Tepelná hlava pro topné těleso: účel a princip provozu

Pokud je nutné automaticky regulovat teplotu v interiéru, používá se v kombinaci s termostatickým ventilem tepelná hlava pro topné těleso. Sada tohoto zařízení vám umožní získat v každé místnosti jinou teplotu bez zásahu člověka.

Tepelná hlavice pro topné těleso

Video: provoz termostatického ventilu na ocelovém deskovém radiátoru provoz termostatického ventilu na ocelovém deskovém radiátoru

Klasifikace a princip činnosti

\ t

Odděleně od ventilu je tepelná hlava topného tělesa zcela zbytečná, protože uvnitř je čidlo, které reaguje na změnu teploty v místnosti. V měchové komoře je pevná, kapalná nebo plynná látka, která mění objem.

Tepelná hlava a ventil samostatně

Komora je připojena k dříku, který termostatický ventil buď zcela uzavře, nebo jej otevře na nastavenou úroveň. To je hlavní rozdíl mezi tepelným ventilem a regulačním ventilem, který může být použit pro mírné snížení /přidání průtoku chladiva uvnitř topného registru.

Zařízení s tepelnou hlavou

Tepelná hlava a ventil v sekci

Varování!Tepelná hlava topného tělesa s ventilem může být instalována pouze v obtokových systémech s jedním potrubím. Při aktivaci ventilu je průtok zcela zablokován, takže cirkulace v topných okruzích je zastavena. Obtok bypass zcela vyřeší problém.

Tudíž ventil je nejprve zabouchnut do přívodního potrubí topného média do topného tělesa a tepelná hlava kolmá k proudu tekutiny je na něj poklepána. Existuje několik úprav tepelné hlavy:

 • pro systémy s jedním potrubím - vyrábí omezený počet společností, například modely RA-G, RTD-G od společnosti Danfoss;
 • pro dvoutrubkové systémy - v každém skladu patří do tohoto typu 97% sortimentu hlav.

Tepelná hlavice pro jedno-trubkové a dvoutrubkové systémy elektroinstalace

Vizuálně rozlišujte hlavy pro systém se dvěma trubkami podle velikosti nastavovacího víčka a barvy. Zařízení pro jedno-trubkové topné okruhy jsou větší, mají šedou bílou barvu. Červené hlavice s malým průměrem jsou instalovány na hlavách pro dvou potrubí s vysokým tlakem, nízkým přívodem.

Šipky na těle označují směr proudění chladicí kapaliny, instalace proti šipce je zakázána. Při výběru je tedy nutné vzít v úvahu, zda horká voda proudí do baterií různých místností bytu shora nebo dole.

Princip činnosti tepelné hlavice pro topné těleso je velmi jednoduchý:

 • uživatel nastaví požadovanou teplotu vzduchu v místnosti, pro kterou má přístroj stupnici s odstupňováním (například 21 stupňů obvykle odpovídá 3);

Nastavení stupnice tepelné hlavice

 • když teplota vzroste o 1 stupeň, látka uvnitř měchové komory se zahřeje, zvýší se objem, zatlačí na dřík ventilu;

Provoz s tepelnou hlavou v systému bez obtoku

 • přívod teplé vody do akumulátoru bude zcela zablokován, ale cirkulace v topných okruzích zůstane přes bypass;

Konstruktivní rozdíly mezi potrubními a dvoutrubkovými systémy

 • volnoběh sníží teplotu, objem látky v měchu se sníží, tlak na tyč zmizí, ventil se otevře.

Technologie regulace teplotního režimu místnosti je v tomto případě účinná pouze u radiátorů s minimální setrvačností. Bimetalické, hliníkové, ocelové akumulátory se rychleji ochlazují /zahřívají, a proto jsou optimálně vhodné pro automatické seřízení pomocí tepelných hlav. Radiátory se zahřívají po dlouhou dobu, hromadí teplo, delší dobu se chladí, a proto se snižuje efektivita nastavení termostatu.

Použití termostatů na litinových radiátorech není nejlepší volbou

Možnosti instalace a doporučení

Zajistit, aby tepelná hlava pro topný radiátor měla maximální účinnost úpravy mikroklimatu vmusí být správně nainstalován. Hlavní chyby domácích řemeslníků jsou tradičně:

 • svislé umístění na ventil - tak, aby se zařízení nelepilo do strany, nezasahovalo do blízkosti baterie, mokré čištění, je namontováno vertikálně, zatímco vlnovec je ohříván tepelnými toky stoupajícími z ventilu, proto umístěte hlavu vodorovně ven;

Nesprávná instalace tepelné hlavice na radiátorový ventil

 • instalace ve výklencích - konvekce klesá v uzavřených prostorách, teplo se hromadí za záclonami, pod parapety, teplota odčerpávání hlavy se neodráží správně;

Instalace termostatu za závěsy vede k nesprávnému určení teploty

 • instalace v sestupném proudění u okenního parapetu - měch je intenzivně chlazen průvanem z okna, větrací otvory, přestává fungovat.

Optimální je nastavení tepelné hlavy pro topné těleso pomocí dálkového senzoru umístěného na stěnách. Průmysl propouští hlavy s trubkami do 2 m, což umožňuje odstranit senzor z ohřívače, průvan z okna normálně.

Zařízení s dálkovým senzorem

Hlavice termostatického dálkového ovládání

Související článek:

Regulátory teploty se snímačem teploty vzduchu. Je uveden samostatný materiálpraktický průvodce při výběru a instalaci termostatů.

Nezávislá instalace tepelné hlavice na topné těleso musí být provedena na přívodním potrubí za obtokem před registrem. Pro snadnější použití výrobci vyrábějí hlavy několika typů, klasifikované podle značek:

 • seřízení - ruční nebo předběžná nastavení (nastaveno speciálním klíčem instalatérem);

Přizpůsobení zvláštním klíčem

 • instalace - vlevo /vpravo od baterie, axiální, úhlové, přímé, třícestné pro instalaci do obtoku;

Různé typy termostatických prvků

 • termočlánek - nástěnný senzor, dálkový ovladač nebo vestavěné měchy;

Tepelná hlava s elektronickým řízením topného radiátoru

 • vlnovcové pracovní látky - levné parafínové hlavy, středně nákladná kapalná zařízení, drahé plynové termoprvky;
 • vytápěcí systém - kapacita hlav pro systémy s jedním potrubím je mnohem vyšší.
Hledisko expertů
Andrei Starpovsky
Vedoucí skupiny "Topení, větrání a klimatizace" GRAST LLC
Položit otázku\ t
„Tepelná hlava v 90% případů se používá ke snížení teploty vzduchu. Nicméně, v zemi chalupě instalací ventil hlavy na všechregistry mohou zvýšit teplotu. V místnostech daleko od kotle jsou tepelné ztráty v topném okruhu maximální. Proto, když vypnete napájení v blízkých registrech, teplá voda se ohřívá nejdále od kotelny. “

Postup montáže termostatické hlavice

Nastavení termoheadu

Poté, co se uživatel seznámil s konstrukcí zařízení, zjistil, jak tepelná hlava pracuje na topném radiátoru, není nastavení optimální mikroklima v každé místnosti obtížné. Otáčením držadla vzhledem k měřítku se značkami můžete nastavit teplotu v rozmezí +5 - +28 stupňů.

Nastavení termální hlavice se provádí otočením knoflíku na digitální stupnici

V prvním případě je zaručeno, že systém nezmrzne v nepřítomnosti vlastníků uvnitř budovy periodického provozu. Maximální hodnota je pro uživatele považována za pohodlnou. Látka, se kterou je měchová komora naplněna, reaguje na zvýšení /snížení teploty v rozsahu 1 stupně. Cykly se zapíná a vypínají proto pravidelně.

Tak může každý domácí mistr zvolit a namontovat tepelnou hlavu spolu s ventilem. K tomu stačí vzít v úvahu výše uvedené faktory, aby se zabránilo základním chybám při instalaci.

Video: jak vybrat správnou termostatickou hlavu