Schéma zapojení průchozího spínače se 2 místy: jak uspořádat řízení systému

Často je potřeba „projít“ zahrnutím osvětlení. Nyní mluvíme o schodištích a dlouhých chodbách. Ve tmě je v takových místnostech obtížné se pohybovat a osvětlení, které je stále zapnuto, je velkým přeplněním elektřiny. A jak pohodlné, jít do chodby zapnout světlo, a na výstupu ho vypnout? Ale zde vyvstává otázka. Koneckonců, pokud je spínač zapnut na vstupu, pak se na výstupu nevypne ... Řešení zde bude zařízení, které se objevilo na našem trhu poměrně nedávno, který bude diskutován dnes. Schéma zapojení nepřetržitého spínače s 2 místy není snadné, ale nyní se s tím budeme snažit vypořádat.

Směrový spínač lze rozpoznat pomocí šipek na tlačítku

Šipky jsou však na křížovém přepínači umístěny vodorovně

.

Co je to pass-through switch a jak se liší od obvyklého

Začněme definováním těchto pojmů:

  • Spínačje dvoupolohové spínací zařízení s normálně otevřenými dvěma kontakty, určené pro provoz v sítích s napětím do 1000 V. Spínač není určen k vypínání zkratových proudů, pokud nemá speciální zařízení obloukový zánik. Pro domácí vypínač je jeho provedení velmi důležité - pro vnitřní instalaci (pro skryté rozvody, zapuštěné do zdi) nebo pro venkovní instalaci (pro otevřené rozvody, namontované na zdi). Spínače se používají hlavně k zapnutí /vypnutí osvětlení.
  • Přepínačje zařízení, které spouští jeden nebo několik elektrických obvodů na několikostatní. Navenek, téměř neliší od přepínače, ale má více kontaktů. Tak například spínač s jedním klíčem má tři kontakty, dvojitý klíčový spínač má šest kontaktů (skládá se ze dvou nezávislých tlačítek s jedním klíčem).

Toto je schéma zapojení pro připojení takových zařízení

Pokud je však nyní jasné, co se přepínač liší od přepínače, stojí za to přemýšlet o tom, co je adaptér. Obecně je jeho zařízení mezi nimi něco společného. I když si myslíte, že jde o otázku „přepnutí kontrolního bodu - co to je“, můžeme říci, že jde spíše o „přepínač“. A aby bylo možné lépe pochopit, jaký je jeho princip provozu a zařízení, zkuste to podrobněji pochopit.

Jaký je princip fungování tunelu

Princip činnosti přepínače je na první pohled jednoduchý. Osoba vstoupí do zatemněné chodby nebo schodiště a zapne světla. Kromě toho, že prošel nezbytné území, již pomocí jiného spínače vypne světlo. V tomto případě lze tyto akce opakovat ve stejném pořadí i zpět.

Pokud vezmeme obecně v úvahu zařízení průchozích přepínačů, můžeme říci, že je to o něco složitější než u běžných. Například, před jejich vzhledem, magnetické ovladače byly používány vykonávat takovou funkci od několika bodů, které mají vyšší cenu, být příliš velký, a také vydávat nějaký huk během provozu.

Nejjednodušší schéma zapojenísmyčkový spínač

Podle tohoto režimu jsou takové přepínače podobné přepínačům se dvěma tlačítky. To znamená, že v zásadě lze použít dvojitý spínač. Jediným nepříjemnostem je to, že dvoumístný spínač může být použit tam, kde je použit spínač s jedním tlačítkem. Z toho vyplývá, že tuneleller šetří místo a čas strávený instalací.

Pokusme se pochopit podstatu práce, kterou je třeba udělat pro nezávislou produkci takového zařízení, jakož i některé nuance jeho spojení.

Jak provést přepnutí z normálního spínače a jeho schéma zapojení

Než provedete přechod z obvyklého režimu, musíte pochopit metodu a schéma jejího připojení. Při pohledu na jednoduchý jistič se dvěma klíči vidíte, že má jeden vstupní a dva výstupní svorky. Pak by měl být pár přerušovačů v obvodu namontován jako v zrcadlovém obrazu. Vstupní fáze přechází na vstupní svorku prvního, výstupní kontakty obou přerušovačů jsou propojeny dvěma samostatnými vodiči. No, vstupní svorka druhého spínače je přepnuta na spotřebitele. Nula jde přímo k lampě.

Třípolohové spínače však mohou být bez šipek. V tomto případě se musíte podívat na počet kontaktů

Důležité informace!Nevýhodou je, že pro napájení spotřebiče je nutné vypnout jeden klíč azahrnovat další. Kromě toho, na základě instalačního schématu, můžete pochopit, že před instalací předávacího přepínače musíte tuto možnost zajistit. To znamená, že musí existovat dvouvodičové spojení mezi jističi (pro jeden klíč).

Schémata zapojení různých typů průchozích spínačů

Obdobné vybavení analogicky s konvenčními jističi může být:

  • Jednotný klíč - nejjednodušší schéma a instalace;
  • Dvouklíčová klávesnice;
  • Třídílný.

Existují složitější druhy, ale dnes o nich nebudeme hovořit kvůli jejich poměrně vzácnému použití. Pokusíme se zjistit, jak propojit přepínač pomocí několika tipů a instrukcí. Také, milý čtenáři jistě pomůže a ilustrací fotografií. Konec konců, když jsou akce vizuálně zobrazeny, instalace je mnohem jednodušší.

Schéma zapojení spínače s jedním tlačítkem a úplný návod k instalaci

Podstata práce samočinného přepínače je pravděpodobně již jasná. Proto nyní budeme postupně zvažovat, jak se montuje, a to pomocí ilustrativních příkladů fotografií.

Foto Popis práce
V otevřené formě vypadá přepínač s jedním klíčem jako normální dvouklíčová klávesnice. Obrázek ukazuje výstupní kontakty (nahoře) a vstup (dole).
Reverzní požadavekdalší objasnění. Latinské písmeno "L" označuje vstup fázového vodiče (nebo jeho výstup do světelného zařízení).
Obrázky 1 a 2 jsou propojení přerušovačů
Toto je schéma provozu zařízení. Pomocí tohoto označení je možné určit, zda je tento přepínač kontrolním bodem.
Začněte s montáží první. Jak je obvyklé, barevným značením přepneme bílý fázový vodič na vstupní svorku
K výstupním kontaktům zachytíme zbývající dva. Nezáleží na jejich barvě - zde můžete použít žluto-zelený vodič, jak se to stalo v našem případě. Druhý spínač je namontován zcela identicky.
Přejděte na propojovací skříňku. První věc, která je připojena, je nulovací vstupní kabel. V našem případě pro spínání pomocí speciálních svorek "Wago". Tato metoda je výhodnější.
Uzemnění přicházející přes vstupní kabel může být odloženo, pokud není použito. Pokud je půda potřebná, jde také přímo ke spotřebiteli.
Fáze z napájecího kabelu (bílý vodič) přechází do jednoho z přepínačů. Který - na tom nezáleží. Koneckonců jsou identicky propojeni.
Z druhého spínače přejde bílý vodič ke světelnému zařízení.
Zbývá pouze spojit zbývající vodiče přicházející z přerušovačů barevně mezi sebou. Tím zajistíme spojení mezi nimi ...
... a dodávka energie z úvodního štítu pro kontrolu funkčnosti celého namontovaného obvodu.

Je tedy zřejmé, že neexistují žádné zvláštní obtíže při montáži spínače s jedním tlačítkem.​​

Velmi důležité!Před prováděním jakýchkoli prací souvisejících s kabeláží je třeba odstranit napětí ze vstupního stroje. Elektrický šok je nebezpečný nejen pro zdraví, ale i pro život.

Odchylky schématu zapojení dvou tlačítkových spínačů

Nejprve se podívejme na to, v jakém případě mohou být zapotřebí dva klíče. Je to docela jednoduché. Například ve dvou patrech je schodiště. Proč zapnout světlo vůbec, pokud můžete zapnout světlo v prvním patře zdola, projít ho k přepnutí osvětlení na druhé a tam můžete vše vypnout. Konec konců, úspory energie v tomto případě dopadnou více. Podobně, v normální chodbě - proč potřebujete plné, jasné osvětlení, pokud můžete zapnout pouze pohotovostní světlo.

Instalace zde je o něco složitější - konec konců, každý z přepínačů již nemá 3 kontakty, ale 6. To také znamená, že jádra kabelů, která k nim směřují, potřebují dvakrát více než v předchozím případě. To je důvod, proč je důležité, aby se při rozepínání rozvaděčové skříně nezaměňoval. Jinak jsou všechny akce stejné. Pokud si myslíte, že o tom, instalace pár takovýchpřepínače lze porovnávat se spínacími čtyřmi tlačítky.

Dobrá rada!Při pokládce kabelů pro instalaci obvodu jističe se dvěma tlačítky je vhodné označit vodiče, které jdou na konkrétní lampu. To je snadné udělat s pomocí barevné pásky, ale takové akce vám ušetří od zbytečné práce později.

Připojení spínače se dvěma smyčkami se provádí následujícím způsobem.

\ t
Fotky Opatření
Jak vidíte, v tomto přepínači je šest kontaktů. Vhodné jsou 2 trojžilové kabely. Označením svorek vidíte, že jsou zde 2 zásuvky pro fázové vodiče označené „L1“ a „L2“
Svorky 1,2,3 a 4 jsou určeny pro spínání spínačů
Stojí za povšimnutí, že zbývající 2 jádra vodiče, jejichž fáze přechází do „L1“, jsou nutně připojena ke svorkám 1 a 2 ...
... Totéž platí pro druhý kabel.
Aby nedošlo k záměně v budoucnu, je lepší označit obě strany jedné části kabelu barevnou páskou. Druhý může být ponechán jako
Druhý spínač je namontován zcela identicky, vodiče jsou také označeny (v našem případě zelená páska)
Nezapomeňte zkontrolovat nedostatek energie na vstupním vodiči, skrze nějž bude zapojennásledně předložen
Nejprve spojíme vstupní nulu s oběma světelnými zdroji
Nyní je vstupní fáze rozptýlena na obou zdrojích jednoho z přepínačů. Který - nezáleží na tom
Pokračujeme v práci výhradně s odchozími vodiči, spárováním spínačů podle barevného označení. Nezapomeňte na kabely označené elektrickou páskou
Po dokončení této práce zbývá pouze připojit bílé vodiče vycházející z druhého tunelu k jednomu z lamp a napájení

Jak vidíte, v této práci existuje určitá složitost, nicméně je to docela proveditelné.

Důležité!Zapojení jakéhokoliv zařízení, a tím více, vyžaduje maximální klid, péči a přesnost. Elektřina neodpustí chyby.

A nyní, když jsme pochopili, jak připojit dvojitý přepínač průchodu, můžete přejít na složité okruhy.

Související článek:

V tomto článku vám povíme, jak složitý vzor spojení spínače s dvojitým klíčem je, a to i po prostudování tlačítka s jedním tlačítkem. A pro pohodlí vám poskytneme podrobné pokyny pro podobnou práci s fotografickými příklady.

Schéma zapojení a zapojení trojtlačítkového spínače

Schéma zapojení třícestného spínače se v podstatě neliší odpředchozí možnosti. Rozdíl je pouze v počtu vodičů. Faktem je, že takové zařízení již nemá 6, ale 9 terminálů. Analogicky s předchozí verzí jsou přidány 3 další vodiče. V tomto případě jsou 2 z 3 označeny vícebarevnou páskou.

Schematické znázornění dvoutlačítkového spínače

Jak připojit smyčkové přepínače: schémata zapojení a video pokyny

Aby bylo možné jasněji pochopit, jak propojit přepínač procházející průchodem, nabízíme respektovanému čtenáři sledovat video instrukci, která bude jasněji a podrobněji vysvětlovat algoritmus pro editaci.

Existují však případy, kdy je nutné instalovat smyčkový spínač ve třech nebo dokonce čtyřech místnostech. S touto možností nebude možné používat pouze kontrolní body - v systému mohou být pouze dva. Proto je nutné dodatečné vybavení. To se nazývá cross switch. Spojení není příliš obtížné. Zejména pokud domácí mistr již v detailu zjistil předchozí instalaci. Ale nemluvte o cross-breakers nemůže.

Schéma zapojení přepínače s 2 místy: souhrn informací

Uspořádali jsme schémata zapojení průchozích přepínačů do 2 bodů výše ve fázích, nicméně je třeba provést určitá vysvětlení. Obecně platí, že v elektrotechnice, pokud se jedná o projektování, plánování elektroinstalace v budově, neexistuje nic takového jako „nastavení průchozího spínače“. Jedno číslo zdenepřijatelné. V každém takovém schématu je spojovací smyčkové přepínače ze dvou míst axiomem. Se zvýšením počtu kontrolních bodů v programu je zahrnuto křížení. Ale přesto budou vždy jen dva chodci, nic víc, nic méně.

Na obrázku: 2,3,4 a 5 - křížové spínače

Pokud je však schéma propojení přepínačů ze dvou míst jasné, pak jak se má v případě potřeby ovládat z několika míst? To pochopíme.

Schéma zapojení přepínače s 3 místy: nuly instalace

Mělo by začínat skutečností, že pro to, aby byly extrémně přesné, neexistují žádné systémy pro připojení smyčkových přepínačů ze 3 míst. V tomto případě jsou v tomto případě nutné dodatečné kontakty pro spínání těchto zařízení. Tento výraz je však již pevně zaveden v používání elektrikářů. Každý chápe, co to znamená.

Průchozí spínače mohou být dokonce takové

Skutečností je, že instalace tříbodového spojovacího obvodu jističe zahrnuje začlenění přídavného článku - křížového spínače. Připojení je velmi jednoduché. Podle schématu umístěného na zadním krytu spínače je součástí mezery mezi průchody. Další informace naleznete v následujícím videu.

Jak je schéma zapojení průchozího spínače se 4 místy

Schéma zapojení čtyřbodového spínače je zcela odlišné od schématu zapojenípředchozí. Zde je přidán ještě jeden křížek. Přidání křížových přepínačů tak může zvýšit počet řídicích bodů.

Důležité!Pokud průchozí přepínače instalované v místnostech mají vždy 2 klíče, pak musí mít křížové přepínače dva. V tomto případě bude 8 vodičů (v 3tlačítkovém - 12).

Přehled výrobců, kteří nabízejí podobné vybavení

V naší době je nabídka takových zařízení na policích elektrických obchodů poměrně široká. To znamená, že si můžete vybrat a koupit jistič za jinou cenu, která závisí na výrobci. Zkusme uvést nejoblíbenější značky, a porovnat je podle ceny:

  • Legrand;
  • "ABB";
  • Schneider Electric;
  • "Viko";
  • Lezard.

Jedná se o nejoblíbenější značky na ruských regálech, a proto stojí za to zvážit ceny jimi jdoucích přepínačů.

Přepínače se obvykle používají s podobnými konstrukcemi

“Legrand” je nejoblíbenější značka

Procházkové spínače „legrand“ mají poměrně širokou škálu modelů, které se liší jak barvou, tak typy. Pokusme se přinést jen některé z nich.

Foto Model Barva Počet klíčů Náklady, rub.
Legrand Mosai 2M Bílá 1 1200
Legrand Valena Ivory 1 600
Legrand Celiane Béžová 1 250
Legrand Valena Bílá 2 450
Legrand Quteo Ivory 1 250
Legrand Etika Bílá 2 400

Rozumí se, že nákup vývodových přepínačů Legrand nezpůsobí poškození rozpočtu. I když existují modely a dražší. Kvalita této značky v žádném případě nezpůsobuje žádné stížnosti, což znamená, že budou sloužit po dlouhou dobu.

Ale dotykové přepínače jsou na trhu něco nového

"ABB" - jaká je cena modelů této značky

Zcela známá značka, která je známá svou ochrannou automatizací. Oceníte jej především pro kvalitu a spolehlivost. Cenová politika tohoto výrobce je navíc zcela demokratická. Nelze říci, že jeho modelová řada je dostatečně široká, a značka neuvažuje o barvách případů.

Foto Model Barva Počet klíčů Náklady, rub.
ABB BJB Basic 55 Bílá 1 600
ABB BJB Basic 55 Béžová 1 200
ABB BJB Basic 55 Béžová 2 400
Zámek ABB BJB Basic 55 Černá 3 2500
Zámek ABB BJB Basic 55 Černá 1 700

Samozřejmě můžeme říci, že některé modely jsou poměrně drahé, ale kvalita a bezpečnost jsou dražší.

Schneider Electric Lineup

Kvalita předchozích výrobků není horší, ale méně známá. To znamená, že výrobní náklady jsou poněkud nižší.

Foto Model Barva Počet klíčů Náklady, rub.
Schneider Electric SE GSL000161 Bílá 1 70
Schneider Electric SE GSL000163 Bílá svítící 1 90
Schneider Electric SE GSL000165 Bílá 2 120
Schneider Electric SE GSL000171 Bílá 2 100
Schneider Electric SE GSL000261 Béžová 1 70
Schneider Electric SE GSL000565 Dub 2 220

Přibližně náklady na výrobky této značky.

Zde je podobná kombinace se zásuvkou. Vypadá nádherně v černém

Značka „Viko“ a její hodnota pro výrobky

Řada značek je poměrně špatná. Většinou jsou rozdíly pouze v barvách výrobků. Průměrné náklady na jejich průchozí a křížové přepínače se pohybují od 150 do 350 rublů. Forma je klasická, žádné kudrlinky nejsou pozorovány. Úplněpřijatelnou kvalitu za dostupnou cenu.

Modely Lezard: Jaké jsou jejich rozdíly

Rovněž se neliší od předchozí značky ve velikosti modelové řady, ale náklady na výrobky jsou mnohem nižší.

Foto Model Barva Počet klíčů Náklady, rub.
Mira Zlatá metalíza 1 110
Mira Bílá 1 70
Mira Zlatá metalíza 2 150
Nata Bílá 1 70
Nata Třešeň 1 140

Související článek:

Zásuvky a vypínače jsou nejlepší značky. Co bych měl hledat při výběru těchto zařízení pro byt nebo dům? O tomto a mnoha dalších věcech v článku našeho portálu.

Závěrem

Shrnuto, lze s jistotou říci, že vzhled přepínačů průchodů a přepínačů na ruských policích značně usnadnil práci elektrikářů i domácích řemeslníků. Koneckonců, jejich oblastí použití jsou nejen dlouhé chodby nebo schody. V dnešní době je několik přepínačů instalovaných v malých místnostech. Například, domácí průvodce by chtěl mít další ovládání osvětlení poblíž pohovky nebo postele. Určitě v budoucnu budouvylepšeny, objeví se nové funkce.

Retro styl nikdy nevyjde z stylu

Nicméně i nyní mají nesporné výhody. Hlavní je úspora energie, a to i ve srovnání s pohybovými senzory nebo zvukem. Koneckonců, po odchodu osoby neexistuje žádné zpoždění.

Doufáme, že dnes předložené informace byly pro respektovaného čtenáře užitečné. Pokud jsou na toto téma otázky, náš tým je vždy připraven odpovědět na ně v diskusi k tomuto článku. A konečně nabízíme další video na toto téma:

Video: princip, připojení a instalace smyčkových spínačů