Volba izolace pro stěny domu mimo: cena, typy a recenze výrobců

Oteplování domu je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících úspory rodinného rozpočtu. Koneckonců, pokud dům je foukané ze všech stran, náklady na vytápění roste mnohokrát. Kvalifikovaní řemeslníci nedoporučují ohřívat prostory zevnitř - to nejen snižuje využitelnou plochu, ale také ničí stěny kvůli kondenzaci mezi stěnami a tepelnou izolací, což znamená, že tyto práce by měly být prováděny mimo budovy. Typy izolací pro vnější stěny, cena a materiály pro výrobu tepelné izolace - to je téma našeho rozhovoru dnes.

Izolace stěn je velmi důležitá pro úsporu rodinného rozpočtu

Za nejspolehlivější je považován materiál na bázi extrudovaného polystyrenu

.

Proč je třeba stěny ohřívat venku

Důvodem pro vnější izolaci je to, že izolace stěn, která je vyrobena uvnitř, neumožňuje vnitřnímu vzduchu vytápět budovu. V důsledku toho, v chladném období, na chlazené zdi, zevnitř, kondenzátu formy. Tepelná izolace neumožňuje odpařování, což znamená nejen vznik plísní a plísní mezi izolací a stěnou. To vede k poměrně rychlému zničení zdi. Navíc, doslova za rok nebo dva, přetrvávající vůně vlhka začne se objevit v obydlí, který je poněkud těžký zbavit se.

Technologie izolace různými materiály

Úplně opačný výsledek je dosažen, když stěnujeme stěny venku. V tomto případě se stěny normálně zahřívají i při extrémním chladu - tepelná izolace neumožňuje jejich ochlazování a zároveň zůstává zcela suchá - protože izolace neumožňuje chladdovnitř. Z tohoto důvodu se provádí izolace fasád a nikoliv zdí zevnitř .

V tomto případě však vyvstává otázka, co se týká výbavy? Moderní izolační materiály jsou skvělé pro omítání nebo lepení dekorativními dlaždicemi. Vyžaduje pouze určitou přípravu, která byla již zmíněna v jednom z našich článků. Jaký tepelný izolátor by měl být použit pro izolaci - je to na domácím mistrovi. My se zase pokusíme usnadnit tuto volbu a hovořit o různých materiálech použitých pro tyto účely.

Technologie je poměrně jednoduchá. Dokonce můžete dělat i samotnou práci

Jaký druh izolace vnějších stěn domu zvolit

Tyto materiály se liší nejen v nákladech, ale i ve variantách jejich povrchové úpravy . Jeden je docela možné omítky, a druhý - pouze pro uzavření dekorativních panelů. Před tím, než se rozhodnete pro jeden nebo jiný tepelný izolátor, měli byste se rozhodnout, kterou metodu dokončování použijete.

Nezáleží na tom, z čeho je dům postaven - ať už je to dřevěný, cihlový nebo betonový. Pro některý z nich si můžete vybrat topení, které neumožní proniknutí vlhkosti, chladu a větru do obydlí. Tato práce je obzvláště důležitá, pokud je budova stará - jsou obzvláště náchylné k zamrznutí. Za zmínku stojí také mimořádná potřeba instalace izolace pro stěny vnějšku domu v venkovském domě, ve kterém nikdo v zimě nežije. V případěv kvalitní práci, teplota uvnitř struktury na jaře bude mnohem vyšší a vlhkost méně.

Pevnější izolátory jsou spojeny technologií spike-in-groove

Druhy materiálů pro izolaci stěn vně

Nejběžnější materiály používané jako tepelná izolace jsou:

 • polystyren nebo pěna;
 • Extrudovaná polystyrénová pěna (penoplex);
 • polyuretan;
 • minerální vlna;
 • Tepelná izolace kapalinou.

Existuje mnoho různých materiálů pro izolaci na stavebních trzích

Tyto materiály mají kromě různých nákladů také tepelnou vodivost, která se od sebe liší . Tento ukazatel je velmi důležitý - čím nižší je, tím lépe bude budova izolována. Zvažte, co tento indikátor je pro tyto tepelné izolátory:

Izolace Hustota, kg /m3 Tepelná vodivost, W /m × s Propustnost par, m × h × Pa
Minerální vlna 50-200 0,48-0,070 0,49-0,60
Polystyrén 33-150 0,031-0,05 0,013-0,05
Extrudovaná polystyrenová pěna 45 0,036 0,013
PVC pěna 125 0,052 0,23
Polyuretan 30-80 0,020-0,041 0-0.05
Tmely z polyuretanové pěny 1400 0,25 0,00023
Ruberoid 600 0,17 0,001
Polyethylen 1500 0,3 0,00002

Již z těchto údajů o hustotě materiálů lze vyvodit závěr, že lepší izolace stěn domu mimo omítku, která je vhodná pro větrané fasády. A jaké jsou další vlastnosti těchto tepelných izolátorů?

Takto se provádí instalace větrané fasády

Pěnoplast nebo polystyrenová pěna - ve kterých případech je lepší jej použít

Tento materiál je v podstatě malými vzduchovými bublinami v polystyrenovém pouzdru. Je to vzduch, který se nepohybuje a plní funkci oteplování. Pěna má poměrně nízkou cenu, což zvyšuje její popularitu. I když není bez vad.

Hlavními rysy jsou křehkost a není překvapující, že je velmi oblíbená u potkanů ​​a myší. Není neobvyklé, že se v něm hlodavci děrují, což jim umožňuje volně se pohybovat po celém domě. To je obzvláště špatné, když se jako stěny používají moderní materiály, skládající se ze dvou listů orientovaných stavebních bloků, mezi kterými je polystyrenová pěna.

Jelikož je však nástěnný ohřívač mimo pěnu velmi dobrý. Je vhodný pro pozdější omítání nebo povrchovou úpravu pomocí umělého kamene nebo stěnových panelů a obložení.

Jedná se o nástřik polyuretanové pěny pomocí speciálního zařízení ...

Extrudovaná polystyrenová pěna - co to je

TotoMateriál má vyšší náklady, ale zároveň jeho technické vlastnosti jsou mnohem lepší. Nejznámější z těchto izolací pro stěny vně lze nazvat penoplex. Je poměrně trvanlivý, i když má porézní strukturu. Je velmi vhodný pro omítky. Montáž se provádí na speciálních tmelech, lepidlových podkladech bez použití acetonu, ale nejlepší volbou pro vnější dekorace lze říci speciální plastové kotvy.

U hlodavců a různých škůdců takový ohřívač nemá žádný význam. Kromě toho se při jeho výrobě používají takové látky, které nejsou náchylné k tvorbě plísní. Ve skutečnosti jen jedna minus - vysoká hořlavost. Hmotnost desek je malá, což umožňuje, spolu s její trvanlivostí, provádět práce na izolaci domu z vnějšku penoplexu na jednu osobu bez jakékoli pomoci.

... a zde je odstranění přebytku po sušení

Polyuretanová pěna - jaké jsou její nevýhody a výhody

Tento materiál je znám již dlouhou dobu a jeho uplatnění je nejen jako tepelný izolátor. Používá se jako výplň na židlích a pohovkách, sedadlech pro auta a autobusy. Jednoduše řečeno, jde o pěnovou gumu, která je známá pravděpodobně každému.

Jako ohřívač lze použít pouze pod panelem. Jeho měkká struktura neumožňuje omítání. Ačkoli někteří domácí řemeslníci, používat pěnovou gumu jako tepelný izolátor, pak zavřít s překližkou nebo \ tdřevotřískové desky, která umožňuje následné omítání stěny.

Je důležité vědět!Jeho velkou nevýhodou je nestabilita vůči vysokým teplotám. Kromě toho, "vzhledem k" jeho chemickému složení, tento tepelný izolátor, když je zapálen, uvolňuje velmi toxické látky, které jsou velmi snadno jedovatelné, na rozdíl od extrudované polystyrenové pěny, která není předmětem hoření.

Extrudovaná polystyrenová pěna se nebojí vlhkosti a páry vůbec

Mnozí nyní hovoří o škodách, které fenol údajně uvolňuje z těchto hmotných příčin. Názory vědců jsou však rozděleny. Někteří říkají, že je absolutně neutrální, zatímco jiní naopak tvrdí, že to způsobuje obrovské škody na těle. Nebudeme brát strany, omezujeme se na uvádění faktů - v naší době je tento materiál používán v téměř veškerém nábytku, v automobilech a dokonce jako výplň do polštářů. A kdyby byla prokázána jeho škoda, bylo by nepravděpodobné, že by se sám sebe respektující výrobce odváží otrávit lidi.

Minerální vlna, její odrůdy a možnost použití pro tepelnou izolaci

\ t

Tento tepelný izolátor může být použit uvnitř stavebních bloků nebo ve vnější tepelné izolaci stěn, následovaná povrchovou úpravou obkladovými nebo stěnovými panely. To je nejvíce široce rozšířené v zařízení větraných fasád a izolace měkké střechy. Nejčastěji se pro tento účel používají jeho druhy desekurčité velikosti čedičové izolace, jejíž cena je poměrně malá.

Jedná se o stěnu s minerální deskou izolovanou sekcí

Minerální vlna má vyšší tepelnou vodivost a propustnost pro páry než předchozí verze. Díky tomu je to nejlevnější izolace. Nicméně, s jeho využitím tepla v domě se stává dost. Poměrně nepříjemný moment lze nazvat tím, že při práci s ním tělo začne svědit. Samozřejmě, že není tak silný, jak to bylo s jeho předchůdcem - skleněná vata, ale stále citlivý. Navíc je to křehký a křehký materiál. Pro tento typ izolace je však jako tepelně izolovaná fasáda téměř nepostradatelná taková tepelná izolace.

Tekutá izolace pro stěny - jak ji používat a jak plní své funkce

Takový tepelný izolátor se podobá silnému nátěru. Není pochyb o jeho výkonu. Nicméně, jeho popularita snižuje vysoké náklady - to není cenově dostupné pro každého. Z tohoto důvodu odborníci doporučují použití pouze v rozích domu a na křižovatce základů a stěn. Je lepší pokrýt zbytek prostoru cenově dostupnějším ohřívačem, který bude vybírat pro ohřev všech povrchů stěn.

Pěna se nejprve přilepí na vnější stěnu a pouze po zaschnutí se upevní pomocí kotev „houby“

.

Takový materiál lze rozdělit do dvou skupin- je to teplokraska a kapalná polyfoam. Oba mají vynikající práci nejen s oteplováním, ale také s hydroizolací. Sádra na nich dobře dopadá, což znamená, že jsou kompatibilní s jakýmkoliv materiálem. Vysoká přilnavost umožňuje použití tohoto tepelného izolátoru na jakémkoliv povrchu, ať už je to kámen, beton, cihla nebo dřevo.

Hlavní výrobci tepelných izolačních materiálů - Stručný přehled

V Rusku existuje mnoho výrobců tepelné izolace. A každý z nich je dobrý svým vlastním způsobem, a proto nemá smysl vůbec hodnotit. Takže dnes říkáme jen pár slov o každém z nich.

 • "Ecover"- výrobce čedičových desek velmi dobré kvality. Kromě stěn vyrábí střešní izolační materiály a sendvičové panely.

Desky Basset Ekover jsou kvalitní

 • "Knauf"je stejná minerální vlna, ale specialitou výrobce je, že ji nevypustí v deskách, ale v rolích. Tloušťka vrstvy může být různá.
 • "Izover"- skleněná vata a její odrůdy. Tato tepelná izolace má velmi velkou nevýhodu - vyžaduje organizaci odvádění vlhkosti
 • „Penofol“- čedičové desky jsou velmi kvalitní, ale tepelně izolační materiál z extrudované polystyrenové pěny přinesl této značce velkou oblibu.
 • „Technonicol“je značka známá po celém Rusku, která má různé závodyregiony. Kromě střešní krytiny a jiných střešních materiálů vyrábí desky z EPS a čedičových topných těles.
 • "URSA"- hlavně čedičové a sklolaminátové desky vynikající kvality
 • Penoplex- název se stal názvem domácnosti. "Penoplex" se nyní nazývá všechny desky jejich EPS, bez ohledu na výrobce
 • "Ecoteplin"- jedinečné a naprosto přirozené obkladové materiály, které zahrnují len, borax a škrob.

„Ecoteplin“ vyrábí izolaci pouze z přírodních materiálů

 • Aststrak- kapalné izolátory, které nemají v Rusku žádné analogie. Vysoce kvalitní tepelná izolace je dosažena při aplikaci vrstvy pouze 3 mm.

Související článek:

Penoplex: technické vlastnosti. Výběrem desek vhodné tloušťky je možné zajistit dostatečnou úroveň izolace stěn, podlahy, stropu. Promluvme si o tomto ohřívači podrobněji v našem přehledu.

Je možné uvádět výrobce na dobu neurčitou, jmenovali jsme jen několik nejslavnějších.

Vlastnosti izolace stěn mimo dům - větraná fasáda

Pro odvětrávanou fasádu se používá minerální vlna. Jednoduše řečeno bez použití stavebních podmínek se na stěnu nebo na stejné profily montuje kovový rám profilu s články z minerálních, skleněných nebo čedičových desek.v linii od dna k horní části budovy, mezi nimiž se vejde izolace. Poté, co je uzavřena speciální hydro a bariérovou fólií . Podšívka je vyrobena z keramicko-žulových dlaždic (obvykle 50 × 50 cm), které jsou upevněny za stejnými vodítky pomocí speciálních kovových svorek, tzv. Krabů.

Odvětraná fasáda není pouze oteplování, ale také estetická úprava fasád budov

Developer tak dosahuje řešení několika problémů najednou - izolace, parotěsné zábrany a dokončovací práce.

Třívrstvá stěnová konstrukce - montážní prvky

Stěny nízkopodlažních budov z pěnových bloků nebo jsou často izolovány. Technologie je velmi jednoduchá. Konstrukce, vyrobená z tažné cihly, je z vnějšku izolována pomocí jakéhokoliv polymerového izolátoru a pak je potažena lícovou cihlou. Ačkoli kvalita takové izolace není špatná, má tato metoda své nevýhody. Hlavní z nich lze nazvat nízkou trvanlivostí izolace ve srovnání se stavebním a dýhovacím materiálem. Navzdory tomu je popularita takové izolace poměrně vysoká.

Takto se montuje třívrstvá stěna

Výpočet izolace stěn domu: pohodlné online kalkulačky

Vypočítejte požadované rozměry desek podél délky a šířky stěny je snadné. Mnohem větším problémem je zde výpočet požadované tloušťky, která závisí na mnoha odlišnostechparametry, včetně regionu, ve kterém se bytový dům nachází. Proto Vám doporučujeme používat naše online kalkulačky, které samy provedou všechny výpočty.

Online kalkulačka pro výpočet tloušťky izolace stěn dřevěného domu

Online kalkulačka pro výpočet tloušťky izolace stěn penoplexem

Schéma mapy pro určení požadované hodnoty odporu proti přenosu tepla

Montáž vnější izolace na stěny

\ t

Techniky tohoto typu instalace se mohou lišit v závislosti na možnosti následné úpravy. Je-li obložení plánováno s cihlou nebo obložením, pak je povoleno upevnění tepelného izolátoru na bázi lepidla (bez acetonu) nebo tmelu. Tato metoda však není vhodná, pokud plánujete omítky nebo obklady nebo dekorativní panely "pod cihlou". V tomto případě je primární instalace provedena na stejném lepidle a poté jsou vyvrtány otvory, do kterých jsou vloženy speciální plastové kotvy. Zajišťují spolehlivou fixaci ohřívacího materiálu. Nabízíme Vám malý vzdělávací program na toto téma s fotografickými ilustracemi.

Ilustrace Opatření
Pro práce jsou nutné takové plastové kotvy. Jsou také nazývány "houby" nebo "deštníky". Budete také potřebovat razník s vrtákem na velikost kotvy.
Mělo by se vrtat přesně tam, kde je lepidlo, ke kterému bylo připevněnoPěnový plast. To lze snadno identifikovat jednoduchým poklepáním.
Do vyvrtaného otvoru se zasune plastová kotva, dokud se nezastaví. Pokud se zastaví uprostřed, můžete ho srazit kladivem.
Umístěním kotvy na místo je také nutné klepnout na samotnou houbu. To se provádí tak, aby se víčko dostalo trochu do pěny pro větší pohodlí.
Po dokončení všech akcí, a to i pomocí kladiva, bušíme jádro kotvy - může to být železo nebo plast. Kotevní rty uvnitř stěny jsou tak nezahozené a pevně fixují pěnu na stěně.

Související článek:

V našem článku se dozvíte, jaké typy penoplexu jsou, jak dochází k izolaci fasády s penoplexem (technologie), jakož i klady a zápory tohoto materiálu.

Kde koupit izolaci pro stěny domu venku

Takový materiál je možné zakoupit jak prostřednictvím internetu, tak na jakémkoliv stavebním trhu. Zde je otázka trochu jiná - náklady se mohou výrazně lišit. Obvykle při nákupu tepelného izolátoru v internetových obchodech, zejména ve velkém množství, můžete ušetřit slušné množství. To je způsobeno tím, že on-line prodejce nemusí platit mzdy podřízeným a utrácet peníze za pronájem prostor pro prodejnu. To znamená, že nákupy jsou získány s významným ziskem. Totéž platí pro cenu izolace pro stěny domu uvnitř.

Rozsah izolace na stavebních trzích je poměrně široký

Izolace stěn domu vně: cena online katalogů

Pokusme se sestavit informace o cenách různých tepelných izolátorů, které bychom mohli najít na internetu.

Materiál Rozměry, mm Cena, kus /kus

Extrudovaná polystyrenová pěna 1200х600х30 150
Minerální deska 1200x600x40 100
Pěnoplast 1200x500x20 15-20
Minerální vlna (role) 8200х120х50 100

Samostatně můžete zadat nový výrobek - ohřívač „POLINOR“ za cenu 500 rublů za láhev (1 kg).

Pro izolaci stěn minerální nebo skleněnou vlnou je lepší použít respirátor

Závěrem

Izolace stěn je poměrně důležitý proces, který by neměl být opomíjen. A protože tato práce není tak složitá, je lepší to udělat sami. Tím se ušetří slušné množství, které bude vyžadovat odborníky pro jejich práci.

Doufáme, že informace, které byly dnes předloženy, byly pro vás užitečné. Máte-li jakékoli dotazy, náš tým vám rád zodpoví v následujících diskusích. Doufáme také, že se o své zkušenosti podělíte o své zkušenosti, máte-li jeden, může to pomoci ostatním čtenářům při výběru materiálu a výrobě díla.

A konečně nabízíme sledovat malé video na téma volbytepelný izolátor pro ohřívání stěn domu.

Video: jak zvolit izolaci