Zahrady pro líné: fotky, nápady, způsoby jejich realizace

Chata není jen pozemek pro pěstování a sklizeň. Pro mnohé je to oblíbené rekreační místo a realizace myšlenek na uspořádání a výzdobě území. Často je způsob výsadby zeleniny zařazen do pozadí, ale není to správné, protože vzhled celé krajiny závisí na jejich zajímavé poloze a atraktivním vzhledu. Tento článek vám sděluje, jak vytvořit co nejlehčí lůžka v zemi. Fotky a popisy nejúspěšnějších nápadů, stejně jako způsoby, jak je implementovat, by měly pomoci zajistit, aby vaše stránky byly pohodlné a dobře udržované.

Vrcholem každé sekce

budou vysoké konstrukce prken pro pěstování plodin.

Zahradní postele pro líné: foto, obecné informace

Zahradní záhony - nejčastěji oplocený pozemek určený k pěstování určitého typu rostliny.

Výsadba pouze salátu (bez přilehlých plodin)

Hlavní věcí pro dobrou sklizeň je úrodná půda, řádně zvolený čas výsadby, vysoce kvalitní zpracování. V některých případech je však třeba věnovat pozornost dalším faktorům:

 • Orientace na kardinální body.

Pro většinu plodin to nevadí, ale například řádky rajčat a okurek pro dobrou sklizeň musí být umístěny ze severu na jih.

 • Výška.

Pokud chcete sklízet dříve než obvykle, měli byste postavit vysoké stavby.Je snadné je vyrobit (např. vysoké lůžko můžete sestavit vlastní ruce z desek bez speciálních nástrojů v krátkém časovém období) a země se v nich rychleji zahřívá.

Při plánování budoucích lůžek potřebujete znát několik aspektů:

 • Výnos vybrané plodiny (tj. Kolik rostlinroste na 1m2oblastech).
 • Slučitelnost rostlin, které plánujete zasadit na jednom místě.

Bazalka se dobře dostává s pepřem

 • Výška dospělých rostlin (vysoká by měla být umístěna na severu lokality, aby neblokovala nízké sluneční světlo).

Při zakládání zahrady je důležité pamatovat nejen na kvalitu a množství plodin, ale také na budoucí pohodlí zpracování. Proto je důležité správně zvolit optimální velikost lůžka, jeho tvar, náplň (pokud zasadíte některé kultury příliš blízko sebe, bude pro ně nepříjemné se o ně starat) a materiály pro organizaci.

A pokud si vyberete jakoukoli formu (záleží na fantazii a vlastnostech vzhledu krajiny webu ), pak pro každý z dalších parametrů existují určitá pravidla a doporučení, takže se o nich budeme podrobněji zabývat.

Jak vyrobit zahradní záhony v zahradě - velikosti

Aby vás sklizeň nezklamela a zpracování pozemku se nestane přepracováním, je nutné zvolit optimální velikost lůžek a rozestup řádků. Pohodlná šířka - 60-100 cm, můžete si vybrat libovolnou délku. Někdo preferuje krátké, 1-2 metry dlouhé, někoho - dlouhé (8-10 metrů).Nedoporučujeme dělat hřebeny příliš velké, abyste je nemuseli přeskakovat, když se chcete rychle přesunout z jedné části zahrady do druhé.

Fotografie umístění lůžekchata

Kromě velikosti samotného lůžka věnujte pozornost kolejím, abyste je nezvýšili, aby se zvýšila přistávací plocha. Oblast se bude mírně měnit, ale ovlivní to pohodlí, optimální šířka dráhy je 40-50 cm.

Uspořádání úzkých zeleninových lůžek - nemůžete myslet pohodlněji

Lůžka pro přistěhovalce

V posledních letech získávají popularitu úzké postele podle metody Mittlider.Zvláštností této metody je vytváření úzkých řad se stranami a širokým odstupem řádků.Mittlayder dospěl k závěru, že není třeba každý rok ořezávat celou zahradu, postačí zpracovat pouze místa přímého vylodění a ponechat cesty neporušené. To je možné pouze u širokých uliček mezi hřebeny.

Výsadba rostlin podle metody Mittleider

Ideální velikost hřebenů pro tuto metodu:

 • Délka - 90 cm.
 • Šířka - 45 cm.
 • Šířka uličky 110 cm.
 • Výška uzemněných stran je nejméně 10 cm.

Díky této velikosti rostlinné plodiny dostávají dostatek prostoru a světla, což činí plodinu větší a lepší. Velké průchody umožňují nejen volně se pohybovat, ale také volně pohybovat všemi druhy zařízení (například kolečkem). Dalším znakem této metody je pěstování zeleniny ve dvouseriálu (takže se vzájemně neovlivňují).

Konstrukce lůžek je velmi jednoduchá. Není třeba budovat a posilovat strany, protože jsou vyrobeny v podobě nábřeží. Stačí pouze každoročně opravit a v případě potřeby zvýšit výšku.

Pro dosažení maximálních výsledků můžete stopy uzavřít mezi řádky

.

Je žádoucí, aby byly uličky pokryty trávou. Je schopen zachytit vlhkost v řadách, což zabraňuje jejímu šíření podél cest. Takže s minimálním zavlažováním (ve srovnání s jinými metodami výsadby) bude zelenina absorbovat maximální množství živin.

Hlavní věcí při uspořádání lůžek tímto způsobem je přísná horizontální poloha povrchu. V opačném případě bude voda při zavlažování rozložena nerovnoměrně a sklizeň v různých částech lokality bude mít různou kvalitu.Proto při označování plochy používejte úroveň a v případě zjištění nervů je opravte.

Pamatujte!Autor této metody sám varuje, že tento způsob vykládky není vhodný pro lokality na svazích, v nížinách a pod ní podzemních vod.

Není-li možné stavbu vyrovnat, je nutné uspořádat složitější stavby, z nichž mnohé lze vyrobit ručně.

Možnosti a fotografie lůžek vlastníma rukama ze šrotu

Než začnete dělat zahradní záhony v zahradě, musíte nejprve udělat značení a rýhypodél linií 10-20 cm, při kopání vytěžené země, zatímco ve středu. Dále ve výsledných drážkách instalujeme nárazníky, které zabraňují úniku vody a chrání úrodu před plevelem a hmyzem. Mohou být z následujících materiálů:

 • Dřevo.

Mohou to být desky nebo větve z různých druhů dřeva. V tomto případě je hlavní věcí vysoce kvalitní zpracování, protože strom ve své čisté formě je velmi citlivý na vlhkost a hmyz ho může rychle zničit. Tyto strany mohou být natřeny v jakékoliv barvě, ale bude zajímavé, když opustíte dřevěnou konstrukci a dáte jí pouze stín, který nejlépe vyhovuje krajině .

Vysoké konstrukce s dřevěnými stěnami

 • Břidlice.

Tento materiál se obvykle používá pouze tehdy, je-li k dispozici (například po opravě střechy).

Hranice z břidlice

 • Plast.

Hlavním rysem plastu je, že může mít libovolný tvar, takže je vynikající pro kulaté nebo jiné zakřivené možnosti uložení. Kromě toho není vystavena srážkám a nízkým teplotám, takže bude trvat dlouho, aniž by ztratila původní přitažlivost.

Víceúrovňová konstrukce s plastovými stranami

Drahá a trvanlivá varianta.

Cihlové strany jsou vhodné nejen pro hranování zeleninových plodin, ale také pro zdobení květinových záhonů. Tímto způsobem lze dosáhnout jednoty celé krajiny

 • Přírodní kámen.

Vyrábí nejvýraznější nárazníky, které budou sloužit po mnoho let. Na rozdíl od cihel, kameny mají nepravidelný tvar, který vám umožní, aby design krajiny v eko-stylu. Nevýhody kamenných stěn: vysoká cena a postupný únik do půdy působením vlastní váhy, proto musí být tato strana pravidelně kontrolována a opravována.

Strany kamene

Dobře vyrobené lůžko z vysoce kvalitních materiálů ze šrotových materiálů bude sloužit po mnoho let, ale pro dobrou sklizeň je také nezbytné jeho správné umístění.

Umístění lůžek v zahradě: jak uspořádat, fotografie, tipy

Kvalita a množství plodin závisí na správném umístění lůžek v dachách, proto je třeba tomuto problému věnovat zvláštní pozornost. Nejdříve potřebujete vědět:

 • Postele umístěné na hlavních místech (od severu k jihu) jsou dobrým řešením pouze pro nízké rostliny na rovném horizontálním úseku.
 • Pokud má pozemek svah, který nelze vyrovnat, hřebeny by měly být přesahující k němu, bez ohledu na orientaci.
 • Řádky jedné rostliny by měly mít přednostně stejnou velikost. Takže bude snazší počítatmnožství hnojiva, stupeň zavlažování a výsadby.
 • Má-li místo vícesměrné svahy, vyberte jižní stranu (úroda zraje rychleji).

Správná orientace lůžek a jejich uspořádání

V malých oblastech je často nedostatek volných horizontálních ploch pro výsadbu. Pokud se jedná o váš případ, použijte jeden z následujících nápadů:

 • Vytvořit vertikální struktury.

Zelená stěna je nové krásné a pohodlné řešení pro malou plochu

 • Použijte nepoužité položky k výsadbě (například kolečko, sud a tak dále).
 • Připevněte zahradní lůžko do rekreační oblasti.

Jak vylepšit zahradní záhony v zahradě - možnosti

Zahradní lůžka jsou rozdělena podle konstrukčních prvků s rozlišením následujících typů:

 • Tradiční (úroveň se zbytkem místa, rozměry usnadňují dosažení středu z obou stran (vpravo nebo vlevo)).

Fotografie hromadných postelí vlastníma rukama

 • Vysoká (30-40 cm nad úrovní země, přispívá k nejrychlejšímu zrání plodiny).

Nestandardní vysoká dřevěná podlaha z prken

 • Hluboko (když je přístroj vykopán výkop s hloubkou 20-30 cm, takZemě nejčastěji nemrzne a přistání může být provedeno dříve).
 • Úzká (například podle metody Mittlider, podrobně popsaná v následující kapitole).
 • Vertikální (vynikající řešení pro malé oblasti, ale ne všechny rostliny mohou být vysazeny tímto způsobem).

Související článek:

Krásné zahradní postele v zemi vlastníma rukama. Jak aplikovat vědecký přístup a budovat krásné postele v zemi vlastníma rukama, fotografiemi a popisem procesů - v tomto článku.

Jak udělat postele z prken vlastníma rukama

Nyní uvažujme, jak udělat zahradní záhony v zahradě dřeva. Tento materiál je nejběžnější u lůžek zařízení. Konstrukce desek má následující výhody:

 • Spolehlivost.

Dřevo dokonale zadržuje vlhkost uvnitř řady a také se dlouhodobě nedeformuje.

 • Nízké náklady.

Tento materiál často zůstává po výstavbě. Pokud tomu tak nebylo, můžete si koupit desky za poměrně nízkou cenu.

 • Snadná instalace.

Hlavní je kvalitní zpracování dřeva, pokud se tak nestane, hmyz a vlhkost rychle zničí strukturu.

 • Atraktivní vzhled.

Dřevo - materiál, který se ideálně hodí pro ekologická zahradní lůžka.

Jedinýnedostatek konstrukce desek - křehkost (ve srovnání např. s plasty nebo cihlami). Schopnost rychle a nákladově efektivně měnit je však předčí.

Fotografie lůžek z desek vlastníma rukama

Jak si vyrobit postel z desek vlastníma rukama: foto, velikost, pořadí instalace

Pokud se rozhodnete udělat dřevěnou konstrukci, musíte nejprve vybrat druh dřeva:

 • Dub nebo popel- tvrdé dřevo, desky, které jsou v tomto případě dokonalé, ale jejich cena je poměrně vysoká.
 • Borovice- levná, ale krátkodobá. Pro prodloužení životnosti takového oplocení lze použít periodické chemické zpracování.
 • Cedr nebo modřínje nejlepším poměrem cena /výkon. Vzhledem k přítomnosti pryskyřice v těchto jehličnatých stromech není třeba je zpracovávat.
 • Acaciaje také skvělou volbou pro uspořádání lůžek.

Jaké jsou optimální velikosti lůžek z desek? Nejdříve se musíte rozhodnout o výšce konstrukce, která závisí na následujících faktorech:

 • Charakteristiky pěstované kultury.

Některé druhy zeleniny vyžadují určitou hloubku (například u brambor by hloubka výsadby měla být nejméně 40 cm).

 • Úrodnost půdy.

Je-li půda úrodná, mohou být strany vytvořeny na výšku 10-15 cmvyžaduje se úrodná půdní náplň - 30 cm a více.

 • Typ lůžka.

Například teplá je výška 50 cm.

Délka řádku může být libovolná, ale nedoporučuje se, aby byla příliš dlouhá ze dvou důvodů: bude to překážka pro pohyb po zahradě, dřevěná konstrukce bude muset být dále zpevněna šikmými nebo svislými kolíky.

Nejdůležitějším parametrem při usazování lůžek v zemi je jejich šířka, protože na něm závisí zpravidla snadné používání.Pokud to učiníte příliš širokým, bude těžké dostat se do centra. Proto je uvažována maximální šířka - 100 cm.

Ve většině případů (pokud plánovaná stavba nemá velmi složitý tvar), nebude obtížné vyrobit lůžko z desek vlastníma rukama. Velikost desek závisí na velikosti budoucího lůžka, ale pokud máte k dispozici pouze materiál s nedostatečnou délkou, nezáleží na tom, několik desek lze vždy spojit na délku.

Postup pro konstrukci dřevěné konstrukce:

 • Příprava území.

V této fázi je nutné staveniště vyrovnat a vykopat.

 • Montáž dřevěné krabice.

Pro obdélníkovou konstrukci je nutné připojit 4 desky a připevnit k nim nosné tyče, které by měly být o 20-30 cm delší než budoucí boční stěny. Potřebujína volnou stranu trochu ostříte se sekerou (pro zjednodušení vstupu do země).

Montáž dřevěné bedny

 • Montáž konstrukce.

Klademe konstrukci do země, přičemž je důležité použít úroveň k dosažení maximální rovinnosti konstrukce.

 • Povrchová úprava desek.

Za prvé, povrch je opatřen základním nátěrem (na ochranu před vlhkostí a škůdci), poté potažený olejovou barvou (volitelně můžete ponechat barvu stromu).

 • Zásyp.

Složení závisí na typu konstrukce a vybrané kultuře.Ve všech případech by však první vrstva měla být odvodněna.

Nejčastěji se snaží v jedné oblasti zasadit pouze jednu plodinu, ale někdy praktikují pěstování zeleniny společně v zahradě. Stojí však za to připomenout, že ne všechny rostliny si spolu s sebou. Následující tabulka tedy ukazuje kompatibilitu zeleniny v zahradě.

Související článek:

Postele vlastníma rukama nejsou jako všichni ostatní. Zajímavé nápady přicházejí na mysl mnoha letních obyvatel a majitelů soukromých domů. Článek se bude zabývat originálními fotografickými příklady a několika pokyny pro vytvoření takové krásy.

Smíšené pěstování zeleniny v zahradě: příklady, foto

Stále více obyvatel má v letním období zájem nejen dostávat velké plodiny, ale také šetrné k životnímu prostředí. Otázkou tedy je, jak toho dosáhnoutkvalitní plodiny, bez použití chemikálií?

Vynikajícím řešením je smíšená výsadba zeleniny. Některé kultury mají na sebe blahodárný vliv. V této věci však stojí za to být nesmírně pozorný, protože ne všechny závody vůbec.

Zelí a cibule jsou výbornými společníky

Díky vědě o „alopatii“ byla sestavena tabulka zeleninových zelenin v zahradě, pomocí které lze významně snížit používání chemických látek na ochranu před škůdci a hnojivy.

Sousedství zeleniny v postelích - tabulka slučitelnosti

Následující tabulka odráží slučitelnost zeleniny v zahradě. Výsadba s využitím těchto informací poskytne vysoce kvalitní plodinu s minimálními investicemi.

Tabulka zeleninových sousedů na lůžku

Smíšené pěstování zeleniny v zahradě: příklady s fotografiemi a tipy

Každé dobročinné nebo nepřátelské sousedství zeleniny v zahradě má své vlastní odůvodnění. Například jahody a cibule jsou vynikajícími sousedy. Cibule chrání bobule před hnilobou a chorobami, a pokud si rostlinku petržel vedle ní, vylučuje vzhled slimáků.

Jahody a cibule

Cibule jsou také výborným společníkem pro většinu plodin v zemi, protože je chrání před škůdci. Nejzajímavější okolí této rostliny je s mrkví. Obě kultury mají svého škůdce - cibuli a mrkevprvní pohled netoleruje vůni mrkve a druhou cibuli.

Slučitelnost zeleniny v zahradě - příklad společného pěstování cibule a mrkve

Česnek - velká pomoc při hubení škůdců, proto je dobrým společníkem pro většinu plodin. Nicméně, to není doporučeno zasadit to blízko rostlin rodiny luštěniny, protože latter být vůdcové v brát živiny a česnek potřebuje docela hodně.

Společná kultivace v zahradě může být škodlivá pro ostatní zeleninu.Například rajčata nemohou být osázena okurkami, protože vyžadují různé stupně zavlažování.Blízkost těchto dvou kultur tak vytvoří obtíže při zpracování (bude potřeba bodové zavlažování, které trvá mnohem více času a úsilí).

Kromě vlastností rostlin je třeba věnovat pozornost jejich velikosti. Například, se střídáním zelí a ředkvičky, druhá plodina dostane nedostatečné množství slunečního světla, což je důvod, proč se kvalita sklizně výrazně zhorší.

Vyvinuli jste tedy ideální schéma pro umístění všech druhů zeleniny na dachách, ale sklizeň se každým rokem zhoršuje. Co dělat? Je nutné zajistit rotaci plodin.

Tabulka střídání plodin zeleniny v lůžkách

\ t

Střídání plodin - organizace na střídání plodin. V ideálním případě by tento proces měl být kontinuální a roční. Ve skutečnosti však k dosažení tohoto cíleproblematické z následujících důvodů:

 • Nedostatek informací o kontaminaci půdy a přítomnosti škůdců v ní.
 • Pro přesné výpočty ideální možnosti přistání není čas.

Proč je střídání plodin nutností pro dobrou sklizeň? Každá kultura má jedinečné rysy ve věci získání živin. Někdo je hledá v povrchových vrstvách půdy (například okurka), někdo, kdo hledá vodní kapky, několik metrů hluboko (například meloun). Kromě toho je pro růst každé rostliny potřeba (ve větší míře) různé prvky (například pro rajče - fosfor, pro zelí - dusík).

A teď si představme, že se rok od roku vyčerpá určitá vrstva půdy a sníží se obsah těch látek, které jsou pro tuto kulturu nezbytné. Aby bylo pro vás jednodušší rozhodnout se, jak střílet zeleninu, níže uvedená tabulka ukazuje střídání plodin v zahradě.

Tabulka střídání plodin

Důležité!Hlavní věc je, že se kultura nevrátí na své původní místo po dobu 3-4 let. Během této doby bude mít půda čas zotavit se a nahromadit potřebné množství živin.

Jak udělat postel pro okurky v otevřeném terénu: fotografie, metody

Okurka je spíše vrtošivá kultura, která vyžaduje zvláštní péči. Mnozí se domnívají, že to mohou být pouze sadby, ale díky mnohaletému chovu,V současné době existuje několik odrůd, které mohou být vysazeny ihned v otevřeném terénu.

Příklad řádné výsadby okurek v otevřeném terénu

Především je nutné připravit lůžka pro okurky na jaře:

 • Správně zvolte směr řádků - od severu k jihu.
 • Oplodnit půdu (nejlepšími řešeními jsou kravský hnůj nebo kuřecí hnůj, ale pokud tam nejsou, minerální hnojivo bude fungovat).
 • Nasaďte nárazníky (nejlépe nejméně 25 cm).

Hlavní tajemství pěstování okurek v otevřené oblasti - volba správného času výsadby (od května do poloviny června, v závislosti na regionu) a výběru vhodné odrůdy.

Jak udělat okurky - společné rysy

V případě, že se sazenice nepoužijí, nebude možné pěstovat kvalitní plodiny obvyklým způsobem (na standardních lůžkách). Musíte použít jednu z dalších metod pěstování okurek v otevřeném poli:

 • Postel zařízení se záložkou.
 • Instalace teplého lůžka (včetně vyvýšené konstrukce).

Výsadba okurek v otevřeném terénu s povrchem země

Tyto metody jsou nestandardní, proto jsou podrobně popsány níže, aby se zabránilo chybám během výstavby.

Jak udělat zahradu pro okurky se záložkou

Zajistit lůžkopěstování okurek se záložkou, musíte kopat příkop 30 cm hluboko a důsledně ho naplnit následujícími vrstvami:

 • Pobočky a piliny.
 • Sláma, listy a kompost (v tomto stádiu je nutné vyplnit všechny teplou vodou).

Záložní zařízení pro výsadbu okurek

 • Země a humus.

Postel pro okurky s jazýčkem nevyžaduje pro příští rok hnojivo, protože ho dostává z půdy. Je poměrně trvanlivý, kromě toho má i další výhody:

 • Snadná péče.
 • Časná sklizeň.
 • Nedostatek stagnace vody.

Teplá lůžka pro otevřené okurky

Jak udělat teplou zahradní postel pro okurky na povrchu země? K tomu musíte postavit krabici (například z desek nebo cihel) a vyplnit ji následujícími vrstvami:

 • Písek.
 • Organický odpad (listy, kůra atd.).
 • Sláma.
 • Hnojivo (hnojivo je nejvhodnější).
 • Země a humus.

Hlavní věc je pečlivě utěsnit každou vrstvu, jinak se půda stane příliš volnou a neměli byste očekávat dobrou sklizeň.

Teplá konstrukce v jedné rovině se zemí

Výhody teplých lůžek pro okurky:

 • Nedostatek nečistot z lůžeknárazníky.
 • Vysoký výtěžek.
 • Estetický vzhled (můžete vytvořit krásné identické postele).

Zvednuté postele pro okurky v otevřeném terénu

\ t

V nepříznivých klimatických podmínkách je vhodné uspořádat vyvýšené (nebo vysoké) postele o výšce 40-50 cm (pro větší pohodlí můžete také zvýšit). V tomto případě zůstává pořadí vrstev stejné jako u běžných teplých konstrukcí na povrchu země. Tyto konstrukce mají následující výhody:

 • Ještě rychlejší zahřívání půdy, což znamená, že sklizeň se objeví dříve.
 • Pohodlí (nemusíte se ohýbat, abyste se starali o okurky).

Proces vytváření vysoce teplé konstrukce

Pamatujte! Vysoké postele by neměly být umístěny v blízkosti vodních útvarů a nad bodem proudění podzemní vody. Jinak se rychle zhroutí.

Jak dělat zahradní záhony - video

Níže je uveden výběr zajímavých videí, která pomohou v příslušné organizaci zahrady.