Kondenzát na záchodové míse - jak se zbavit?

Vznik "rosy" na záchodové mísy je problém, který se vyskytuje v zimním období téměř v každém bytě. Následky mohou být různé - od malých skvrn a mírného zvýšení vlhkosti v koupelně nebo koupelně až po tvorbu kaluží na podlaze, šíření spór plísní. Můžete se vyhnout nepříjemným následkům tím, že odstraníte kondenzát na záchodové míse předem, jak se toho zbavit, které se dozvíte z tohoto článku.

Kondenzát na záchodové mísě

Proč se tvoří vodní kapky?

 • Porucha ventilace

Příčinou kondenzátu může být porucha ventilačního systému nebo nedostatek větracího okna (často pohřbeného při opravách za účelem zlepšení vnitřního prostoru ). V důsledku toho není zajištěna správná cirkulace vzduchu a na povrchu se usazuje nadměrná vlhkost.

Větrání - povinný atribut moderního bytu

 • Zvýšená úroveň vlhkosti

umístění koupelny v koupelně, neustálé sušení mokré prádlo v bytě, únik potrubí, velký počet rostlin v domě příčinanadměrná koncentrace vlhkosti ve vzduchu. Pokud se jednoduše odpaří na trubkách, usadí se na plastových a keramických površích a vytvoří kapky. Na stránkách našeho portálu se můžete také dozvědět, jak toaletu instalovat na dlážděnou podlahu a proč je to důležité.

Zvýšená vlhkost je hlavní příčinou kondenzace

 • Teplotní rozdíl

Voda pro vnitřní plnění nádrže se shromažďuje z centralizované sítě. Jeho teplota je v zimě 3 - 5 ° C. Venkovní vzduch může díky umístění topných trubek dosáhnout 25 ° C. Pro tvorbu kondenzátu dostatečný rozdíl v rozmezí 10 - 15 ° C.

 • Porucha vypouštěcího zařízení

Porucha uzavíracích ventilů vede k neustálému plnění nádrže studenou vodou, která vchází do kanalizace, aniž by se musela zahřát.

Když je záchodová mísa rozbitá, studená voda se nezahřívá

.
 • Nadměrné vypouštění vody

Podobný jev je pozorován při častém používání švestky, zejména ve velkých rodinách. Kromě nákladů to vede ke stabilnímu udržování rozdílu mezi teplotou vně a uvnitř, tedy výskytem kondenzátu.

Po stanovení příčiny vzhledu zvažte, jak se zbavit kondenzátu na záchodové míse.

Normalizace cirkulace vzduchu

Nejprve zkontrolujte, jak efektivní je přirozené větrání. Okna větrání musí býtuzavřené roštem, v žádném případě ne ucpané nečistotami a prachem.

Přirozené větrání - záruka ochrany proti vysoké vlhkosti a plísním

Mnozí uživatelé dávají přednost tomu, že nechají dveře do koupelny otevřené, ale lepší možností je vytvořit díru pod ní.

Pro zlepšení cirkulace vzduchu by měla být v koupelnových dveřích instalována větrací mřížka

.

Před instalací ozdobných mřížek by měl být kanál zbaven nečistot, pokud to nebylo provedeno, existuje možnost, že v systému není žádná trakce. V tomto případě se musí vyčistit. V soukromém domě, tato povinnost spadá přímo na majitele, ve vícepodlažních obytných budovách - na oddělení služeb bydlení, které by mělo být řešeno.

Přirozené větrání není vždy zajištěno větráním. V tomto případě byste měli nainstalovat umělé. Je těžké to udělat na vlastní pěst, protože musíte vzít v úvahu sílu zařízení a stav mikroklimatu místnosti, proto doporučujeme kontaktovat speciální střediska.

V případě nestandardních přírodních podmínek je nutné organizovat nucené větrání

.

Existují také systémy sušení vzduchu, které se zaměřují na společná sociální zařízení. Poskytují snížení stupně vlhkosti, recyklace vody.

Vyrovnávání teplotní rovnováhy

K dosažení přibližně stejné teploty vody v nádrži a místnosti existují dva způsoby.

 • Snížená teplota vzduchu

Problém obvykle nastává v zimě, takže první metoda není vždy praktická. Výsledky můžete dosáhnout snížením celkové teploty v systému, ale pak se dům stane o několik stupňů chladnějším. To má své výhody, protože můžete ušetřit na vytápění.

Snížení teploty vzduchu pomáhá vyrovnat rovnováhu teploty

.

S centralizovaným systémem tento problém nevyřeší. Měli byste se starat o izolaci trubek v blízkosti koupelny, stejně jako zajistit, aby dveře do místnosti byly zavřené.

Video: Tipy, jak se zbavit kondenzace v koupelně

 • Ohřev tekoucí vody

Je-li to možné, doporučuje se, aby bylo k nádrži přiváděno přívodní potrubí teplé vody. Nádoba se automaticky naplní kapalinou při pokojové teplotě a pravděpodobnost kondenzace se sníží na nulu. Nejlepším řešením je instalace elektrického ohřívače na nádrž.

Namontujte elektrický ohřívač pro zvýšení teploty vody

Oprava uzavíracích ventilů

Kondenzát, který je tvořen na stabilních toaletách, není tak špatný a je mnohem snazší. V systémech, jejichž drenážní mechanismus je poškozen, se tento jev stává trvalým, protože po celou dobu je nádrž doplněna studenou vodou.

Pro nepřítomnost kondenzátu by měly všechny ventily fungovat správně

.

Určuje se gravitačním tokem zvukem tekoucí vody nebo vizuálně: proud po naplněnínádrž se nezastaví, nádrž je přijímána na velmi dlouhou dobu a není zcela naplněna.

Výsledek:

 • vlhkost v místnosti dále stoupá;
 • kaluže na podlaze;
 • vlhkost způsobuje plíseň;
 • dochází k nepříjemnému zápachu.

Kondenzát na záchodové míse, jak se zbavit?

V tomto případě nebude možné větrání ani sušení vzduchu zcela odstranit. Drift může být odstraněn sami, ale pokud je škoda vážná, doporučuje se zavolat instalatéra.

Je-li důvodem neustálého plnění nádrže, tedy neschopnosti ohřáté vody, časté používání toalety, například kolejiště, měla by se provádět kontrola průtoku vody během vypouštění.

Časté používání koupelny také způsobuje kondenzaci

Nové systémy jsou vybaveny „částečným“ vypouštěcím tlačítkem, které umožňuje strávit polovinu nádrže. Starší záchody nemají podobnou funkci, ale kování lze vyměnit za úspornější.

Montáž univerzální nádrže

Moderní systémy vylučují výskyt kondenzátu v důsledku vybavení toaletních mís s dvojitými stěnami. Plastová nádoba je umístěna uvnitř hlavního tělesa, není zde žádný kontakt s keramickými stěnami, takže zůstávají suché.

Při hledání řešení, jak se zbavit kondenzátu na záchodové nádržce, se někteří uživatelé pokoušejí „izolovat“ rezervoár vloženímstěny s ochrannými materiály uvnitř nebo vně. První z nich není vždy účinná, kromě toho snižuje objem nádrže, druhá kazí estetický vzhled a někdy také poškozuje povrchovou úpravu.

Podle navrhovaných tipů vám pomůže zbavit se "vodnatosti" na nádrži, stejně jako zlepšit koupelnové mikroklima.