Průchozí spínač: 2 bodové schéma zapojení na vzdálených místech

Spínač osvětlení slouží k ovládání osvětlení z různých míst. Schéma 2-bodového připojení je nejběžnější doma, takže bude uvažováno. Manipulační možnosti z několika míst jsou vhodnější pro komerční a průmyslové prostory.

Schéma řízení dvoubodového osvětlení

Dva hlavní typy

Na základě zásady provozu by se elektrické spínače typu průchodu mohly nazývat přepínače. Ve vzhledu je obtížné odlišit se od konvenčních protějšků, protože rozdíly spočívají v systému kontaktů. Obvykle jsou klasifikovány podle způsobu řízení.

Spínač 2-klíčový LEZARD RAIN

Klávesové nástroje

Spínače s tlačítky jsou známější, protože se snadno připojují a ovládají. Sestávají ze stacionárních kontaktů upevněných v pouzdru a pohyblivého mechanismu, který je utažen pružinou. Počet klíčů se obvykle pohybuje mezi 1-3 kusy.

Schéma zapojení zařízení se dvěma klíči

Senzorické analogy

Podobné přepínače jsou vhodné pro provoz. Mají stylový design, takže v moderních interiérech vypadají elegantně. V případě potřeby je lze dálkově ovládat. Pokud dojde k přerušení dodávky elektřiny, pak zařízení přejdou do režimu vypnuto.

Vzhled dotykového přístroje

Provoz doma

Pro řízení světelných zařízení v každodenním životě může být velmi užitečný přepínač průchodu. Schéma 2bodového připojení sníží počet pohybů v některých místnostech. Nejčastěji jsou zařízení instalována v ložnicích, chodbách a na schodech.

Při vstupu do domu rozsvítíte světlo pomocí spínače 1 a po vzestupu do druhého patra vypněte světlo pomocí spínače 2

Hlavní provozní možnosti jsou uvedeny níže.

  • V ložnici lze vedle dveří instalovat jedno zařízení a druhé v blízkosti lůžka. Tak, u vchodu do místnosti, můžete zapnout světlo připravit se na spánek a vypnout, aniž by se vrátil zpět.
  • Vedle schodůzařízení jsou namontována na různých podlažích. Například, když se blížíte, můžete rozsvítit světlo a po zvednutí ho může zhasnout.
  • V koridoru se zpravidla instalují svítidla na začátku a na konci.

Spínač se třemi tlačítky je funkčnější

Věnujte pozornost!Počet klíčů lze při výběru přepínače považovat za nejdůležitější kritérium. Musí se nutně vztahovat k počtu skupin osvětlovacích zařízení, které jsou současně zahrnuty.

Seznámení se zásadou práce

Před připojením spínače s jakýmkoliv typem zapojení je nutné pochopit princip jeho provozu. Každé zařízení má tři kontakty, z nichž jeden se přepíná na druhý. Princip činnosti je založen na flip kontaktech.

Uspořádání vodičů v místnosti se dvěma kontrolními body

Když se změní poloha spínače, elektrický proud se přesměruje na konkrétní svorku. Pouze jeden ze stávajících řetězců zůstává uzavřen. Světelné zařízení začne pracovat, když jsou oba přepínače ve stejné poloze.

Jistič: schéma zapojení pro 2 body zařízení s různým počtem klíčů

Nejoblíbenější schéma připojení je přepínač se dvěma místy, ale může být implementován pro zařízení s různým počtem klíčů. Všichni mají jiný počet kontaktůPři připojování vodičů může dojít k potížím.

Schéma zapojení přepínače s 2 místy jedním tlačítkem

Jednotlivou skupinu osvětlení lze ovládat ze dvou míst pomocí přepínačů s jedním dotykem. Jsou propojeny poměrně jednoduchým systémem, který by měl být považován za vzdělávací nástroj pro hlubší pochopení principu práce.

Pokud se připojuje přístroj s jedním tlačítkem, používá se toto schéma

Z centrálního elektrického vedení je fáze připojena ke vstupnímu kontaktu jednoho z provozních spínačů. Výstupní svorky obou spínačů jsou vzájemně propojeny. Druhý kontakt zařízení je připojen k osvětlovacímu zařízení s daným schématem.

Obvod pro připojení dotykových spínačů

Proces spojování dvoutlačítkových přístrojů pro dva hlavní body

Komplikovanější je schéma s připojením dvoutlačítkového průchozího spínače přímo ze dvou míst. Tato volba umožňuje ovládat dvě skupiny osvětlení najednou. Nástroje se dvěma klíči mohou pracovat ve dvou hlavních směrech.

Vodiče musí být zapojeny v tomto pořadí

Bloky s dvojitým klíčem se montují na určitých místech přímo do instalačních boxů. Všechny skupiny osvětlení jsou umístěny v požadovaných zónách. Třížilový kabel je dodáván do světelných zdrojů (N - nula, L -fáze a uzemnění ).

Instalace a připojení zařízení

V případě potřeby lze instalaci provést pomocí čtyř jednoduchých spínačů, v tomto případě však nebude racionální. Instalace dvouklíčových analogů je výhodnější, protože kabel je uložen společně se spojovacími skříněmi.

Takto se smyslové výrobky dívají ze zadní strany

Předložený dvoupolohový obvod jističe otevírá mnohem více funkcí, než je uvedeno výše.

Ceny výrobků významných výrobců

\ t

Výrobní náklady se mohou lišit v závislosti na počtu klíčů, způsobu kontroly a popularitě výrobce. Tabulka pojednává o průměrných cenách dvouklíčových analogů.

Dvou tlačítkový spínač Legrand s podsvícením

Tabulka 1. Průměrné náklady na přepínače

Obrázek Výrobce a model Hodnota v rublech
Werkel WL02-SW-2G-2W-LED 556
ABB BASIC 55

611
MAKEL Manolya 239
Schneider electric Sedna SDN0500170 395
TDM Lama SQ1815-0207 440
Lezard Mira 701-0701-105 325
LEGRAND VALENA 496

OfDotykové přepínače mohou zvýraznit produkty Livolo. Přední strana zařízení je obvykle vyrobena z tvrzeného skla, odolného proti mechanickému namáhání. Povrch je schopen vydržet nejméně 100 tisíc cyklů zapnutí a vypnutí.

Vysílač Livolo Touch s funkcí dvouřádkového dálkového ovládání

LED osvětlení usnadňuje nalezení zařízení v úplné tmě. Při dotyku s mokrýma rukama se nevyskytují negativní účinky, protože produkty jsou odolné proti vlhkosti. Cena těchto zařízení se pohybuje od 1500-3000 rublů.

Existuje možnost dálkového ovládání zařízení prostřednictvím speciálního rádiového kanálu. Je tedy možné zapnout a vypnout osvětlení z různých místností, které jsou v dosahu dálkového ovládání. Tato možnost ovládání je výhodnější než u IR systému pracujícího v zorném poli.

Vytvoření přepínacího kanálu z konvenčního analogu

Je-li to nutné, je zcela možné změnit obyčejný přepínač na analogový průchod sám, protože navenek se neliší od sebe. Rozdíly začínají pouze při zvažování vnitřních částí.

Srovnání provozního režimu konvenčního a spojitého zařízení

Přepracování zahrnuje přidání kontaktu ke konvenčnímu přepínači, tj. Namísto dvou terminálů byste měli mít tři. K tomu je třeba mít dvě jednoduchá zařízení: jedno-klíčové a dvouklíčové. Musí být vyrobenyjednoho výrobce. U zařízení se dvěma klávesami se kolíky jednoduše mění.

Vnitřek spínače se dvěma klíči

Shrnutí

Chcete-li zlepšit komfort bydlení, můžete si koupit nebo vyrobit samočinný spínač s 2bodovým schématem zapojení. Přístup k osvětlovacím zařízením určitých kategorií pomůže zjednodušit každodenní činnosti. Volba konkrétní volby připojení bude záviset na počtu zdrojů.

Video: zapojení pro smyčkové přepínače ze dvou míst