Výpočet podlahového vytápění a další informace o systému

Široká škála podlah vám umožní řešit téměř jakýkoliv problém, pokud jde o design místnosti, a speciální topné systémy umožňují, aby se povlaky pohodlně používaly. Proto se navrhuje zvážit, jak se provádí výpočet tepla podlahového vytápění, který působí jako efektivní způsob ohřevu.

S přídavným vytápěním se i dlažba stává příjemnou na dotek

Posouzení hlavních typů systémů

\ t

Přenos tepla na podlahovou krytinu lze provést elektrickým působením nebo teplonosným médiem zahřátým na určitou teplotu. V tomto ohledu existují dvě hlavní kategorie systémů. Klasifikace se také někdy provádí v závislosti na použitých prvcích.

Vodní stavby

Teplé podlahy tohoto typu jsou uspořádány převážně v soukromých budovách, jako v apartmánech pro připojenívytápění je poměrně problematické. Při instalaci samostatného kotle je však tato možnost stále možná, i když je to poměrně drahé.

Pokládka složek vodní struktury v dřevěných podlahách

Systém s chladivem předpokládá přítomnost potrubí a směšovacího bodu pracovní kapaliny. Polyethylenové nebo trubky z kovu a plastu působí jako základní prvky. Mohou být pokládány mezi dřevěnou podlahu nebo vloženy do cementového potěru.

Uspořádání konstrukčních částí při zabudování do spojky

Výhody podobných konstrukcí:

 • vysoká bezpečnost;
 • kompaktnost umístění;
 • účinnost ohřevu;
 • snadné ovládání.
Věnujte pozornost!Vytváření mezilehlých spojů v obvodu je zakázáno. Celkem by měla být dvě dokovací místa. Jeden z nich by měl být umístěn na průtoku chladicího média a druhý na zpátečce.

Ilustrativní schéma zapojení topného tělesa

Elektrické analogy

Provoz systému je založen na principu uvolňování tepla pomocí vodiče elektrického proudu nebo infračerveného záření. Obsahuje termostat se senzorem, který aktivuje a deaktivuje zařízení podle daného programu.

Je prokázán proces pokládání elektrických rohoží

.

Existují tyto typy základních prvků:

 • oddělené kabely;
 • hotové rohože;
 • infračervený film.
Užitečné informace!V případě potřeby mohou být systémy vybaveny dálkovým ovládáním pro pohodlnější obsluhu. Pro tento účel vyvinulo mnoho výrobců speciální moduly.

Tak jsou namontovány prvky typu filmu

Příslušný výpočet tepla typu teplé vody

\ t

Kvalita vytápění bude záviset na správnosti výpočtů přenosu tepla vytápěné podlahy, takže výpočty musí být provedeny bezchybně. Konstantní hodnoty jsou:

 • teplota pracovního média uvnitř trubky je 45-50 stupňů;
 • teplotní režim pohodlného bydlení - 18-22 stupňů.

Kolísání teploty s nadmořskou výškou

Efektivní podlahové vytápění: výpočet výkonu systému

Provedení výpočtu vodou vyhřívaných podlah s rukama v přípravné fázi je nutné stanovit základní parametry a účel místnosti, jakož i charakteristiky bariérových konstrukcí. V tomto případě by měly být dobře známy koeficienty tepelných ztrát použitých materiálů.

Příklad návrhu systému vytápění

Pro výpočet tepelného zatížení každé smyčky okruhu, tlakové ztráty a rychlosti pracovního média budete potřebovat znát velký počet koeficientů přímo v přesné formě. Pro zjednodušení výpočtů se navrhuje, aby se výkon systému rovnalmaximální tepelné ztráty.

Můžete použít následující vzorec:

Q = (V * Pt * K) /860 kde:

Q - tepelné ztráty;

V - objem místnosti;

Pt - rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou;

K - koeficient určující tepelný odpor (obvykle se jeho hodnota pohybuje v rozmezí 1,5-2).

Tabulka pro výpočet tepelného toku pro podlahové krytiny

Věnujte pozornost!Při výpočtu tepelně izolované podlahy, která slouží jako dodatečný zdroj ohřevu, je nepravděpodobné, že by drobné chyby vedly k vážným následkům, což nelze říci o systému, který plní funkce hlavního topení.

Správný výpočet potrubí pro podlahové vytápění v místnosti

Po výpočtu výkonu je nutné určit výpočet topné trubky podlahové vody. Délka potrubí bude záviset na vzoru pokládky a vzdálenosti mezi hlavními prvky.

Dvě možnosti stylingu jsou nejoblíbenější

Při výpočtu délky se použije tento vzorec:

L = S /N * 1,1, kde:

S - čtverec místnosti;

N - vzdálenost mezi obrysy;

1.1 - rezerva pro zatáčky.

Vzdálenost mezi trubkami musí být stejná

.
Pozor!Rozteč závisí do značné míry na průměru použité trubky. ČastějiCelkem se pohybuje mezi 15-30 cm, při provádění práce se nedoporučuje překračovat tento rozsah.

Výpočty čerpacího zařízení

Po provedení výpočtu tepelně izolovaného podlahového vytápění lze přistoupit k výpočtům nezbytným pro výběr čerpadla schopného zajistit optimální pohyb teplosměnného prostředku. Základní parametry můžete vypočítat pomocí speciálního vzorce:

Q = 0,86 * Ph /Th, kde:

Q - objem pracovní tekutiny (m3 /h);

0,86 - přepočítací koeficient;

Ph - výkon jednoho obvodu;

Th je teplotní rozdíl mezi vstupem a výstupem.

Rozdělovač se směšovací jednotkou a oběhovým čerpadlem

Související článek:

Schémata zapojení podlah vytápěných vodou v soukromém domě . Jaká jsou schémata teplých podlah? Jaké jsou výhody každého typu? Který z nich je pro vás to pravé? Číst!

Nejvhodnější podlaha

Teplou podlahu lze instalovat pomocí různých podlahových krytin. Pro každou místnost by však měla být volba provedena po seznámení s provozními vlastnostmi.

Keramické dlaždice jsou vhodnější pro koupelny, protože jsou schopny odolat působení vlhkého prostředí. Nejčastěji se nalije potěr, do kterého se zavádějí potrubí nebo kabely systému, a dlaždice se položí na vrchol. S přídavné topení Deska ztrácí svou hlavní nevýhodu - studený povrch.

Práce na instalaci podlahového vytápění v koupelně

Pro kuchyně může být linoleum dobrou volbou. To je často vybráno spolu s filmová podlaha , vydávat infračervené záření. Prvky v tomto případě jsou umístěny na horní straně kravaty. Připevňují se překližky, dřevotřískové desky nebo OSB. Linoleum se šíří nahoře.

Stejně tak je vytvořen topný systém v kombinaci s laminátem. Není však nutné klást další základy. Panely lze namontovat na horní stranu fólie.

Příklad pokládky laminátových panelů na horní stranu filmové podlahy

Pokud je to nutné, můžete zavést další topení přímo pod koberec. Je však lepší použít ho v ložnici pro zvýšení tepelného účinku. Hlavní nevýhodou povlaku je obtížnost odstraňování nečistot.

Co tvoří cenu

Náklady na teplé podlahy se značně liší, protože existuje mnoho možností pro jejich zařízení. Musíte však pochopit, co představuje konečnou cenu.

Kumulativní náklady na systémy podlahového vytápění za pětileté období

 • Hlavní součásti ve formě trubek, elektrických kabelů, rohoží, regulátorů a filmových fragmentů.
 • Reflexní materiál, který se vejde pod zdroj tepla.
 • Potěr nebo jiná základní jednotka.
 • Podlahová krytina působí jako dokončovací práce v místnosti.

Stavba systému v dřevěném domě bez cementového potěru

\ t
Informace!Náklady na soustavy elektrických systémů se zpravidla pohybují od 2 do 5 tisíc rublů na metr čtvereční.

Shrnutí

Pouze správný výpočet teplé podlahy vám umožní vytvořit skutečně efektivní a funkční systém podlahového vytápění v bytě nebo soukromém domě. Chyby ve výpočtech mohou učinit stavbu málo použitelnou nebo příliš energeticky náročnou.

Video: výpočet topného systému programem Valtex