Vlnité kukly - povinný prvek ventilačního systému bytového domu

Při instalaci ventilačního systému se používají speciální konstrukce zvané vzduchovody, bez kterých není provoz těchto zařízení možný, bez ohledu na jejich umístění (bytový dům, byt, průmyslové zařízení). Při instalaci přídavného zařízení umístěného v kuchyni nebo v koupelně, které zajišťuje potřebnou cirkulaci vzduchu, se používají pružné kanály, což zjednodušuje jejich instalaci a další provoz. Vlnité kukly - výhody a nevýhody, jak si vybrat a instalovat sami, stejně jako to, jak se starat, a za jakou cenu můžete nakupovat ziskově - to je téma tohoto článku.

Ohebné potrubí (vlnité), vyrobené z nerezové oceli

Co je to zvlnění a proč je zapotřebí pro odsávací zařízení

Zvlnění je vlnitá trubka používaná při instalaci vzduchovodů, instalovaná mezi zařízením zajišťujícím cirkulaci a odváděním vzduchu v místnosti, kde jsou instalovány, do ventilačního systému budovy nebo přímo do vnějšího prostředí.

Vlnitá výfuková trubka je díky své konstrukční a výrobní technologii pružným prvkem. Díky své pohyblivosti se zvlnění používá při instalaci vzduchovodů na těžko přístupných místech a v oblastech umístěných v křivočarých a kolmých rovinách prostoru. Navíc díky atraktivnímu vzhledu se používají jednotlivé značky vlnitých trubek z ušlechtilé oceli a hliníku v celém potrubí bez dodatečné dekorace a přístřešku.

Připojení kuchyňské digestoře k ventilačnímu systému budovy pomocí vlnitého potrubí

Vlnovcové vzduchové kanály se používají pro připojení kuchyňského digestoře a axiálních ventilátorů instalovaných v koupelně nebo koupelně při instalaci plynových sloupů a topných kotlů různých typů.

Výhody a nevýhody vlnité trubky pro ventilaci

\ t

Vzhled vlnitých trubek s volným tokem měl pozitivní vliv na kvalitu a dostupnost díla a poskytoval nezbytné mikroklima ve vybavených prostorách. To je dáno tím, že při stavbě tuhých konstrukcí, dříve praktikovaných, bylo nutné ve specializovaných organizacích objednávat individuální strukturu (vzduchový kanál) pro konkrétní místnost - v souladu s tím byla nákladná a nedostupná pro všechny.

Zvlnění plastů je odolné a nízké náklady ve srovnání s kovovými protějšky

Přednosti vlnitých trubek používaných v ventilačních systémech jsou:

 • dlouhá životnost;
 • snadná instalace;
 • dostupnost;
 • široký rozsah velikostí;
 • síla, s výjimkou některých modelů;
 • schopnost odolávat vysokým teplotám a neudrží spalování;
 • dobré aerodynamické vlastnosti;
 • nízká hmotnost.

Nevýhody zahrnují problémy s údržbou, které se projevují při čištění povrchu zvlnění, jakož i měkkost výrobků z hliníku, což má za následek porušení geometrického tvaru během neopatrné instalace a údržby.

Technické specifikace vlnitých trubek pro výfuk

Hlavní technické vlastnosti zvlnění použitých pro kreslení jsou jeho rozměry - průměr a délka. Délka je určena výrobcem a může být standardní velikosti nebo může být prodávána ve svitcích, což umožňuje zakoupení kanálu o požadované délce.

Pravoúhlé zvlnění používaná ve ventilačních systémech v továrnách a technických zařízeních

Tvar úseku zvlnění může být pravoúhlý nebo kulatý. Obdélníkové modely se zpravidla používají pouze na výrobních místech. Průměr vyráběných vzduchovodů je standardní: 10/12 /12,5 /15/20 cm, stejně jako 30 cm a více, ale tyto rozměry se netýkají standardu podobných výrobků. Pro výrobu vlnitých trubek používaných plastů a hliníku, nerezové a pozinkované oceli, jakož i textilií a polyethylenu. Konstrukčně jsou takové výrobky rámové a spirálovitě vinuté.

Jaké typy žlábků se používají pro domácí kukly

Při instalaci ventilačních systémů v obytných prostorách se používají vlnité kulaté spirálovité vzduchové kanály vyrobené z plastu a hliníku, nerezové a pozinkované oceli.

Vlnitá hliníková trubka je lehká a má rámovou konstrukci

Hliníková vlnitá trubka

Tento typ zvlnění lze použít pro vnitřní instalaci a venkovní použití. Výraznévlastnosti tohoto typu jsou: nízká hmotnost a střední tvrdost rámu. Výhody hliníkových vlnitých trubek zahrnují dlouhou životnost a schopnost použití při různých teplotách. Nevýhodami jsou: zvýšená hladina hluku, která se vyskytuje ve vnitřním prostoru zvlnění, když kapota pracuje při vysokých rychlostech, jakož i přítomnost vibrací během používání.

Plastová vlnitost pro ventilaci

Plastové vlnité vzduchové kanály se vyznačují nízkými náklady a snadnou instalací. Kromě toho výhody tohoto typu zahrnují: minimální odolnost proti proudění vzduchu ve vnitřním prostoru potrubí, jakož i různé modely, které se liší technickými vlastnostmi.

Trubka z vlnitého plastu - možnost rozpočtu při instalaci ventilačních systémů

Nevýhody plastových zvlnění jsou:

 • hořlavost;
 • při vznícení vydává značné množství kouře škodlivého pro lidské zdraví;
 • náchylnost k poškození způsobenému vnějšími mechanickými vlivy (křehkost);
 • přítomnost specifického zápachu, ke kterému dochází během provozu v důsledku zvýšené teploty cirkulujícího vzduchu, je určena pro nejlevnější modely.

Související článek:

Plastové vzduchové kanály pro ventilaci. Bpublikace se zabýváme revizí a vlastnostmi plastových kanálů, jejich výhodami a nevýhodami, nuancí ventilačního zařízení z plastu.

Jiné typy

Jiné typy vlnitých trubek, které se používají méně často než ty, které jsou uvedeny výše, zahrnují výrobky z nerezové a pozinkované oceli.

Vlnitá nerezová ocel vypadá dobře v kuchyni, zdobená ve stylu high-tech

Výhody těchto materiálů jsou:

 • dlouhá životnost;
 • pevnost a odolnost vůči vnějšímu mechanickému namáhání;
 • není hořlavý;
 • žádný zápach během používání;
 • příjemný vzhled a pro modely z pozinkovaného provedení - různé barvy a přítomnost modelů s povlakem z polymerních materiálů.

Mezi nedostatky by měly být zaznamenány vysoké náklady a složitost instalačních prací.

Související článek:

Kuchyňské digestoře s odvětráním do větrání jsou považovány za účinnější, produkují méně hluku a zajišťují cirkulaci vzduchu, kterou vyžadují stavební normy. Jak si vybrat a provést vlastní instalaci - přečtěte si materiál.

Jak vybrat zvlnění pro kreslení - doporučení naší redakční rady

Při nákupu vlnitého potrubí pro kreslení jsou hlavní kritéria, která ovlivňují výběr konkrétního modelu,:

 • Specifikace - průměr a délka.
 • Materiál, ze kterého je výrobek vyroben, a jeho soulad s vnitřkem místnosti, kde má být zařízení provedeno.
 • Kvalita a spolehlivost.
 • Náklady.

Jedna z možností připojení kapoty pomocí kovových zvlnění

Kromě toho naši redaktoři doporučují zvolit následující nuance při volbě zvlnění kapoty:

 • průměr zvlnění by měl odpovídat průměru krytu a doporučením pro jeho připojení, specifikovaným v návodu k použití;
 • délka potrubí by měla být co nejkratší, protože „zlomeniny“ konfigurace by neměly překročit úhel 90 °;
 • kvalita a spolehlivost - nezaručuje náklady na výrobek, takže při výběru modelu musíte zkontrolovat certifikáty kvality a seznámit se se zkušenostmi zkušených uživatelů o konkrétním výrobci těchto výrobků.

Montáž vlnitého potrubí pro výfuk

Instalační práce na instalaci potrubí lze rozdělit do dvou fází: přípravné a pracovní. V přípravné fázi je vybrána značka a rozměry vlnité trubky, je získána, po které je připraven potřebný nástroj.

Důležité!Při nákupu vzduchového kanálu nezapomeňte, že musíte zakoupit také adaptéry aprvky pro jeho připojení a připojení.

Pro instalaci můžete potřebovat:

 • elektrická vrtačka nebo šroubovák;
 • svinovací metr a tužku;
 • pila nebo nůžky;
 • šroubovák.

Montáž zvlnění na kapotu se provádí v následujícím pořadí:

Ilustrace Popis akce
Provádíme značení tak, aby vyhovovalo výfuku a potrubí.
Budeme vrtat stěnu v místě výstupu ventilačního kanálu do kuchyně, aby se adaptér (gril) umístil.
Na připraveném místě namontujte adaptér (větrací mřížka), který slouží k upevnění potrubí.
Pomocí svorky upevníme zvlnění na adaptéru.
Druhý konec vzduchového kanálu oblékáme do výfukového otvoru a připevníme k němu pomocí svorky.
Spoje jsou utěsněny kovovou páskou.
Je-li délka získaného kanálu delší, než je délka potřebná pro připojení kapoty, před připojením k němu se upraví délka zvlnění, pro které se použijí nůžky nebo pila.

Jak je vidět z instrukcí krok za krokem, je poměrně jednoduché nainstalovat zvlnění na kapotu v kuchyni,proto může tuto operaci provádět každý uživatel nezávisle, bez zapojení specializovaných organizací a kvalifikovaných odborníků.

Související článek:

Pro ty, kteří nevědí, , jak si vybrat odsávací digestoř v kuchyni, rady odborníků, o nichž pojednává tento článek, vám pomohou učinit správnou volbu. Dozvíte se podle jakých kritérií je nutné provést výběr zařízení, což usnadní orientaci v nabídce produktů nabízených výrobci.

Odchylky při instalaci vlnitého potrubí

Někdy, když se provádějí instalační práce, vznikají nestandardní situace, které vyžadují samostatné zvážení: potřebu spojit zvlnění nebo skrýt z vizuálního prostoru kuchyňského prostoru.

Jak se vzájemně propojit

Potřeba propojení několika prvků zvlnění mezi nimi nastává v případě prodlouženého úseku vzduchového kanálu, který nelze provést úplně. Pro připojení se používají speciální vložky (na následujícím obrázku označeném šipkou), které jsou instalovány do vnitřního prostoru vlnité trubky v obou spojovacích prvcích, po kterých jsou spojovací body utaženy pomocí svorek.

Zvlnění složeného kovu pomocí speciální plastové vložky

V případě, že vložky nejsou k dispozici z důvodu nestandardních velikostí kanálů nebo z jiných důvodů, může být spojení provedenoprovádět pomocí konstrukční pásky odpovídající materiálu, ze kterého je potrubí vyrobeno.

Jak skrýt zvlnění v kuchyni

Existuje mnoho možností, jak ukrýt vlnitý vzduchový kanál v kuchyni, jak ukazují následující fotografie, které řešily řešení podobného problému návrháři a nájemci:

Vzduchovod je uzavřen dveřními dveřmi
Vzduchovod namontován za konstrukcí sádrokartonu
Vzduchovod je uzavřen ozdobným boxem

Vzduchovod je uzavřen ozdobným boxem ve stylu kuchyňského designu
Pokládání zvlnění za zavěšený strop
Zakrytí vzduchového kanálu dekorativním prvkem

Jak se starat o potrubí a když potřebujete vyměnit vlnitou trubku za kapotu

Údržba vlnité trubky se neliší od jiných prací souvisejících s udržováním čistoty v prostoru kuchyně, což má za následek odstranění prachu a jiných suspendovaných částic z vnějšího povrchu vzduchovodů. V případě silného znečištění (tabákový kouř, mastnota) pro mytí vnějšího povrchu zvlnění musí být demontován a poté po dokončení nezbytných prací vrácen na původní místo.

Těsnost spoje udržuje optimální mikroklimav kuchyni a výkon odsavače, deklarovaný výrobcem

Je třeba poznamenat, že po určité době je obvykle asi 10 let (v závislosti na intenzitě použití kapoty), ve vnitřním prostoru zvlnění se tuk hromadí, který nelze vyplavit. V tomto případě je nutné vyměnit vzduchový kanál, aby se zabránilo nebezpečným následkům jeho použití. Kromě toho musí být při provozu těchto systémů dodržovány následující bezpečnostní pravidla:

 • je nemožné dotýkat se mokrých povrchů na povrchu zvlnění z oceli a hliníku, když je kapuce funkční;
 • Aby nedocházelo ke vzniku cizího zápachu, nedoporučuje se otírat vnější povrch potrubí pomocí detergentů.

Pro upevnění, spojování vlnitých potrubí se používají různé tvarové díly, které splňují požadavky instalovaného větracího systému

Související článek:

Odsávací kryt 60 cm zabudovaný do skříně je ideálním řešením pro každý interiér. Pokud nevíte, jak se správně rozhodnout, pak vám naše hodnocení pomůže. Vezmeme v úvahu hlavní kritéria pro výběr takového vybavení, stejně jako naučíme se jej správně instalovat.

Srovnání pružných vlnovek pro větrání s tuhým vzduchovým potrubím

Pokud porovnáme ohebné vzduchové kanály sPrvní z nich má řadu nepopiratelných výhod, které zahrnují tyto ukazatele:

 • pružnost a pružnost umožňují jejich použití v obtížných částech ventilačních systémů v různých umístěních, s minimálním počtem upevňovacích prostředků;
 • lehkost konstrukcí a zároveň pevnost;
 • snadnost instalace;
 • malé celkové rozměry v přepravní poloze (stlačený stav);
 • funkčnost, navrhování instalace uvnitř i venku.

Vzduchové kanály mohou být vyrobeny z tepelně odolných polymerních materiálů

Kde je ziskové a za jakou cenu si můžete koupit kapotáž z plastu a hliníku - revize návrhů

Vlnitost pro kukly se prodává ve specializovaných instalatérských prodejnách, jakož i v obchodních organizacích zabývajících se prodejem domácích spotřebičů a větracích systémů. Kromě toho lze podobné produkty zakoupit prostřednictvím online nákupů na internetu, kde dostatečně velký počet společností nabízí podobné produkty k prodeji.

V následující tabulce jsou uvedeny náklady na různé druhy zvlnění od čtvrtého čtvrtletí roku 2018, kdy byly provedeny v obchodních řetězcích.

Materiál Výrobek Velikost (průměr /délka), mm Obchodní organizace
www.maxidom.ru www.petrovich.ru www.leroymerlin.ru
Hliník Gofra 100 × 3000 116 108 110
125 × 3000 149 144 166
150 × 3000 191 176 184
Fólie 100 × 3000 - - 398
125 × 3000 - - 474
150 × 3000 - - 618
Polymer 102 × 10 000 - 416 -
127 × 10 000 - 569 -
152 × 10 000 - 687 -
Ocel Svorka Ø110−130 38 63 45
Ø120−13 = 40 51 75 64
Ø140−160 53 87 73
Ocel Konektor Ø100 - 109 62
Ø120 - 134 78
Ø150 - 183 118
Plast Redukční ventil Ø80 /100/120 / 63 94 75
125/150/160
Držák Ø100 53 - 61
Ø125 126 - 97
Ø150 118 - 104

Velké obchodní společnosti jsou nejlepším místem pro nákup ventilačních zařízení a komponentů pro ně již od té doby V takových organizacích je zpravidla prezentována široká škála podobných produktů, což vám umožňuje vybrat správný materiál v souladu s požadavky, které jsou na něj kladeny.finanční možnosti kupujícího.

Flexibilní potrubí je spolehlivým a osvědčeným prvkem systému větrání pro domácí a průmyslové použití

Video: organizování kapoty v kuchyni