky. Proces instalace obsahuje následující kroky:

 1. Příprava základního povrchu. Zpravidla se obklady používají ve větraných fasádách k ochraně tepelné izolace. Proto je povrch stěn většinou plochý. V případě potřeby významné výkopové práce, závadynaplněn opravným roztokem.
 2. Montáž přepravek. Použitým materiálem jsou dřevěné bloky nebo profily pro sádrokartonové desky. Ložiskové prvky jsou instalovány vertikálně v přírůstcích odpovídajících rozměrům dokončovacích panelů.
 3. Instalace izolace, izolace proti vodě a větru;
 4. Instalace přepážkové mříže, kterou je upínací páska o tloušťce 1,5-2 cm, namontovaná na horní straně nosné tyče pro upevnění hydroizolační membrány.
 5. Montáž spouštěcí desky. Kvalita celého provedení závisí na tom, jak správně nastavíte počáteční úroveň. Proto by se na jeho instalaci mělo přistupovat velmi opatrně.
 6. Konstrukce okenních otvorů - nastavte úhlové lamely okenních rámů.
 7. Montáž panelu. Upevnění panelu začíná od rohu stěny. Panely první řady jsou řezány v pravých úhlech a zastrčeny pod rohové profily. První panel další řady je nařezán na polovinu tak, aby byly obkladové prvky instalovány s odsazenými svislými spoji.

Související článek:

Izolace stěn domu venku pod vlečkou. Jak si vybrat kvalitní izolaci a jaké typy existují Přečtěte si více v samostatné publikaci našeho portálu.

Schéma montáže obložkových panelů

Důležité!Bez ohledu na materiál, z něhož jsou panely zhotoveny, není možné šrouby utáhnout co nejvíce a také instalovat obklady spolu spříteli. Musí mít určitou pohyblivost a malou teplotní mezeru.

Související článek:

Instalace do-it-yourself : instrukce pro figuríny s fotografiemi, výhody použití panelů a jejich odrůd, tipy a triky - v naší publikaci.

Kalkulačka pro výpočet výše a nákladů vlečky na domě

Video: montáž fasádních panelů

Galerie obrázků

Fasády domů s povrchovou úpravou různých typů:
Shrnutí

Trh stavebních a dokončovacích materiálů poskytuje mnoho druhů vleček pro každý vkus v širokém rozsahu nákladů. Výrobky rozpočtového typu mají spíše nízkou estetickou hodnotu. Doporučuje se používat výhradně jako ochrana tepelně izolačních materiálů pro technická zařízení. Pro dokončování fasád obytných budov je účelnější použít prémiovou vlečku, která nejenže chrání stavební konstrukce a izolace před negativními vlivy vnějších faktorů, ale stává se také skutečnou domácí výzdobou.