Rozšiřující se obzory: co je mozaika, její typy a původ

Subtilní umění povrchové úpravy, které přichází do našich dnů, je vždy vysoce ceněné milovníky krásy, trvanlivosti a praktičnosti. Redaktoři HomeMyHome navrhují, aby se dozvěděli o báječném a skutečně východním povrchu, aby pochopili, co je to mozaika, typy, původ tohoto umění, jak mohou být použity k výzdobě vlastního interiéru.

Příkladné umění, které může být hrdě vystaveno hostům

Mozaika, co to je a proč

Ve slově „mozaika“ se okamžitě objevují jasné obrazy, lemované kousky nějakého materiálu na povrchu podlahy, stropu a stěn. Jedná se o krásný komplexní vzor sestavený z různých materiálů.

Pokud nepoužijete moderní mozaikové dlaždice, pak mistrský nováček nebude schopen provést takové mistrovské dílo

.

Latinské slovo,Zní to také krásně „musivum“, což znamená: „zasvěcený Muses“.

Oblasti použití tohoto umění jsou široké: od bytů a soukromých domů až po luxusní hotely a drahé restaurace.

Dějiny původu: Jak bylo mozaikové umění vyvinuto

Je nepravděpodobné, že bude existovat člověk, který zcela vysvětlí původ slova, ale skutečnost, že je spojena s krásou pokládání na povrch, je zřejmá.

Nejstarší mozaikové panely byly nalezeny v kulturních vrstvách třetího tisíciletí před naším letopočtem

.

V chrámech Dvorichichie byly objeveny složité ornamenty, jejichž základem byly hliněné kruhy.

Mozaikový obraz známý historikům se nazývá „standard od Ur“.

Tento obraz války a míru byl stanoven starověkými mistry. Použili mušle, červený vápenec, perleť a lapis lazuli

.

Starověky lze dokonce popsat jako mozaiku, protože toto umění se tak rozšířilo napříč starověkými městy. Proč Za prvé, je krásná a trvanlivá, a za druhé, tato práce byla ve srovnání se zpracováním monolitů poměrně levná.

Starověcí mistři si rychle uvědomili své výhody: mozaika byla sestavena rychle a její zpracování nebylo složité. Výsledek byl vždy pozoruhodný v kráse, hodnotil majitelé budovy.

Prvním materiálem byly nezpracované říční a mořské oblázky, které byly položeny technikou opus barbaricum. Obecně, obraz byl slabý, ne zvláště výrazný, hádal zvířecí postavy, lidské obrazy.

Mytologické pozemky se rozšířily

Postupem času zvládli stále více jemného leštění kamene, naučili se ho utahovat

Technika se změnila, „opus tesselatum“ bylo získáno jako výsledek sady fragmentů. Původním prvkem byla oblázková kostka, tessera.

Kameny se stáhly do minulosti, kresby byly vylepšeny, švy byly tenčí a tenčí, povrch začal být leštěn. To vše se odehrálo v době helénské, kdy se technologie výroby skla začala aktivně rozvíjet. Oni začali používat barevný smalt, který dělal obrazy rozložené velmi realistický. Technika pokládání byla nazývána "opus vermiculatum".

Soubor v nové technice zůstal stejný, ale prvky mozaiky se samy snížily, paleta byla obohacena. Mozaika se stala nákladným potěšením, které vysvětluje průměrnou velikost plátna o velikosti 1-2 m².

Ve třetím století před naším letopočtem se zrodila opus sektilní technika, která je přímým předkem florentské mozaiky.

Výrobky byly vyrobeny ze smalt, předmět byl široký, od starověkého římského žánru k biblickým předmětům

.

Byzantští mistři začali používat zlatý smalt. Sada umožnila vytvořit jedinečný obraz s účinkem pohybu a dýchání.

Co je to úžasná mozaika z

Technologie však 21. století prošla od starověku a středověku ke vzdáleným vzdálenostem, ale něco zůstalo tradiční. Jaké jsou tedy mozaiky na výrobním materiálu?

Sklo a smalt

benátské sklo na mozaikudotazy. Jeho vnější vlastnosti a fyzikální vlastnosti jsou vynikající.

Benátské sklo je velmi krásné, má vlastnosti jako odolnost, odolnost proti vodě, odolnost proti teplu a mrazu, odolnost proti nárazu

Sklo má souvislou strukturu, která vylučuje ničivý vliv všech druhů mikroorganismů a bakterií, tato mozaika se tiše používá k návrhu bazénů a fontán.

Barevná paleta je mimořádně bohatá na odstíny vyrobené bórem, kadmiem, selenem, aventurinem, perlou a dalšími složkami.

Takové skleněné mozaiky mohou být zdobeny

Smalt odkazuje na různé skleněné mozaiky. Složení materiálu jsou draselné soli a některé přírodní sloučeniny, které určují barvu produktu.

Aby bylo možné smalt, lisují se malé částice barevného skla, přidávají oxidy a slinují vše při teplotě 700 - 800 ° C po dobu 24 hodin

.

Výsledný materiál je velmi odolný vůči fyzikálním a chemickým účinkům.

Zdá se, že je to neprůhledný materiál a z vnitřku se vylévá záhadné světlo

Moderní způsob výroby dává mistrů asi 10 000 odstínů smalt, takže i povrch, který je vyložen v jedné barvě, vypadá úžasně odlišně.

Smalt je na dotek příjemný, hladký a nečistoty z něj jsou velmi snadno odstraněny. To je stejná mozaika, která může být umístěna uvnitř i vně budovy.

Keramika a kov

Keramické mozaikové čipy jsou podobné čtyřúhelníkovým dlaždicím, liší se svou menší velikostí. Výrobci se postarali o bohatství barevných a dekorativních efektů, jako jsou glazury nebo praskliny, rozvody nebo napodobování nepravidelností.

Pokud skleněný povrch vypadá hladce i z dálky, pak je keramika výraznější

.

Keramika má vyšší pevnost než sklo, ale neglazovaný materiál je velmi porézní, což vede k různým problémům. Dražší variantou je neporézní varianta nazvaná monopressure.

Keramika je potažena všemi povrchy: bazény, fasády domů, stěny, koupelny, kuchyně

Ve starých časech nebyla kovová mozaika, tato inovace se nezdála tak dávno. Externě se jedná o lisované kovové kryty o výšce 4 mm. Jako materiál se bere půlmilimetrový plech z nerezové oceli. Příslušenství je dodáváno s patentovanou gumovou podložkou, která je zodpovědná za stupeň tuhosti.

Tvar modulů, textury a jejich barvy jsou různé

.

Externě může být leštěný, matný, povrch s vrubem, s vrstvou mosazi nebo bronzu.

Náklady na jeden metr čtvereční jsou vysoké, kolem 250–350 dolarů, ale zahrnout takové dekorace jako prvek je levné a stylové.

Existují i ​​jiné kovové mozaiky ze zlata a platiny s cenou 3 300 eur na 1 m².

Z přírodního a umělého kamene

Jak levné, tak vzácné mramorové skály: onyx, jasper - prakticky z jakéhokoliv kamenevýrobci mohou udělat mozaiku.

V barvě je to něco jedinečného a nenapodobitelného. Struktury doslova mluvící

Kámen je ponechán neleštěný, leštěný, stárnoucí a samotné čipy mohou být jakéhokoliv tvaru. Vnějšku používají prvky o rozměrech 50 × 50 mm², vnitřní obložení obsahuje malé velikosti třísek.

Kámen vypadá ušlechtilý a důkladně

Přírodní i aglomerovaný mramor jsou měkké materiály, takže abraziva a tvrdé žínky jsou při péči o ně vyloučeny - jednoduše kazí výrobek a zanechávají na něm škrábance. Také na těchto panelech není možné rozlité kapaliny obsahující kyseliny, tj. Víno, džus, ocet. Aglomeráty křemene nejsou tak náročné.

Jiné typy

\ t

Díky moderním technologiím, které nám umožnily kombinovat různé mozaiky: kombinují sklo, keramiku, kovové vložky, přírodní kameny.

Takové směsi jsou velmi originální a jedinečné. Oni jsou revetted nějaké prostory

\ t

Mozaikové prvky na bázi bambusu jsou také vyrobeny ze dřeva.

Jedná se o stylovou a útulnou možnost obložení: trvanlivost a kvalita

Řezané mušle jsou perleti, která se mění na nádherný mozaikový panel.

Jedná se o duhovou a jiskřivou plochu, ze které se oko nedá roztrhnout

.

Tento typ materiálu lze také kombinovat s ostatními.

Dalším kvalitním materiálem jeporcelánová kamenina, zcela přijatelná v ceně a vzhledu

\ t

Jaké jsou některé způsoby, jak dát mozaiku

Mozaikové sady dvou: přímé a obrácené. Pokud jsou čipy vtlačeny do základního nátěru aplikovaného na povrch, je metoda náboru přímá. Jako půda používá tmel, cement, vápno, vosk. A pokud jsou prvky nalepeny na speciální povrch jako montážní mřížka se vzorem a zadní strana je vyplněna fixátorem, pak je metoda obrácena. Potom je mřížka odstraněna. Švy jsou tření s injektáží, přední strana je leštěná.

Mozaiky řeší lidé s určitými dovednostmi v této oblasti. Ale kdokoliv se může pokusit vyzdobit svůj domov, alespoň obrazem na pozadí, kdokoliv to zvládne docela dobře. Pro práci prostě neberou jednotlivé čipy, ale flexibilní mozaikové listy vhodné velikosti.

Mozaikové plátno je položeno čtyřmi způsoby:

  1. Parketika: V práci jsou použity kusy pravidelného geometrického tvaru.
  2. Intarzie: obraz je vytvořen nejpřísnějším upevněním prvků, jejich lepením, řezáním kontury, broušením a leštěním.
  3. Inlay: Desky nařezané do povrchu.
  4. Bloková mozaika: ozdoba nebo vzor se skládá z prefabrikovaných bloků.

Nyní se budeme zabývat tvarem a velikostí prvků.

Velikosti a tvary

\ t

Nejčastěji se na prodej nachází mozaika na bázi papíru a papíru, což zjednodušuje manipulaci. Samotný obraz je tvořen čipy, jejichž velikost se pohybuje od 1 do 10 cm, tj. Délka stranrozsah od 1 × 1 cm² do 10 × 10 cm². Tvar čipů může být libovolný.

Pokud hovoříme o matici, na které je mozaika vyložena, pak její standardní rozměry jsou 30 × 30 cm². Tento parametr zahrnuje 225 dlaždic o rozměrech 20 × 20 mm².

Můžete najít pohodlný úsek, který je dlouhý 2,5-2,8 m, s různými šířkovými změnami. Na takto dokončených úsecích přechází barva plynule na druhou stranu na opačný konec

.

V tržních společnostech lze zakoupit různé druhy mozaikových dlaždic. Výrobci často splňují přání zákazníků a jsou připraveni splnit individuální objednávku ve formě a barevném provedení čipů.

Mozaikové barvy

S ohledem na skleněnou mozaiku si můžete vybrat z více než 80 barev, které lze vzájemně kombinovat v libovolném poměru. Barevné variace umožňují rozložení libovolného vzoru, vytvoření barevných rozšíření, přechodů, vzorů a ozdob.

Monofonní soupravy jsou dobré tam, kde potřebujete dýhovat velkou plochu. Vícebarevná volba pro zástěry, bazény, fontány.

Výhody a nevýhody: zda dýhovat povrch domácího mozaikového nátěru

Naznačili jsme, že existuje několik druhů mozaikového materiálu. Každý z nich má své vlastní charakteristiky. Například, dlaždice mozaikového skla má flexibilitu, široký výběr barev. Je snadno použitelný, lehký, šetrný k životnímu prostředí, protože se skládá z přírodních surovin. Sklo vydrží vysokéteplota, vlhkost, oheň a mráz, brusiva.

Člověk by neměl ani pochybovat o síle a trvanlivosti jakékoli mozaiky

Nevýhody skleněné mozaiky však spočívají v tom, že je drahá, navíc vzhledem k montážním nuancím je lepší využít služeb specialisty. Je třeba mít na paměti, že sklo stále zůstává křehkým materiálem, který nelze říci o keramice, kovu nebo kameni.

Důležitá nuance!Skleněná mozaika je spíše kluzká, takže se nedoporučuje položit ji na podlahu, kde je keramický povlak vhodnější.

Seznámíme se s mozaikou v interiéru moderních bytů a soukromých domů

Mozaikové obklady lze samozřejmě použít kdekoli. Tím se vytváří obzvláště rafinovaná atmosféra v designu. Neexistují žádná omezení pro výběr povrchu, mozaikové prvky mohou ozdobit cokoliv. Na vlastní oči vidíme, jak dobrý je tento dekorativní design v interiéru různých místností.

Původní zástěra nepoškozuje kuchyni, zlaté vměstky navíc osvětlují prostor

Sauna v soukromém domě je krásně vyzdobena takovou ozdobou

Koupel, díky mozaikovému potahu, získává orientální příchuť

Kuchyňská zástěra vždy nastavuje tón

Další verze zástěry, ale již s linkovaným vzorem

Skvělé místo pro dřevěnou mozaiku. Obecné pozadí okamžitě získá nějaké hluboké kouzlo

Vynikající koupelna bude stát slušné množství, ale tento design bude nejen vysoce estetické, ale také velmi trvanlivé

V obytných místnostech může být řešení mozaiky odlišné: ve formě panelu a ve formě celé stěny

Vyzdobte si svůj domov tak zvláštním způsobem! Nechte ho jemnou a lehce orientální chuť!

Video: Vše o mozaice