Zpětný ventil pro větrání: pravidla výběru, výroby a montáže konstrukce vlastníma rukama

Abyste zabránili pohybu vzduchu nesprávným směrem, použijte speciální zařízení. Zpětný ventil pro ventilaci je instalován v nucených a přirozených systémech. To lze zakoupit v obchodě, nebo si vytvořit vlastní ruce. Pokud je to nutné, instalace není obtížná bez pomoci. Tento článek vám pomůže vyřešit uvedené problémy rychle, správně a levně.

Dokonce i taková světlá překážka je dostatečná, aby zabránila vniknutí vzduchu do místnosti z ventilačního kanálu

Proč potřebujeme zpětný ventil pro větrání: problémy a způsoby jejich odstranění

Pomocí otevřeného plamene zkontrolujte skutečný stav tahu. V tomto případě chybí

Známky narušení běžného provozu systému jsou cizí pachy pronikající z jiných místností (byty ve výškové budově).Pronikání studeného vzduchu během zimního období narušuje komfort, zvyšuje náklady na vytápění. Spolu s zpětným tokem vstupují do místnosti různé nečistoty z ventilačního systému . Některé z nich mohou poškodit zdraví.

Je zřejmé, že je lepší tyto nevýhody odstranit. Ale nejprve musíte pochopit důvody jejich vzhledu. Některé mohou být odstraněny, aby se zlepšil funkční stav ventilace.

Konstrukce moderního okna

Někdy vznikají problémy po nahrazení starých rámů a instalaci oken s dvojitým zasklením. Nové okenní bloky zajišťují dokonalou těsnost a zcela zabraňují přístupu čerstvého vzduchu do místnosti.

K odstranění nedostatků je konstrukce vybavena integrovaným sacím ventilem

Speciální sada pro montáž na stěnu

V těchto výrobcích jsou zpravidla instalovány filtry, které se mohou časem ucpat. Pravidelná kontrola a čištění pomůže obnovit ztracenou funkčnost v plném rozsahu.

Změna směru proudění vzduchu může nastat, když je k jednomu kanálu připojeno několik vzorkovacích míst. Podobné projevy nejsou vyloučeny v silném větru, v mrazivém počasí. Zvláště obtížné a dokonce nemožné ovlivnit jednání sousedů v bytovém domě. Nároky proti nim lze uplatnit pouze tehdy, když je potrubí zcela zablokováno. Pokud pachy pocházejí z kuchyně někoho jiného, ​​kde pracuje silný extraktor , problém bude třeba vyřešit nezávisle.

Související článek:

Přívodní ventil ke stěně. V našem přehledu se dozvíte, proč potřebujete ventil, jeho princip činnosti, zařízení, výhody a nevýhody, přehled hotových modelů, nezávislou výrobu a vlastnosti instalace potrubí.

Návrh a provoz zpětného ventilu pro ventilaci

Standardní výrobek pro montáž do kruhových kanálů

Tento průmyslový vzduchový ventil pro ventilaci funguje takto:

 • Když se vzduch pohybuje ve směru šipky, klapkase mírně otevře.
 • Je upevněn na kovové oseinstalované v otvorech skříně
  .
 • Podsíla, která vytváří zatížení , disk se vrátí do své původní polohy. Pomocí šroubumůže být tato část umístěna na správném místě pomocné tyče
  pro změnu citlivosti přístroje.
 • V dolní poloze se disk opírá o západku

  .

Na příkladu tohoto zpětného ventilu lze zaznamenat jednotlivé nedostatky s cílem přesněji formulovat požadavky na parametry kvalitního vybavení:

 • Zde existuje mechanismus úpravy. Není však určen pro instalaci do větracích kanálů, skrytých uvnitř stavebních konstrukcí.
 • Ve středové ose nejsou žádná ložiska. Je možné, že během provozu tohoto ventilačního ventilu se objeví vnější zvuky. Bude obtížné je odstranit pomocí maziva, a to i při pravidelném provádění postupu.
 • Neexistují tu žádná těsnění, takže nebude možné zcela blokovat průtok vzduchu v opačném směru. Pokud nezanecháte technologické mezery, zvyšuje se riziko zablokování klapek.

Tento výrobek je vyroben z ocelového plechu, který zvyšuje pevnost (v tomto případě není nutná), zvyšuje hmotnost. Normální barva neodpovídá moderním požadavkům na dobrou ochranu proti korozi. Tyto skutečnosti je třeba vzít v úvahu při vytváření struktury vlastními silami, při výběru vhodného modelu v obchodní síti.

Různé typy zpětných ventilů

Zařízení s mechanickými a elektrickými pohony

V tomto ventilu je podél obrysu namontován topný článek. Zajišťuje zachování výkonu v podmínkách vysoké vlhkosti, nízké teploty

V tomto článku je rozsah studie omezen na modely pro domácnost.Tyto výrobky nemusí být připojeny k napájecím zdrojům.Jejich instalace nezpůsobí běžnému uživateli potíže.

Konstrukce membrán: jednoduchá a levná

Zařízení vyrobené na zakázku, které blokuje pohyb vzduchu v jednom směru

Po prostudování této fotografie není obtížné pochopit princip fungování membránového zpětného ventilu. Pracovní otvor je uzavřen pružnou polymerní fólií, pevně přiléhající k základně vhodným směrem proudění. Vyberte si flexibilní, ale poměrně trvanlivý materiál. Po správném vyzvednutí tuhosti je možné stanovit potřebnou úroveň citlivosti. Taková překrytí může být vybavena existujícím systémem (ventilátor, gril). Neexistují žádné mechanické části a složité mechanismy, což znamená spolehlivost a trvanlivost.

Tento „motýl“ nelétá, ale plní svou funkci bezchybně v jakékoli poloze

Fotografie sériového klapky

V tomto provedení jsou hlavní funkce prováděny laloky upevněnými na centrální ose. Jsou lisovány pružinami, proto je nutné otevírat kanálznačné úsilí. Tyto výrobky jsou instalovány v systémech nuceného větrání. Některé modely jsou vybaveny speciálními zařízeními pro nastavení pružin (zvýšení /snížení síly působení).

Tato úprava je vyrobena z pozinkované oceli.Je odolný vůči korozním procesům, váží jen málo.Na povrchu jedné desky je upevněn měkký tlumič, který zabraňuje silným nárazům a hlukům.

Sektorový analogový plast, namontovaný za oběžným kolem elektrického ventilátoru

Vlastnosti ventilov okvětních lístků

Zde klapka klesá bez speciálních pružin a vnějších hmotností

Jedním z hlavních výhod výrobků v této kategorii je jednoduchá konstrukce přepážkového ventilu pro ventilaci. List klesá dolů působením gravitace.Jeho relativně malá hmotnost nevytváří velkou odolnost proti proudění vzduchu, a proto je přípustná instalace do přirozených větracích systémů.

Informace!Je třeba poznamenat, že je nutné tento model instalovat pouze v horizontálním kanálu. Pro svislé čáry byly použity výrobky s pružinami (protizávažími), které zajišťují nucený návrat ventilu do původního stavu.

Použití zpětného ventilu v kuchyni

Princip zařízení

S touto instalací odsávací digestoře do kuchyně s ventilací zpětného ventilufunguje nepřetržitě. Pokud zapnete požadovanou rychlost ventilátoru, zvýší se rychlost dekontaminace.Samozřejmě nesmíme zapomenout na vytvoření dostatečného množství čerstvého vzduchu.

Informace!Pro zlepšení účinnosti systému je délka kanálu snížena, takže výstup je přímo do stěny místnosti. V tomto případě je vybaven přídavným ventilem, který blokuje proudění vzduchu z vnějšku podél této dráhy.

Větrání s zpětným ventilem v kuchyni lze doplnit odsávacím digestoří, které pracuje pro celkový objem místnosti

Je to důležité!Při výběru vhodného výrobku je třeba věnovat pozornost modelům, které se snadno čistí a jsou odolné vůči tukům a jiným specifickým nečistotám.

Správný provoz ventilu v instalačních zařízeních

Pro instalaci v těchto místnostech se používají konstrukce odolné vůči vysoké vlhkosti. Nesmíme zapomenout, že k odstranění vápníku a dalších trvalých formací se používají účinné látky. Kyseliny a jiné korozivní chemické sloučeniny v nich obsažené vstupují do ovzduší. Mohou poškodit dekorativní a ochranné vrstvy, kovové části, svařované spoje.

Vlastnosti plastového zpětného ventilu pro ventilaci v koupelně odpovídají podmínkám budoucího provozu

Ventilační zařízení vybavená zpětným ventilem

V této části přezkoumávaného článkurůzné kombinované produkty. Své funkce plní ve spojení s ventilem, který zabraňuje zpětnému pohybu vzduchu. V některých případech jsou vybaveny sériovými modely pro zlepšení počátečních charakteristik spotřebitele.

Konstrukce odtahového ventilátoru se zpětným ventilem

Zařízení standardního ventilátoru se zpětným ventilem

V tohoto návrhu se okvětní lístky přitlačují na zabudované pružiny. Parametry těchto vratných mechanismů se počítají ve fázi návrhu. Odpovídají výkonu zařízení (síla proudění vzduchu). Pokud je nutné vyměnit zlomenou část, je vybrána nová pružina s podobnými vlastnostmi.Toto provedení s velkým počtem plastových prvků je vhodné pro koupelny.Je však užitečné zkontrolovat doporučení výrobce, třída ochrany elektrického zařízení s ohledem na vysokou vlhkost v místnosti.

Informace!Instalace ventilátoru na kapotu s zpětným ventilem typu pružiny je přípustná ve vodorovné i svislé poloze.Tento univerzální servopohon si zachovává stejnou funkci v libovolných polohách při různých úhlech sklonu.

Větrací mřížka s zpětným ventilem: dostupná cena - vynikající výsledek

Reverzní strana výrobku opatřeného žaluziemi

V této větrací mřížce je namontováno několik ventilů s zpětným ventilem.prvky lístků.Toto řešení se používá při překrývání velkých kanálů.Příliš velké jednotlivé díly mají vysokou hmotnost, což neumožňuje snížit citlivost na úroveň, která splňuje požadavky na přírodní výfuk. Při výběru takového modelu je však nutné vyjasnit těsnost spojů v uzavřené poloze mnoha ventilů.

Ventilační mřížka s ventilem je zvolena s ohledem na rozměry a tvar potrubí

Princip odpaliště s zpětným ventilem

Takže můžete vytvořit projekt, když spojujete několik míst sání vzduchu z jedné nebo několika různých místností

Použití odbočky pro odvod výfuku se zpětným ventilem zabraňuje vnikání vzduchu do kuchyně.Podobné funkce jsou prováděny jiným zařízením. Může být instalován ne na obrázku, ale v kombinaci s ventilátorem.

Při instalaci složitých systémů použijte několik odpališť pro ventilaci s zpětnými ventily

Výhody zpětného ventilu výfuku

Taková zařízení zahrnují standardní vybavení moderního kuchyňského vybavení

Instalace zpětného ventilu pro odvod výfuku brání vniknutí různých nečistot z ventilačního kanálu do motoru. To prodlužuje životnost vozidla.

Kryt proti zpětnému ventilu zabraňuje pronikánínepříjemné pachy z jiných místností, byty, když je systém připojen ke společnému ventilačnímu potrubí

Informace!Někteří uživatelé se obávají, že pružinový pohon a hmotnost tlumičů sníží výkon systému odvádění vzduchu. To není. Tato zatížení jsou nevýznamná ve srovnání s výkonem ventilátorů vybavených moderním vybavením této třídy.

Není-li v soupravě od výrobce žádné takové zařízení, můžete sami namontovat zpětný ventil pro kapotu. Co je to obtížné pochopit z materiálů článku. Níže jsou uvedeny pokyny pro nezávislé vytvoření funkčních produktů a funkcí instalačních operací.

Proces vytvoření zpětného ventilu vlastníma rukama

Foto Krok za krokem algoritmus akcí s komentáři
Autor projektu bude instalovat domácí zpětný ventil do 125 mm širokého kanálu pod standardní plastovou mřížkou. Instalace nuceného ventilátoru není plánována. Bylo rozhodnuto využít dostupné materiály k úspoře peněz. Potřeba modernizace vznikla v důsledku zápachu ze sousedních místností umístěných na ostatních podlažích domu.
Tento kryt lze odstranit bez zbytečných potíží. Upevňuje se na pásy lepicí pásky (se dvěma lepícími stranami). Postupem času přestali plnit své funkce, tedy více nežspolehlivých prostředků.
Po odstranění pásky a nečistot se ukázalo jako dobrý základ pro vytvoření potřebné konstrukce.
Lepenka, tenká překližka, plastová deska se vejde do rámu ventilu. V tomto případě aplikujte prázdné papírové obaly. Vlnitý kryt má potřebnou pevnost. Další výhodou je tlumení vibrací zvuku. Lze jej však použít k vytvoření návrhů s ventilátorem.
Aby nedošlo k poškození obrobku, použijte měkkou vložku.
Obrys mřížky je obklopen tužkou, obdélník je vyříznut z víka podél vyznačených čar.
Dále změřte šířku a výšku odvzdušňovacího otvoru. Ukázalo se, že 125 x 170 mm.
Pomocí pravítka a tužky nakreslete detail ve středu obdélníku. Vzdálenosti od opačných okrajů k jeho obvodu by měly být stejné.
Ve střední části je svislý svislý můstek o šířce 10-15 mm. Je vhodný pro montáž ventilu, který může být vyroben z vhodného kusu silného polymerního filmu. Autor použil horní část standardní složky šablony (složky).
Nejprve vyřízněte centrální části.
Dále - vytvořte klapky ventilu. Měly by se sblížituzavřený stav uprostřed střední propojky. Pokud se používá méně tvrdý plast, instalujte dodatečně podpěrnou tyč vodorovně do každého otvoru.
Ventily jsou připevněny ke stěnám rámu lepicí páskou. Zkontrolujte pevnost upevňovacích prvků a fungování mechanismu.
Vícebarevný povrch krabice bude viditelný skrz štěrbiny.
Aby se tento nedostatek odstranil, je blanko pokryto bílým papírem.
S praktickým experimentem můžete otestovat funkčnost zpětného ventilu pro samovolné větrání. Je nutné se ujistit, že se okvětní lístky volně pohybují, spolehlivě blokují přístup vzduchu v uzavřeném stavu.
Pro prodloužení trvání zkoušky je ventil namontován na samořezné šrouby bez jejich úplného zkroucení. Umístění otvorů je označeno v souladu s parametry mřížky. Pokud je vše v pořádku, je instalováno nahoře, připojeno pomocí šroubů ke stěně spolu s ventilem.

Pořízení hotového výrobku bez chyb: přezkum trhu

\ t

Po přečtení údajů z této tabulky bude snazší koupit zpětný ventil pro větrání:

Název produktu a fotografie
Průměr, mm Cena, rub. Poznámky

RSK 125 240-280 Pozinkovaná ocel, \ tprovedení motýlů, rozsah provozních teplot od -40 ° C do + 60 ° C.

ERA 100 OK 100 260-310 Tento ventil je určen k modernizaci ventilátorů ERA. Je instalován na 8 připojovacích bodech, což zajišťuje spolehlivou fixaci bez použití dalších prostředků.

Systemair VKK 100 100 5200-5950 Typ zpětného ventilu typu kanálu. Těleso je vyrobeno z pozinkované oceli, ventily jsou nylonové.

Airone RSK-125 125 170-240 Zvláštností tohoto ventilu je gumový O-kroužek.

Informace!Je třeba poznamenat, že plastový zpětný ventil pro ventilaci není tak snadné koupit z důvodu omezené dodávky na trh. Proto je nutné vytvářet potřebné produkty samostatně, s přihlédnutím k individuálním potřebám.

Správná instalace zpětného ventilu pro větrání

V jednoduchém systému s jedním místem plotu a výstupem přímo na ulici stačí nainstalovat jedno zařízení tohoto typu.

Při propojení několika kanálů se projekt stává složitějším

Odborníci doporučují instalovat samostatný zpětný ventil pro ventilaci ve vývodu potrubí. Jak jej nainstalovat a další komponenty budou jasné po prostudování celého projektu. Budeme muset vzít v úvahu architektonické rysy budovy, další důležité nuance. Tak napříkladVýrobce ventilátoru může standardně vybavit své zařízení takovým zařízením, takže nebudou zapotřebí žádné další prostředky.

Závěry a doplňující doporučení

Při řešení typických problémů můžete v obchodě zakoupit zpětný ventil pro ventilaci. Nejjednodušší konstrukce tohoto typu však nejsou pro nezávislou výrobu příliš složité. V druhém případě je snazší provádět individuální opravy projektu.

V praxi se také hodí následující tipy:

 • Pohodlný přístup k výrobku usnadní provádění povinných údržbářských prací.
 • Montáž na „kapalné hřebíky“ komplikuje demontáž. Mnohem výhodnější je použití šroubů, které se opakovaně používají bez výrazného poškození pevnosti spojovacích prvků.
 • Při výběru místa instalace zvažte celoroční cyklus provozu. Příliš blízko k zásuvce vyvolává námrazu, ztrátu výkonu.

Uplatnění výše uvedených doporučení v komplexu pomůže realizovat projekt jakékoli úrovně složitosti bez zbytečných nákladů a chyb.

Video: zpětný a zpětný ventil, princip provozu a instalace výfukový a zpětný ventil, princip provozu a instalace