Výběr správné podlahy nebo co to znamená laminát třídy

V je zodpovědný výběr laminátových podlah. Trh je plný nabídek, které se liší cenou a kvalitou. Je důležité neudělat chybu a pochopit, co znamená laminátová třída, a za jakých podmínek to může být využito. Rozhodli jsme se na to přijít dnes, protože všechno není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Kde můžete ušetřit a kde to nestojí za to, budeme rozumět.

Laminát v interiéru

Co je to laminátová třída?

Laminát je podlahová krytina, která se skládá ze čtyř vrstev:

  • 1 - stabilizační;
  • 2 - nesoucí;
  • 3 - dekorativní;
  • 4 - vrchní vrstva, může to být melamin nebo akrylová pryskyřice.

Schopnost povlaku odolávat poškození a různým druhům zatížení bude záviset na tom, jak vysoce kvalitní, jaký typ, obecně tloušťka laminátu. Ačkoli moderní modely nátěru znamenají uložení na horní vrstvu další důležité funkce - je to zajištění dekorativnosti nátěru. Stále více můžete vidět v sortimentu výrobců laminátu, který má charakteristické nepravidelnosti pod řezem pily stromu.

Vrstvy laminátu

Laminátová třída -To znamená odolnost proti opotřebení, a to je hlavní věc, kterou byste měli věnovat při výběru. Naučit se, co laminátová třída znamená, můžete se orientovat, jak dlouho vás potěší v interiéru. Třída laminátu charakterizuje období, ve kterém může zachovat vzhled, navzdory vlivu různých typů zatížení na něj.

Určuje se metodou provádění řady zkoušek, celkem 18, včetně souladu s evropskými normami, podle kterých jsou laminované povlaky rozděleny do dvou skupin, a to:

  1. Obchodní podlahy.
  2. Podlahové krytiny pro domácí použití.

Co znamenají symboly na laminátovém boxu

Související článek:

Vodotěsný laminát třídy 12 mm 33 Německo. V tomto přehledu budeme hovořit o tomto typu laminátu, jeho výhodách, vlastnostech a cenách.

Co jsou DPL a HPL

Na obalu si můžete všimnout následující označení: DPL nebo HPL - jedná se o různé technologie výroby laminátu. Závisí na typu ochranné vrstvy, která je klíčová při určování třídy laminátu.

Technologie DPL nebo přímá extruze - to znamená, že horní vrstva má vzhled ozdobného, ​​ale chráněného nátěru, současně se lisuje s hlavní a spodní vrstvou. Tato technologie se nejčastěji používá v "domácích" laminátech.

Technologie HPL nebo vysokotlaká technologie jsou dvě horní vrstvy. První jelepenka kraft a ochranná - dekorativní. Vrchní část je stlačena odděleně, což se děje při vysoké teplotě. Teprve pak přichází připevnění k základní desce a spodní vrstvě. Takový laminát může odolat otěru je mnohem účinnější než ten, který byl vyroben s použitím první technologie, a to je to, co se nazývá komerční.

21 a vyšší

První číslice bude 2 pro domácnost nebo tzv. Domácí laminát. Základem je deska 6-7 mm. Tento laminát je levnější, existuje rozdělení do tří skupin: 21, 22, 23.

21 je laminát, který má nejnižší odolnost proti opotřebení u všech výrobků pro domácnost. Jeho životnost je omezena na dva cíle. Nemá spolehlivou ochrannou vrstvu. Jeho laminované vlastnosti se tak rychle stávají zbytečnými, to znamená, že barva se rychle ztrácí a přes dekorativní vrstvu je snadné vidět tření. Může být položena na místě, kde vzhled podlahové krytiny nezáleží, například ve skladu nebo v technické místnosti.

22 - mírně silnější než předchozí. Ale pokud máte velkou rodinu nebo časté hosty, pak to nestojí za výběr. Je vhodný pro ložnice, pokud slouží pouze jako místo k odpočinku. Jeho vzhled bude trvat dva nebo tři roky, a pokud na něj položíte koberec, pak ještě déle.

Laminát v ložnici

Třída 23 je vhodná pro pokládku v jakýchkoliv prostorách v domě, ale pouze v případě, že mají nízkou propustnost. Jeho životnostomezený na čtyři roky, a on je schopný odolat intenzivnímu zatížení uvnitř soukromého domu.

31 a vyšší

Z komerčního hlediska lze laminát s číslem 3 zpočátku použít od 3 do 6 let, ale výrobci poskytují na své zboží záruku 10 let. Mělo by být také chápáno, že takové období je připraveno poskytnout pouze v případě, že je používáno v domácím prostředí, tedy v domě.

31 je nejvhodnějším komerčním typem laminátu, který vydrží slabé zatížení. Má průměrnou odolnost proti opotřebení a odolnost proti vlhkosti. V kancelářském prostředí může být používán až tři roky, ale pokud položíte takovou podlahu, například v ložnici, pak je zaručeno nejméně 10 let bez změny krytu.

Laminát v kuchyni

32 - má vysoký ukazatel spotřebitelských charakteristik a estetiky. Lze jej namontovat v komerčním prostředí za podmínek průměrného zatížení. Pak se životnost bude měnit od tří do pěti let. Tato třída je ideální pro domácí použití, a v oblastech s vysokým zatížením, jako je kuchyň, chodba, hala, navíc může být provozován bez ztráty vzhledu až 15 let. Je to nejoblíbenější řešení pro domácnost i kancelář.

33 - nejodolnější a nejspolehlivější. Jeho odolnost v komerčních podmínkách s intenzivním zatížením 5-6 let, doma - do 20 let. Vzhled je mimo pochvalu, je to vynikající volba. Vyznačuje se vysokoukoeficient odolnosti proti opotřebení a velká tloušťka lamel, což z něj činí "tichý". Teď pravděpodobně nebudete mít otázku "laminát 33 třídy, co to znamená?".

Komerční využití laminátu

34 - laminátový fantom. Tato třída dosud nebyla schválena, je ve vývoji. Rozsah jeho použití je údajně plánován výhradně pro komerční účely, protože bude mít nejlepší ukazatele odolnosti proti opotřebení - to je standard nového století. Předpokládá se, že může být instalován iv supermarketech, nákupních centrech, hotelech a vlakových nádražích.

Vyhlídka použití laminátu 34. třídy

Související článek:

Který laminát je lepší zvolit pro byt? Doporučení pro správnou volbu, typy uzamykacích spojů, přezkoumání výrobců ve speciální publikaci našeho portálu.

Výrobci rozhodují o všem

Nalezení třídy laminátu není jen výběr správných čísel na obalu, ale i výběr správného výrobce. Co to znamená? Jak již bylo zmíněno, laminát musí splňovat evropské normy týkající se oděru, rázové houževnatosti, odolnosti proti vlhkosti, zvukové izolace a dalších důležitých ukazatelů. Už víte, co znamenají čísla, ale dnes evropští výrobci uvádějí na trh pouze 31., 32., 33. třídu. Zde je označení horní ochranné vrstvy AC 3, 4, 5, 6.

Asijští výrobci, jako vždy,Chtějí ušetřit a jejich laminát s třídou 33 nebude znamenat to samé jako u evropské 33. třídy. Kromě toho může být situace absurdní, to znamená, že rozpočet laminát bude mít pokrytí AC 5, a základem bude 32. Například je pokryta levnou vrstvou.

Jak používat různé třídy laminátu

Závěry

Co znamená třída laminátu, řekli, co jiného je třeba věnovat pozornost při výběru - také. Nyní je jen na vás, ale všimněte si, že je lepší zaplatit více okamžitě a koupit si komerční laminát, než měnit domácí spotřebiče každé dva roky.

Video: Co je to laminátová třída?