Promluvme si o užitečných a příjemných: co je hammam

Ne každý ví, jak příjemné je zahřát tělo v turecké lázni. A tento typ lázně se nazývá hamam. Rád bych poznamenal, že redaktoři HomeMyHome právě teď neodmítnou navštívit toto magické místo. Proto stojí za to říct podrobněji, co je to hamam, jak je uspořádáno, jak jej správně navštívit.

Vnitřek je jako pohádkový palác

Hamam - co to je?

V době, kdy Alexander Makedon hrdě chodil a dobyl všechny nové země, spolu s vojáky, přinesl svou kulturu a tradice na dobytá území. A tak si Arabové od Římanů půjčili nádherný způsob, jak se vykoupat a zároveň uzdravit své tělo.

Koupele byly původně postaveny striktně podle římského vzoru a pak se upravily, což učinilo toto místo opravdu rájem ráje

.
Zajímalo by mě, odkud toto jméno pochází! V arabštině, tam je slovo “šunka”, který nemá nic společného s jeho ruským ekvivalentem. V arabštině se slovo překládá jako „horečka“.
​​

Teplo v turecké lázni vzniká teplou vodou a horkou párou. V dávných dobách bylo proto nutné zahřát obrovský kotel. Později zjistíme, co se od té doby změnilo.

Navenek je to pravý příklad orientální estetiky a luxusu mramorové výzdoby

.

Jaké funkce má turecká lázeň a jak se liší od ostatních

Rozdíly jsou v několika rysech, podívejme se na ně ze všech úhlů.

V hammamu nepoužívejte celý dřevěný nátěr, jako v sauně a jiných lázních. Zde vládne kámen, mramor, dlaždice

Například, pokud si vezmete saunu, voda v ní vytvoří páru, která se nalije na horké kameny. V první řadě jde pára do horních částí areálu až po pádu. V Hammamu se stěny, podlaha a postele rovnoměrně zahřívají.

Teplota ohřevu páry se pohybuje v rozmezí 35-90 ºС, vlhkost je však 100% kompletní

.

Pokud velmi dobře netolerujete vysoké teploty, neznamená to, že je problém lázně zavřený navždy: hammam je vhodný pro mnoho lidí.

Jak je Hammam podle dávných tradic

Navzdory skutečnosti, že nádvoří je 21. století,Umění turecké lázně nic nemění. A proč změnit něco, co funguje bezchybně více než jedno tisíciletí? Zveme vás k návštěvě hammamu a podívejte se, jak je vše magicky a správně uspořádáno!

Jedná se o budovu, kde jsou umístěny místnosti a technické místnosti. Zdrojem páry je i nadále velký kotel naplněný vodou. Je umístěn v podpole nebo vložen do zdi. Moderní verze umožňuje výměnu kotle za výkonné parní generátory.

Ve stěnách jsou díry ve výšce 1,5 m, a oni jen nechají horkou páru projít

.

Pod podlahou projděte potrubí přímo od kotle, který se stále vaří. Podlaha je velmi horká, takže v hammamu se nosí speciální boty.

Který z majitelů se rozhodl vzdát hold tradici, staví tureckou lázeň na typ lidské ruky, kde je jako dlaň parní lázeň a v podobě pěti prstů je pět místností. Zápěstí lze nazvat čekárnou. Teď jdeme a jdeme.

Čekárna nebo Jamekian

Slovo Jamecan (Jamekian) označuje první místnost nebo lobby. Podle klasického plánu by zde měla být umístěna kašna, která by zřídila ty, kteří vstupují do relaxačních a prospěšných vodních procedur.

V čekárně není vysoká teplota, pouze 35ºС. To stačí, aby se tělo postupně zahřálo a připravilo se na rituály.

Jedná se o poměrně prostorný pokoj s lehátkem v centru

.

Lehátko se nazývá zajímavá fráze „chebek-tashi“. Překlad je jednoduchý: tato slova se týkají stolice pro břicho. Protožena její lež vzhůru.

Zajímavé!Podle starověkých postulátů mramor jako materiál pro hammam při vysokých teplotách pomáhá tělu očistit zevnitř.

Pračka nebo syoglyuk

Po šatnách je otevřena cesta k bazénům s různými teplotami. Nemusí jen plavat, je to doslova analoga římského výrazu.

Ve skutečnosti se jedná o pračky, ve kterých se musíte nemilosrdně otírat tvrdými žínkami, omývat nečistoty a rozptýlit krev po celém těle

.

Zkušení návštěvníci po první místnosti následují parní lázeň a teprve pak navštíví prádelnu a bazény.

Parní komora nebo Hararet

Když se tělo uvolňuje a otepluje, můžete projít pěti místnostmi. Teplota v nich je odlišná, což hraje roli pro tělo a pomáhá vyrovnat se s odstraňováním toxinů.

Kotel je vždy ideálně umístěn, takže když chodíte chodbou, zdá se, že teplo je tady všude

.

Nyní se můžete dostat do parní lázně, kde najdete orientální masáž. Neměli byste se bát, tento typ masáže je poněkud jako bití, ale tělo po takovém provedení pociťuje úžasnou lehkost a dokáže ocenit tento výkon a trpělivost svého majitele.

Rituál návštěvy turecké lázně: děláme vše podle dávných doporučení

V parní lázni nejenže dávají tělu teplo, ale také z toho mají radost! Pojďme se naučit, jak správně navštívit hammam a co tam dělat.

Podle tradice se na takovém místě dělí na muže a ženy. Tělo na soběsarong nebo kravatu ručník kolem těla.

Důležité!Všechny dekorace jsou odstraněny!
Podle rituálů se nedá dělat alkoholické a jednoduché nealkoholické nápoje. Přišli jsme se vykoupat ve zdraví a potěšení, abychom chladili tělo nebo ho otrávili alkoholem.

Důležité!Hammam by neměl být konzumován před návštěvou. Poslední jídlo by nemělo být delší než 1,5 hodiny.

K pohodlnému odpočinku na lavičce se nejprve přikryje ručníkem.

Je nemožné prudce stoupat po jakémkoliv postupu, není-li touha poškodit vaše vlastní dušené svaly

.

V teplé místnosti se tělo postupně zahřívá bez stresu na tělo. Nejlepší je sedět pohodlně na lehátku a lehnout si. Jakmile se tělo potí, můžete jít do jiné místnosti

Podle pravidel je dalším rituálem masáž. Ujistěte se, že použít olej, takže v případě alergie na nějaký olej, bude to dobře, vůbec ne varovat maséra. Postup se provádí vlněnými rukavicemi, které spolu s aktivním působením zaměstnance turecké lázně zlepšují krevní oběh a stav kloubů. To vše následně povede k velkému uvolnění všech svalů.

Vlněné rukavice také fungují jako peeling, protože po masáži je kůže mnohem měkčí a hedvábná.

V nabídce mytí mýdlo, jehož součástí je řada užitečných olejů. Po koupání si dejte studenou sprchu, zaplavte si v chladné vodě bazénu, který se dá vykoupatuzavírá póry.

Jaké další postupy se v Hammamu provádějí

Vysoká vlhkost v kombinaci s teplotami šetrnými k pokožce dodává tělu i duši životodárný pocit relaxace, síly, svěžesti a mládí.

Vůně vonných bylin se zde často vznáší, což vytváří určitou náladu

Někdo stále porušuje pravidlo, že nejí, ochutnává orientální cukrovinky a mytí je čajem.

Ti, kteří si přejí, jsou vyzváni, aby odešli do zvláštní místnosti pro depilaci.

Podívejme se blíže na masážní proceduru.

Masáž

Masáž může být prováděna před i po mytí, ale účinek čistého těla je mnohem silnější.

Někdy maséři postupují přímo na těle pěny. A pěna není jednoduchá: potřebujete skutečný olivový olej, který spadne do speciálního sáčku a vše se šleha do pěny

Za prvé, masírují hlavu a z ní jdou dolů. Pohyby jsou silné a poněkud hrubé, což se nejprve děsí. Po 50 minutách lze provést další procedury

.

Kleopatřina masáž zahrnuje použití jak olejů, tak šťáv. To je velká pomoc hluboce unaveným lidem s napjatými zádovými svaly.

Odlupování a ovíjení

Po masáži, která sama o sobě může být počítána jako peeling, protože po vlněných rukavicích se kůže obnovuje, provádějí se zábaly těla.

Jako účinná látka se při balení používá hlinka, různé šťávy, oleje a řasy

Nezapomeňte na kontraindikace

Kontraindikace Každý by měl vědět, že vylučuje možnost zhoršení svého zdraví, a to i při takovém užitečném postupu:

  • během těhotenství je lepší zdržet se návštěvy Hammamu;
  • těžké plicní onemocnění blokují cestu do turecké lázně;
  • chřipka a další virová onemocnění se mohou jen zhoršit;
  • pamatujte, že houbové nemoci, pokud existují, vzkvétají s tak vysokou vlhkostí;
  • parní lázeň je pro osoby s onemocněním kardiovaskulárního systému zakázána;
  • nemůže jít k těm, kteří mají duševní poruchy, kožní onemocnění, rakovinu a akutní zánětlivé procesy.

Co lze říci o přínosech a škodách způsobených různými chorobami

\ t

Pokud neexistují žádné kontraindikace pro návštěvu parního hammamu, můžeme bezpečně hovořit o zlepšení jak obecné fyzické kondice člověka, tak omlazení kůže.

Tělo je purifikováno z toxinů a solí. Proto je turecká lázeň velmi, velmi užitečná pro revmatismus

Podívejme se, co je pro hammam a jeho postupy užitečné.

S antritidou a astmatem

Když má člověk sinusitidu, parní lázeň není kontraindikována. I když je tělesná teplota zvýšená a existují známky intoxikace, je lepší odejít s návštěvou. Ale fáze zotavení pomůže lázni vyhnat jen bolest.

Horká pára s tak vysokou vlhkostí snižuje bobtnání sliznic nosních dutin, což zase snižuje \ tvylučuje a urychluje regeneraci epitelu.

Ve ​​fázi zotavení bude užitečné jít do hammamu třikrát týdně, ale ne déle než půl hodiny. Kroniky s remisí mohou chodit denně s dobrým zdravím

Astma astma ve složité formě a hammam nejsou slučitelné, ale počáteční stadium astmatu se souhlasem ošetřujícího lékaře vzdává své pozice v parní lázni a počet útoků se snižuje.

S bronchitidou a křečovými žilami

Pokud byl akutní stadium bronchitidy úspěšně zastaven, pak neexistuje zákaz návštěvy hammamu. Musíte však pozorně naslouchat pocitům: pokud se tělesná teplota zvedne a již překročila 37 ° C, objevila se dušnost, nemůžete pokračovat v postupu.

Pokud to není dodrženo, můžete těžit z návštěvy turecké lázně: například byste měli pít velké množství čaje s bylinkami užitečnými pro bronchitidu před parní lázní. Dýchání by mělo být hluboké, což pomůže vyhnat hlen. Ale to by nemělo, ne vychlazené, okamžitě jít ven do studeného vzduchu na ulici.

Do bazénu, bez ohledu na to, jak on volá, je také nemožné prudce klesnout, poklesy teploty budou katastrofální

V případě křečových žil není nutné chodit do parních lázní vůbec, jedná se o vážné zatížení plavidel. Ať už někdo může říci o možnosti správně navštívit parní lázeň s křečovými žilami, to nemůže být, nebezpečí zůstává.

Při nachlazení a akné

\ t

Pokud má člověk skutečně zima, začíná rýma, má bolest v krku, pak stojí za to zahřát tělo na lehátku a mít proceduru v hammamu.Jediný zákaz je založen na přítomnosti subfebrilních a febrilních teplot.

Pokud se choroba vyvíjí, pak taková koupel snižuje bolestivý stav, aktivuje imunitní obranu těla, pomáhá se vypořádat s toxiny.

Vzduch je velmi vlhký, takže lidé s rýmou velmi ocení jeho léčivý účinek. Hlen aktivně odchází a zánětlivý proces se zastaví.

Při nachlazení neberte osvěžující sprchu a nekoupejte se do chladného bazénu.

Na základě skutečnosti, že odlupování a vysoká teplota spolu s vlhkostí mají pozitivní vliv na kůži, mohou být také přidány přírodní mýdla a oleje, docházíme k závěru, že vzhled se určitě zlepší. Lidé s akné, akné budou rádi sledovat, znovu a znovu, jejich tělo a obličej se stává čistší a krásnější.

Je hammam přijat po cvičení

Ti, kteří se rozhodnou vykonávat, v prvních dnech tréninku, cítí bolest a bolesti v celém těle. Tyto nepopsatelné pocity, velmi bolestivé, mohou být odstraněny, aniž by čekaly na zlepšení týdne, ale jednoduše návštěvou Hammamu. To pomůže uklidnit přetížené svaly, vrátí jim pružnost.

Svaly se dobře zahřívají a jsou lépe nasyceny kyslíkem

Turecká lázeň se doporučuje po aktivním tréninku síly.

Navštivte Hammam a získejte dávku potěšení a zdraví!

Video: jak chodit v hammamu