Zdvihací mechanismus pro lůžko: typy, vlastnosti, výhody a nevýhody

Tradičním problémem městských bytů, zejména malých, je nedostatek využitelného prostoru a skladovacích prostor. K řešení tohoto problému se vyvíjejí ergonomické modely univerzálního nábytku. Jedním z nejúčinnějších zařízení jsou lůžka se zdvihacím mechanismem. Jejich použití uvolňuje mnoho volného místa a poskytuje využitelný úložný prostor pro úložiště. Tento článek se bude zabývat hlavními typy zdvihacích mechanismů lůžka, výhodami a nevýhodami různých návrhů, jakož i výběrovými kritérii a pravidly péče.

Ložní prádlo je zpravidla uloženo v krabici pod postelí

.

Účel

Použití zvedacího mechanismu pro lůžko umožňuje uvolnit část podlahové plochy. Toho je dosaženo několika způsoby:

 • samotné lůžko je přeloženo do vzpřímené polohy a zasunuto do výklenku ve zdi;
 • stoupá pouzelůžko tvořící užitečný objem s rychlým přístupem k místu skladování široké škály věcí.

Co se týče první varianty, je to optimální řešení pro jednopokojové byty a studiové apartmány. Jednou z jeho odrůd je přeměna postele na další kus nábytku. Zpravidla je to pohovka. Tato transformace je velmi užitečná z ergonomického hlediska. Nákupem jednoho kusu nábytku získáte dvě funkce najednou. Nicméně, jak praxe ukazuje, pokud jde o pohodlí, rozkládací pohovka je mnohem horší než plnohodnotné matrace, které se používají v klasických postelích.

Otevření ortopedické základny ve velkém úhlu, můžete získat volný přístup do nejvzdálenějších koutů krabice

Druhá možnost by měla být použita ve dvoupokojových bytech. V tomto případě je menší místnost určena pro ložnici, i když není prostor pro instalaci skříně a dalšího vybavení. Užitečným prostorem pro skladování různých předmětů a ložního prádla bude skříňka pod vznášející se matrací.

Užitečný prostor uvnitř lůžka by měl být rozdělen do několika oddílů. Pokud tomu tak nebylo během výroby, doporučuje se použít speciální krabice

.

Ovládání lůžka zvedacím zařízením poskytuje další výhody:

 • bezpečné a pečlivé skladování věcí. Protože víko krabice je podznačný tlak z hmotnosti matrace, pohodlně zapadá a nedovoluje prach uvnitř;
 • snazší čištění. Postel přiléhá k podlaze s celou plochou základny, pod ním nepronikne nečistota;
 • snadnost použití. Moderní zvedací mechanismy jsou vybaveny různými zařízeními, která umožňují snadné zvednutí horního krytu i přes značnou hmotnost konstrukce a matrace.

Boční zvedací mechanismus pro dětskou šatní skříň

Související článek:

Transformátor lůžek pro malý byt : výhody a nevýhody, typy transformačních mechanismů, přezkoumání modelů, průměrné náklady, kritéria pro správnou volbu v naší publikaci.

Druhy zdvihacích mechanismů pro lůžka

Na moderním trhu s nábytkem jsou nejvíce zastoupeny tři hlavní typy výtahů, které používají téměř všechny společnosti v nejrůznějších provedeních v širokém rozsahu velikostí. Tato zařízení mají značné rozdíly ve výkonu: složitost designu, jeho udržovatelnost, trvanlivost výrobku, úsilí vynaložené na zvedání a podobně. Cena výtahů různých typů je samozřejmě výrazně odlišná.

Příručka

Nejjednodušší a nejdostupnější. Největší distribuci obdržel na počátku devadesátých let. Od té doby jeho popularita stále klesá. V současné době se používá pouze v rozpočtových modelech lůžek.Vzhledem k tomu, že dřevotřísková deska se používá jako materiál pro nábytek této třídy, od častého používání mohou být panty deformovány a selhat. Je třeba poznamenat, že samotný výtah je odolný a poměrně spolehlivý, zřídka se rozpadá.

Principem činnosti ručního zdvihu je použití fyzické síly, protože jeho konstrukce neobsahuje kompenzační jednotky a mechanismy. Vzhledem k vysokému riziku poranění se takové zařízení nedoporučuje instalovat do dětských postýlek.

Moderní ruční výtahy jsou navrženy tak, aby mohly být později vybaveny kompenzační pružinou nebo plynovým zdvihem

.

Pružina

Tyto mechanismy jako kompenzátor zatížení používají zkroucené pružiny. Jejich použití významně snižuje fyzickou námahu, ale ne zcela kompenzuje. Zařízení je cenově dostupné a velmi efektivní, takže je často používáno na obou lůžkách a dražších modelech nábytku. Při častém používání se pružiny časem protahují, musí být vyměněny. Průměrná životnost je v závislosti na intenzitě provozu 3-5 let.

Počet pružin použitých v mechanismu závisí na hmotnosti pohyblivé části lůžka

.

U plynových tlumičů

\ t

Zdvihací mechanismus na plynových tlumičích (plynových výtazích) je nejdražší. Vysoké náklady jsou však plně kompenzovány komfortem a bezpečností.provozu. Správný plynový výtah plně kompenzuje zatížení z pohyblivé části lůžka. To umožňuje i dětem a osobám se zdravotním postižením používat zvedací mechanismus bez napětí. Pokud zvolíte správné tlumiče, nepřetěžujte je během provozu, pak může být doba jeho práce 10 nebo více let.

Zvedací mechanismus na plynových tlumičích

Důležité!Jako pracovní látka v plynovém tlumiči je dusík čerpán do tlakového válce pod vysokým tlakem. K dispozici je také olejová klapka, píst a těsnění. Nezávislá oprava plynového výtahu bez speciálního vybavení není možná. Porušení integrity válce může navíc vést k prudkému uvolnění oleje a částí těsnění, což může vést ke zraněním.

Konstrukce zdvihacích mechanismů plynových lahví

Hlavní výkonnostní specifikace

Při výběru zvedacího mechanismu je třeba vzít v úvahu rozměry, hmotnost a konstrukci lůžka. Délka dospělé osoby je zpravidla 2-2,2 m, pro děti a dorost 1,2-1,9 m. Šířka je určena počtem lůžek:

 • dvojité - 1,2-1,8 m;
 • samostatné postele - 0,9-1 m;
 • děti - 0,6–0,8 m.

Výška lůžka závisí na tloušťce matrace a individuálních preferencích. U mnoha modelů může být nastavena výškou montáže lamel.

HmotnostPohyblivá část lůžka je určena především typem matrace. V závislosti na jeho náplni (nezávislé pružinové bloky, kokosový kokos, sisal, pěnová guma, silikon, syntetický zimovník, polyuretanová pěna atd.) Se hmotnost může několikrát lišit.

Všechny uvedené parametry ovlivňují výběr zdvihacích mechanismů a výkon jejich výkonových prvků: pružiny a plynové výtahy.

Zdvihací mechanismy jsou klasifikovány podle způsobu pohybu.

Pokud vzestup celého lůžka nastane svisle, pak je to skříňová postel. Má dvě konstrukční řešení, která se liší v požadavcích na pohon:

 1. Při zvedání nad nohou je zapotřebí mnohem většího úsilí, proto se mechanismy používají výhradně na výkonných tlumičích plynů.
 2. Při zvedání z boku lze použít pružinový blok.

Alternativně existují lůžka, ve kterých je vyvýšeno pouze místo na spaní. Mechanismus lze provést také ve dvou verzích:

 1. Podle zásady knihy je v úhlu k jedné ze stran.
 2. Kotviště je chápáno vodorovně a mírně se posouvá na stranu, zastavuje se v určité výšce rovnoběžné s boxem.

Přemístění celého lůžka do výklenku na zdi

Postel je součástí sady nábytku a zasouvá se do technologického výklenku na straně

.

Pohyb lůžka pod úhlem - nejběžnější typ zdvihacího mechanismu

Stěhování ložniceMísta rovnoběžná se základnou

Kritéria výběru

K tomu, aby zdvihací mechanismus vydržel dlouhou dobu, je třeba při jeho výběru vzít v úvahu následující faktory.

 • Napájení . Při výpočtu výkonu pružin nebo plynového zdvihu zvedacího mechanismu je nutné dodržet pravidlo: na 1 kg hmotnosti pohyblivé konstrukce je nutné vynaložit 10 N. Je nepraktické používat silnější pružiny nebo tlumiče plynů, protože jejich provoz bude poměrně obtížný.
 • Bezpečnost . Je žádoucí, aby zařízení bylo vybaveno přídavnými zámky, které zabraňují spontánnímu skládání struktury. To je obzvláště důležité, pokud mechanismus bude používat dítě.
 • Trvanlivost . Nejodolnější jsou ruční převody. To je díky jejich jednoduchosti. Ve skutečnosti není nic, co by se mohlo zlomit, spíše samotný nábytek selže. Výrobky vyrobené z kvalitních materiálů mohou trvat více než tucet let.
 • Pružiny podléhající opotřebení . Během provozu mohou vyskočit z upevňovacích prvků a nakonec se natáhnout a nemohou vytvořit sílu, pro kterou jsou určeny. Průměrná životnost nepřesahuje 5 let.
 • Plynové výtahy jsou spolehlivější . Zpravidla výrobci dávají záruku na 20 000 zvýšení a minima, což je asi 10 let provozu.
 • Náklady . Produkty známých značek mohou stát mnohem dražší než běžné zdvihací mechanismy se stejnýmfunkčnosti. S intenzivním využíváním bude nepochybně pociťována kvalita prováděné práce a použitých materiálů. Mnohé domácí výrobky však nejsou horší než evropské a samozřejmě mnohem silnější než čínské.

Rovněž je třeba vzít v úvahu:

 • velikosti postelí a pokoje;
 • kdo bude postel používat;
 • Poloha lůžka ve vztahu k jinému nábytku umístěnému v místnosti. Závisí to na způsobu zvedání - pod úhlem nebo vodorovně;
 • ve kterém směru bude místo na spaní nebo postel jako celek stoupat (pohybovat).

Za propracovaným designem značkových výrobků se často skrývají stejná konstrukční řešení jako u běžného nábytku průměrné cenové kategorie

.

Pravidla bezpečného provozu

Zařízení, která jsou vybavena pouze postelí, jsou méně výkonná než mechanismy určené k pohybu celého lůžka. To je s latter kvůli největšímu množství zranění. Při provozu těchto zařízení je třeba dodržovat následující pravidla:

 • při spouštění lůžka se doporučuje, aby se nacházela na boku;
 • ve zvednuté poloze, skříň by měla být dodatečně připevněna ke stěně. To platí zejména při použití pružinových výtahů;
 • plynové tlumiče jsou spolehlivější. Držte skříňku ve zvednuté poloze, píst je maximálně vysunut. Spontánní komprese je zcela vyloučena. Dokoncepokud jeden plynový výtah selže, lůžko bude pomalu klesat, držené druhou. Někteří výrobci doplňují plynové tlumiče s držákem dříku.

Jak namontovat zvedací mechanismus sami

Při nákupu nového nábytku se obvykle dodává v rozebraném stavu. Montáž je často placena navíc. Nicméně, i přes objemnost, postel je jedním z nejjednodušších kusů nábytku. Je možné jej sestavit sami, s nejjednoduššími nástroji: křížovým šroubovákem a několika otevřenými klíči. Abychom se chránili před zraněním, sestavili co nejrychleji a nejúčinněji, doporučujeme dodržovat následující postup:

 1. Sestavte základnu - spodní část těla a ložní skříň.
 2. V případě potřeby sestavte ortopedickou základnu (zpravidla se konstrukce s lamelami prodává v hotové formě).
 3. Výtah je upevněn na boku základny. Je nutné jej umístit přísně vodorovně vzhledem ke skříni.
 4. Výtah je rozložen do pracovního otevřeného stavu, po kterém je na něj položena ortopedická základna a umístěna tak dlouho, až se technologické otvory shodují.
 5. Zde je naléhavě zapotřebí asistent. Jedna osoba drží ortopedickou základnu a druhá ji zajišťuje k výtahu.

Šrouby regulující plynové zvedáky by měly být zapuštěny na obou stranách lůžka

Je to možnédemontovat výtah a když to stojí za to

V průběhu dlouhodobého provozu mohou nastat situace, které vyžadují opravu výtahu, jeho demontáž za účelem nahrazení opotřebovaných dílů nebo zařízení jako celku. Selhání zdvihacího mechanismu indikují následující faktory:

 • spontánní spouštění pohyblivé části lůžka;
 • mechanismus je klín a ortopedická základna nemůže být zvýšena nebo snížena;
 • v procesu vykořisťování existují další zvuky: broušení, kovové vrzání.

Spontánní spouštění je charakteristické jak pro plynové výtahy, tak pro pružinová zařízení. Hlavní způsob opravy je výměna výkonových prvků. Manuální mechanismy, zpravidla nevyhovující, vyžadují úplnou výměnu. Současně se doporučuje měnit oba prvky, protože nerovnoměrné opotřebení může vést k rozbití nábytku.

Nahrazení opotřebovaného zdvihu plynových tlumičů

Výtahy plynových tlumičů:Jarní výtahy:


Vertikální a horizontální šatní skříně:Shrnutí

Postel se zdvihacím mechanismem, sergonomickým hlediskem je zisková akvizice. Při nákupu je však třeba věnovat zvláštní pozornost kvalitě zpracování a síle výtahu, protože tento prvek bude provozován s maximálním zatížením.

Video: mechanismus transformace skříňové skříně