Nepostradatelný asistent: UV lampa pro domácí použití

Teplé slunce nám dává nejen krásné opálení, ale i zdraví. Škoda, že je tak těžké dělat si čas a užívat si je pravidelně. Rychle skončí, občané se vrátí do svých kanceláří, pod lampami umělého osvětlení. Jak doma využívat všech výhod užitečného slunečního spektra? Pro domácí použití potřebujete UV lampu. Vyřeší mnoho problémů, ochrání váš domov před bakteriemi, pomůže vyrovnat se s mnoha nemocemi. Dnes budeme podrobně zkoumat všechny otázky týkající se provozu tohoto zařízení.

UV zářič vyčistí dům patogenů

Jaké UV záření dává?

Vyzařování UV lampy leží mezi rentgenovými paprsky a fialovým spektrem. Tento tok vln je co nejblíže přirozenému slunečnímu spektru. Lidský organismus je velmi potřebný pro ultrafialové záření. To vám umožní strávit vitamín D, a to zase uchová naše kosti, vlasy a zuby. Nedostatek vitamínu D vede k onemocněním pohybového aparátu.

Ozařovače se používají pro dezinfekci ve zdravotnických zařízeních

Kromě asimilace nezbytného vitaminu pro kosti je nezbytné UV záření k ničení choroboplodných zárodků a virů, léčbě zánětlivých procesů, dezinfekci prostor, vody a nářadí.

Jak funguje UV osvětlovač

Z hlediska chemické interakce je ultrafialové záření nejaktivnější ve slunečním spektru. Ale pod kůží proniká pouze 1 milimetr. Účinek ultrafialového záření je tak omezen na povrch sliznice a oblast ozářené kůže. Torzo osoby je tímto spektrem nejvíce postiženo, ruce jsou méně postiženya nohy. Dětská pokožka je citlivější než dospělá.

UV záření účinně ovlivňuje sliznici, snižuje zánětlivý proces

UV paprsky aktivují obrannou reakci těla a normalizují srážení krve. Příznivě působí na metabolismus tuků, zlepšuje dýchání a funkce nadledvin. Všechny tyto účinky komplexně stimulují srdeční sval. Je však třeba mít na paměti, že nadměrné vystavení může způsobit popáleniny tkáně, a proto musí být přísně měřeny veškeré postupy používající UV lampu pro domácí použití.

Co je ultrafialová lampa

\ t

Zařízení není složité a liší se od konstrukce konvenčního svítidla. Jediný rozdíl je v tom, že jsou použity reflexní a fosforové vrstvy a těleso lampy je vyrobeno z UV skla. Jinak má zařízení stejné wolframové elektrody, kovovou nebo plastovou základnu a nitě nesoucí proud molybdenu.

Struktura UV lampy

Přístroj Uviol snižuje koncentraci ozonu v místě provozu lampy. Nadměrná koncentrace ozonu je škodlivá pro člověka. Některé ozařovače používají křemenné sklo, není možné zůstat v místnostech s takovými pracovními zařízeními.

Výhody a nevýhody UV záření

Než si koupíte ultrafialovou lampu pro váš domov, měli byste pečlivě prostudovat nejen přínosy, ale také možné poškození tohoto ozařovače.

\ t \ t
Výhody Harm
Absorpce vitaminu D pro normální uchování kostní tkáně a prevence rakovinyKontinuální expozice může způsobit rakovinu kůže
Zvýšit imunitu zvýšením množství krevních protilátek Nadměrné vystavení ultrafialovému spektru způsobuje popáleniny sítnice a hluboké poškození očí.
Vzdělávání v oblasti melaninu, který chrání buňky před spálením

Druhy ultrafialových lamp pro domácí použití

\ t

UV zařízení lze rozdělit na typy podle několika kritérií:

  • Podle návrhu svítilny jsou rozděleny na uzavřené, otevřené a specializované. Otevřené modely nejsou chráněny krytem a šíří kolem nich záření, dezinfikují objekty a vzduch, který spadá pod něj. Není možné používat taková zařízení, pokud jsou v místnosti lidé a zvířata. Uzavřené modely mohou být použity v obytné zóně s lidmi. Vysílač je skryty pouzdrem a v designu je malý ventilátor, který odvádí vzduch ven k dezinfekci, a také lampy pro jiné účely - pro fyzioterapeutické procedury, manikúru.

Specializované výrobky mají různé provedení a používají se k dezinfekci lékařských a kosmetických nástrojů

  • V místě instalace mohou být přístroje stolní, nástěnné nebo nástěnné. Venkovní produktyve velkých pokojích, soláriích. Zavěšené a stolní počítače lze použít pro domácí účely.

Závěsné zařízení používané pro dezinfekci místností

  • Křemenné lampy pro domácí spotřebu jsou kompaktní, mohou být neseny a velké, stacionární. Stacionární zařízení slouží k dezinfekci prostor.
  • Podle procesu tvorby ozonu jsou zařízení ozonem a zonem. Během kontaktu UV záření a kyslíku vzniká ve vzduchu ozon. Jeho nadměrná koncentrace je škodlivá pro člověka, takže po práci je třeba lampu větrat. Zoneless zařízení nevytvářejí plyn kvůli skutečnosti, že mají ve své konstrukci amalgám rtuti.

Germicidní UV mikrobiální zařízení

Vysílač rtuti s mechanismem působení výboje plynu má baktericidní vlastnosti. Pouzdro je vyrobeno z materiálu, který umožňuje průchod pouze UV ​​paprsků. Toto zařízení se příznivě liší od staré křemenné verze tím, že nerozptyluje pevné spektrum ultrafialového záření. Je snadné rozlišit takové lampy nepřítomností specifického zápachu při práci. Pro dezinfekci obytných a průmyslových prostor jsou nezbytná baktericidní zařízení. Ultrafialové lampy pro dezinfekci prostor úspěšně zabíjejí své záření viry, bakteriemi a spórami plísní.

Je vhodné používat UV zařízení vmístnosti, kde jsou pacienti s SARS a chřipkou, jiné infekce přenášené kapkami vzduchu

Varování!Navzdory nepřítomnosti tvrdého záření je třeba dávat pozor na germicidní ozařovače a používat oční brýle.

Podobná zařízení lze použít k dezinfekci vody a sterilizaci chirurgických nástrojů.

Použití ultrafialových lamp pro květiny a rostliny

Fanoušci květinového květinářství ocení všechny výhody ultrafialového spektra pro péči o rostliny. Tyto lampy vytvářejí formu elektromagnetického záření, které je velmi oblíbené u květin.

UV záření stimuluje růst a rozvoj zelené hmoty

Poradenství!Nedostatek ultrafialového záření se na listech jeví jako hnědé nebo šedé skvrny, buďte opatrní, používejte zdroje UV a nenechte si ujít rušivé příznaky.

Ultrafialové záření se obvykle používá ve spojení s běžným osvětlením. Tímto způsobem je možné zvýšit světelný den uprostřed zimy. Existují možnosti a využití UV spektra bez dalšího přídavného osvětlení. Obvykle se používá, když je nutné pěstovat sazenice na stojanu.

Toto světlo vytváří příjemné prostředí pro pěstování zeleně a sazenice jsou silné a rychle rostoucí

Je důležité si pamatovat!UV lampa by neměla být umístěna příliš blízko k listům, vzdálenost by měla býtnejméně 15 ÷ 20 centimetrů. Pokud umístíte zdroj záření blíže, listy budou hořet.

70 wattů postačuje na jeden metr čtvereční zelené hmoty. Lampy ve skleníku obsahují po dobu 12 hodin.

Použití UV lamp na vodu

Stav vodovodních sítí měst nechává mnoho přání. Korodované trubky často nejsou těsné, nejen podzemní, ale také odpadní voda kontaminovaná bakteriemi se může dostat do pitné vody. Můžete se chránit doma pomocí filtru pomocí ultrafialové vody.

Tato metoda může dezinfikovat nejen vodu z vodovodu, ale také artéskou vodu

Princip činnosti UV filtru je jednoduchý - voda je vedena zásobní nádrží, ve které je krmivo umístěno. Paprsky zabíjejí všechny viry a bakterie v kapalině, po které se voda stává vhodnou pro spotřebu i bez varu. Nejúčinnější lampa s vlnovou délkou 260,5 nm. Je to právě tato frekvence, která ničí buňky bakterií a rozbíjí jejich řetězce DNA.

Moderní excimerová zařízení pro čištění vody neobsahují rtuť a jsou velmi silná. V takovýchto filtrech je výsledkem homolýzy rychlá oxidace všech organických látek a smrt patogenních mikroorganismů.

UV filtrační zařízení

Před výběrem zařízení pro čištění vody byste měli věnovat pozornost údajům o účinnosti těchto zařízení. Quartz modely mají index 5 ÷ 9%, rtuť 8 ÷ 33%, ex-dimenzionální 9 ÷ 27%. Velkou výhodou této metody dezinfekce vody je, že nepoužívá chemikálie, je bezpečná a velmi účinná. Čištěná voda nemá žádnou cizí chuť ani vůni. UV filtry se nepoužívají pouze pro zdroje pitné vody. S jejich pomocí je snadné udržovat vlastní bazén, malý rybník a akvárium. Taková zařízení nejen čistí vodu z bakterií, ale také nedovolí, aby se řasy rozmnožovaly, přeměňují rybník na blátivou bažinu.

Perfektní manikúra pomocí UV lampy pro nehty

Trvalá manikúra stále více získává popularitu mezi spravedlivým sexem. Dobře upravené nehty na dlouhou dobu - co by mohlo být pohodlnější. Mnozí z nich již zvládli použití šelaku doma.

Pro tuto manikúru musíte mít v arzenálu UV nebo LED lampu

Nejoblíbenější jsou dnes ultrafialová zařízení s malým výkonem od 8 do 55 wattů. Čím silnější je záření, tím rychleji se stává lak. Profesionální salóny používají výkonná zařízení 35 ÷ 55 W, pro dům není třeba kupovat takovou lampu, 8 ÷ 20 W je dostačující. Ultrafialové lampy jsou vhodné pro práci s jakýmkoliv druhem gelového laku.

Lidé se specifickou kožní reakcí na různé typy dráždivých látek by měli používat tyto přípravky s opatrností

.

Tyto výrobky mají své nevýhody. Dlouhodobý provoz vede k postupné ztrátě výkonu. Pokud si všimnete, že lak se dlouhodobě šíří a schne - je čas vyměnit lampu. Dalším problémem pro LED ultrafialové lampy - pokles síťového napětí. Napětí přepětí vede k poruše lampy.

Informace!Životnost UV sušiček je omezena na přibližně 8 000 hodin. Tyto lampy se nedoporučují pro použití při teplotách vzduchu pod 12 stupňů.

Je třeba připomenout, že obsah rtuti ve zdrojích ultrafialového světla vyžaduje zvláštní opatrnost při likvidaci.

Mohu používat UV lampy pro děti?

Výhody léčby křemenem pro prevenci a léčbu mnoha chorob jsou dobře známy. Použití ultrafialových lamp pro děti by mělo být přísně dávkováno, protože kůže dítěte je citlivější na záření než dospělý.

Ultrafialové lázně jsou ukázány i novorozencům

Důležité!Po proceduře ošetření křemenem by se nemělo koupat dítě ani mazat kůži na jeden den krémy.

V žádném případě nesmíme zapomenout na ochranu očí - při křemení používejte křemenná skla. Ultrafialové postupy pomáhají v dětství bojovat proti křivici, zvyšují imunitní odolnost těla dítěte. UV nástroj s lokálním efektem pomůže řešit bolest v krku a rýmu.

Jak si vybrat baktericidní ultrafialovou lampu promikroby doma

Nalezení správného modelu není tak snadné, jak se zdá. Před nákupem, musíte pečlivě prozkoumat a porovnat všechny modely se vám líbí. Nejdříve se rozhodněte pro to, co potřebujete zařízení: pro čištění vody, dezinfekci místnosti nebo ozáření těla. Vyloučit ze seznamu nákupů ozonových lamp, nemohou být použity doma.

Nejvhodnější volbou je lampa s uzavřeným pouzdrem. Jsou bezpečné a vhodné pro domácí použití

Jaké jsou baktericidní lampy, které pracují v přítomnosti lidí

Nejbezpečnější zařízení pro domácí použití jsou zařízení, která pracují s uzavřeným krytem. Také se nazývají recirkulátory. Takové ozařovače mohou bezpečně pracovat v místnosti, i když jsou v ní děti. Typicky, skříň může být odstraněna, v tomto případě, lampa je používána křemenit místnost. V tomto případě by nikdo neměl být.

Důležitý bod!Germicidní lampy by neměly být použity pro opalování. Jejich radiační spektrum je pro kůži nebezpečné.

U recirkulátorů se zdroj UV záření nachází v pouzdře s integrovaným minivanem. Bude řídit vzduch skrz trup. V dezinfekční zóně zabíjí UV paprsky všechny mikroorganismy. Čištěný proud vzduchu opět vstupuje do atmosféry místnosti.

Všechny otvory recirkulátoru jsou chráněny před průnikem paprsků zevnitř

Takové zařízení může nepřetržitě pracovat až 12 hodin denně.Moderní modely jsou navíc vybaveny dálkovým ovládáním, časovačem a systémem uhlíkových filtrů.

Modely domácích ultrafialových lamp

Sluneční ozařovače jsou nejoblíbenější zařízení tohoto typu v ruském segmentu trhu. Jsou vhodné pro dekontaminaci prostor a školení dospělých i dětí.

Sortiment ozařovačů této značky:

Foto Model Specifické vlastnosti
OUFK 1 Kompaktní zařízení s malou kapacitou je vhodné pro výuku dětí od dětství. Bez ochranného krytu lze použít k dezinfekci místností. Chcete-li místnost efektivně zpracovat, musíte zařízení změnit v různých rozích.
OUFK 2 Silnější přípravek je určen pouze pro dospělé a děti od 3 let. Lze jej použít pro dezinfekci prostor.
OUFC 3 Lze použít jako opalovací lůžko. Rychle dezinfikujte místnosti. Lze použít pouze pro vzdělávání dospělých.
OUFK 4 Výkonné zařízení účinně čistí vzduch. Používá se k léčbě krku a nosu, podléhá úpravě síly a dodržování léčebných postupů. Nepoužívejte toto zařízení pro děti do tří let.

Výhody a nevýhody UV slunečních lamp pro děti

UV lampa slunečního světla, jako každá jinázdravotnický prostředek musí být používán výhradně k určenému účelu. Mezi hlavními výhodami používání těchto zařízení je třeba zmínit nejen možnosti léčby řady nemocí, ale také zmírnění bolestivých pocitů při zánětech a zraněních, zničení škodlivých mikroorganismů a prevenci infekcí dýchacích cest.

Během provozu najdete následující poruchy zařízení:

  • kovové tělo lampy není uzemněno a všechny dráty v něm jsou příliš blízko ke stěnám;
  • Výměna lampy v přístroji je mimořádně složitá procedura, pouzdro je obtížné rozebrat;
  • v přístroji není žádný časovač, takže během procedur musíte mít na ruce hodinky se stopkami;
  • pracovní zařízení zasahuje do činnosti domácí elektroniky;
  • V sadě zařízení je obsažen pouze jeden pár brýlí, což znamená, že relaci lze provést pouze pro jednu osobu. A je těžké, pokud plánované ozáření dítěte.

Pokud budete mít na paměti tyto provozní podrobnosti, můžete se vyhnout mnoha problémům.

Kolik je UV lampa a kde ji mohu koupit

Pokud náhle nevíte, kde koupit ultrafialovou lampu, lze tato zařízení zakoupit v každém obchodě s lékařským vybavením. Existuje mnoho online nakupování lokalit, které nabízejí různé typy krmiv. Zde jsou nejoblíbenější modely podle Yandex.Market:

Krystal
Fotky Model Vlastnosti aplikace Cena, rub.
Křemen DKBU-9 Používá se k dezinfekci prostor 1450
BNB 01-11-001Dezinfikuje vzduch a předměty v místnosti 1650
Slunce OUFK-01 Místní ozáření, dezinfekce prostor, léčba řady onemocnění 1950
Nástěnný strop OBNP Umístění na stěnu nebo strop. Uzavřený typ karoserie. Používá se v nepřítomnosti lidí. 2800
UFO-V ozařovač Elektronika s časovačem Stolní přístroj pro trénink těla s UV skleněnou žárovkou. 2990
Baktericidní recirkulátor Armed СH111-115 Používá se v přítomnosti lidí k dezinfekci vzduchu. 3250

Jak vyrobit ultrafialovou lampu z odpadních materiálů doma

Abych byl upřímný, hra je prakticky hodná svíčky. Můžete si koupit běžnou UV lampu v každém obchodě s lékařským vybavením a její cena je poměrně nízká. V tomto případě získáte garantované spektrum záření, bezpečné a užitečné pro tělo. Každý domácí emitor je slušné množství času stráveného plus nezaručený výsledek. Někdo si myslí, že pro získání ultrafialového záření stačí namalovat obyčejnou lampu modrou. Pochybný účinektakové zařízení se může projevit pouze při zahřívání určitých částí těla a toto zahřívání je s největší pravděpodobností z tepla samotné lampy, a nikoli z ultrafialového záření.

Pokud nehledáš snadný způsob, tady je malý MC od řemeslníka:

.
Foto Popis práce
Pro výrobu UV lampy bude zapotřebí fluorescenční žárovka DRL-250
Je nezbytné, aby skleněná baňka byla opatrně odříznuta pomocí brusky
V důsledku toho budete mít ve svých rukou základnu lampy, která bude emitovat ultrafialové spektrum
Upevnění pro budoucí zařízení může být vyrobeno z překližky nebo OSB desky. Držák je upevněn na základně
Pro lampu by měla být zvolena vhodná výkonová tlumivka.
Schéma zapojení lampy se zdrojem energie
Zbývá pouze připojit vodiče a zapojit lampu do zásuvky. Pokud po nějaké době cítíte zápach ozónu - všechno šlo dobře.

Video: jednodušší způsob, jak získat zdroj ultrafialového záření

Připomínáme vám, že je nepravděpodobné, že by z takové stavby bylo dosaženo příznivého účinku na zdraví.

Článek na toto téma:

Quartzová lampa pro domácnost. Jaké je využití a užitekškoda, princip fungování, pravidla používání, konstrukce a odrůdy, přehled modelů, průměrné ceny, doporučení odborníků - přečtěte si publikaci.

Několik slov k závěru

Pro domácí použití jsou ultrafialové lampy velmi užitečným zařízením. Pomůže v boji proti mnoha chorobám, učiní váš život bezpečnějším a pohodlnějším. Pokud jste již použili ultrafialové lampy a máte užitečné informace, které mohou doplnit náš materiál, napište o tom v komentářích!

Toto zařízení je právoplatně umístěno na seznamu nezbytných věcí v rodinách s dětmi