Zahřívání podlahy v dřevěném domě níže: technologie a výběr materiálu

Pokud se při provozu rezidenčního dřevěného domu, nájemníci mají pocit, že podlaha zůstává studená v každém ročním období a žádné topení nemůže ušetřit od tohoto jevu, pak se vyskytují chyby v projektu nebo konstrukční vady. Špatně izolovaná podlaha vytváří problémy pro obyvatele, protože spotřeba energie na vytápění výrazně roste. Zahřívání podlahy v dřevěném domě zdola by mělo být provedeno ihned po zjištění těchto nepříjemných symptomů.

Izolační práce

Video: jak izolovat dřevěnou podlahu od dna suterénu

Materiály pro tepelnou izolaci

Tepelné izolace se dosahuje tehdy, když se mezi studenou zónou a teplou vytváří vrstva suchého vzduchu. U stavebních konstrukcí lze tento efekt dosáhnout pomocí porézních materiálů. Mohou být sypké, deskové, válcové nebo vyráběné ve formě pěny, která polymeruje ve vzduchu. Pro izolaci po dokončení stavebních prací se hodí některý z nich.

Konstrukce podlahy se podobá vrstvovému dortu

.

Minerálvata

Minerální materiály zahrnují tyto materiály, které se poněkud liší v stupni tepelné vodivosti, ale z hlediska instalační technologie jsou oblasti použití a fyzikálních vlastností velmi podobné:

 • skleněná vata
 • minerální vlna (čedič nebo z jiných vulkanických hornin);
 • strusková vlna.

Všechny tyto materiály mají důležitou kvalitu - nejsou hořlavé, destruktivní změny začínají pouze tehdy, jsou-li vystaveny teplotám 700 stupňů a vyšším, přičemž izolace se vůbec nevznítí. Dodává se ve formě tvrdých desek nebo měkkých rolí, které lze snadno řezat a skládat. Při práci s tímto ohřívačem je nutný respirátor, protože částice by se neměly dostat do plic. Pro soukromé domy, minerální vlna je také dobrá, protože hlodavci a škodlivý hmyz nezačíná tam.

Proces pokládky skelné vaty

Expandovaný jíl

\ t

Tradiční materiál pro ohřev podlah a podlah je expandovaný jíl. Je naprosto bezpečný, šetrný k životnímu prostředí a ohnivzdorný. Hlavním výběrovým kritériem jsou zároveň jeho tepelně izolační vlastnosti a nízká cena. Jediná nepříjemnost je forma vydání. Jelikož je jílit sypkým materiálem, je nutné připravit speciální články a uspořádat vysoce kvalitní hydroizolaci.

Expandovaný jíl nalit do připravených výklenků

Pěnový plast

Tepelná izolace podlahy v dřevěném domě s pěnou ve spodní části je považována za jeden z nejjednodušších způsobůzařízení přídavné tepelné izolace. Polystyrénové desky jsou velmi levné a jejich tepelně izolační vlastnosti jsou mnohem vyšší než vlastnosti minerální vlny a expandované hlíny. Nicméně, pro dřevěné domy taková izolace není bezpečná - když otevřený plamen zasáhne, okamžitě se rozsvítí, vydá štiplavý kouř. Kromě toho hlodavci často hnízdí ve svém sloupci, který se nebude moci zbavit.

Pěnoplast v deskách a expandovaném polystyrenu v granulích, které mohou sloužit jako výplňový materiál

Ecowool

Ecowool je materiál na bázi celulózy. Vyrábí se z odpadního papíru, přidává se borax a kyselina boritá. V kontaktu se dřevem bude tato izolace hrát roli antiseptika a směs 80% celulózy, 12% kyseliny borité a 8% boraxu není hořlavá, což je důležité pro dřevěné konstrukce. Ecowool se používá ve formě sypkého materiálu, předběžného uvolnění v pomocné nádrži. Hydroizolace je nutná pouze zdola a výpary z místnosti mohou být udržovány s tenkou horní vrstvou izolace bez ztráty izolačních vlastností.

Ecowool ve výklencích

Vermikulit

Vermikulit je minerální izolační materiál, který se používá vedle stavebnictví v zemědělsko-průmyslovém sektoru. Je vyroben bez jakýchkoliv chemických přísad, je to zcela přírodní materiál, nespaluje se ani netaví. Jeho jedinou nevýhodou je schopnost aktivně absorbovat vlhkost a ztrácet izolační vlastnosti, a proto její použitívyžaduje vysoce kvalitní hydroizolační zařízení.

Vermikulit ve frakci vhodné pro izolaci

Související článek:

Izolace podlahy v dřevěném domě. Jaký je nejlepší materiál pro izolaci podlah? Kolik stojí a jakou společnost si vybrat? Přečtěte si více v samostatné publikaci.

Zásady instalace

Izolace podlah v dřevěných domech ve spodní části znamená kompletní demontáž stávajícího podlaží. Povrchová úprava je pečlivě demontována, podlahové desky a další vrstvy jsou odstraněny. Proces přípravy také zahrnuje důkladné zkoumání a identifikaci příčiny tepelných ztrát. Mohou být způsobeny nejen nedostatečnou izolací, ale také neefektivním provozem stávající izolační vrstvy. S největší pravděpodobností je to způsobeno špatnou hydroizolací nebo nedostatečnou tloušťkou izolace.

Po demontáži desek je nutné v případě potřeby izolaci zcela odstranit, aby byla důkladně vysušena. Rovněž je odstraněna hydroizolační vrstva a je analyzován její stav. Instalace nové tepelně izolační vrstvy může být nastartována pouze tehdy, když z celé konstrukce zůstanou pouze zpoždění, zatímco ostatní prvky jsou odstraněny.

Demontáž podlahy

Izolace dřevěné podlahy v níže uvedeném soukromém domě se provádí v následujícím pořadí:

 1. V případě potřeby se zkontrolují a vymění shnilé zpoždění;
 2. Ke zpožděním na dně je připevněna překližka nebo jakákoli deska, tjje vytvořena zvýšená podlaha, jejímž jediným úkolem je sloužit jako základ pro izolaci;
 3. Hydroizolace obložení - hustá polyethylenová fólie;
 4. Vybraná izolace;
 5. Nasaďte desky a obnovte vrchní nátěr.

Deska OSB je položena na polena s položeným ohřívačem

Jaký materiál dát přednost

Pokud jde o účinnost, hlavní typy izolací se významně neliší. Pro použití v dřevěných domech jsou nejvhodnější izolační materiály, které splňují především bezpečnostní požadavky, to znamená, že nespalují a nevypouštějí škodlivé látky. Na druhém místě je hygienická, to znamená schopnost odolat výskytu plísní, kolonií hmyzu nebo rodin hlodavců, protože v soukromém domě od takových nezvaných hostů mohou mít spoustu problémů. Třetím kritériem výběru je snadnost instalace a náklady.

Shrnout

Tak proč je ještě nutné přestavět podlahy v hotovém domě?

 • studená podlaha je zárukou častého nachlazení mezi obyvateli domu;
 • ekonomické škody způsobené nekontrolovanými tepelnými ztrátami mohou být desítky tisíc rublů na jednu zimní sezónu, zejména při použití elektrické energie jako hlavní;
 • špatná tepelná izolace je téměř vždy doprovázena vysokou vlhkostí, která významně snižuje životnost ložiskových dřevěných prvků.

Video: izolace podlahyv dřevěném domě