Vlečka "pod stromem" - hlavní charakteristiky, typy, vlastnosti volby

Hlavním trendem moderního designu je široké využívání přírodních materiálů. Jedním z nich je dřevo. Výkon stromu je však spíše průměrný. Zvláště ve srovnání se syntetickými materiály. Proto pro konečnou úpravu fasád se často používá dřevěné obložení, vyrobené z jiného materiálu, který je odolnější vůči vnějším faktorům. Článek se bude zabývat základními parametry různých typů vleček, jejich výhodami a nevýhodami, doporučeným použitím a instalační technikou.

Kovová vlečka s profilem bloku domu s manzardem doma

Vlečka "pod stromem" - výrobní materiály

Vlečka - dokončovací materiál používaný k opláštění povrchu stavebních konstrukcí. Obvykle má tvar pásů o šířce 10-30 mm a délce 2-6 m, tloušťka nepřesahuje 10 mm. Přední strana může být hladká nebo mítreliéf imitující strukturu přírodních materiálů. Vnitřní povrch, v závislosti na způsobu a materiálu výroby, má výztuhy. Konstrukce také zahrnuje různé úchyty, zámky a perforace pro usnadnění instalačního procesu.

Ceramosiding "pod stromem" nelze odlišit od přírodního dřeva, a to ani z těsné vzdálenosti

.

Moderní trh s materiály pro konečnou úpravu je nabízen vlečkami vyrobenými z těchto surovin:

 • polymery (vinyl, akryl);
 • kov (hliník, pozinkovaná ocel);
 • vláknitý cement;
 • keramika;
 • dřevo.

Zvažte každý z druhů uvedených surovin podrobněji.

Vlákna z vláknitého cementu mají výraznou texturu dřeva

Vinyl

Materiálem pro výrobu vinylové obklady je polyvinylchlorid (PVC). V závislosti na aplikaci se vyrábí v několika modifikacích:

 1. Stěna - tloušťka výrobku ne více než 3 mm. Používá se při zakrytí fasád, v izolačních systémech nebo při jejich restaurování.
 2. Suterén - vzhledem k tomu, že obložení suterénu a základu jsou intenzivnější mechanické účinky, tloušťka obkladu může být zvýšena na 5 mm

Má širokou škálu barev. Vnější povrch může být hladký a reliéfní, napodobující texturu dřeva. Lze jej provozovat v širokém rozsahu teplot: -50 ºС… + 50 ºС. Materiál je odolný vůči všem typům biologických a biologických látekchemická koroze. Během operace se trhliny nebo deformace neprovádí. Při nákupu vinylové obklady, věnujte pozornost jeho protipožární vlastnosti. Většina moderních výrobců přidává retardéry hoření k surovinám. Mění třídu hořlavosti polyvinylchloridu z G4 (vysoce hořlavých materiálů) na G2 (středně hořlavé stavební materiály).

Vinylové obklady, dřevěné profily (TimberBlock), kolekce Silver Oak

Akryl

Akrylová vlečka je poměrně novým typem materiálu pro konečnou úpravu polymerů, který se poprvé objevil na trhu v roce 2016. Surovinou je akrylová-styrenová sloučenina. Vyrábí se vytlačováním s následným ražením na přední straně, které imituje texturu dřeva. Má vyšší provozní vlastnosti než vinyl. Zejména vyšší odolnost vůči extrémním teplotám, nevymizí pod intenzivními účinky ultrafialového záření, je více plastická a odolná vůči mechanickému namáhání. V průměru jsou náklady na akrylovou vlečku o 20-25% vyšší než vinyl, ale mají lepší estetické vlastnosti.

Akrylová vlečka může být použita v jižních regionech, protože se nebojí úniku

.
Důležité!Téměř všichni výrobci tvrdí, že délka provozu plastových obkladů je 50 let. Nicméně, jak praxe ukazuje, plastová úprava přichází do rozpadu mnohem rychleji, protožemechanické poškození.

Kovové obklady

\ t

Pozinkovaná ocel nebo hliník je materiál používaný k výrobě obkladů a dlažeb. Výroba se provádí válcováním. V jednom průchodu je výrobek tvarován a někteří výrobci používají reliéf, který simuluje texturu dřeva. Tloušťka panelu nepřesahuje 0,9 mm (hlavně 0,45-0,6 mm).

Kovové obložení s blokovým profilem domu, imitace dřeva se provádí barvením

.

Obkladový materiál je poměrně lehký, což vylučuje potřebu dodatečného vyztužení nosného rámu. Jako vnější polymerový nátěr se používají následující materiály:

 • polyester- povrch je jednotný, hladký, lesklý nebo matný;
 • plastisol- nanesení ražby, napodobující texturu dřeva;
 • pural- má vysokou odolnost proti ultrafialovému záření (produkty nevyblednou);
 • polyvinylidenfluorid (PVDF)- dodává výrobku vysokou odolnost vůči většině vnějších faktorů a výrazně zvyšuje životnost provozu.

Hliníkový plášť je vysoce odolný vůči korozi a nízké hmotnosti

Důležité!Pokud pro galvanizovanou ocel vykonává vnější polymerový povlak zlepšenou odolnost proti korozi, pak se vrstva hliníku nanáší na hliníkový podklad pouze pro estetické účely - pro imitaci dřeva.

Vlečka na bázi cementu

Vlečka na bázi cementu je také zastoupena dvěma hlavními oblastmi:

 • Vláknitý cement- surovinami pro výrobu jsou celulózová vlákna, jemný písek, minerální přísady a portlandský cement M400-600. Textura dřeva se aplikuje na povrch. Taková úprava obvykle vyžaduje další nátěr. Jak ukazuje praxe, barvení by mělo být prováděno v intervalech jednou za několik let. Tato povrchová úprava je k dispozici ve formě desek pravoúhlého průřezu, bez dodatečných zámků. Vlákna z vláknitého cementu mají poměrně vysokou hmotnost a vyžadují nejen trvanlivější přepravky, ale v některých případech také dodatečné zpevnění nosných konstrukcí.

Dokončení nástavce deskami z vláknitého cementu

 • Ceramosidingje nejnovější ze všech typů vleček. Vyvinut v Japonsku a je materiálem podobným keramickým obkladům. Vláknocementová směs, kaolinový jíl a další modifikující složky se používají jako suroviny pro výrobu. Na rozdíl od keramických obkladů se instalace provádí pomocí speciálních kovových držáků na šrouby. Má téměř dokonalý výkon a estetické vlastnosti, ale jeho cena je nejvyšší ze všech uvedených typů vleček.

PanelyKeramické obklady mají vysoký stupeň imitace přírodního dřeva

Dřevo

Tradiční materiály z masivního dřeva jsou poměrně drahé a náročné na provoz. Pod vlivem životního prostředí podléhají lesy deformacím, prasklinám, rozpadům, houbám a poškozování vrtáků na dřevo. Aby se předešlo těmto negativním jevům, byl vyvinut povlak na bázi kompozitních materiálů: dřevní buničina, karbidové pryskyřice a polymerní sloučeniny. Tento typ povrchové úpravy je vlastně vyroben z dřevařského průmyslu, a proto má rozpočtové náklady. Výkonové charakteristiky tohoto materiálu nejsou dostatečně vysoké, proto se upřednostňují obvykle jiné typy povrchových úprav.

WPC obklad dřevěného polymerního kompozitu

Související článek:

Vlečka „pod cihlou“ a „kámen“ : odrůdy, jejich hlavní vlastnosti, výhody a nevýhody. Hlavní výrobci, nejoblíbenější sbírky, sled instalačních prací.

Hlavní typy profilů

\ t

Existuje několik druhů vleček, které se liší tvarem profilu.

 • Lodní deskaje profil, který má tvar čtyřúhelníku, jehož jeden konec je zkosený v ostrém úhlu. Tato forma je široce používána jak v polymerových, tak i v kovových obkladových typech. Charakterizovaný přítomnostívhodné pro instalaci a utěsněné uzamykatelné spoje, což značně usnadňuje proces instalace. Určeno pro horizontální instalaci, která zcela eliminuje únik vlhkosti z deště pod nátěr.

Schematické znázornění vlečky s profilem „loď“. Vlastnosti jeho pokládky na pracovní plochu

 • Srub (vlečka pod polenem)- profil napodobuje vnější půlkruhový okraj kulatiny. Tento typ profilu se používá u kovových, polymerových a dřevěných obkladů. Zpravidla se snaží, aby obložení vypadalo co nejblíže přírodním materiálům, včetně textury a barvy dřeva. Používá se pro horizontální instalaci. Kovové a polymerové obklady mají uzamykatelné spoje a montážní otvory. Obložení z dřevěných kompozitních materiálů je vytvořeno ve spojení s trnovou drážkou.

Schéma vlečky s profilem bloku a jeho vzhledem na fasádě s obkladačkami

 • Jedle- je trojúhelníkový profil s výztuhou z přídavného ohybu umístěného tak, že se na jednom panelu tvoří dva klíny. Je vyroben z kovu nebo polymerů. Určeno pro horizontální instalaci. Zajišťovací spojení zajišťuje těsnost provedení.

Profil rybí kosti a vzhled vlečky při dokončování fasády domu

 • Obdélníkový- profil ve formě jednoduchého obdélníku se používá při výrobě vláknitého cementu a keramické obklady. Upevnění se provádí buď přímo přes obložení, nebo pomocí speciálních upevňovacích prvků.

Způsoby upevnění obkladů z keramických materiálů a vláknitých cementů

Výhody a nevýhody používání

\ t \ t
Parametr Obložení polymeru Kovové obklady
Vinyl Akryl Ocel Hliník
Hmotnost Malé Malý Střední Střední
Nevyžaduje vyztužené přepravky a zpevnění nosných konstrukcí konstrukce; lze instalovat ve výškách do 2-3 podlaží Vyztužená (častější) přepravka dřevěných trámů o tloušťce nejméně 50 × 50 mm²; instalace na 1-2 patro
Odolnost proti korozi Vysoká Médium při zachování integrity antikorozní vrstvy Vysoká
Odolný vůči biologické koroziVysoká Vysoká
Chemická odolnost Médium ovlivněné některými rozpouštědly Základna má vysokou odolnost, vnější antikorozní (dekorativní) nátěr může být poškozen některými rozpouštědly
Odolnost proti vyblednutí Průměr Vysoká Střední až vysoká v závislosti na výrobci Střední, prakticky nemá reliéfní strukturu
Imitace přírodních materiálůPrůměr Vysoká Střední až vysoká v závislosti na výrobci Střední, prakticky nemá reliéfní strukturu
Technologie upevnění a snadná instalace Rychlé, pohodlné, technologické upevnění Rychlé upevnění, spolehlivé spojení, pracné řezání materiálu
Potřeba dodatečného zpracování Není nutné
Opravit V případě poškození vyměnitelné.
Cena Nízká Průměr Nízká Vysoká

Pokračování tabulky

\ t . Odpor vůčivyblednutí \ t
Parametr Vlečka Strom
Vláknitý cement Obklady obklady
Hmotnost Velké Velké Střední
Při čelních plochách se vyžaduje dodatečná výztuž nosných konstrukcí
Odolnost proti korozi Vysoká Vysoká
Odolný vůči biologické koroziPokud se organická hmota dostane do drážek a drážek, může se objevit mech Vysoká Nízká, vyžaduje systematickou antiseptickou léčbu
Chemická odolnost Mohlo by dojít k poškození vnějšího laku. Vysoká Průměr
Průměr Vysoká Nízká až střední, v závislosti na použitých barvivech a primerech
Imitace přírodních materiálůVysoká Vysoká
Výrobní přizpůsobivost a snadná instalace Střední, materiál poměrně těžký Střední, navzdory přítomnosti speciálních spojovacích prostředků Průměr
Potřeba dodatečného zpracování Frekvence barvení 1 krát za 2-3 roky Není nutné Doporučené barvení 1 každé 1-2 roky
Udržovatelnost Poškození plechovky poškozením cementu Požadovaná výměna Škody můžete pokrýt speciálním tmelem
Cena Průměr Vysoká Nízká

Navzdory velkému rozdílu v základních výkonnostních charakteristikách kombinují všechny typy vleček společné pozitivní vlastnosti:

 • cenově dostupné náklady oproti přírodním materiálům;
 • trvanlivost - doba provozu, v souladu s osvědčením výrobců, se pohybuje od 25 do 50 let;
 • ekologická čistota - ani polymerní vlečka nemá negativní vliv na lidské zdraví. Během provozu nevypouštějí karcinogenní látky, nepříjemný zápach po instalaci zaniká;
 • tvar profilu umožňuje rychle a bez speciálního úsilí provádět instalaci a spoje budou spolehlivé a spolehlivéuzavřené.

Funkce výběru

Po analýze dat z tabulky lze vyvodit závěr, že klíčová kritéria, na nichž je založena volba vlečky „pod stromem“, jsou následující.

 • Odolnost vůči vnějším vlivům.V tomto případě závisí charakter výběru materiálu na typu vnějších vlivů, tj. Umístění konstrukce v určitém klimatickém pásmu. V jižní části Ruska se doporučuje používat obklady, které jsou odolné vůči vysokým teplotám: akryl, dřevo, cement, kov. V severní části země a na Dálném východě jsou hlavními faktory vlivu nízké teploty a vysoká vlhkost, proto je vhodné použít obklady z akrylového, kovového a vláknitého cementu pro obklady fasád. Pokud je konstrukce umístěna v blízkosti moře nebo na silnicích s velkým provozem (vysoká koncentrace minerálních solí a chemikálií), je nejlepší použít polymerní obklady.

Výsledek krupobití na vinylové vlečce - důsledek použití levných povrchových materiálů

 • Náklady.I u dokončovacích materiálů stejného typu se cena může značně lišit v závislosti na výrobci. Nejdražší produkty jsou z Kanady, Finska a Německa. Výrobní náklady mnoha domácích výrobců jsou však na srovnatelné úrovni mnohem nižší.
 • Trvanlivost.Sstejné podmínky provozu nejtrvanlivější je ceramosiding, vlákno cement a kov. Vzhledem k vysokému bezpečnostnímu rozpětí odolávají výrazným poklesům teploty, mechanickým vnějším vlivům a dalším agresivním faktorům provozu. Podložka polymeru se doporučuje použít v místech s nízkou pravděpodobností mechanického nárazu.

Instalační technika

Pro instalaci na instalaci bude nutné použít následující nástroje:

Jako spotřební materiál, v závislosti na typu vlečky, použijte běžné šrouby samotné nebo v kombinaci se speciálními spojovacími prostředky.

Důležité!Nedoporučuje se řezat polymer nebo kovovou vlečku bruskou. Řezání kovu, řezací kotouč ho zahřívá, poškozuje vnější antikorozní nátěr. Polymery pod vlivem teploty mohou být deformovány.

Instalace vlečky začíná instalací startovací tyče. Je namontován ve výšce 30-40 cm od nejnižšího bodu domu vzhledem k úrovni terénu. Výchozí úroveň je nutné nastavit naprosto horizontálně, závisí na ní kvalita provedení všech prací.

Nastavení startovací desky

V případě dekorace nadace nebo suterénuvyčnívá mimo vlečku, je nezbytné instalovat přepadu nad základnu .

Jsou-li při montáži používány složité dodatečné prvky, jsou instalovány na příslušných místech bezprostředně po upevnění startovací tyče.

Komplexní doplňkové prvky

Komplexní doplňkové prvky a vlastnosti jejich instalace:

 1. H-konektor je složitý.
 2. Roh je vnější komplex.
 3. Úhel je vnitřní komplex.
 4. Sklon nebo platband.
 5. Odliv odlivu.

Montáž obyčejných jízdních pruhů může být provedena v kruhu nebo na dokončení každé stěny zvlášť. Do svislých drážek přídavných prvků je vložen běžný obkladový pás a spuštěn na startovací tyč. Je nutné ho dostat do zámku, dokud neklikne. Je zakázáno používat kladivo nebo působit na vlečku jinými mechanickými prostředky. Se správně nastavenou počáteční deskou a přídavnými prvky vstupuje do hradního spoje obyčejný pás poměrně snadno.

Montáž první řady do startovací tyče

Je zaškrtnuta vodorovnost. Pás je dále upevněn šroubem přesně ve středu montážních otvorů. Přídavná sekvence od středu k okraji, aby se zabránilo tvorbě vln. Všechny následující proužky jsou nastaveny stejným způsobem.

Související článek:

Samonosná montážní obložení : návod pro figuríny s fotografiemi, výhodypoužití panelů a jejich odrůd, tipů a triků - v naší publikaci.

Kalkulačka pro výpočet výše a nákladů vlečky na domě

Užitečné video

Montáž vláknitého cementového obkladu:

Instalace akrylátové obklady:

Montáž vlečky pod poleno:

Galerie

Srubová povrchová úprava:Dokončovací práce na palubě a rybí vlečky:

\ t


Obklady a obklady z keramického cementu:


Závěry

Vlečka je konečný materiál, s nímž můžete proměnit i starou budovu. Další výhodou je možnost provedení dekorace vlastními rukama, což výrazně sníží celkové náklady na opravy. Měli byste však ušetřit mnoho tím, že získáte sporné produkty od neznámých výrobců.